Web Hosting για site με μεγάλο traffic!

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 16 Ιουν 2009 18:16

pHox Managed έγραψε:@Rapid-eraser

Μαλλον δεν υπαρχουν κοτσια για να υποστηριξετε νεες προσπαθειες και παντα βρισκετε να πειτε κατι που μαλλον δεν καταλαβαινουν πολλοι και τους παρασυρετε να μην το κανουν ή τουλαχιστον να γεμισουν υποψιες !!!

Και ναι μαλλον δουλευομαστε γιατι δεν ξερετε και να διαβαζετε !!! (εσεις που ξερετε) μιλαμε για Νetwork Uptime !!! και για 5 providers. Μαλλον αλλοι πρεπει να παρουν και να κρινουν !!!

Ηδη 20 λογαριασμοι εχουν δοθει ΔΩΡΕΑΝ στους φιλους του site και δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τη μερια τους. Απο τη μερια μας.... ; εχουν ολοι την πληρη υποστηριξη μας , δωρεαν και πληρωμενα πακετα.

Εκτος αυτου δεν τονισθηκε τιποτα (απο αυτους που ξερουν) για την επιστροφη χρηματων εαν δεν ειναι καποιος ευχαριστημενος με τις υπηρεσιες μας. Τελικα θα πρεπει να εχεις κοτσια και χρηματα και πραγματικο λογο να φιλοξενησεις ενα σιτε, Τερμα τα παιχνιδια !!!
Παντως εγω εχω ακούσει παράπονα κι από άλλους πελάτες της Liquidweb.
Και εκεί απ' οτι ξερω αν εχει προβλημα ο server, πέσει η γραμμή κτλ. μπορεί το site σου να μείνει και μία μέρα down.

Το site μου όμως δεν με παίρνει ΟΥΤΕ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ να είναι down! Αν κατάλαβες τι εννοώ. Κι αυτά περί "τα χρήματά σας πίσω" δεν μου λέει τίποτα σε σχέση με τα χρήματα που θα χάσω.

Επί του θέματος, ΞΕΝΕΣ εταιρείες έχει να προτείνει κάποιος. Και με διαρκές support μέσω τηλεφώνου ή MSN αν γίνεται και ΚΥΡΙΩΣ σοβαρότητα σε θέματα traffic, του να μην πέφτει ο server κτλ. Και από Αμερική ή Μ. Βρετανία γιατί τα αγγλικά των άλλων χωρών δεν είναι για να συννενοείσαι.

Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 16 Ιουν 2009 18:30

Καλησπέρα

Στα 3 χρονια που έχω servers στην liquidweb έχω downtime λιγότερο από 2ώρες. αν μπορείς να βρείς καλύτερα τότε καλή επιτυχία!

Kotsolis έγραψε:
pHox Managed έγραψε:@Rapid-eraser

Μαλλον δεν υπαρχουν κοτσια για να υποστηριξετε νεες προσπαθειες και παντα βρισκετε να πειτε κατι που μαλλον δεν καταλαβαινουν πολλοι και τους παρασυρετε να μην το κανουν ή τουλαχιστον να γεμισουν υποψιες !!!

Και ναι μαλλον δουλευομαστε γιατι δεν ξερετε και να διαβαζετε !!! (εσεις που ξερετε) μιλαμε για Νetwork Uptime !!! και για 5 providers. Μαλλον αλλοι πρεπει να παρουν και να κρινουν !!!

Ηδη 20 λογαριασμοι εχουν δοθει ΔΩΡΕΑΝ στους φιλους του site και δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο τη μερια τους. Απο τη μερια μας.... ; εχουν ολοι την πληρη υποστηριξη μας , δωρεαν και πληρωμενα πακετα.

Εκτος αυτου δεν τονισθηκε τιποτα (απο αυτους που ξερουν) για την επιστροφη χρηματων εαν δεν ειναι καποιος ευχαριστημενος με τις υπηρεσιες μας. Τελικα θα πρεπει να εχεις κοτσια και χρηματα και πραγματικο λογο να φιλοξενησεις ενα σιτε, Τερμα τα παιχνιδια !!!
Παντως εγω εχω ακούσει παράπονα κι από άλλους πελάτες της Liquidweb.
Και εκεί απ' οτι ξερω αν εχει προβλημα ο server, πέσει η γραμμή κτλ. μπορεί το site σου να μείνει και μία μέρα down.

Το site μου όμως δεν με παίρνει ΟΥΤΕ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ να είναι down! Αν κατάλαβες τι εννοώ. Κι αυτά περί "τα χρήματά σας πίσω" δεν μου λέει τίποτα σε σχέση με τα χρήματα που θα χάσω.

Επί του θέματος, ΞΕΝΕΣ εταιρείες έχει να προτείνει κάποιος. Και με διαρκές support μέσω τηλεφώνου ή MSN αν γίνεται και ΚΥΡΙΩΣ σοβαρότητα σε θέματα traffic, του να μην πέφτει ο server κτλ. Και από Αμερική ή Μ. Βρετανία γιατί τα αγγλικά των άλλων χωρών δεν είναι για να συννενοείσαι.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Ιουν 2009 18:40

Σχετικά με την LiquidWeb έχουν καλή φήμη. Προβλήματα φυσικά έχουν και αυτοί όπως τα περισσότερα datacenters. Θυμάμαι πριν περίπου 1 χρόνο είχαν πρόβλημα με έναν ISP που χρησιμοποιούσαν και υπήρχε μεγάλο packet loss για αρκετές ώρες καθώς η κίνηση δρομολογούνταν από τους άλλους ISP που είχαν "μπουκώσει".
Kotsolis έγραψε:Το site μου όμως δεν με παίρνει ΟΥΤΕ 1 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ να είναι down! Αν κατάλαβες τι εννοώ. Κι αυτά περί "τα χρήματά σας πίσω" δεν μου λέει τίποτα σε σχέση με τα χρήματα που θα χάσω.
Οπότε χρειάζεσαι "high availability cluster" και datacenter που να μπορεί να παρέχει τέτοια υπηρεσία (διπλά switch, διπλά UPS, διπλές γεννήτριες, διπλό τροφοδοτικό στο server, κλπ) για να έχεις εγγυημένο κοντά στο 99.99% uptime. Φυσικά θα βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιουν 2009 18:42

Μπορεί να φτιάξει και redundancy system. 2 dedicated servers χρειάζονται σε διαφορετικά datacenters με διαφορετικούς providers.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Ιουν 2009 19:08

CyberCr33p έγραψε:Οπότε χρειάζεσαι "high availability cluster" και datacenter που να μπορεί να παρέχει τέτοια υπηρεσία (διπλά switch, διπλά UPS, διπλές γεννήτριες, διπλό τροφοδοτικό στο server, κλπ) για να έχεις εγγυημένο κοντά στο 99.99% uptime. Φυσικά θα βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη.
Το high availability θέλει n + n setup και το n συνήθως είναι πάνω από 2, και όσο για high availability cluster μόνο σε hot stand by με dedicated προσωπικό ή σε Virtual περιβάλλον με ενσωματωμένο redundancy σε hardware επίπεδο...

Πιό κατάλληλο για τράπεζες παρά απλές ιστοσελίδες...
cdhyper έγραψε:Μπορεί να φτιάξει και redundancy system. 2 dedicated servers χρειάζονται σε διαφορετικά datacenters με διαφορετικούς providers.
Και με απόστασή 100 χλμ μεταξύ τους για περιπτώσεις φωτιάς και πυρηνικής έκρηξης μικρής έκτασης...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Ιουν 2009 19:13

Με λίγα λόγια θέλει γερή τσέπη και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υλοποιηθεί σε shared hosting πακέτο με 5-10 ευρώ / μήνα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιουν 2009 19:16

GeoStuff έγραψε:
Και με απόστασή 100 χλμ μεταξύ τους για περιπτώσεις φωτιάς και πυρηνικής έκρηξης μικρής έκτασης...

Μην το γελάς, ήδη το έχω υλοποιήσει για 2 ιστοσελίδες, οι ιδιοκτήτες των οποίων (εγνωσμένα πρόσωπα στον ελληνικό βίο) θα μου πάρουν το κεφάλι αν υπάρξει downtime.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 16 Ιουν 2009 19:20

Εαν όντως το site σου kotsolis, είναι τόσο useful και έστω και το 1 δευτερόλεπτο σου αποφέρει ζημιά, αυτό σημαίνει ότι το revenue σου είναι αρκετά μεγάλο.

Μην "τσιγκουνευτείς" άρα σε shared hosting, μιας που θα έχεις μόνο προβλήματα για τόσο μεγάλο website όπως αναφέρεις.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Ιουν 2009 20:02

cdhyper έγραψε:
GeoStuff έγραψε:

Μην το γελάς, ήδη το έχω υλοποιήσει για 2 ιστοσελίδες, οι ιδιοκτήτες των οποίων (εγνωσμένα πρόσωπα στον ελληνικό βίο) θα μου πάρουν το κεφάλι αν υπάρξει downtime.
Δεν γελάω, το έχω κάνει σε αρκετούς πελάτες αυτό το σενάριο και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα από ότι συζητάμε εδώ...

Τα καλά της δουλειάς...

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 17 Ιουν 2009 01:42

εγώ πάλι μια συμβουλή έχω

άσε τα "παπαγαλάκια" και κοίτα να κάνεις σωστή και διευρυμένη έρευνα αγοράς

μιλάμε για μεγάλα μεγέθη και θα σου πρότεινα να "γυρίσεις" όλη την αγορά, να τα βάλεις κάτω, να συγκρίνεις και να αποφασίσεις.

Γιατί αλλιώς δεν βγάζεις άκρη. Είσαι "μεγάλος" και πρέπει να δεις και τους "μεγάλους", αυτούς που έχουν την εμπειρία και ξέρουν να διαχειριστούν τις απαιτήσεις τους.

Ρίξε μια ματιά στις μεγάλες ελληνικές (forthnet, tophost κλπ) και φυσικά στις μεγάλες και αξιόπιστες μεγάλες.

Ζήτα προσφορές, ζήτα εγγυήσεις, βάλτα κάτω και αποφάσισε.

Άλλο να θες να αγοράσεις Ματίζ και άλλο CLK....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιουν 2009 01:44

Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για τόσο μεγάλο availability. Για να πας από το 99% στο 99.9% και περισσότερο στο 99.99% πρέπει να πάει πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να τοποθετηθείς σε τουλάχιστον 2 data center έτσι όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω.

Μια ακόμα πολύ καλή λύση, που μπορείς να προσθέσεις σε όλα τα παραπάνω, είναι ότι static έχεις (images, video, flash, κτλ) να το τοποθετήσεις σε Akamai servers. Ώστε να αφήσεις τους δικούς σου να ασχολούνται μόνο με το δυναμικό περιεχόμενο και να ξεμπουκάρουν σε traffic και load.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Ιουν 2009 02:52

Και επίσης για να πούμε και την άλλη μεγάλη αλήθεια 99.99% διαθεσιμότητα δεν παίζει αν δεν έχεις τα εξής:

1) Ηot failover σύστημα
2) Stand by ομάδα τεχνικών
3) Full έλεγχο στο δίκτυο
4) Τρελλό budget

Άσε που η διαθεσιμότητα από μόνη της είναι μεγάλη περιοχή να αναλύεις... Διαθεσιμότητα σε τι θες? Σε uptime στον server, σε συγκεκριμένο service ή application ή σε end to end user περιβάλλον...

Και για να βάλουμε τα πράγματα σε μια καλύτερη θεώρηση

Availability Target Amount of Downtime per Year
24X7.....................0 minutes
99.999%................5 minutes
99.99%..................52 minutes
99.9%....................525 minutes (8.7 hours)
99%.......................87 hours (1.7 hours per week)
98%.......................3 hours 18 minutes per week
95%.......................8 hours per week (1 hour 12 min per night)

Από εδώ http://it.toolbox.com/blogs/database-so ... myth-13807

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 17 Ιουν 2009 05:53

cordis έγραψε:η αλήθεια είναι ότι για 500 ταυτόχρονους χρήστες on-line θέλει όχι απλά dedicated αλλά έναν dedicated με @@ :D
πλάκα κάνεις; :o για 500 χρήστες μόλις θέλεις dedicated και όχι απλό.... αλλά με κρεμαστάρια;

τζίζζζζ...
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιουν 2009 14:23

500 ταυτόχρονους το ίδιο ns, όχι 500 την ημέρα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες