Ανοιγμα αντιπροσωπειασ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Lykaris

Ανοιγμα αντιπροσωπειασ

Δημοσίευση από Lykaris » 02 Ιούλ 2009 04:14

Παιδιά γεια σας,

Ανακάλυψα σήμερα το site και διαπιστώνω εξαιρετική και σοβαρή δουλειά.
Εχω βρεί ένα προιον του οποίου η κατασκευάστρια εταιρία είναι στην Αμερική.Υπάρχουν διάφορες αντιπροσωπείες της στην Ευρώπη.Πιστέυω στο προιον και θέλω να το αντιπροσωπεύσω στην Ελλάδα.Σαφώς πρέπει να δημιουργήσω πρώτα εταιρία.Αλλα τι είδους?Πως πείθω την εταιρία στην Αμερική να μου αναθέσει την αντιπροσωπεία και τι συμφωνίες σχύουν συνήθως?Εχει καποίος ανάλογη εμπειρία?
Sorry.Είναι πολλά.
Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανοιγμα αντιπροσωπειασ

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιούλ 2009 11:20

Παλαιοτερα ενας γνωστος μου ανακαλυψε ενα υλικο απο μια εταιρια στη Ν. Ζηλανδια, απο κοχυλια! Υπηρχαν σε διαφορες μορφες, επιφανειες επενδυσης τοιχων και επιπλων, πλακακια κλπ. Αποφασισε τοτε να τα αντιπροσωπευσει εδω στην Ελλαδα. Ξερω πως ανοιξε ατομικη επιχειρηση, πηγε εκει, και του εδωσαν την αντιπροσωπεια αφου ομως πρωτα τον υποχρεωσαν να αγορασει καποιες ποσοτητες. Τελικα δεν τα καταφερε να το προωθησει εδω στην Ελλαδα, και μετα απο ενα χρονο τα παρατησε χανοντας ενας αξιοσεβαστο κεφαλαιο...

Ξερω την ιστορια γιατι του ειχα υλοποιησει το website.
Δεν ξερω αν σε βοηθουν αυτα, αλλα ειναι η μονη περιπτωση που ξερω απο πρωτο χερι...

Apostolis_38

Ανοιγμα αντιπροσωπειασ

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 02 Ιούλ 2009 14:40

Lykaris έγραψε:Παιδιά γεια σας,
Σαφώς πρέπει να δημιουργήσω πρώτα εταιρία.Αλλα τι είδους?
Ενας λογιστής θα σου πει καλύτερα. Είναι πάρα πολλές οι παράμετροι που μπορεί να παίξουν ρόλο.
Lykaris έγραψε:Πως πείθω την εταιρία στην Αμερική να μου αναθέσει την αντιπροσωπεία και τι συμφωνίες σχύουν συνήθως?Εχει καποίος ανάλογη εμπειρία?
Ξέρω απο φιλαράκο με "αναλώσιμα" για μουσικά όργανα (χορδές, ζώνες κ.λ.π.).
Αν δεν ψήσεις αυτούς, πως θα ψήσεις τους πελάτες;
Δείξτους μια όσο το δυνατόν καλύτερη έρευνα αγοράς.
Πουλάτε αυτό - υπάρχουν τόσοι υποψήφιοι αγοραστές, κυρίως στις μεγάλες πόλεις ή στα κατσάβραχα που έχουμε αρκετά στην Ελλάδα, οι Ελληνίδες ψοφάνε για τέτοια - παράδειγμα η χ μεγάλη εταιρεία έχει τόσο τζίρο.
Θα βάλω τόσα για κεφάλαιο με δάνειο από την τάδε τράπεζα.
Οι εισαγωγές θα γίνονται έτσι κι έτσι.

Γενικώς όσο πιο πολλά μπορείς που να δείχνουν οτι ξέρεις τι λές και τι κάνεις. Το οποίο βέβαια θα φανεί.
Οι αμερικάνοι δεν είναι πάντα... αμερικανάκια :D

Καλή τύχη κι ετοιμάσου για το τρέξιμο της αρκούδας απο αύριο μέχρι τα γεράματα.

Edit: Από συμφωνίες άλλο τίποτα. Οτι μπορεί ο καθένας κάνει.
Βέβαια το κακό για σένα είναι οτι υπάρχουν αντιπροσωπείες στην Ευρώπη οπότε δεν "καίγονται" να γίνουν γνωστοί. Πάντως σίγουρα στην αρχή οι όροι θα είναι υπέρ τους.
Λογικό από μια μεριά καθώς δεν ξέρουν που πάνε να μπλέξουν.

Lykaris

Ανοιγμα αντιπροσωπειασ

Δημοσίευση από Lykaris » 03 Ιούλ 2009 14:06

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοηθεια σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες