Δημιουργία e-Γραμματείας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
harrinho

Δημιουργία e-Γραμματείας

Δημοσίευση από harrinho » 23 Ιουν 2009 14:16

Καλησπέρα σε όλο το αξιόλογο forum,

Τον τελευταίο καιρό, ασχολούμαι με το elearning και θα ήθελα να κατασκευάσω μια σελίδα στη μορφή κάποιας ηλεκτρονικής γραμματείας, με περιορισμένες αρχικά λειτουργίες ,όχι δηλαδή ότι κανει μια γραμματεια πανεπιστημιού αλλά δύο τρεις βασικές λειτουργίες, όπως να μπορεί ο χρήστης να κάνει μια αίτηση αναλυτικής βαθμολογίας, ή αίτηση βεβαίωσης σπουδών, και να του έρχεται κάποιο μήνυμα στο κινητό όταν η βεβαίωση σπουδών του πχ, είναι έτοιμη, ή να του έρχεται μήνυμα στο κινητό για το χ μάθημα "πέρασες"/"κόπηκες". Αρχικά αυτά τα 2 σενάρια θα ήθελα να υλοποιήσω, 1. αίτηση βεβαίωσης με responce στο κινητό, 2. αίτηση βαθμολογίας Me responce στο κινητό. Το Interface της σελίδας θα είναι κάτι απλό, δεν θέλω δηλαδή flash κλπ. Κατα τη γνώμη σας θα ήταν καλύτερο να το υλοποιήσω σε php/mysql, ή σε κάποια άλλη γλώσσα/πλατφόρμα? Έχετε υπόψη σας κάποια ήδη υπάρχουσα εφαρμογή για να πάρω ιδέες (στο hotscripts δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει). Και η βασικότερη απορία που έχω, πως θα υλοποιηθεί το κομμάτι της επικοινωνίας με το κινητό του χρήστη??

Please help :P. Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά για τη βοήθεια σας!!

Υ.Γ. Σαν μια αρχικη ιδέα του πως θέλω περίπου να είναι ι όλη σελίδα, παραθέτω το screenshot. Το σημαντικό είναι να γίνει αυτό το αρχικό στάδιο της σελίδας, η επικοινωνία με τα κινητά των χρηστών είναι δευτερεύον στάδιο που αφορα wap κλπ... Όσον αφορά την κεντρική σελίδα θα με συμβουλεύατε για τη χρήση Joomla/mambo ή dreamwaver ? Ευχαριστώωω
Συνημμένα
scrn.jpg

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημιουργία e-Γραμματείας

Δημοσίευση από Banavas » 24 Ιουν 2009 09:57

Ξεκίνα από μια καλή ανάλυση. Προχώρα με την δημιουργία της βάσης και το πως θα γεμίζει στοιχεία. Στο τέλος θα δείς και το interface της εφαρμογής για το οποίο σου προτείνω την χρήση του dreamweaver.
Πιστεύω οτι το joomla θα σε δυσκολέψει παρά θα σε βοηθήσει στη συγκεκριμένη εφαρμογή που όπως φαίνεται η εμφάνιση δεν είναι σε πρώτο πλάνο.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

harrinho

Δημιουργία e-Γραμματείας

Δημοσίευση από harrinho » 25 Ιουν 2009 00:11

Ευχαριστώ Banavas..σχεδιαζω κάπως την ανάλυση μου..και στην πορεία βλέπουμε. To joomla παντως που το εψαξα, μου φάνηκε βουνό η όλη παραμετροποίηση που θέλει για να το φέρω στα μέτρα μου! Thanks και παλι

Άβαταρ μέλους
ProWebSector
Επικοινωνία:

Δημιουργία e-Γραμματείας

Δημοσίευση από ProWebSector » 16 Ιούλ 2009 23:27

Σου προτείνω να δοκιμάσεις το Moodle (http://moodle.org/) είναι δωρεάν και ολοκληρωμένο.

Moodle is a Course Management System (CMS), also known as a Learning Management System (LMS) or a Virtual Learning Environment (VLE). It is a Free web application that educators can use to create effective online learning sites.
Linux & Windows Web Hosting | EU Servers
cPanel & Plesk | VPS | Dedicated Servers
www.ProWebSector.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες