Πρόβλημα με Flash Usb 64GB

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 22 Ιουν 2009 13:17

Καλημέρα...

Έχω το εξής θέμα όπως θα δείτε και στις συννημένες φωτογραφίες που θα αναρτήσω...

Έχω στην κατοχή μου ένα usb stick στο οποίο είναι χωρισμένο σε 1gb το οποίο είναι και Active και 63gb τα οποία είναι Unallocated

Όταν όμως πάω πάνω στο διαμέρισμα να δημιουργήσω νέο διαμέρισμα δεν μπορώ Τι μπορεί να φταίει; Έχω λειτουργικό σύστημα Windows XP Professional SP3 , αν βοηθάει σε κάτι...
Συνημμένα
m1.jpg
(16.75 KiB) Μεταφορτώθηκε 225 φορές
m2.jpg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιουν 2009 11:50

Καλή σου μέρα και σένα :D :D ,
δεν ξέρω αν (από τις 22 μέχρι τώρα) έλυσες το πρόβλημά σου... Ωστόσο μιας και το είδα, θα σου γράψω αυτό που πιστεύω:
Έχεις στον account, που δουλεύεις, δικαιώματα administrator;
Υποψιάζομαι πολύ έντονα, ότι χωρίς δικαιώματα administrator, δεν μπορείς να κάνεις -παρά ελάχιστες- μεταβολές σε υλικό και λογισμικό.
Αν δεν έχεις στον account, που δουλεύεις, δικαιώματα administrator, -ούτως ή άλλως- θα πρέπει να πας στον administrator. Από εκεί αφ'ενός θα μπορέσεις να κάνεις ότι θέλεις στο υλικό σου, αφ'ετέρου θα μπορέσεις -αν θέλεις- να δώσεις δικαιώματα administrator και στον δικό σου account. Μόνο που τότε, στην εκκίνηση δεν θα βλέπεις πλέον τον account Administrator, αλλά μόνο τον δικό σου. Ο account Administrator εμφανίζεται στην αρχή μόνον όταν δεν υπάρχει άλλος με τα ίδια δικαιώματα!
Προσοχή! Με δικαιώματα administrator μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά μπορείς να κάνεις δημιουργήσεις και προβλήματα στο μηχάνημα. Γι'αυτό, χρειάζεται να είσαι σίγουρος για το πότε, πώς, τι, και γιατί πας να κάνεις κάτι! :wink:
Καλή επιτυχία :pint: :pint: και περιμένουμε νέα σου :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 26 Ιουν 2009 14:28

DGeorge έγραψε:Καλή σου μέρα και σένα :D :D ,
δεν ξέρω αν (από τις 22 μέχρι τώρα) έλυσες το πρόβλημά σου... Ωστόσο μιας και το είδα, θα σου γράψω αυτό που πιστεύω:
Έχεις στον account, που δουλεύεις, δικαιώματα administrator;
Υποψιάζομαι πολύ έντονα, ότι χωρίς δικαιώματα administrator, δεν μπορείς να κάνεις -παρά ελάχιστες- μεταβολές σε υλικό και λογισμικό.
Αν δεν έχεις στον account, που δουλεύεις, δικαιώματα administrator, -ούτως ή άλλως- θα πρέπει να πας στον administrator. Από εκεί αφ'ενός θα μπορέσεις να κάνεις ότι θέλεις στο υλικό σου, αφ'ετέρου θα μπορέσεις -αν θέλεις- να δώσεις δικαιώματα administrator και στον δικό σου account. Μόνο που τότε, στην εκκίνηση δεν θα βλέπεις πλέον τον account Administrator, αλλά μόνο τον δικό σου. Ο account Administrator εμφανίζεται στην αρχή μόνον όταν δεν υπάρχει άλλος με τα ίδια δικαιώματα!
Προσοχή! Με δικαιώματα administrator μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά μπορείς να κάνεις δημιουργήσεις και προβλήματα στο μηχάνημα. Γι'αυτό, χρειάζεται να είσαι σίγουρος για το πότε, πώς, τι, και γιατί πας να κάνεις κάτι! :wink:
Καλή επιτυχία :pint: :pint: και περιμένουμε νέα σου :P :P
Δικαιώματα Administrator έχω , απλά μιας και ανέφερες κάτι τέτοιο δεν έχω δοκιμάσει μην τυχόν και γίνει κάτι με safe mode.
Θα κάνω τις ελάχιστες εν απομείναντες δοκιμές μου το μεσημεράκι και "αναφέρω" ξανά :pint:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιουν 2009 15:52

Κοίταξε...
Διαμερισμός σε 1GB και 63GB με το 1 ενεργό και φορτσάτο και τα εξηντατόσα μαμώ τη μάνα τους, για XP Pro δεν μου κάθεται καλά!
Μήπως έπαιξες με ελάχιστο μέγεθος στο ένα και ξεχείλισε το άλλο (Όταν τα πρωτοενεργοποιούσες); Αλλά και πάλι, για Λειτουργικό που διαχειρίζεται TB μου φαίνεται κωφόν. :o :o
Να υποθέσω ότι επειδή το βλέπει σαν 'Removable Disk' έχει άλλα κόλπα;.... Δεν μου έχει τύχει! Δεν γνωρίζω - Δεν απαντώ 8) 8)
Ίσως στη Knowledge Base της Microsoft κρύβεται κάποιο μυστικό-απάντηση σε κάποιο τέτοιο καπρίτσιο των XP... Βαράω ιδέες! Ίσως κάτσει κάποια...
Πάντως για Safe Mode που γράφεις, 'ψιλοχλωμό' το βλέπω! Κι ο λόγος είναι απλός:"Safe Mode" Μάλλον δεν έχει ανεβάσει driver για να δει/διαχειριστεί το USB Stickάκι!!
Άλλη ιδέα στο βρόντο: Όταν το συνδέεις, στη διαχείριση υλικού (device manager) το βλέπει; ...και πώς το βλέπει;
Όταν κάνεις εκκίνηση με το USB Stickάκι επάνω, μπες στο BIOS και δες 1) αν το βλέπει σαν δίσκο και 2) πόσο δίσκο... :-? Διότι αν τον φραγμό τον βάζει το BIOS χαιρετίσματα μετά από τα XP...φαντάζομαι!
Θα περιμένω νέα σου, μέχρι ~τις 16:20 (είμαι στη δουλειά). Μετά... Καλό Σ/Κ :pint: , κι από Δευτέρα και πάλι :D :D
Επίσης περίμενε και λίγο, μήπως κάποιος από τους SW/HW σοβαρούς γνώστες της παρέας, δουν το θέμα σου, και σου δώσουν κάποια σωστή πρόταση!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
kormos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kormos » 29 Ιουν 2009 11:08

DGeorge έγραψε:Κοίταξε...
Διαμερισμός σε 1GB και 63GB με το 1 ενεργό και φορτσάτο και τα εξηντατόσα μαμώ τη μάνα τους, για XP Pro δεν μου κάθεται καλά!
Μήπως έπαιξες με ελάχιστο μέγεθος στο ένα και ξεχείλισε το άλλο (Όταν τα πρωτοενεργοποιούσες); Αλλά και πάλι, για Λειτουργικό που διαχειρίζεται TB μου φαίνεται κωφόν. :o :o
Να υποθέσω ότι επειδή το βλέπει σαν 'Removable Disk' έχει άλλα κόλπα;.... Δεν μου έχει τύχει! Δεν γνωρίζω - Δεν απαντώ 8) 8)
Ίσως στη Knowledge Base της Microsoft κρύβεται κάποιο μυστικό-απάντηση σε κάποιο τέτοιο καπρίτσιο των XP... Βαράω ιδέες! Ίσως κάτσει κάποια...
Πάντως για Safe Mode που γράφεις, 'ψιλοχλωμό' το βλέπω! Κι ο λόγος είναι απλός:"Safe Mode" Μάλλον δεν έχει ανεβάσει driver για να δει/διαχειριστεί το USB Stickάκι!!
Άλλη ιδέα στο βρόντο: Όταν το συνδέεις, στη διαχείριση υλικού (device manager) το βλέπει; ...και πώς το βλέπει;
Όταν κάνεις εκκίνηση με το USB Stickάκι επάνω, μπες στο BIOS και δες 1) αν το βλέπει σαν δίσκο και 2) πόσο δίσκο... :-? Διότι αν τον φραγμό τον βάζει το BIOS χαιρετίσματα μετά από τα XP...φαντάζομαι!
Θα περιμένω νέα σου, μέχρι ~τις 16:20 (είμαι στη δουλειά). Μετά... Καλό Σ/Κ :pint: , κι από Δευτέρα και πάλι :D :D
Επίσης περίμενε και λίγο, μήπως κάποιος από τους SW/HW σοβαρούς γνώστες της παρέας, δουν το θέμα σου, και σου δώσουν κάποια σωστή πρόταση!
Καλημέρα...

Δυστυχώς λόγο έλλειψης χρόνου τώρα διάβασα την απάντηση / πρόταση σου :oops:

Αν διακρίνεις καλά στην φωτογραφία που έχω επισυνάψει είναι απο την διαχείρηση , οπότε το προσπερνάμε αυτό...
Για το άλλο αν κρίνω πως βρίσκεσαι ως τις 16:20 στην εργασία σου και μιας και δεν το έχω μαζί μου , θα απαντήσω το απόγευμα και θα δείς απάντηση αύριο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιουν 2009 12:06

Καλημέρα σου και καλή εβδομάδα, :D :D
μία ακόμα πρόταση/ιδέα στο βρόντο, (Για την περίπτωση που το BIOS βλέπει φυσιολογικά το stick)... Δοκίμασε να διαγράψεις και τον μικρό διαμερισμό (1GB), ώστε αναγκαστικά να βάλεις τα Windows να τον δουν unallocated 64GB. Έτσι θα παίξεις πάλι από την αρχή μόνο που αυτή τη φορά θα δηλώσεις πρώτα τον μεγάλο διαμερισμό και μετά τον μικρό (αν θέλεις τέτοιου είδους 'σπάσιμο' στο stick σου).
Αν υπάρξει -λόγω removable disk- κάποιο μέγιστο όριο διαμερισμού θα σ'το δείξει... "Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!" :wink: :wink:
Επίσης θα ερωτηθείς για τον τύπο κάθε 'δίσκου' που δημιουργείς (primary, extended, logical κλπ). Δική μου πρόταση θα ήταν να κάνεις -και τους δύο διαμερισμούς- Primary (εκτός αν τα ίδια τα Windows δεν σε αφήσουν... Οπότε με τη βία θα σε πάνε αυτά σε extended, ή logical κλπ).
Αφού 'τα δουν όλα'... Allocate ---> Format και χαίρετε :D :D
Περιμένουμε νέα σου και γι'αυτό :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες