techRADAR.gr - το Digg a la Ελληνικά

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 23 Ιουν 2009 14:19

Άνοιξα πρόσφατα το www.techradar.gr

Οι χρήστες μπορούν να εγγραφούν και να προτείνουν ειδήσεις. Οι ειδήσεις που προτείνουν πάνε στις UPCOMING.

Για να βγει μια είδηση στην πρώτη σελίδα πρέπει να την ψηφίσουν οι χρήστες.

Οι χρήστες μπορούν επίσης να σχολιάσουν και να ψηφίσουν τα σχόλια των άλλων έτσι ώστε να εμφανίζονται μόνο τα σχόλια που έχουν πραγματικά αξία (αυτά που έχουν ψηφιστεί).

Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες για να καλύπτεται όλο το τεχνολογικό ρεπορτάζ.

Το techRADAR καλύπτει μόνο ελληνικά site καθώς υπάρχει ένα κενό με το DIGG ως προς τα Ελληνικά site ενημέρωσης για τεχνολογία.

Δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στην ποιότητα των ειδήσεων έτσι ώστε ο χρήστης να διαβάζει πραγματικά χρήσιμα πράγματα από μια γκάμα έγκυρων site. Το δημοσιογραφικό κριτήριο παίζει μεγάλο ρόλο γιατί πάνω απ'όλα μας νοιάζει το αποτέλεσμα να είναι χρήσιμο για τον επισκέπτη.

Στα site περιλαμβάνονται ειδησεογραφικά site, blog και forum τα οποία παρακολουθούμε.

Ήδη από το freestuff έχει αναρτηθεί ένα θέμα στις ΑΠΟΨΕΙΣ που θέλει ψήφους:
http://www.techradar.gr/story.php?title ... plorer-8--

Η λογική είναι γνωστή από το DIGG. Είδα ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο στον τομέα μόνο της τεχνολογίας που να αντιμετωπίζει ειδησεογραφικά την τεχνολογία και εξ'ολοκλήρου κι έτσι δημιουργήσαμε το techRADAR.gr

Περιμένω τις απόψεις σας και τα σχόλιά σας και φυσικά τα άρθρα σας και τις ψήφους σας, γιατί το techRADAR πάνω απ'όλα είστε εσείς ;-)

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 23 Ιουν 2009 14:50

Kαλή η σκέψη σου, είχα φτιάξει και εγω παρόμοια σελίδα στο παρελθόν αλλα την παράτησα...
επειδή όπως βλέπω χρησιμοποιείς pligg θέλω να πω πως έχεις υπερβολικά ανοικτοχρωμο λευκό layout. Υπάρχουν έτοιμα πιο εντυπωσιακά templates που θα ανεβάσουν μια κλάση την σελίδα σου!
Μιας και θέλω backlinks, θα γίνω και γω μέλος, και σου εύχομαι καλή αρχή και καλύτερη συνέχεια απο μένα :-)
Υ.Γ. προσπάθησε να το εξεληνοποiήσεις παραπάνω, άλλαξε τα upcoming news και τα λοιπά με ελληνικές φρασούλες~! ;-)
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 23 Ιουν 2009 15:38

σωστός! βασικά είναι η τελευταία έκδοση του pligg 1.0.0 στην οποία ακόμα δεν έχουν αναβαθμίσει τα παλαιότερα templates.

Είχα βρει 2 που είναι εξαιρετικά, περιμένω, ελπίζω να κινηθούν γρήγορα :-)

σχετικά με τα ελληνικά, προς το παρόν δεν τα αναγνωρίζει, φαντάζομαι αυτό θα διορθωθεί έτσι ώστε να γίνει 100% Ελληνικό.

στο μέλλον θα μπει και η δυνατότητα να προσθέτουμε και φωτογραφίες

1000 ευχαριστώ για το σχόλιο και ευχαριστώ για την προσθήκη άρθρων, είναι πολύ χρήσιμα :-)

προσωπικά το βλέπω σαν μια υπηρεσία που βοηθάει εμένα πρώτα να ενημερώνομαι για το τι παίζει στα Ελληνικά site και κατεπέκταση όλους τους άλλους, ελπίζω να πάει καλά :-)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιουν 2009 15:46

Στα είπα και στο Twitter για το Pligg, ελπίζω να πάει καλά και να μην έχεις προβλήματα :)

Ρίξε μία ματία και εδώ http://www.webdesignblog.gr/6-open-sour ... platforms/ και κράτατο στα Bookmarks εάν αποφασίσεις κάποια στιγμή να αλάξεις :)

Τώρα όσο αναφορά, απο Design χρειάζεται αλαγές, και μάλιστα για να πιάσει τις χρειάζεται γρήγορα. Προσωπικά χρησιμοποιούσα το magnolia και αυτό γιατό με εντυπωσίαζε το Design.

Ψάξε και μετικά tips Που έχει το pligg Για καλύτερο SEO στο Head Title στα Metatags κτλ...

Δούλεψε λίγο το Design με το Footer και το Sidebar... Θα μπορούσε Content να φύγει απο το ΔΙΠΛΟ sidebar, να έχεις ένα μονό και ένα 3στυλο footer :)

Αυτά απο εμένα, μου άρεσε πολύ το όνομα και ελπίζω να πάει καλά (tip δωρέαν :P - Widgets με τα RSS μπορούν να βοηθήσουν να πιάσει καλύτερα η σελίδα ;))

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 23 Ιουν 2009 16:20

α ρε Βασιλάκη, αστέρι είσαι!

Το παιδεύω, εγώ παιδί του blogger ήμουν, τώρα έχουμε νέους ορίζοντες.

Το έβαλα στο delicious το link, μπορεί να χρειαστεί, μπορεί και όχι ;-)

Design χρειάζονται αλλαγές, περιμένω να δουλέψουν τα αστέρια με τα templates γιατί έδωσε νέα version το Pligg κι έχουν μείνει πίσω.

Ευχαριστώ πολύ, όσα λες τα έχω σημειώσει και βάζω πλώρη για νέες αναζητήσεις ;-)

ΥΓ. Αυτή τη φορά πάντως, σε αντίθεση με το paraxena, το techradar.com δεν μπορείς να το πάρεις, το έχουν βουτήξει ήδη ;-)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιουν 2009 16:33

Γιατί έχω εγώ το paraxena.com ? :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιουν 2009 16:44

Oxi den einai diko mou...

Anyway tsekare to http://club.cmstheme.com/template.php gia panemorfa templates :)

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 23 Ιουν 2009 16:51

είναι όλα για 9.9.5, εγώ έχω την version 1.0.0, την τελευταία όπου υπάρχουν 3 διαθέσιμα:

η red version - demo site εδώ: http://marker.40070.org/

αυτό το ροζουλί: Εικόνα

και η digg like έκδοση εδώ: [ur=http://forums.pligg.com/pligg-templates ... -0-a.htmll]http://forums.pligg.com/pligg-templates ... 1-0-a.html[/url]

να το κάνω ίδιο με το digg? βασικά δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα, θα ήθελα να είναι κάτι διαφορετικό σε όψη (αν και δεν είναι σε λειτουργία)

εμένα αυτό μου αρέσει: http://pligg.gauson.com/settemplate.php?template=czNet

αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμο για το 1.0.0. Δεν έχει και πολύ καιρό που λανσαρίστηκε η νέα έκδοση, καμια εβδομάδα...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιουν 2009 17:05

την είχα... απο την Beta τουλάχιστων 2 μήνες :)

Anyway, περίμενε να κάνουν updates (ας το ελπίσουμε!)

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 23 Ιουν 2009 17:06

περιμένω σε κάρβουνο αναμμένο!

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 24 Ιουν 2009 15:07

κράτησα το ίδιο τemplate, έκανα όμως κάποιες αλλαγές στο CSS για να του δώσω έναν χαρακτήρα

πως σας φαίνεται;

περιμένω ακόμα να templates για την έκδοση 1.0.0 και φυσικά, όχι μόνο να τα λανσάρουν οι designer αλλά και να τα τεστάρουν γιατί το template είναι το Α και το Ω..

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Ιουν 2009 18:07

Ωραίο, πήρε ένα χρώμμα τώρα :)

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 24 Ιουν 2009 18:18

ε ναι γιατί η γαλατίλα δεν ήταν και πολύ ωραία... ;-)

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 25 Ιουν 2009 14:04

έβαλα δυνατότητα προσθήκης βίντεο και φωτογραφιών σε κάθε άρθρο για να μην είναι πηγμένο στο text

μου αρέσει όπως δείχνει τα βίντεο.

Με τις φώτο έχω ένα θέμα, ψάχνομαι γιατί υπάρχει απόσταση μεταξύ φωτογραφίας και κειμένου ενώ έχω κάνει align....

(η φωτογραφία ξεκινά πιο πάνω από το κείμενο, why?)

Εικόνα[/img]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης