Kατασκευη Δυναμικης Ιστοσελιδας με control panel

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostas_1

Δημοσίευση από kostas_1 » 15 Ιουν 2009 18:00

οπως εχω πει σε ενα αλλο θεμα το site που θελω να φτιαξω ειναι το εξης:

το προσχεδιο του ειναι κατι τετοιο:Εικόνα

οπου το background ειναι ολο μια μεγαλη φωτογραφια. σκεφτειτε ενα φοντο ενος γηπεδου και ο player που εχω σχεδιασει θα ειναι στον κυκλο της σεντρας του γηπεδου.

ειναι απαραιτητο να εχω φτιαξει και κοντρολ πανελ για να αλλαζουν συνεχεια ταα περιεχομενα.

εχετε να μου προτινετε κατι αλλο εκτος απο το joomla? και στο joomla δεν θα πρεπει να φτιαξω απο την αρχη δικο μου template? αυτο που ζηταω δεν υπαρχει πουθενα!

ΥΓ: πραγματικα σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. ειμαι μολις δευτερο ετος στη σχολη και η βοηθεια σας ειναι ανεκτιμητη.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Ιουν 2009 18:42

lunarmedia έγραψε:
kostas_1 έγραψε:ξερω αλλα αρχαρια! πιο πολυ να κανω επεξεργασια σε ηδη υπαρχον κωδικα! εχω καμμια προοπτικη να το κανω? :roll: :roll:
intelcore2 έγραψε:Στην θέση σου και εάν υπάρχει ο ανάλογος χρόνος, θα προσπαθούσα να κάνω κάτι δικό μου και όχι να χρησιμοποιήσω joomla.
Δεν είναι μόνο ο χρόνος αλλά και οι γνώσεις. :wink:
Οι γνώσεις θα έρθουν όταν αρχίσει να αντιμετωπίζει τα προβλήματα που προκύπτουν.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Ιουν 2009 18:47

korgr έγραψε:
intelcore2 έγραψε:Στην θέση σου και εάν υπάρχει ο ανάλογος χρόνος, θα προσπαθούσα να κάνω κάτι
δικό μου και όχι να χρησιμοποιήσω joomla.
Εγω δεν τολμησα να το προτεινω γιατι φοβηθηκα πως θα πεσει στο κεφαλι μου αδυσωπητα ο πελεκυς των απανταχου Joomla-lovers :D :hammer:
:lol: να πώ την αλήθεια και εγώ το σκέφτηκα πρίν το γράψω, αλλά τελευταία όλοι
με το Joomla ασχολούνται και μου φαίνεται αρκετά περίεργο.
Οκ, είναι εύκολο στο στήσιμο, αλλά απο εκεί και πέρα εκτίμηση μου είναι ότι
χρειάζεσαι ΑΡΚΕΤΕΣ ώρες για να το φέρεις στα μέτρα σου, και να ψάχνεις και σε
κώδικα που έχουν γράψει μερικές χιλιάδες άτομα για να δείς τι γίνεται.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Ιουν 2009 18:51

Δές και αυτό το φοβερό Cms για Flash

http://www.flashloaded.com/flashcomponents/fcms/

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Ιουν 2009 19:03

kostas_1 δεν είναι ανάγκη να φτιάξεις εκ του μηδενός ένα template αλλά μπορείς να παραμετροποίησης ένα υπάρχον. είτε τροποποιώντας τις τοποθεσίες που εμφανίζονται τα περιεχόμενα, είτε εικαστικά.

εκτός αν θέλεις απόλυτα δικό σου design ώστε να ξέρεις ακριβώς και τι σου γίνεται.

υπάρχουν και άλλα CMS αλλά εφόσον είσαι και σε σχετική σχολή με το αντικείμενο που συζητάμε, έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου να αναπτύξεις κάτι δικό σου.
γιατί δεν το εκμεταλλεύεσαι? άρχισε να διαβάζεις html και css (αν και έχω την εντύπωση πως μπορεί να γνωρίζεις είδη κάτι) και σιγά σιγά και php, ώστε αυτό που θα κάνεις να σε βοηθήσει και στη σχολή σου και να σε γεμίσει με δημιουργική χαρά.

έχεις όλο το χρόνο να μάθεις πράγματα που αργότερα θα τα βρεις μπροστά σου. οπότε διάβασε τα σχετικά, εξασκήσου και συνδίασέτα δημιουργώντας αυτό το site για το οποίο μας λες εδώ.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες