Απαγορεύεται το κάπνισμα στο forum!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 01 Ιούλ 2009 17:50

ωχ μην αρχιζετε τωρα :(
ολοι δικιο εχουμε και οι καπνιστες και μη καπνιστες :)
ενταξει;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Ιούλ 2009 18:05

goofakos έγραψε:
Cha0s έγραψε:Δεν χρειαζόμαστε απαγορεύσεις! ΠΑΙΔΕΙΑ χρειαστόμαστε!
Cha0s έγραψε:καπνίζω μόνο αν πάω σε κανένα club ή κάτι ανάλογο.
Έκοψα αυτές τις 2 φράσεις, αλλά δεν αλλοιώνω τίποτα. Είναι αστείο. Λες ότι χρειαζόμαστε παιδεία. Εσύ λες στους άλλους ότι χρειάζονται σωστή παιδεία όταν ο ίδιος δείχνεις το αντίθετο? Είναι σωστό το να καπνίζεις σε έναν χώρο όπου υπάρχουν καπνιστές και μη, ενώ ξέρεις ότι ο άλλος θα φάει στη μάπα τον καπνό χωρίς να το θέλει?

Είμαστε δέσμιοι όσων λες στη βουλή κλπ αλλά δεν κοιτάς το ότι τόσοι είναι δέσμιοι του τσιγάρου. Πως περιμένουν μετά κατι καλύτερο?

Και εγώ είμαι κατα των απαγορεύσεων, σε μια κοινωνία, όμως, ουτοπική, χωρίς ηλίθιους. Με μυαλό.
Το πρόβλημα με τον καπνό στην μάπα είναι η υγεία ή η υποκειμενική αρέσκεια ή μη στον καπνό;

Γιατί αν είναι το πρώτο, δεν με πείθει κανένας Αβραμόπουλος.
Έχω διαβάσει και έχω δει αρκετά documentaries περί τσιγάρου και λοιπών ναρκωτικών ουσιών και δεν υπάρχει ασφαλές συμπέρασμα ακόμα ότι το τσιγάρο σκοτώνει άμεσα όπως θέλουν να το παρουσιάζουν.
Αν είναι το δεύτερο κάπως πρέπει να συνυπάρξουμε. Με το να μου απαγορεύεις κάτι δεν είναι συνύπαρξη.
Είναι επιβολή της δικής σου υποκειμενικής μη αρέσκειας στον καπνό σε εμένα.

Και εγώ δεν γουστάρω να τρώω στην μάπα το καυσαέριο του κάθε νεόπλουτου απατεώνα που πήρε 30 μέτρα jeep να πηγαίνει 5 στενά πιο κάτω από το σπίτι του στη δουλειά αλλά δεν του επιβάλω απαγόρευση.
Όπως δεν γουστάρω τον κάθε άσχετο που δεν με υπολογίζει στο δρόμο (κυκλοφορώ μόνο με ποδήλατο) και κάθε μέρα τουλάχιστον ένα γίδι πάει να με πατήσει, αλλά δεν μπορώ να του επιβάλω στις 9παρά που πάω για δουλειά κάθε πρωί και στις 5 που σχολάω και γυρνάω να μην πηγαίνει αυτός γιατί περνάω εγώ με το ποδήλατο.

Πρέπει να μάθουμε να συνυπάρχουμε και μόνο τότε θα μπορέσουμε να βρούμε σοβαρές λύσεις σε κάθε τι που είναι στραβό.

Με τις επιβολές και τις απαγορεύσεις το μόνο που κάνουν είναι μία καταπιεσμένη κοινωνία μέσα στο δικό της κόσμο σαν Ζόμπυ μέχρι που κάποια μέρα τα ζόμπυ θα ξυπνήσουν και θα τα διαλύσουν όλα γιατί δεν θα αντέχουν άλλο την καταπίεση από τους καρεκλωμένους και όσα φτιάχτηκαν τόσα χρόνια, έστω με την διαθφορά και την μίζα, θα γκρεμιστούν όλα. Και αυτό γιατί δεν δεχόμαστε με τίποτα να ξυπνήσουμε και να διεκδικήσουμε.

Καλή μας τυχη.

Υ.Γ. παντού γράφω 'Εμείς' όχι 'Εσείς'. Δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω από όσα λέω και φάνηκε και στην παρατήρηση σου.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 01 Ιούλ 2009 18:50

εαν έχουν @@ και είναι μάγκες να χτυπήσουν στη ρίζα του κακού, τις καπνοβιομηχανίες.
Και εγώ καπνιστής είμαι, αλλά όλα αυτά μου φαίνονται αστεία, αν είναι μάγκες ας πούνε όχι στις καπνοβιομηχανίες, να γλυτώσουμε όλοι.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 01 Ιούλ 2009 19:50

cordis έγραψε:... απαγορεύετε το κάπνισμα ...
Φτιάξε και το απαγορεύετΑΙ όταν ξαποστάσεις.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 01 Ιούλ 2009 20:43

Όταν δεν υπάρχει σεβασμός στους γύρω μας, έρχονται οι απαγορεύσεις να μας τον επιβάλλουν. Γι' αυτό μάθετε να είστε σωστοί, για να μην γκρινιάζετε μετά για τις απαγορεύσεις. Άντε.
.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Ιούλ 2009 20:48

Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται. Κερδίζεται.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 01 Ιούλ 2009 20:52

Κερδίζεται; Δηλαδή ευθύνονται οι άλλοι που κάποιοι δε σέβονται; Ναι σωστά, πάντα οι άλλοι ευθύνονται. ΓΙΑ ΟΛΑ. Έλεος.
.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2009 21:17

Catalyst έγραψε:ωχ μην αρχιζετε τωρα :(
ολοι δικιο εχουμε και οι καπνιστες και μη καπνιστες :)
ενταξει;
++

μη βγάζετε τα απωθημένα σας εδώ... για να γελάσουμε λίγο το έφτιαξα το θέμα, αν δε μπορούμε να το κλειδώσω να τελειώνει...
dva_dev έγραψε:
cordis έγραψε:... απαγορεύετε το κάπνισμα ...
Φτιάξε και το απαγορεύετΑΙ όταν ξαποστάσεις.
fixed.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 01 Ιούλ 2009 21:33

Cha0s έγραψε:Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται. Κερδίζεται.
Εικόνα
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 01 Ιούλ 2009 23:16

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pHox Managed
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pHox Managed » 01 Ιούλ 2009 23:18

Cha0s : What truth?

Morpheus: That you are a slave, Cha0s. Like everyone else, you were born into bondage, born inside a prison that you cannot smell, taste, or touch. A prison for your mind. Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself. This is your last chance. After this, there is no turning back.

:P

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Ιούλ 2009 08:07

Η πλακα ειναι οτι η καραμελα του φασισμου χρησιμοποιειται μονο εκει που τους συμφερει.
Οποιος ειναι αντιθετος με τα συμφεροντα τους, πχ μαζικη εισροη λαθρομεταναστων για τον Α η Β λογο, ειναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ-ΝΑΖΙΣΤΗΣ και τον γιαουρτωνουν ωστε να επηρεαστει η κοινη γνωμη.
Nα μην αναφερουμε ομως τον φασισμο οποτε μας συμφερει. Το ιδιο πραγμα ειχε κανει και ο HITLER με το τσιγαρο. Αρα οι κυβερνηση μας εχει ενα κοινο πατημα με τον NAZIΣΜΟ !

http://www.prisonplanet.com/articles/ap ... moking.htm

quotes:
What conclusions can we draw from these parallels? Either the Nazis were benign really cared about everyone's health or they used the specter of anti-smoking to exert massive control over people's lives and scale back basic freedoms, getting a foot in the door for the political dictatorship that was to follow.

Hitler attempted to price out smoking for Germans, levying huge taxes on cigarettes.

Despite the Nazi propaganda crusade against smoking, tobacco sales increased in Germany, leading some history professors to hypothesize that smoking was an act of cultural resistance against fascism, until the late 1930's after smoking was banned in most public buildings and tobacco sales rapidly declined.

Τα ιατρικα δεδομενα σχετικα με την επικυνδινοτητα του τσιγαρου ειναι απλα αστεια και τα περισσοτερα απο πανεπιστημια του κ.λου οπου με 1000Ε μπορεις να παρεις οτι ερευνα γουσταρεις.
Το μονο ανησυχητικο ειναι το καπνισμα κατα την διαρκεια της κυησης...

Ο καπνος του τσιγαρου εχει αγχωλυτικες και αντικαταθλιπτικες ιδιοτητες. Βοηθαει επισης στην αυτοσυγκεντρωση και την αυξηση της προσοχης.
Χωρις το τσιγαρο πολλα ατομα δεν θα επιβιωναν στους σημερινους στρεσσογονους ρυθμους ζωης. Περισσοτεροι δλδ θα πεθαιναν απο stress related νοσηματα απο αυτους που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι πεθαινουν απο το τσιγαρο σημερα.

Τα περισσοτερα μαγαζια στην Θεσσαλονικη χαρακτηριστηκαν ως χωροι για "καπνιζοντες" οποτε στην ουσια κοροιδεψαν παλι ΕΣΕΝΑ "μη καπνιστη" που σε χρησιμοποιησαν αλλη μια φορα σαν πιονι στα συμφεροντα τους. Τιποτα ουσιαστικο δεν αλλαζει για τους μη καπνιστες.
Διαιρει και βασιλευε λεγανε..

Αυτο που εγινε ηταν απλα ενας προλογος για να δικαιολογηθουν τα βαρια φορολογικα μετρα που ερχονται για τους καπνιστες.

Υ.Γ "Ουυπς σορρυ Cordis δεν ειδα καλα τον τιτλο του thread.. Sorry για το σοβαροφανες ποστ μου " 8)
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιούλ 2009 10:28

Ειναι απλο, οποιος κανει κεφι καπνιζει, οποιος δει το "φως" το ειδε!
Τωρα κωμικοτραγικες αποψεις για το ποσο πολυ μας χρειαζεται ...το τσιγαρο νομιζω δεν χρειαζονται.

Παιξτε πρωτα μια παρτιδα ταβλι με τον Χαρο και μετα γραφτε αποψεις για το τσιγαρο.
Ημερομηνια του δικου μου εμφραγματος:
21-5-2008

Αιτια: Αθηρωματικη στεφανιαια αρτηρια σε προχωρημενο βαθμο η οποια οδήγησε τον οργανισμο σε προσπαθεια "επουλωσης" που με την σειρα της οδηγησε σε θρομβωση και φραγη 99%!
Μοναδικη αιτια που προκαλει τα αθηρωματικα αγγεια, το τσιγαρο!
Δεν ειναι σιγουρο πως θα πεθανεις με το τσιγαρο!
Ειναι ομως βεβαιο πως ζεις με μια εσωτερικη ωρολογιακη βομβα!
Τα εχω δει τα πραγματα ως καπνιστης 33 χρονια, οποτε η αποψη μου δεν μπορει να θεωρηθει μεροληπτικη...

ΥΓ. Συνεχιζω να σεβομαι το δικαιωμα του καπνιστη να καπνιζει, ακομα και κοντα μου!

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Ιούλ 2009 11:58

korgr έγραψε: Μοναδικη αιτια που προκαλει τα αθηρωματικα αγγεια, το τσιγαρο!
Korgr σεβομαι την περιπετεια σου αλλα αυτο που λες ειναι λανθασμενο. Χιλιοι δυο παραγοντες ευθυνονται για την αθηρωματικη πλακα. Ενταξει ειναι επιβαρυντικος παραγοντας το καπνισμα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το εκοψες και θα την γλυτωσεις.
Κληρονομικοτητα, κακο λιπιδαιμικο προφιλ, κακη διατροφη, αγχος και ελλειψη ασκησης. Αυτοι ειναι πολυ πιο σημαντικοι παραγοντες απο το τσιγαρο.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 02 Ιούλ 2009 13:28

fafos έγραψε:c0d3punk@ fere mou mia epistimonikh ereuna apo tous dikous sou "antikemenikous" episthmones pou na apodyknyei oti to tsigaro einai APOKLEISTIKA ypeuthyno gia ola auta pou tou katalogizoun oi "prohn kapnistes" san esena kai tha to kopso se 3 deutera...
Δεν με απασχολεί να το κόψεις.. ρούφα και τη γόπα.... να μη βρομίζεις τα ρούχα μου και τον αέρα που αναπνέω θέλω... μπορείς?
fafos έγραψε: Provato mporei na eisai esy pou sou pasaroun ta montelakia autokinhton kai trexeis na ta agoraseis kai na ta gkazareis sta moutra mou gia na poulhseis thn magkia sou (den einai prosopiko, genika anaferomai)... mia volta ena meshmeri sthn Omonoia kai einai san na exeis travhksei olous tous loulades tou ntounia...
είπαμε δεν μιλάς με αληθεί αποδεικτικά στοιχεία αλλά με ότι άκουσες κάπου, από κάποια έρευνα, αγνώστου προελεύσεως και χρηματοδότησης :-P
fafos έγραψε: To egrapsa kai to ksanagrafo... SEVOMAI TOUS MH-KAPNISTES ALLA OI TELEUTAIOI DEN SEVESTE TOUS KAPNISTES!!!
ε ναι τόσα χρόνια που τρόνε όλοι οι μη καπνιστές τον καπνό στη μούρη είναι καλά! τώρα γίνανε φασίστες....!!?!!?!?!
fafos έγραψε: To na kapnizo einai dikh mou epilogh, den afora kanena kai den me xarakthrizei auth h epilogh san provato h psofio giati etsi nomizete eseis... krathste tous xarakthrismous gia esas kai gia ta kousouria sas...
δικιά σου επιλογή και μόνο. γιαυτό κράτα την για σένα! τον χαρακτηρισμό πρόβατο καπνιστής τον ανέφερε πρώτος (άντεεεεε :-P :lol: :lol: :lol: )
Cha0s έγραψε: Οι Σαμάνοι και λοιποί μη σύγχρονοι πολιτισμοί που υπάρχουν μέχρι και σήμερα σε Αφρική και Αμερική, ακόμα χρησιμοποιούν τον καπνό (tobacco) σαν αφροδισιακό και σαν μέρος των rituals καπνο-μπλα smoke-μπλα-μπλαμ .....
καλά και η Πυθία με τις μ******ς του καπνού τους παραμύθιαζε όλους... δλδ έτσι πρέπει ναμαστε και μεις τώρα? άσε που άλλος ο καπνός εκείνος και άλλος ο καπνός που κάνεις εσύ ρε Χαοτικέ! αυτό μπορείς να το καταλάβεις?

Cha0s έγραψε:Οπότε, δεν θεωρώ τις καπνοβιομηχανίες τα πρόβατα.
είπε κανένας αυτό το πράγμα? το αντίθετο λέμε ρε συ! αλλά πουυυυ να καταλάβουν τα πρόβαταααααααααα! :kaloe: :P :P
cordis έγραψε: μη βγάζετε τα απωθημένα σας εδώ... για να γελάσουμε λίγο το έφτιαξα το θέμα, αν δε μπορούμε να το κλειδώσω να τελειώνει...
αφού ξέρεις ότι το θέμα είναι μια από τις γνωστές {Δεν βγάζουμε άκρη με τπτ\ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του(και γω μέσα πάντα :-))\εμείς έχουμε δίκιο-όχι εμείς έχουμε δίκιο\και όλοι έχουν τα δίκια τους αλλά μέση λύση δεν βρίσκεται} κόντρες!!

αλλά επειδή είμαστε στο χαλαρά και ανάλαφρα δεν παίρνω στα σοβαρά τον fafo και απλά του τη λέω :-P
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες