Πού τρέχει καλύτερα ???

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 14 Ιουν 2009 13:44

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το Master Collection CS4 και συγκεκριμένα τα παρακάτω προγράμματα:
Photoshop,Illustrator,Dreamweaver,Flash Pro,After Effects τρέχουν καλύτερα σε Windows 7 ή σε Mac OS X ?Πάντα μιλώντας για υπολογιστές με παρόμοια χαρακτηριστικά...
ACTIONS SPEAK LOUDER THAN WORDS !

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Ιουν 2009 15:17

Η διαφορά βρίσκεται συνήθως στο τι άλλα προγράμματα / σαβούρα έχεις να τρέχει στον υπολογιστή σου μαζί με αυτά. Πάντως αν δεν αλλάξει πολιτική τόσο η apple όσο και η adobe ώστε να τα βρούν κάπου στη μέση, τα windows κατά τη γνώμη μου θα γίνουν μονόδρομος.

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 14 Ιουν 2009 20:47

dva_dev έγραψε:Η διαφορά βρίσκεται συνήθως στο τι άλλα προγράμματα / σαβούρα έχεις να τρέχει στον υπολογιστή σου μαζί με αυτά. Πάντως αν δεν αλλάξει πολιτική τόσο η apple όσο και η adobe ώστε να τα βρούν κάπου στη μέση, τα windows κατά τη γνώμη μου θα γίνουν μονόδρομος.
Δηλαδή πιστεύεις ότι τώρα τρέχουν καλύτερα προγράμματα της adobe σε windows ?Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο.

Άβαταρ μέλους
XPHSTOS_

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από XPHSTOS_ » 14 Ιουν 2009 21:29

Τρέχουν καλύτερα στα Mac λόγο σταθερότητας των Mac...
Όταν έχουμε ίδια μηχανήματα σε χαρακτηριστικά...

Μιλάμε πάντα για γνήσια προγράμματα και όχι για μαϊμουδιές...
Κακά τα ψέματα, καλό το τζάμπα αλλά την σταθερότητα που έχει το αγοράσμένο δεν την έχεις...
Άσε που χάνεις πόσες λειτουργίες από τα προγράμματα...

Και για να προλάβω τους τζαμπατζήδες...
Η γνώμη μου είναι ότι ο επαγγελματίας θα αγοράσει ότι χρειάζεται για να κάνει την δουλειά του σωστότερα και γρηγορότερα... αφού έτσι και αλλιώς θα τα πληρωθεί τα λεφτά και θα κάνει απόσβεση.

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 14 Ιουν 2009 22:42

XPHSTOS_ έγραψε:Τρέχουν καλύτερα στα Mac λόγο σταθερότητας των Mac...
Όταν έχουμε ίδια μηχανήματα σε χαρακτηριστικά...

Μιλάμε πάντα για γνήσια προγράμματα και όχι για μαϊμουδιές...
Κακά τα ψέματα, καλό το τζάμπα αλλά την σταθερότητα που έχει το αγοράσμένο δεν την έχεις...
Άσε που χάνεις πόσες λειτουργίες από τα προγράμματα...

Και για να προλάβω τους τζαμπατζήδες...
Η γνώμη μου είναι ότι ο επαγγελματίας θα αγοράσει ότι χρειάζεται για να κάνει την δουλειά του σωστότερα και γρηγορότερα... αφού έτσι και αλλιώς θα τα πληρωθεί τα λεφτά και θα κάνει απόσβεση.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπες.Αυτά ακριβώς πίστευα πριν κάνω το post και περίμενα επιπεβεβαίωση !

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Ιουν 2009 23:19

Δεν είμαι ειδικός όυτε στα mac και πολύ περισσότερο στα προγράμματα της adobe, όμως η εμπειρία μου έχει δείξει ότι την αστάθεια στα προγράμματα κατά 99% την προκαλεί η σαβούρα που εγκαθιστά ο καθένας στον υπολογιστή του. Το ξέρω πολύ καλά επειδή το κάνω κι εγώ συνέχεια (στον υπολογιστή μου δεν μπορώ να μην κάνω reboot λιγότερο από 2 φορές τη μέρα, ενώ στον server που τρέχει oracle και 2-3 άλλα προγραμματάκια - πέρα από τις καλοκαιρινές διακοπές ρεύματος - έχω να ασχοληθώ από το 2003 που τον αγοράσαμε. Τον στήσαμε, τον ανοίξαμε και κλείνει μόνο όταν γίνεται διακοπή.

Πάντως η adobe/photoshop μπορεί στα windows να αξιοποιήσει όση μνήμη υπάρχει διαθέσιμη. Οταν είσαι μέχρι 2GB παίζεις με ίδιους όρους τόσο σε mac όσο και σε windows. Δεν θυμάμαι που ακριβώς, αλλά είχα διαβάσει σε κάποιο άρθρο ότι σε mac λόγο της υλοποίησης με carbon και όχι cocoa (που προωθεί η apple), μπορεί να χρησιμοποιήσει μέχρι 2GB, όση μνήμη και να έχεις. Δεν με απασχολούσε το θέμα, ούτε photoshop σε mac έχω, ούτε τόση μνήμη και δεν έκατσα να το τεστάρω, γι αυτό λέω αν δεν αλλάξει πολιτική τόσο η apple όσο και η adobe ώστε να τα βρούν κάπου στη μέση, τα windows κατά τη γνώμη μου θα γίνουν μονόδρομος.

[edit]
Ενα πρόχειρο search:
http://forums.whirlpool.net.au/forum-re ... 29906.html
http://luminous-landscape.com/forum/ind ... opic=34498
http://forums.adobe.com/thread/370450
http://www.arcurs.com/optimizing-photos ... hotography

Μην κολλάτε σε αστείες συγκρίσεις mac vs pc, osx vs windows. Τη δουλειά την κάνουν τα προγράμματα. Αν δεν έχεις το πρόγραμμα που χρειάζεσαι για να κάνεις δουλειά, ότι παπάδες και να διαφημίζει το λειτουργικό ότι προσφέρει, σου είναι άχρηστο.
[/edit]

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από deninho » 24 Ιουν 2009 20:47

+1 dva_dev

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 24 Ιούλ 2009 15:35

Ναι όταν πας να γίνεις επαγγελματίας όμως dva_dev θέλεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Ιούλ 2009 15:38

Ένας καλός και γνώστης του αντικειμένου του θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε ένα ότι να ναι μηχάνημα απο έναν άσχετο που διαθέτει το super duper pc.

Έλεος πια με τις συγκρίσεις!!!

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 24 Ιούλ 2009 15:41

ThyClub έγραψε:Ένας καλός και γνώστης του αντικειμένου του θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά σε ένα ότι να ναι μηχάνημα απο έναν άσχετο που διαθέτει το super duper pc.

Έλεος πια με τις συγκρίσεις!!!
Το ξέρουμε αυτό.Αλλά ένας καλός και γνώστης του αντικειμένου γιατί να μην χρησιμοποιεί ένα μηχάνημα που του δίνει καλύτερες επιδόσεις από κάποιο άλλο?Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΜΑ και ο επαγγελματίας ξοδεύει χρόνο για να βγάλει χρήμα,έτσι γιατί να μην προτιμήσει να ξοδεύει λιγότερο χρόνο ?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Ιούλ 2009 15:46

Ξοδεύεις χρόνο αυτή τη στιγμή όμως γιατί δεν θα καταλήξουμε κάπου ;)

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 24 Ιούλ 2009 15:56

ThyClub έγραψε:Ξοδεύεις χρόνο αυτή τη στιγμή όμως γιατί δεν θα καταλήξουμε κάπου ;)
Δεν είμαι επαγγελματίας :D Ακόμα....... :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από paink1ller » 24 Ιούλ 2009 17:01

Δεν μπορεις να συγκρινεις pc και mac στα ιδια specs οταν το Mac εχει διπλασια τιμη.

Συγκρινε στα ιδια λεφτα τι θα παρεις...

Στα ιδια λεφτα λοιπον το pc ειναι 50%+ γρηγοροτερο σε πολλα προγραμματα και ιδιαιτερα στο After effects που θα εχεις 4 πυρηνες να επεξεργαζονται 4 frames ταυτοχρονα. Aν προσθεσεις σ'αυτο και την επιταχυνση που θα παρεις απο την βαρβατη καρτα γραφικων στο OpenGL του after effects ξεφευγουν τα πραγματα.
Αν αυτο το pc θα το εχεις για να κανεις την δουλεια σου και δεν θα μπαινεις στο net ουτε θα εγκαταστησεις σαβουρα software τοτε DEFINITELY παρε pc.
Ηobby: Shooting photons

Jacob Z
Επικοινωνία:

Πού τρέχει καλύτερα ???

Δημοσίευση από Jacob Z » 25 Ιούλ 2009 04:16

paink1ller έγραψε:Δεν μπορεις να συγκρινεις pc και mac στα ιδια specs οταν το Mac εχει διπλασια τιμη.

Συγκρινε στα ιδια λεφτα τι θα παρεις...

Στα ιδια λεφτα λοιπον το pc ειναι 50%+ γρηγοροτερο σε πολλα προγραμματα και ιδιαιτερα στο After effects που θα εχεις 4 πυρηνες να επεξεργαζονται 4 frames ταυτοχρονα. Aν προσθεσεις σ'αυτο και την επιταχυνση που θα παρεις απο την βαρβατη καρτα γραφικων στο OpenGL του after effects ξεφευγουν τα πραγματα.
Αν αυτο το pc θα το εχεις για να κανεις την δουλεια σου και δεν θα μπαινεις στο net ουτε θα εγκαταστησεις σαβουρα software τοτε DEFINITELY παρε pc.
Σ'ευχαριστώ !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες