Μεταπηδηση σε linux

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από paink1ller » 14 Ιουν 2009 21:48

Καλησπερα παιδια,

λοιπον αποφασισα να μαθω(ξαναθυμηθω) το linux. Ειχα παλαιοτερα(πριν χρονια) μια επαφη με το slackware 3.2 αλλα το παρατησα και δεν θυμαμαι ουτε τα βασικα..
Αποφασισα λοιπον να κατεβασω καποιο απο τα καινουργια αλλα ειναι τοσα πολλα πια που δεν βγαζω ακρη.
Καταρχην γιατι το ubuntu και το fedora ειναι 1 CD και το debian 31 !!?
Μαλλον το debian θα αρχισω γιατι ακουσα οτι ειναι το πιο σταθερο η το centOS.
Το ubuntu μου φαινεται λιγο childish.

Οι μεταξυ τους διαφορες ποιες ειναι? Το γραφικο περιβαλλον μονο?
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
nirvana

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από nirvana » 15 Ιουν 2009 16:52

Πάντα εξατάται από τις προτιμίσεις σου σε διάφορα θέματα που η κάθε διανομή διαφέρει και κυρίως το γραφικό περιβάλλον.

Το debian είναι πολυ καλοφτιαγμένο και δεν θα έχεις πρόβλημα (κατεβάζεις μόνο το cd1).
Το ubuntu δεν είναι childish, αλλωστε πάνω στο debian στηρίζεται.

Εγω προσωπικά τα αποφεύγω και τα δύο γιατί θεωρώ το apt (το συστημα που κάνει install πακέτα) σχετικά αναξιόπιστο αλλά στους περισσότερους αρέσει πολύ λόγω ευχρηστίας. Από τα 2 προτείνω σίγουρα debian. :)

Αλλα μιας και το ανέφερες δεν μπορώ να μην πω τίποτα. Slackware rules! :p
Εδώ και αρκετό καιρό αυτο ξέρω αυτό εμπιστευομαι. Κάθε τόσο λέω να αλλάξω διανομή αλλά είναι αδύνατον. Πάντα σε αυτό γυρνάω.

Για το centOS δεν έχω γνώμη.

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από Ntf_daS » 15 Ιουν 2009 17:13

Το CentOS είναι ουσιαστικά το Red Hat Enterprise Eddition.

Είναι μια πολύ καλή επιλογή σε περίπτωση που αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις Red Hat based διανομή. Σίγουρα πιό αξιόπιστο από το Fedora (κατά την γνώμη μου).

Όσον αφορά το Ubuntu, θα συμφωνήσω με τον nirvana. Ούτε εμένα μου αρέσει το apt. Αλλά το εμπιστεύεται πολύς κόσμος. :wink:

Αν πάντως προσανατολίζεσαι προς Debian based, θα πρότεινα καλύτερα Debian από Ubuntu...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από paink1ller » 16 Ιουν 2009 00:00

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Εβαλα το debian διαλεγοντας Ελλαδα στην αρχη και οταν μπηκε στην κονσολα ηταν ολα γιαπωνεζικα...
Τωρα περναω το centOS και μαλλον αυτο θα κρατησω για να εχω το packaging του redhat οπως λετε.

θα καω για κανα μηνα να το μαθω... :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Ιουν 2009 00:14

Νομίζω ότι το desktop linux θα έπρεπε να στραφεί στην φιλοσοφία του mint.

Με αυτό είχα κάνει δουλειά και είναι και αυτό ubuntu based, δηλαδή debian overloaded.

Πέρα από αυτά όμως, τί θα πει αξιόπιστο και μη; Μιλάμε για desktop ή για server περιβάλλον χρήσης;...
Γιατί για εμένα και τα Windows XP για Desktop μια χαρά αξιοπιστότατα είναι...και τα Windows 7 RC, επίσης...όταν μιλήσουμε για server περιβάλλοντα εκεί χωράει κουβέντα.

Η αξιοπιστία εξαρτάται επίσης και από τις γνώσεις του χειριστή.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
nirvana

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από nirvana » 17 Ιουν 2009 02:44

Συμφωνώ. Αλλοστε γι'αυτό άφησα και το παράθυρο ότι σε πολλούς αρέσει. ;)
Απλά το σύστημα του apt, λόγω της τεράσιας απήχησης των debianoubuntu, έχει γίνει τεράστιο και δύσκολα διαχειρίσιμο. Εμένα δεν ήταν ούτε μία, ούτε δύο οι φορές που ήθελα να βάλω ένα πακέτο, γινόταν conflict με κάποιο άλλο, έβγαζα αυτό που έκανε το conflict, δεν με άφηνε μετά να βάλω το πρώτο πρόγραμμα κ.ο.κ.
Προβλήματα που ουδέποτε αντιμετώπισα με τα tgz του slackware και το yum του fedora.

Επείσης τα ίδια θέματα με το apt είχα και με το emerge(το οποίο ήταν δύο φορές εκνευριστικό μιας και η εγκατάσταση των προγραμμάτων είναι τρομερά χρονοβόρα).

Επείσης ποτέ δεν συμπάθούσα στο ubuntu το οτι για το κάθετι πρέπει να βρω οδηγίες συγκεκριμένες για το ubuntu. Όχι ότι δεν υπάρχει τεράστιο documentation, αλλά δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Το ιδιο λειτουργικό σύστημα είναι όλα. Πρέπει να υπάρχει μία καθολικότητα σε αυτά τα πράγματα που στα fedora, slack την βρήκα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Δεν λέω ότι είναι κακό το ubuntu. Για να έχει τόσο κόσμο άλλοστε θα έχει πολλά καλά. Απλά επισημάνω τα αρνητικά του που προσωπικά εμένα με ενόχλησαν ιδιαίτερα όταν το δοκίμασα. :)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από paink1ller » 17 Ιουν 2009 03:57

Μια χαρα φαινεται το freestuff μεσα απο το Gnome !

Μου φαινεται η το Gnome ειναι πιο "στιβαρο" απο το Kde ? Μου αφηνει μια αισθηση προχειροδουλειας το Kde αλλα σαν να πηγαινει πιο γρηγορα.
Μεχρι τωρα καταφερα να κολλησω 1 φορα το Kde και 2 τo Gnome χεχε. Σε debian core.

Eνταξει εχει πολλα χρονια ακομη μεχρι να γινει το linux φιλικο προς τον απλο χρηστη... :D
Βεβαια η σελιδες στο νετ πανε πιο γρηγορα(απο αποψη κινησεως γραφικων κατα το scrolling κτλ) στο Gnome απο τα windows7 που ειχα πριν σ'αυτο το ξεχασμενο pc και χρησιμοποιει μονο 140mb ram !

Nταξει εγω το εβαλα για τις cost free server δυνατοτητες του και οχι για να βλεπω παραθυρακια να παιρνουν φωτια και να κουνιουνται σαν ζελεδιασμενα οπως στο Ubuntu.
Aν θελω να χρησιμοποιησω windows περιβαλλον δεν θα κατσω να παιδευομαι μ'αυτο οπως μερικοι προγραμματιστες καθονται και γραφουν μονο σε notepad πχ αλλα θα χρησιμοποιησω τα MSwindows που κακα τα ψεματα ειναι τουλαχιστων καμια 10ετια μπροστα 8)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Ιουν 2009 10:48

Προσωπικά προτείνω Fedora για Desktop χρήση με Gnome (το KDE μου άρεσε επί εποχής Red Hat 7.3... :P Στην 4 έκδοση του αλλάξανε τα φώτα και δεν μπορώ να το συνηθήσω με τίποτα - παρόλαυτα, από reviews που έχω δει, καθώς και με άτομα που το δουλεύουν κατα κόρων, ακούω τα καλύτερα)

Το CentOS είναι όπως αναφέρθηκε πιο πάνω ένα RedHat Enterprize, αλλά η κύρια διαφορά του με το Fedora (μιας και είναι αρκετά ίδια) είναι ότι το CentOS έχει μακροχρόνια υποστήριξη σε updates (Long term support) ενώ το Fedora ανά 6 μήνες (αν θυμάμαι σωστά) βγάζει νέα έκδοση και οι πιο παλιές σταματάνε να υποστηρίζονται από updates κλπ (πχ τώρα σταματάνε τα Updates του Fedora 9 μόλις βγήκε το Fedora 11).
Fedora Newsletter έγραψε: With the release of Fedora 11 now past us, it's come time to remind
folks that per the release policy, maintenance for the N-2 Fedora
release ends one month after the Fedora N comes out.

In this case, since Fedora 11 just came out, that means that the end
of life for Fedora 9 will be 2009-07-10. After this point, no new
updates, including security updates, will be available for Fedora 9.
We strongly urge folks to upgrade to Fedora 11 in order to experience
the best and latest that Fedora has to offer.

So without delay, go get your copy of Leonidas today from
http://get.fedoraproject.org and enjoy the latest version of Fedora!
Οπότε η βασική διαφορά μεταξύ αυτών των 2, είναι για μένα το Fedora ότι κάνει για Desktop χρήση ενώ το CentOS για server χρήση.

Αυτές οι κατηγοριοποιήσεις στο linux βέβαια είναι πάντα αυθαίρετες καθώς, ότι και να είναι, μπορεί να κάνει τα πάντα :D

Στην περίπτωση που δεν σου αρέσει το Fedora, μπορείς να παίξεις με Ubuntu, το οποίο θεωρώ λουκούμι για τους αρχάριους.
Το GUI του σε γενικές γραμμές ακολουθεί την φιλοσοφία των windows οπότε μπορεί να την παλέψει κάποιος που έρχεται σε επαφή με Linux πρώτη φορά.
Συν ότι από το boot μέχρι το shutdown, επί το πλήστον δεν έρχεσαι καν σε επαφή με κονσόλα.

Τώρα σχετικά με το yum, apt, emerge και ότι άλλο υπάρχει, θεωρώ πως αν δεν τα σκίζεις με ένα κάρο άσχετα repositories και έχεις μόνο τα μαμίσια και άντε κάνα rpmforge ή Livna πχ, τότε είναι μια χαρά.

Στο τέλος, άσχετα με το τι προτείνουμε ως καλύτερο (το καλύτερο στο Linux δεν είναι τι είναι αντικειμενικά καλύτερο, αλλά υποκειμενικά πιο βολικό στην περίπτωση του καθενός. Όποιος δεν το παραδέχεται μάλλον είναι κλειστόμυαλος ή δεν ξέρει τι είναι το Linux :kaloe: ) προτείνω να τα δοκιμάσεις όλα, και ότι βολέψει εσένα καλύτερα να χρησιμοποιήσεις στο τέλος. :)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από sibas » 17 Ιουν 2009 11:03

Cha0s έγραψε:Στο τέλος, άσχετα με το τι προτείνουμε ως καλύτερο (το καλύτερο στο Linux δεν είναι τι είναι αντικειμενικά καλύτερο, αλλά υποκειμενικά πιο βολικό στην περίπτωση του καθενός. Όποιος δεν το παραδέχεται μάλλον είναι κλειστόμυαλος ή δεν ξέρει τι είναι το Linux :kaloe: ) προτείνω να τα δοκιμάσεις όλα, και ότι βολέψει εσένα καλύτερα να χρησιμοποιήσεις στο τέλος. :)
Συμφωνώ απόλυτα, δοκίμασε και το opensuse προσωπικά με καλύπτει σε όλους τους τομείς.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 17 Ιουν 2009 13:02

Cha0s ++

sto mono pou diafono einai to KDE ....
den mou arese pote :p

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από c0d3punk » 17 Ιουν 2009 13:24

Αν και λίγο αργά εγώ θα πρότεινα να σκαλίσεις λίγο το Debian το Gentoo και το Arch. όσο αρχάριος είσαι στις άλλες διανομές τόσο θα είσαι και σε αυτές.

από την άλλη μέχρι το Fedora 9 που δούλευα ενώ στην αρχή με είχε ενθουσιάσει, και χωρίς να κάνω κάτι άλλο εκτός από εγκαταστάσεις κλασικών προγραμμάτων για καθημερινή χρήση άρχιζε να είναι αργό και ασταθές. γενικά με ξενέρωσε.

από την άλλη openSuSE δεν ξέρω πόσο σταθερό και ελαφρύ είναι έχω να το χρησιμοποιήσω από το SuSE 9.2 (αν θυμάμαι καλά) και ήταν ασταθές, βαρύ και το KDE το έβαλα στη μαύρη λίστα! gnome για πάντα! :-P (και ας λεν ότι θέλουν τα περιοδικά :-P)

τέλος ρίξε μια ματιά στο ubuntu server που παρότι το σνομπάρουν πολλοί εγώ για προσωπικό file/web/ftp server είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
nirvana

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από nirvana » 17 Ιουν 2009 14:00

(Εγω ειμαι KDE fan. 100%)

Εκτός από τον painkiller απαντήσαμε 6 ατομα και είχαμε 6 διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα. Αυτό είναι το θέμα αφού δεν υπάρχει η superδιανομή που κάνει για όλους. Αν δεν δοκιμασεις 2-3 ο ίδιος και να δεις ποιό σου τεριάζει δεν βγάζεις άκρη.

Το ζουμί είναι αυτό που είπε ο chaos: αν έχεις χρόνο δοκίμασε μερικές και θα την βρείς την άκρη.

Στην τελική μπορεί ακόμα και να μην σε καλύπτει τίποτα και να πας αποκλειστικά σε windows.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 17 Ιουν 2009 16:59

h episis na pareis opoia thes kai na tin fereis sta metra sou

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από paink1ller » 17 Ιουν 2009 22:49

thanks guys ! χρησιμες οι εμπειριες σας.

Βασικα κατελληξα σε Debian, centOS και openSUSE. Aυτα τα 3 θα βαλω να μαθω και θα κρατησω οποιο μου κανει πιο σταθερα την δουλεια μου.
Απο γραφικα με βολεψε καπως καλυτερα το Gnome. Αν βρω και πως θα ανοιγει τον καθε φακελο στο ιδιο παραθυρο χωρις να το ανοιγω με τον fullbrowser μια χαρα...

Δεν μπορουσαν ρε παιδια να βαλουν ενα [ ] για να ξεχωριζουμε τους φακελους κατα το σκετο 'ls' ? Τι σπασιμο... 8)

Άβαταρ μέλους
nirvana

Μεταπηδηση σε linux

Δημοσίευση από nirvana » 18 Ιουν 2009 01:56

Αν κατάλαβα καλά θες το:
Edit->Preferences->Behaviour->Always open in browser window στον nautilus.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες