Web Hosting για site με μεγάλο traffic!

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιουν 2009 15:46

ναι το MOSSO είναι καλή φάση όπως και το AKAMAI και το AWS (Amazon Web Services) που με την κατάλληλη χρήση και συνδυασμό τους μπορούν να κάνουν θαύματα σε μεγάλου μεγέθους sites.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Ιουν 2009 16:43

Analoga systhmata cloud kai akamai prosferei h softlayer... exo dei se pelath to softlayer-akamai (kapos allios to onomazei) kai mou exei kanei idiaiterh entyposh h taxythta ton video..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιουν 2009 16:47

Αυτά όμως παίδες είναι πανάκριβα συστήματα. Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα αυτοί που εν Ελλάδι πληρώνουν για κάτι τέτοιο. Ήδη εγώ χρησιμοποιώ την ΑΚΑΜΑΙ για ένα site αλλά είναι μεγάλο site και εξαίρεση. Φανταστείτε ότι τους πηγαίνουν τιμολόγια αξίας 9-10.000 ευρώ το μήνα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Ιουν 2009 16:56

Τέτοιες λύσεις έχουν καλύτερο αποτέλεσμα μιας και για παράδειγμα το Akamai έχει servers στο τοπικό δίκτυο των περισσότερων ISP.

Παρ' όλα αυτά το κόστος είναι μεγάλο και εάν έχεις κοινό από από πολλές διαφορετικές ηπείρους μια αρκετά καλή λύση είναι να έχεις μερικούς servers Αμερική, μερικούς Ευρώπη και μερικούς Ασία για να στέλνουν το στατικό περιεχόμενο.

Kotsolis

Δημοσίευση από Kotsolis » 17 Ιουν 2009 21:59

Δεν σκοπεύω να δώσω 10.000 ευρώ το μήνα αλλά ούτε και 5-10 ευρώ. Ούτε κορόιδο είμαι, αλλά ούτε και ψιλικατζής.

Μιλάμε για λογικά χρήματα πάντα.

Τόση ώρα μιλάτε με γενικές ονομασίες. Εννοείτε τα www.mosso.com , www.akamai.com και aws.amazon.com ότι χρεώνουν τρελά λεφτά για cloud computing κτλ.?

Από τις απαντήσεις που είδα αυτή που με βοήθησε πιο πολύ (για να μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα) είναι αυτή του φίλου που μίλησε για Tophost.gr και Forthnet. Για την 1η έχω ακούσει ότι είναι αυστηροί σε θέματα resources. Για την 2η...η Forthnet δεν έχει καν στην κεντρική της σελίδα ένα link που να λέει "Hosting" και περιμένετε να τους εμπιστευτώ? Χώρια που τους τελευταίους μήνες οι servers της πέφτουνε για πλάκα και για αρκετή ώρα. Κι άμα πέφτει ο server μου θα καλώ...την τεχνική υποστήριξη και θα κάθομαι στην αναμονή? Εννοείται δεν παίζει.

Στην Tophost.gr είναι κανείς πελάτης? Γιατί και για αυτήν έχω ακούσει ότι στο θέμα των resources είναι αυστηρή κι ας διαφημίζει περί "Unlimited traffic".

@Phox: Οταν λες downtime "2 ώρες" τι εννοείς? 2 ώρες την ημέρα? Την εβδομάδα? Το μήνα? Το χρόνο! Συγκεκριμένα πράγματα παρακαλώ γιατί έχουμε φάει ήδη 5 σελίδες με αναλύσεις!

@1host: Επίσης περιμένω να δω πελατολόγιο. Και για τους δυο σας ισχύει αυτό. Αν μου διέφυγε κάποιο μήνυμα να μου το πείτε.

Πειράζει που θα πρέπει να αλλάξω εταιρεία για 2η φορά και τα ψυρίζω? Χρειάζεται όμως να ξέρω αν κάποια από τα μεγάλα sites εμπιστεύονται αυτές τις εταιρείες. Στο τέλος έτσι θα την κάνω τη δουλειά. Θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα να ρωτάω συναδέλφους

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιουν 2009 22:20

Kotsolis έγραψε: Τόση ώρα μιλάτε με γενικές ονομασίες. Εννοείτε τα www.mosso.com , www.akamai.com και aws.amazon.com ότι χρεώνουν τρελά λεφτά για cloud computing κτλ.?
μας μάλωσες τώρα ή μου φαίνεται; :p

ζητάμε συγνώμη αν δεν έχουμε καταλάβει καλά τις ανάγκες σου. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tophostGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tophostGR » 18 Ιουν 2009 11:37

Kotsolis έγραψε:Στην Tophost.gr είναι κανείς πελάτης? Γιατί και για αυτήν έχω ακούσει ότι στο θέμα των resources είναι αυστηρή κι ας διαφημίζει περί "Unlimited traffic".
Καλημέρα.Καταρχήν με τα δεδομένα που θέτεις, όπως είπε και ο CyberCr33p, ξεχνάς το ενδεχόμενο του shared hosting.Ένα απλό πακέτο θα ζορίσει τον server και κατά 99% θα τον κρεμάσεις και αυτόν.Υπάρχει η λογική του unmetered hosting στα κανονικά πακέτα, αλλά αν ένας πελάτης κάνει "κατάχρηση" των πόρων σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να προκαλεί πρόβλημα στις υπηρεσίες προς τους τρίτους πελάτες, ναι εκεί υπόκειται σε περιορισμούς.

Αν και το αποκλείεις, καλό θα ήταν να σκεφτείς το ενδεχόμενο του dedicated server. Ναι,είναι πιο ακριβός από τα συνήθη πακέτα, αλλά δεν θα επηρεάζονται τρίτοι αλλά και το site σου θα "παίζει" καλύτερα . Το traffic στους πιο οικονομικούς servers ενδεικτικά έχει ανώτατο όριο 750 και 1000 gigabyte.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 18 Ιουν 2009 11:50

Des Hybrid kai VPS paketa (knownhost.com, wiredtree.com, eurovps.com)

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 18 Ιουν 2009 13:21

Kotsolis έγραψε: Πειράζει που θα πρέπει να αλλάξω εταιρεία για 2η φορά και τα ψυρίζω? Χρειάζεται όμως να ξέρω αν κάποια από τα μεγάλα sites εμπιστεύονται αυτές τις εταιρείες. Στο τέλος έτσι θα την κάνω τη δουλειά. Θα αρχίσω να παίρνω τηλέφωνα να ρωτάω συναδέλφους
Καλά κάνεις

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 18 Ιουν 2009 13:25

έτσι πρέπει να το κάνεις ούτως ή άλλως

μόνο η σωστή έρευνα αγοράς θα σε κάνει να πάρεις το σωστό πακέτο και να μειώσεις το ρίσκο σου.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 18 Ιουν 2009 13:53

Kotsolis έγραψε:Δεν σκοπεύω να δώσω 10.000 ευρώ το μήνα αλλά ούτε και 5-10 ευρώ. Ούτε κορόιδο είμαι, αλλά ούτε και ψιλικατζής.

Λες τα μεγάλα sites που επιλέγουν αξιόπιστη λύση και πληρώνουν 10.000 Ε το μήνα να είναι κορόϊδα; Λες να μην το έχουν ψάξει;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Ιουν 2009 13:57

Για 500 χρήστες online κάνει τη δουλειά του και με 100-150 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 18 Ιουν 2009 21:44

Καλησπέρα,

Σίγουρα θα πρέπει να αποφύγεις την λύση του shared hosting αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και τώρα αλλά και στο μέλλον. Ακόμη και να βρεις μία νέα εταιρία τώρα να σε πάρει σαν πελάτη (θα σκέφτεται "κάθεται που κάθεται ο server, ας χρησιμοποιεί το 30% των resources του ο φίλος μας") στο μέλλον οταν φτάσει να έχει πάνω από 100-150 πελάτες στον server θα σκεφτεί "Το 40% των resources που μου χρησιμοποιεί ο φίλος μας θα το χρησιμοποιούσαν 40-60 κανονικά sites" και το πιο πιθανό είναι να σε διώξει λόγω κατανάλωσης CPU/RAM ή ακόμη χειρότερο, να μην σου συμπεριφέρεται οπως θα πρέπει (καθώς θα του είσαι βάρος) και να σε αναγκάσει με αυτό τον τρόπο να φύγεις μόνος σου (θα σκέφτεται "και να φύγει καλό θα μου κάνει").

Σε τιμά που λες από την αρχή πόσους χρήστες έχεις και το οτι είσαι ψείρας σε όλα, να σκέφτεσαι όμως οτι σε μία απλή shared λύση πιθανόν να μην βρεις αυτό το οποίο θα σε ικανοποιεί. Ακόμη και down να είσαι για 10 ώρες και να πει ο hoster σου "σου επιστρέφω το κόστος ενός μήνα", εσύ θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ζημιά εφόσον μιλάμε για τόσο μεγάλο site.

Εχουν έρθει κατά καιρούς sites από εταιρίες που αναφέρθηκαν σε αυτές τις 5 σελίδες αλλά και από άλλες γνωστές στην αγορά με παράπονο οτι σέρνονται και οι απαιτήσεις τους είναι το 1/10 από τις δικές σου. Δεν σου λέω οτι θα σε εξυπηρετήσει κάποιο δικό μου πακέτο (εξάλλου δεν έχω unlimited), απλώς σου λέω να κοιτάξεις κάτι διαφορετικό από shared hosting οπως είπε ο συνάδελφος από την tophost ο οποίος είχε τα rx/ να πει οτι το shared hosting πακέτο δεν θα σε εξυπηρετήσει, η πλέον σωστή απάντηση που περιμένω από κάποιον hoster οταν του παρουσιάζονται αυτές οι απαιτήσεις. Σκοπός δεν είναι να σε κερδίσει σαν πελάτη, σκοπός είναι να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου λέγοντας σου μέχρι που φτάνει το shared hosting πακέτο του και δίνοντας σου λύσεις που πάνω από όλα θα σε αφήσουν ικανοποιημένο.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 18 Ιουν 2009 23:47

ε θα ήταν εντελώς βλάκας ένας hoster να έπαιρνε ένα τέτοιο site και να το έβαζε σε shared hosting server...
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 19 Ιουν 2009 10:37

Καλημέρα,

Μην εκφράζεσαι ετσι χύμα καθώς ήδη του έχουν γίνει προσφορές από hosters στο παρόν topic. Θα σε πάρουν με τους δίσκους :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες