E-Shop Module

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Andreas_O » 30 Ιουν 2009 04:06

Καλημέρα!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει κάποιο e-shop , cart πολύ απλό module που μπορεί να προσαρμοστεί σε απλή σελίδα html ή με κατάληξη php; Δηλαδή, όπως στα cms που κάνεις δυναμικό μόνο το div π.χ. "content" και μετά στο www.oasisdesign.gr/orders φτιάχνει μόνο του, π.χ. το Wordpress, orders.php?p=1 κλπ κλπ.

Δε θέλω κάτι με πληρωμές, ούτε πολύ εξειδικευμένο. Υπάρχουν λύσεις Oscommerce και τέτοια αλλά επεκτείνονται πολύ. Το μόνο που θέλω είναι ένα συστηματάκι με απλό admin panel, που σε μία σελίδα www.oasisdesign.gr/orders/index.php?p=products μου εμφανίζει, sorted ανά κατηγορία τις υπηρεσίες που έχω βάλει και να μπορω να κάνω κλικ δίπλα από κάθε υπηρεσία που με ενδιαφέρει. Και στο τέλος να πηγαίνω στο www.oasisdesign.gr/orders/index.php?p=sendrequest και να ζητάει κάποια στοιχεία καθώς και να έχει πεδίο για σημειώσεις και μετά με send να αποστέλλεται. Δε θέλω ούτε εγκρίσεις παραγγελίας, ούτε τίποτα. Απλώς από το management panel να μπορώ να προσθέτω/αφαιρ υπηρεσίες -κατηγορίες κλπ.

Ευχαριστω (πολλά θέματα άνοιξα σμρ :) )
;]

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Ιουν 2009 12:03

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=40715

Ανέφερες πολλές φορές τη λέξη Wordpress και ξύονησε μέσα μου το τέρας...

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Andreas_O » 30 Ιουν 2009 14:00

Basilakis έγραψε:http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=40715

Ανέφερες πολλές φορές τη λέξη Wordpress και ξύονησε μέσα μου το τέρας...
Μα δε θέλω Wordpress :evil: :P
;]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

E-Shop Module

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Ιουν 2009 14:02

Εξάλλου το Wordpress είναι BLOG. Σωστά; ;)

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Andreas_O » 30 Ιουν 2009 14:14

Cha0s έγραψε:Εξάλλου το Wordpress είναι BLOG. Σωστά; ;)
Bασικά, τον τελευταίο καιρό, ακολουθώ τη συμβουλή του Βασιλη, δλδ ότι είναι CMS.
Τέσπα..
Για διαφόρους λόγους , δε θα βάλουμε Wordpress.
Ο Μάριος θα κάνει κάτι δικό μας , έτσι για τη μούρη!
;]

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Ιουν 2009 15:43

Για να δω τι θα κάνει ο Μάριος! :D

Και όχι Cha0s το Wordpress δεν είναι blogging platform :) Το Wordpress είναι ότι εσύ θέλεις...

Σαύρα εγώ το λέω (αν και το χρησιμοποιούμε σαν έκφραση για τις μη εμφανίσημες κοπέλες) σαύρα είναι όταν κάνει ότι θέλεις! :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

E-Shop Module

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Ιουν 2009 16:08

Sure... τα πάντα (όλα) ότι θες εσύ είναι. :lol:

Το θέμα είναι τι είναι το σωστό να χρησιμοποιήσεις.
Το wordpress, όσα Plugins και αν έχει και όσες μοντιφιές μπορείς να κάνεις πάνω του, ΔΕΝ κάνει για CMS ή ακόμα χειρότερα για eshop :o

Σαν admin να σου πω πως έχω πελάτες με WP & Joomla για CMS & News portals και μόνο προβλήματα έχουν από άποψη resources και load στον server.

Σαν developer θα σου έλεγα περί ασφάλειας, ότι πιο εύκολα περνάνε exploits κλπ κλπ κλπ αλλά αυτά είναι μικρά γράμματα για όσους καταλήγουν σε αυτές τις λύσεις.
Το ζητούμενο από αυτούς είναι να είναι προσβάσιμη η σελίδα σε ανθρώπινους χρόνους.
Και η εμπειρία, μου έχει δείξει ότι τα έτοιμα ζητάνε περιττά resources, με λίγο κόσμο σκίζουν το σέρβερ και σε large scale deployments δεν παλεύονται απλά.

Τα παραπάνω βέβαια σε συνδιασμό πάντα με τον χρήστη που δεν το έχει το θέμα και παίζει με click&install plugin/extension μέσα απο το admin panel του εκάστοτε 'έτοιμου'
Κάνοντας το βαρύ αλλά από μαμά προετοιμασμένο για πολύ κόσμο, θεόβαρο και μη ικανό να χειριστεί κόσμο ώντας πλέον από μαμά, μαμημένο. :kaloe:

Δεν περιμένω να δεχτείς (όχι εσύ, γενικά όσοι υποστηρίζουν τα έτοιμα για όλες τις δουλειές) το γεγονός ότι δεν κάνουν για τα πάντα και ότι μακροπρόθεσμα δημιουργούν περισσότερα προβλήματα απόσα λύνουν αλλά οκ, no hard feelings :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Ιουν 2009 16:46

Σαν WP freelancers με διάφορα projects και δύνοντας πάντα βάση σε optimazation θα σου πώ τα εξής λοιπόν

1) το Wordpress δεν είχε CORE exploit απο την έκδοση 2.3. Πράγμα που για εμένα σημαίνει πολλά πράγματα.

2) Το εάν δεν κάνει το Wordpress σαν CMS η όχι νομίζω έχει κρυθεί είδη όταν βγαίνει δεύτερο σε popularity (ανέβηκε και πρώτο κάποιος μήνες). Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο DezinerFolio και να δείς τι λένε μεγάλοι ξένοι Designers και Developers. Οι μισοί και πάνω μιλάν για wordpress. Στηρίζουν μεγάλα projects, περνάνε ώρες ολόκληρες για modifications και Plugins, φτιάχνουν frameworks και στηρίζουν την Open Source κοινότητα.

Στο χρήστη, τουλάχιστων εγώ έχω βρεί το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν έχουν πρόσβαση σε ότι δεν πρέπει να έχουν. Αν το ζητήσουν, τότε απλώς το Support μου περιορίζεται :)

Θα δεχτώ (δεν είμαι δα και χοντροκέφαλος) πως όλα τα CMS δεν κάνουν τα πάντα. Προς το παρών τουλάχιστων σε όσα projects το έχω περάσει (90% των περιπτώσεων) και εγώ αλλα και αυτοί που δούλεψα μαζί τους είναι εικανοποιημένοι.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

E-Shop Module

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Ιουν 2009 17:04

Cool :D

Όπως την βρίσκει ο καθένας man :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Ιουν 2009 19:39

Cha0s έγραψε:Cool :D

Όπως την βρίσκει ο καθένας man :)
Που καταντήσαμε πάντως εε... να την βρίσκουμε με το Wordpress και την php αντί για καμια γυναίκα :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

E-Shop Module

Δημοσίευση από korgr » 30 Ιουν 2009 20:02

Basilakis έγραψε: Που καταντήσαμε πάντως εε... να την βρίσκουμε με το Wordpress και την php αντί για καμια γυναίκα :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Ισως επειδη η γυναικα εχει πιο πολλα bugs! :lol:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

E-Shop Module

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Ιουν 2009 20:29

Basilakis έγραψε:Που καταντήσαμε πάντως εε... να την βρίσκουμε με το Wordpress και την php αντί για καμια γυναίκα :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
Είναι και αυτό ένα επιχείρημα υπέρ του WP, δεν μπορώ να πω :)

Ποιος χρειάζεται custom λύσεις όταν με το Wordpress αντικαθιστάς την custom λύση και την Γυναίκα μαζί!

2 σε 1 και συμφέρει! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

E-Shop Module

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Ιούλ 2009 14:40

Basilakis έγραψε:1) το Wordpress δεν είχε CORE exploit απο την έκδοση 2.3. Πράγμα που για εμένα σημαίνει πολλά πράγματα.
Αναθεώρησε :kaloe:
There is no such thing as non exploitable software :P

http://www.securitytracker.com/alerts/2 ... 22528.html
http://www.milw0rm.com/exploits/9110

Πάντα θα υπάρχουν exploits όσο υπάρχουν νέα features και updates (δεν λέω για fixes) ειδικά σε software που α) τα χρησιμοποιεί πολύς κόσμος β) είναι open source.

Τώρα αν κάποιος θέλει να εμπιστευτεί την επιχειρησή του σε τέτοια συστήματα, οκ...
Όπως στρώσεις θα κοιμηθείς λέει η παροιμία :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες