Ζητώ μετάφραση...

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Simosmme » 01 Ιούλ 2009 01:30

Το techradar.gr και το tilestora.com έκαναν έναν αιώνα να ανοίξουν

Καθώς τελευταία συνεχώς τα "πειράζω" τροποποιώντας διάφορα πίστεψα αρχικά ότι έκανα εγώ μια χαζομάρα. Επειδή όμως δεν έβρισκα κάτι λάθος είπα να γράψω στην dreamhost που έχω τα συγκεκριμένα.

Η απάντηση που ήρθε είναι αυτή:

Im so sorry this has been so much trouble for you. I believe I have the
cause nailed down. There was a user on your machine who was running a
cronjob daily.

This cronjob was hard to spot as we had to be literally looking at the
process list during the time it was occuring, I was just lucky to see it.

Here was the load as the cronjob started:
top - 08:12:00 up 9:13, 5 users, load average: 80.57, 62.58, 84.46

Once I killed the offending threads, and disabled the crontab for that
user, the load dropped to this:
08:16:29 up 9:17, 5 users, load average: 9.35, 36.61, 68.62

How are your sites running now? Hopefully much better now that the load
as returned to a sane level. If its still going slow, please dont
hesitate to let me know.

Επειδή δεν καταλαβαίνω και πολλά (ξέρω τί είναι cron job όμως δεν καταλαβαίνω αν αναφέρεται σε χρήστη του site και τι μπορεί αυτός να έκανε) plz help!

Τι σημαίνει 08:16:29 up 9:17;

Επίσης οι αριθμοί είναι εντάξει; Το load average είναι normal; 9.35, 36.61, 68.62
Τι σημαίνουν αυτά;

Θα ήθελα να επισημάνω ότι τα site είναι σε αρχικό στάδιο και η κίνησή τους είναι ιδιαίτερα χαμηλή. Ειδικά το tilestora.com έχει μηδενική κίνηση ενώ το techradar.gr, με 5 μέρες στον αέρα δεν είχε ποτέ πάνω από 100 χρήστες/μέρα.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν postaρα σε λάθος κατηγορία :-)

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Pavel » 01 Ιούλ 2009 01:35

Κάποιος χρήστης του μηχανήματος (πιθανότατα άλλος πελάτης) έτρεχε ένα cron job που έτρωγε τα resources του συστήματος, γι' αυτό και πήγαινε αργά το site σου. Και περιγράφει ότι "ήταν τυχερός" που το είδε και το απενεργοποίησε.

Αυτά σε γενικές γραμμές :P
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Simosmme » 01 Ιούλ 2009 01:45

άλλος πελάτης που μάλλον μοιραζόμαστε τον ίδιο server; Ή χρήστης του site μου;

πωπω, νιώθω σαν την didi music, έβρεξε στη Μαλακάσα και καταστράφηκε... κοινώς, ότι και να κάνεις, πάλι δεν ελέγχεις τίποτα και εξαρτάσαι από το στρατηγό άγνωστο...

Οι αριθμοί που δίνει πως σου φαίνονται; Γιατί δεν μπορώ να τους ερμηνεύσω...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Pavel » 01 Ιούλ 2009 01:56

Νομίζω άλλος πελάτης που μοιράζεστε τον server.

Για τους αριθμούς δεν ξέρω, ας απαντήσει καλύτερα κάποιος άλλος :P
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Simosmme » 01 Ιούλ 2009 01:57

ευχαριστώ :-)

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από agrippas » 01 Ιούλ 2009 09:18

Οι τρεις αριθμοί που δείχνει το load average στο Unix σύστημα είναι πολύ απλοί στην ερμηνεία τους: Κάθε αριθμός δείχνει πόσες processes περιμένουν να τρέξουν, μείον ένα. Ο πρώτος αριθμός είναι ο μέσος όρος στο τελευταίο λεπτό, ο δεύτερος είναι στα τελευταία 5 λεπτά και ο τρίτος στα τελευταία 15 λεπτά.

Δηλαδή (χοντρικά):

Load average 2 6 50 σημαίνει:

Στα τελευταία 15 λεπτά έτρεχε 1 process που είχε το 100% της CPU και άλλες 49 περίμεναν να εκτελεστούν.

Στα τελευταία 5 λεπτά έτρεχε 1 process και άλλες 5 περίμεναν να εκτελεστούν.

Στο τελευταίο λεπτό τρέχει 1 process και άλλη μία περιμένει να εκτελεστεί.

Από το pc που σου γράφω τώρα, έχω load average: 0.30, 0.11, 0.22, που σημαίνει (μια και όλα τα νούμερα είναι κάτω του 1) ότι κατά μέσο όρο η CPU αναπνέει καλά και καμία process δεν τη ζορίζει. Πάντα με νούμερα πάνω του 1 έχουμε ζόρισμα και προβλήματα.

Στην περίπτωσή σου τώρα:

08:16:29 up 9:17, 5 users, load average: 9.35, 36.61, 68.62

Είναι φανερό ότι τα τελευταία 15 λεπτά το σύστημα ζορίστηκε άσχημα αλλά το φόρτωμα έπεσε και τώρα ζορίζεται πάλι αλλά λιγότερο άσχημα. 9.35 είναι πολύ ψηλό load average. Πρέπει πάντα να στοχεύουμε κάτω του 2 για να αναπνέει καλά το σύστημα και να μην καθυστερούν τα processes. Συνήθως σε web hosting μηχανήματα η mysql είναι που μποτιλιάρει όλες τις άλλες processes με το να τρώει 100% της cpu και να περιμένουν όλοι οι apache clients να συνδεθούν με τις ώρες και να ανεβαίνει το load average.

Δοκιμάστε κάποια λύση που θα ελαφρύνει τη mysql ή κάντε optimize τον apache καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Simosmme » 01 Ιούλ 2009 11:34

agrippas έγραψε:Δοκιμάστε κάποια λύση που θα ελαφρύνει τη mysql ή κάντε optimize τον apache καλύτερα.
Τώρα μας βάζεις δύσκολα... Βασικά το Pligg έχω εγκατεστημένο σε 2 site και είμαι στη Dreamhost σε shared οπότε φαντάζομαι ότι θα μοιράζομαι το server με αρκετό λαό :-(

Υπάρχει ωστόσο κάτι που μπορώ να κάνω;

Σχετικά με τα νούμερα, διάβαζα από εδώ κι από εκεί για το κάτω του 1 και όταν είδα αυτό δεν μπορούσα να φανταστώ ότι εγώ είμαι στο 9!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :-)

Άβαταρ μέλους
ProWebSector
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από ProWebSector » 16 Ιούλ 2009 22:57

Φιλε Simosmme ,

δυστυχώς σε Shared Hosting μπορεί να συμβεί και κάτι τέτοιο (κάποιο loop σε κώδικα άλλου πελάτη, κάποιο προγραμματιστικό λάθος κλπ) αρκεί όμως να μην συμβαίνει συχνά γιατί τότε δεν είναι αποδεκτό.

Εφόσον είσαι σε shared hosting το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μέσο του control panel που σου δίνει η εταιρεία σου, να μπεις στην διαχείριση της βάσης του cms σου (phpMyAdmin φαντάζομαι) και να κάνεις check και optimize στα tables.

Οδηγίες θα βρεις εδώ, http://www.electrictoolbox.com/mysql-op ... hpmyadmin/ και εδώ http://www.webkeydesign.com/26/optimize ... databases/

η διαδικασία είναι πολύ εύκολη, θα σου πρότεινα όμως να κάνεις ένα backup την βάση σου πρώτα.

από κει και πέρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σε μεταφέρουν σε άλλο server.
Linux & Windows Web Hosting | EU Servers
cPanel & Plesk | VPS | Dedicated Servers
www.ProWebSector.gr

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από Simosmme » 17 Ιούλ 2009 00:28

παιδιά τέρμα το shared hosting στην dreamhost, οι άνθρωποι ήταν καραγκιόζηδες!

είχα βάλει υπηρεσία να ελέγχει το uptime των σελίδων μου και μου έρχονταν κάτι αναφορές 70% uptime μέσα στην ημέρα.

σε αυτό βάλτε και τις καθυστερήσεις όταν το site ήταν up.

έψαξα λίγο και είπα να δοκιμάσω τον cretaforce που γκρίνιαζε σε άλλο μου post ότι στηρίζω μονόπλευρα άλλη εταιρεία

πήγα τα 2 site εκεί και βρήκα την ησυχία μου, οι αναφορές έρχονται στο 100%, ταχύτητες σούπερ και εξυπηρέτηση πέρα από τα δεδομένα (στα Ελληνικά) - επιτέλους Ελλάδα!

μια συμβουλή έχω να πω από αυτά που έπαθα, ΜΑΚΡΙΑ από τους ξένους, dreamhost, godaddy είναι σκέτη ταλαιπωρία.

Καλύτερα κατεβείτε προς Κρήτη πλευρά, tophost, cretaforce και φυσικά άλλους Έλληνες που, σίγουρα αδικώ που δεν αναφέρω αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια :-)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ζητώ μετάφραση...

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2011 14:18

Ο φόρτος του server ουσιαστικά είναι ένας αριθμός. Ο αριθμός έχει τη μορφή Χ.ΧΧ και παίρνει τιμές που ξεκινάνε από το 0.00. Ο αριθμός αυτός εκφράζει το πλήθος των διεργασιών που περιμένουν στην ουρά για να εκτελεστούν από τον επεξεργαστή. Φυσικά, το φορτίο υπολογίζεται για συγκεκριμένη περίοδο του χρόνου και φυσικά, όσο μικρότερος είναι ο αριθμός τόσο το καλύτερο. Μια υψηλή τιμή συνήθως μεταφράζεται με μειωμένη απόδοση του server.

Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.cretaforce.gr/blog/620-load-average

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες