Δεν φορτώνουν τα windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
lena bey

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από lena bey » 22 Ιουν 2009 14:22

Καλημέρα!Έχω ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου.Σήμερα που προσπάθησα να ανοιξω το pc αρχισε κανονικα την διαδικασία φορτώμαστος των windows αλλά κόλλησε στη μέση του φορτώματος.Δεν μπορώ να μπω ούτε safe mode κολλάει και εκέί.Προσπάθησα και άλλες φορέ να σηκώσω τα windows xp home edition αλλά μάταια πρασπαθούσα.Τι μπορεί να χει συμβει?Μπορεί καποιος να με βοηθήσει?

Σας ευχαριστώ πολύ

Apostolis_38

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιουν 2009 14:43

Κολλάει και μένει εκεί οπότε πρέπει να το κλείσεις απο το power on ή κάνει επαννεκκίνηση;
Αν είναι το πρώτο βγάλτο τελείως απο το ρεύμα (να βγάλεις δηλαδή το καλώδιο και απο το τροφοδοτικό), άστο κανένα 3λεπτο και ξαναδοκίμασε μήπως και έχει "κολλήσει" κάποιο υλικό. Αν το κάνει πάλι βάλε το cd των XP και κάνε επιδιόρθωση.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιουν 2009 14:46

Αν μιλάμε για το ίδιο PC που αναφέρεις εδώ τότε, όπως -κυρίως το μηχάνημα- σε προειδοποίησε, χάλασε ο (εσωτερικός) σκληρός δίσκος!
Αν είναι ακόμα στα τελευταία του, και ζει, τότε σε κάποια στιγμή θα 'φορτώσει' πλήρως. Κάνε Backup ό,τι χρειάζεσαι, και βάλε καινούργιο δίσκο! Όσο το καθυστερείς, τόσο περισσότερα προβλήματα θα σου εμφανίζει :-?

Κοίταξε επίσης και εδώ!
Apostolis_38 έγραψε:....Αν το κάνει πάλι βάλε το cd των XP και κάνε επιδιόρθωση.
Σχετικά με την επιδιόρθωση:
Να έχεις το cd με τα windows που έχεις στο pc σου.
Βάζεις στο BIOS πρώτη Boot device το CD/DVD σου. σώζεις βγαίνεις.
βάζεις το cd σου στο pc και ξεκινάς εγκατάσταση windows. φορτώνονται οι drivers των συσκευών και μετά σου λέει Enter= για εγκατάσταση, R = για repair κ.τ.λ. πατάς Enter.

μετά σου λέει F8 συμφωνώ κ.τ.λ. οπότε πατάς F8 και συνεχίζεις.

αν μετά σου πει Αναζήτηση για προηγούμενη εγκατάσταση Windows και σου βγάλει:

Πάτα Esc=για να συνεχίζεις χωρίς επιδιόρθωση, πάτα R = για επιδιόρθωση ή πάτα F3 = για να βγεις από την εγκατάσταση (κάπως έτσι θα στα βγάζει δεν θυμάμαι ακριβώς) πάτα R και θα ξεκινήσει η επιδιορθωτική εγκατάσταση των Windows.

προσοχή όμως. το product key που θα έχεις να είναι ταιριάζει με το cd σου. (δλδ αυθεντικό κλειδί, αυθεντικό και το cd των windows).

δεν θα πειραχτεί τπτ παρά μόνο τα αρχεία των windows και η registry.

Προσοχή όμως όχι R στο πρώτο Repair που θα σου βγάλει, γιατί θα σε πάει σε κονσόλα, αλλά στο δεύτερο!!!!! (Θα σου βγάλει και δεύτερο 'Repair' option μετά από το πρώτο)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 22 Ιουν 2009 15:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

lena bey

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από lena bey » 22 Ιουν 2009 15:23

Μήπως θα μπορούσε καποιος να μου πει πως θα κάνω ανάκτηση δεδομένων ή που θα βρω μια εφαρμογή για ανάκτηση του δίσκου .Έτσι για να μπορέσω να πάρω τα backup μου.Έβαλα τον δίσκο σε άλλον υπολόγιδτή αλλα δεν μπορει ούτε έτσι να λειτουργήσει.

Σας ευχαριστώ

Apostolis_38

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιουν 2009 15:40

Το πιό απλό και φθηνό που μπορείς να κάνεις είναι να ανοίξεις τον υπολογιστή, να βγάλεις το cd/dvd και στη θέση του να βάλεις τον σκληρό που θέλεις να πάρεις backup. Αν είναι εντάξει ο σκληρός θα παίξει αμέσως.
Ενδέχεται όμως να αντιμετωπίσεις προβλήματα με τα δικαιώματα των αρχείων και να μην μπορείς αμέσως να τα πάρεις backup.
Βεβαιώσου οτι το pc "βλέπει" το σκληρό και οτι μπορείς να ανοίξεις κάποιους φακέλους και το ξαναβλέπουμε.

Αν ο σκληρός δεν αναγνωριστεί πάμε σε άλλες λύσεις...

lena bey

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από lena bey » 22 Ιουν 2009 17:26

Εβαλα το δίσκο ως 2ο σε ένα αλλό μηχάνημα,τον βλέπει και ανοιγει και τα αρχεία και τους φακέλους,Το εχω αφησει και κανεί check disk και διορθωση λαθών στο δίσκο.Επίση λέω μετά να του βάλω να κάνει κανένα recovery μπας και παίξει,αλλά φοβάμαι μηπως με το recovery αλλάξει η πλατφόρμα και από fat παει ntfs ή το αντίθετο και μετά δεν μπορω να ανοιξω τα αρχεία.Μου έχει ξανασυμβει πάνω σε κάποιον πειραματισμο και παραλίγο να χάσω τα δεδομένα του δίσκου αλλά ευτυχώς τα μετέτρεψα στην πλατφορμα που ζητούσαν και έπαιξαν.Είναι καλή ιδέα ή θα τρέχω και δεν θα φτάνω?

Apostolis_38

Δεν φορτώνουν τα windows

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιουν 2009 17:57

Βασικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
Take the data and run που έλεγε και η ταινία.

Αν τα αρχεία είναι σε fat θα κάνεις restore σε fat κ.ο.κ.
Αν τα αρχεία είναι σε fat και θέλεις να ρίξεις τα XP σε ntfs το λειτουργικό θα σου ζητήσει να κάνεις format, οπότε...
Με το cd της εγκατάστασης δεν μου έχει τύχει να μπορείς να κάνεις αλλαγή χωρίς format με fat και ntfs.
Αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης