Προβλημα με εξωτερικη καρτα ηχου(creative)

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
gsof

Δημοσίευση από gsof » 23 Ιουν 2009 17:44

εχω αυτη τη καρτα ηχου
www.nulime.com/Creative-Labs-X-Sb0300-A ... Ext/p21587
πανω σε ενα παλιο λαπτοπ.
Ενω δουλευε τοσα χρονια κανονικα χωρις να παρουσιαζεται το παραμικρο προβλημα, ανοιξα χθες το pc και παρατηρησα οτι αναβοσβηνε ανα 1-2 δευτερολεπτα και δε μπορουσε να συνδεθει.
Σε καποια φαση καταφερε να ανοιξει και να συνδεθει με το pc και να λειτουργει κανονικα αλλα μονο για κανα τεταρτο και μετα παλι τα ιδια.
Αργοτερα υπηρξε και αλλο κρουσμα. Η καρτα ανοιξε τελικα αλλα τα ηχεια τσιριζαν
και μαλιστα οταν πατουσα το mute, ο ηχος αλλαζε συχνοτητα αλλα δεν σταματουσε.
Υπαρχουν ελπιδες??

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιουν 2009 11:48

Καλή σου Μέρα :P :P ,
αν και δεν βοηθάς καθόλου, να υποθέσω ότι το παλιό Laptop δούλευε με κάποια Win XP, ενώ το PC -που αναφέρεις- δουλεύει με τίιιιι??? Επίσης δεν αναφέρεις (όσο αναλυτικότερα γίνεται) τη σύνθεση του PC σου :o
Στο PC -που αναφέρεις- κοίταξε (ανεξάρτητα από Λειτουργικό) αν υπάρχει κάποια άλλη κάρα ήχου -onboard-. Αν υπάρχει, φρόντισε, είτε από το BIOS, είτε από τη Διαχείριση Συσκευών, να την απενεργοποιήσεις. Είχα παρόμοια -και κάπως σοβαρότερα- προβλήματα από αυτή την αιτία :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

gsof

Δημοσίευση από gsof » 24 Ιουν 2009 15:07

DGeorge έγραψε:Καλή σου Μέρα :P :P ,
Στο PC -που αναφέρεις- κοίταξε (ανεξάρτητα από Λειτουργικό) αν υπάρχει κάποια άλλη κάρα ήχου -onboard-. Αν υπάρχει, φρόντισε, είτε από το BIOS, είτε από τη Διαχείριση Συσκευών, να την απενεργοποιήσεις. Είχα παρόμοια -και κάπως σοβαρότερα- προβλήματα από αυτή την αιτία :wink: :wink:
Η καρτα ειναι μονιμα στο λαπτοπ το pc δεν ειναι δικο μου. το λαπτοπ εχει xp οπως και το pc. οσον αφορα την on board του λαπτοπ την απενεργοποιησα αλλα δεν αλλαξε τιποτα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιουν 2009 13:26

gsof έγραψε:...πανω σε ενα παλιο λαπτοπ.
Ενω δουλευε τοσα χρονια κανονικα χωρις να παρουσιαζεται το παραμικρο προβλημα, ανοιξα χθες το pc και παρατηρησα οτι αναβοσβηνε ανα 1-2 δευτερολεπτα και δε μπορουσε να συνδεθει.
Σε καποια φαση καταφερε να ανοιξει και να συνδεθει με το pc και να λειτουργει κανονικα αλλα μονο για κανα τεταρτο και μετα παλι τα ιδια.
Αργοτερα υπηρξε και αλλο κρουσμα......
Κάτσε...Κάτσε, γιατί κάπου σε χάνω! Η πρώτη αναφορά σου σε PC έχει να κάνει με το Laptop; (Αυτό λες PC;) Η δεύτερη (μπλε) με τι PC έχει να κάνει;
Όπως και νά'χει το πράγμα
gsof έγραψε:....οσον αφορα την on board του λαπτοπ την απενεργοποιησα αλλα δεν αλλαξε τιποτα.
δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις και από το BIOS του Laptop! (Αν δεν το έχεις κάνει ήδη...).
Επίσης δοκίμασε την κάρτα και σε κάποιο άλλο computer χωρίς on board κάρτα... Αρχίζω να υποψιάζομαι και την ίδια την κάρτα (αλήθεις πόσον καιρό τη χάρηκες;)! Το "τόσα χρόνια" που γράφεις παραπέμπει και στο γνωστό με τη "γιαγιά μου": "Τόσα χρόνια τη χαιρόμασταν μέχρι που χτες την κηδέψαμε... :wink: "
PC-Ponemenos
Εικόνα

gsof

Δημοσίευση από gsof » 25 Ιουν 2009 20:06

το λαπτοπ λεω pc και ειναι σιγουρα 4-5 χρονια. απλα ξενερωσα γτ δεν ειχε δειξει κανενα σημαδι με βλεπω να πηγιανω για αλλη.. στο bios παντως δε βρηκα απο που μπορω να απενεργοποιησω την on board

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιουν 2009 10:04

Αν δώσεις όσο γίνεται πιο ακριβή στοιχεία του Laptop, ίσως μπορέσω να βρω το manual στο Internet, ώστε να δω τη ρύθμιση ενεργο/απενεργοποίησης της onboard κάρτας.
Αν έχεις επίσης χαρτιά διάφορα (manual, σύνθεση κλπ) του Laptop, ίσως βοηθήσουν να βρούμε απ'ευθείας τη motherboard --> BIOS --> ρύθμιση ενεργο/απενεργοποίησης της onboard κάρτας.

Δεν κόβω το σβέρκο μου, αλλά αυτά τα ξαφνικά δεν μου δείχνουν τόσο πρόβλημα ρυθμίσεων, (αφού πάντα ήταν οι ίδιες) όσο την ίδια την καρτούλα.
Βέβαια εμένα ~80Ε -που λέει ότι κοστίζει- δεν θα μου περίσσευαν! Θα έπαιρνα π.χ. από το ΠΛΑΙΣΙΟ με εύρος τιμών (εξωτερικών καρτών) από 9,90Ε Konig CMP-Sound (USB /RET / SC 5.1) ως M-Audio Firewire 610 Κάρτα Ήχου με 349E. Προσωπικά και με μία ~22E καλά θα ήμουν... Δεν ξέρω εσύ τι απαιτήσεις έχεις από την κάρτα ήχου σου :-?
Πάντως το PC μου Stereo συγκρότημα δεν το έχω κάνει... Μου παίζει μουσικούλα, όταν χαζοπαίζω κάτι -τελείως βασικά παιχνίδια- κι αυτό είναι όλο! Για τα υπόλοιπα το Stereo :wink: όπως και για τα video, το Video (με το Stereo παρέα) :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

gsof

Δημοσίευση από gsof » 06 Ιούλ 2009 01:07

DGeorge έγραψε:Αν δώσεις όσο γίνεται πιο ακριβή στοιχεία του Laptop, ίσως μπορέσω να βρω το manual στο Internet, ώστε να δω τη ρύθμιση ενεργο/απενεργοποίησης της onboard κάρτας.
σορρυ αλλα εδινα μαθηματα και δεν ειχα χρονο. δεν εχω τιποτα απο το λαπτοπ. ειναι turbo-x 15wsma παντως. οσον αφορα τη καινουρια καρτα ηχου που απο οτι βλεπω δεν αποφευγεται η αγορά της, αν και γουσταρα που ειχα 5.1 με βλεπω για κατι τετοιο που θα ηταν το ιδανικο για μενα η τελος παντων κατι φθηνοτερο σε αυτη τη κατηγορια

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2009 10:16

gsof έγραψε:....οσον αφορα τη καινουρια καρτα ηχου που απο οτι βλεπω δεν αποφευγεται η αγορά της, αν και γουσταρα που ειχα 5.1 με βλεπω για κατι τετοιο που θα ηταν το ιδανικο για μενα η τελος παντων κατι φθηνοτερο σε αυτη τη κατηγορια.
Πολύ καλή σου μέρα, και καλή εβδομάδα. Έτσι όπως μου τά'γραψες -γενικότερα- για φοιτητή σε βρίσκω; :D :D
[Off Topic]Αυτό -όμως- φίλε μου σημαίνει -μεταξύ άλλων- περιορισμένους οικονομικούς πόρους. Στην περίπτωση αυτή, όπως και σε παρόμοιες, είναι που λέω: "Κι εγώ θέλω την uma thurman, υπάρχουν όμως κάποια-διάφορα τεχνικο-οικονομικά προβλήματα!" :P :P
Γι'αυτό, βολέψου μ'ό,τι μπορείς. Φρόντισε να σου περισσέψουν κιόλας χρήματα, καθώς ίσως τα χρειαστείς αλλού. Κι όλα θα πάνε καλά.
Φοιτητής κι εγώ ~76-80 βγαίναμε στην καφετέρια, ή πηγαίναμε -γύρω- στο σπίτι του καθενός μας και τραγουδάγαμε παρέα... Έπρεπε νάσαι από κάποια μεριά ν'ακούσεις τη χορωδία των γαϊδάρων (μελωδικότατες φωνές όλες!!!!) :hammer: :hammer:
Όμως ο χαβαλές, οι στιγμές δεν αντικαθίστανται από τον πλέον κορυφαίο Τελικό Ενισχυτή, την πλέον κορυφαία Κάρτα Ήχου και τα αντίστοιχα Ηχεία! Φρόντισε να χαρείς αυτήν την περίοδο της ζωής σου... Μάζεψε ταυτόχρονα χρήματα. Και σε κάποια στιγμή, με το πτυχίο στο χέρι, φτιάξε το 'Υπερσύστημα' :D :D [/Off Topic]
Προς το παρόν, όσον αφορά το θέμα σου, όταν ολοκληρώσεις αυτό που θέλεις να κάνεις (για μένα τη φτηνότερη-αξιοπρεπή κάρτα) κάνε ό,τι σου έγραψα στο PM. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Ιούλ 2009 01:29

Φαίνεται ωραία η καρτούλα, κρίμα που η creative δεν βγάζει τέτοιες κάρτες πλέον.
Αυτές οι X-Fi external που έχει τώρα δεν έχουν καμία σχέση με τις τότε, την δικιά σου και την Extigy.
Τέλος πάντων, το πρόβλημά σου δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με το BIOS ή με οτιδήποτε άλλο. Εγώ θα εξέταζα το θέμα ψύξης, να τα έχει παίξει λόγω καύσωνα η κάρτα, ή να έχει φορτώσει το laptop από την ζέστη και να μην μπορεί να την σηκώσει.
Δοκίμασέ την και σε κανέναν άλλο υπολογιστή, έτσι για να σου φύγει η ιδέα. Επίσης, προτού πάρεις την τελική απόφαση ότι πάει την έχασες, άνοιξέ την και κάνε της κανένα φύσημα, επίσης δες αν πατάνε καλά όλα τα ποδαράκια και μην τυχόν έχει φύγει από την θέση του κανένα βίσμα USB ή τροφοδοσίας - αλήθεια, από πού τροφοδοτείται; Λογικά έχει εξωτερική DC τροφοδοσία έτσι;...

Αν δεν είσαι φοιτητής και εργάζεσαι/δεν έχεις χρόνο μην το ψάχνεις και πολύ, αρκετά ασχολήθηκες παράγγειλε ήδη την καινούρια σου κάρτα! :hammer:
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες