Πρόγραμμα διαχείρισης απομακρυσμένης επιφάνειας

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
leonidasman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από leonidasman » 13 Ιουν 2009 13:53

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας συγχαρώ πρώτα για την καλή δουλειά που έχετε κάνει και έπειτα να σας θέσω το ερώτημα που με "βασανίζει" :hammer:
Στην εργασία μου έγινε αναβάθμιση hardware&software αλλά παρατήρησα κάτι που δε μου άρεσε καθόλου. Τοποθέτησαν ένα πρόγραμμα διαχείρισης απομακρυσμένης επιφάνεις το λεγόμενο radmin. Το πιο εύκολο είναι να κάνω δεξί κλικ και να το απενεργοποιήσω ή να μπλοκάρω την port που χρησιμοποιεί αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω :kaloe: .
Πρώτα θα ήθελα να ρωτήσω άμα κινδυνεύει η ασφάλεια του δικτύου. Σε όλα τα pc δεν υπάρχει εγκατεστημένο firewall παρά μόνο ένα nod32.
Και δεύτερο θα μπορούσε να δουλέψει αντίστροφα? Δηλαδή να έχω την δυνατότητα ο ίδιος να διαχειριστώ το pc του τύπου που εγκατέστησε το radmin? Διότι αυτός οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να παρακολουθήσει οποιονδήποτε υπάλληλο και οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Σας ευχαριστώ.
"...I am the way,I am the light,I am the dark inside the night,I hear your hopes,I feel your dreams,And in the dark I hear your screams..."

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 13 Ιουν 2009 17:08

Το radmin δουλεύει με τη λογική server-client. Server είναι ο δικό σου υπολογιστής. Αν θέλεις να διαχειριστείς το pc του άλλου θα πρέπει να έχει εγκαταστήσει το server, να ξέρεις την ip του και τα username-password. πράγμα λιγάκι δύσκολο. Θέμα ασφάλειας υπάρχει, αλλά θα πρέπει κάποιος τρίτος να ξέρει ή να "σπάσει" τον κωδικό, το οποίο είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατον. Πάντως αν κάποιος έχει βάλει σκοπό να "μπει" στο pc σου κάποτε θα το καταφέρει...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης