Επειγον - ενα blog για τα σημαντικα πραγματα στη ζωη

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιουν 2009 13:46

Τι είναι αυτό το blog;

Είναι μια ιδέα μου για να υπάρχει καλύτερη διάχυση πληροφοριών για επείγοντα θέματα που μπορεί να μας αφορούν ως ευαισθητοποιημένο κοινωνικό σύνολο και καλύπτουν θέματα:

* Ιατρικά (πχ. ζητείται αίμα, ζητείται δότης οργάνων κλπ)
* Καταναλωτικά (πχ. Το τάδε σίδερο μπορεί να προκαλέσει ηλεκτροπληξία)
* Προσωπικά (πχ. Χάθηκε το τάδε παιδί)
* Εγκληματικά (πχ. Ζητούνται αυτόπτες μάρτυρες για κάποιο έγκλημα ή τροχαίο)
* Και άλλα...

Θα εφαρμόζονται κάποια κριτήρια για να ανακοινωθεί κάτι. Θα πρέπει η πληροφορία να είναι:

* Επείγουσα και Σημαντική (όχι "χάθηκε το σκυλάκι μου")
* Αληθινή και Επιβεβαιώσιμη (όχι "urban legends")

Γιατί πιστεύεις πως χρειάζεται αυτό το blog;

Ελπίζω να μην χρειαστεί ποτέ και σε κανέναν μας. Μακάρι να μην το χρειαστεί κανείς. Αλλά επειδή πιστεύω πως η υποδομή πρέπει να υπάρχει για να υπάρχει ένα κανάλι επικοινωνίας, τουλάχιστον ας υπάρχει ένα κομβικό σημείο.

Άλλωστε τα blogs είναι η μεγαλύτερη κοινότητα ανθρώπων στο Internet, πράγμα που σημαίνει πως μια σημαντική πληροφορία μπορεί να διαχυθεί πολύ γρηγορότερα και πολύ ευρύτερα.

Πώς μπορώ να αναφέρω κάτι το επείγον;

Για αρχή, μου στέλνετε ένα email στο g@GeorgeIsYourMan.com. Αν δούμε πως το πράγμα έχει απήχηση μπορεί να εφαρμόσουμε κάποιο κοινό λογαριασμό ανακοινώσεων.

Να σου στείλω κάτι που μου στείλανε με email;

Ναι αλλά να έχετε υπόψη σας πως 9 φορές στις 10 (αν όχι παραπάνω) τα διάφορα "επείγοντα" που λαμβάνετε στο email σας είναι ψεύτικα. Είναι αυτά που λέμε hoaxes, δηλαδή "απάτες".

Αν το email αναφέρει στοιχεία (και έχει και φωτογραφίες) από κάποιο παιδάκι που είναι παραπληγικό, ή πάσχει από λευχαιμία και σας ζητάει να προωθήσετε το email γιατί η τάδε εταιρία θα συνεισφέρει ένα μικρό χρηματικό ποσό για κάθε email που στέλνετε, τότε σίγουρα το email είναι πέρα για πέρα ψεύτικο.

Και επειδή το έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές το ίδιο θέμα, ο λόγος που είναι ψεύτικο είναι πως (1) δεν υπάρχει απολύτως κανένας τρόπος για οποιαδήποτε εταιρία στον κόσμο να μπορεί να ελέγξει τον τίτλο ή το κείμενο των emails που αποστέλλονται και (2) και να υπήρχε τρόπος θα ήταν άκρως παράνομος.

Οπότε αν μου στείλετε κάτι και ΔΕΝ το δείτε εδώ μετά από κάποιες ώρες, μπορείτε να είστε σίγουροι πως είναι ψεύτικο. Δε θα λάβετε απάντηση από μένα. Αν θέλετε να ελέγξετε τη γνησιότητά του, μπείτε και ψάξτε στο πολύ καλό www.snopes.com

πηγή: το καταστατικό του http://epeigon.blogspot.com/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 14 Ιουν 2009 13:52

Πάρα πολύ καλή κίνηση! Συγχαρητήρια! Hope it helps! :wink:

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 14 Ιουν 2009 21:51

Καταπληκτική προσπάθεια.

Θα το έχω υπ' όψιν μου, αν -χτυπήστε ξύλο- ,συμβεί κάτι κακό σε μένα ή φιλικό/συγγενικό πρόσωπο.

Ένα μεγάλο Μπράβο αξίζει στη διαχειριστική ομάδα. :clap:
;]

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Ιουν 2009 00:16

μπράβο ρε cordi! ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο παλιότερα, προσπαθούσα να το οργανώσω, σκεφτόμουν domain κ.τ.λ. αλλά για διαφόρους λόγους δεν το προχώρησα.

χαίρομε πάρα πολύ γιαυτή σου την κίνηση, πραγματικά συγχαρητήρια.

να προσθέσω πως και σε άλλο forum αν δείτε κάποια ανακοίνωση για βοήθεια καλό θα ήταν να το δημοσιεύσετε και στο blog.

τι ωραίο πράγμα να σωθεί έστω και μια ζωή από μια τέτοια απλή κίνηση!
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιουν 2009 00:25

δεν είναι δικό μου, του GeorgeIsYourMan είναι.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιουν 2009 00:29

Αυτό με το αίμα είναι ένα θέμα πάντα!

Εκτός του ότι πάντα κυκλοφορούν παλιές ανακοινώσεις για άτομα που δεν το χρειάζονται πια, υπάρχει ασυνεννοησία σε όλα τα επίπεδα...

Θα πρέπει να καταλάβουμε κάποτε ότι πρέπει να γραφτούμε σε κάποιον αιμοδοτικό σύλλογο, είναι ηθική υποχρέωσή μας. Όχι να θυμόμαστε την αιμοδοσία μόνο όταν έχουμε ανάγκη!

Και φυσικά να απευθυνόμαστε σε αναγνωρισμένους συλλόγους αιμοδοτών, όχι στον κάθε τυχαίο σύλλογο που μεταξύ πολιτιστικών, οικολογικών, κλπ θεμάτων, έχει βάλει και την αιμοδοσία στο καταστατικό του.
Ποιοί είναι οι αναγνωρισμένοι σύλλογοι στην περιοχή σας; Δείτε εδώ: www.posea.gr

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Ιουν 2009 03:23

EneMe έγραψε:Θα πρέπει να καταλάβουμε κάποτε ότι πρέπει να γραφτούμε σε κάποιον αιμοδοτικό σύλλογο, είναι ηθική υποχρέωσή μας. Όχι να θυμόμαστε την αιμοδοσία μόνο όταν έχουμε ανάγκη!
+e^+oo

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 16 Ιουν 2009 00:56

Συγγνώμη αλλά γιατί το "χάθηκε ένα σκυλάκι" δεν είναι επείγον? Ο σκύλος μπορεί να αποτελέσει "κύριο μέλος" μιας οικογένειας. Επίσης, με το να μένουν σκυλιά αδέσποτα(ή να τα κάνουν κάποιοι αδέσποτα) μεγαλώνει το πρόβλημα που υπάρχει κυρίως στις μεγαλουπόλεις(και για το οποίο ευθύνονται αποκλειστικά οι 'άνθρωποι').

Πολύ καλή η κίνηση πάντως :)
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 20 Ιουν 2009 20:43

Πολύ έξυπνο! Και χρησιμο! πολύ καλή κίνηση σε παραδέχομαι, αμα κάνεις κανα μπανεράκι η μπ άτον 125x125 ευχαρίστως να σε στηρίξω, απλα ενημέρωσε με :-)
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

21century

Δημοσίευση από 21century » 04 Ιούλ 2009 21:02

Σημασία έχει ότι αποτλεεί μια ολοκληρωμένη ιδέα με συγκεκριμένες κατευθυνσεις και αυτο το κανει μοναδικο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες