Αγορά laptop μέχρι 1200 ευρώ

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 19 Ιουν 2009 14:16

Καλημέρα σας,

Σκοπεύω να αγοράσω laptop και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το θέλω για επαγγελματική χρήση (προγράμματα Quark, Dreamweaver, Photoshop κλπ), αλλά και για παιχνίδια και διαθέτω μέχρι 1200 ευρώ. Είμαι και σε δίλλημα όσον αφορά την οθόνη για 15άρα ή 17άρα, οπότε προτείνετε και τα δύο σε αυτές τις τιμές. Προς το παρόν, προσανατολίζομαι προς Toshiba ή HP, αλλά αν έχετε υπ’ όψιν και κάτι άλλο, πείτε μου.

Τώρα έχω ένα κάπως αρχαίο σύστημα, έναν HP Pavillion zv5365EA, και έχω απίστευτο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Το σύστημα «σέρνεται» και ειδικά τώρα το καλοκαίρι, που δουλεύει μόνο με… air condition (!!!), οπότε επειδή έχω «καεί» θέλω κάτι που να μην αντιμετωπίσω πάλι τα ίδια προβλήματα…

Ελπίζω να μην ζητάω πολλά!!!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 19 Ιουν 2009 15:31

Εγώ έχω το HP dv7 1199ev ( http://www.apothema.gr/Product/5-1-529- ... T9400.html ) εδώ και 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Σημείωσε τα εξής:
- Τα vista τα έχω μόνο για καμμιά ταινιούλα και τίποτε άλλο. Με ορισμένες εφαρμογές (π.χ. Apache υπήρχαν προβληματάκια. Διάβασα οτι έχουν λυθεί αλλά δεν το δοκίμασα).
- Για XP θα δυσκολeυετείς πολύ να βρείς drivers. Ειδικά για modem, quick lunch, ήχο. Εχει ένα topic στο insomnia που έχουν links για τους drivers αλλά ορισμένοι δεν παίζουν.
- Δουλεύω dreamweaver,photoshop και τα λοιπά χωρίς κανένα πρόβλημα, ΑΛΛΑ σε Ubuntu 9.11 το οποίο έχει κάτσει τέλεια. Ενα προβληματάκι που υπήρχε με τον ήχο ξεπεράστηκε γρήγορα και πανεύκολα.

Αυτά.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Son^Goku » 20 Ιουν 2009 23:41

Για οθόνη πάρε ένα με 15άρα απλά φρόντισε να έχει HDMI ώστε να το ενώνεις με την τηλεόραση σου και να απολαμβάνεις εκεί τα παιχνίδια και τα έργα.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 21 Ιουν 2009 00:40

έχω Dell. Το συνιστώ.

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 21 Ιουν 2009 01:20

harisg7 έγραψε:Καλημέρα σας,

Σκοπεύω να αγοράσω laptop και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το θέλω για επαγγελματική χρήση (προγράμματα Quark, Dreamweaver, Photoshop κλπ), αλλά και για παιχνίδια και διαθέτω μέχρι 1200 ευρώ. Είμαι και σε δίλλημα όσον αφορά την οθόνη για 15άρα ή 17άρα, οπότε προτείνετε και τα δύο σε αυτές τις τιμές. Προς το παρόν, προσανατολίζομαι προς Toshiba ή HP, αλλά αν έχετε υπ’ όψιν και κάτι άλλο, πείτε μου.

Τώρα έχω ένα κάπως αρχαίο σύστημα, έναν HP Pavillion zv5365EA, και έχω απίστευτο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες. Το σύστημα «σέρνεται» και ειδικά τώρα το καλοκαίρι, που δουλεύει μόνο με… air condition (!!!), οπότε επειδή έχω «καεί» θέλω κάτι που να μην αντιμετωπίσω πάλι τα ίδια προβλήματα…

Ελπίζω να μην ζητάω πολλά!!!
Με +99€ θα σου πρότεινα το Sony Vaio VGN-FW41M/H έτσι ώστε να καλύψεις λίγο πολύ όλες τις ανάγκες σου... :wink:
Εικόνα

harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 21 Ιουν 2009 21:35

Ευχαριστώ παιδιά για τις προτάσεις σας!! Αυτό εδώ πως σας φαίνεται;;;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905328

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες