Seo τι είναι σωστό και τι όχι?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 11 Ιούλ 2009 17:39

Αγαπητέ korgr διάβασε σε παρακαλώ ξανά καλύτερα τα posts πιο πάνω και μην έχεις επιλεκτική μνήμη (Πλακίτσα ! )
Geobak έγραψε:
Eγώ πάλι σύμφωνα με τα δικά μου tests πιστεύω πως το το custom meta description μπορεί να μην σε βοηθάει να ανέβεις ψηλότερα στα serps αλλά σίγουρα βοηθάει να έχεις καλύτερο ctr(click through rate) το οποίο κατά την γνώμη μου είναι εξίσου σημαντικό.Σίγουρα πάντως δεν είναι γτπ και προτιμώ να έχω custom meta descriptions στα posts του blog μου πχ παρά να αφήνω τον γουγλη να βγάζει ένα default description που μπορεί να είναι ψιλοάσχετο.Ρίξε μια ματιά εδω (self promotion :P ) για να δεις την γνώμη μου...

thanks
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geobak την 11 Ιούλ 2009 18:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Ιούλ 2009 18:11

Geobak έγραψε:Αγαπητέ korgr διάβασε σε παρακαλώ ξανά καλύτερα τα posts πιο πάνω και μην έχεις επιλεκτική μνήμη :) (Πλακίτσα ! )
Ενα μονο μπορω να πω για το θεμα που εθεσες.
Με τετοιους ορους -καλύτερο ctr(click through rate)- δεν αντιμετωπιζεις τον "λαϊκο" πελατη!
Αυτος θελει να "τον βρισκουν" στο Γκουκλε (οπως συνηθως το αναφερουν)
Να δει το link TOY!
Να το πατησει και να βγει το site ΤΟΥ!

Sorry αλλα θα διαβασει τον μεγαλο τιτλο-link και απλα χεστηκε για το ...description. Γι' αυτον ειναι απλα "τα ψιλα γραμματα". Και να σου πω και την δικη μου εμπειρια? Και εγω ως χρηστης που αναζητω κατι, προτιμω τμημα του πραγματικου κειμενου ως description! Γιατι ετσι απλα ξερω πριν πατησω, περι τινος μιλα το site. Και οχι να διαβασω εναν "προπαρασκευασμενο" τιτλο που πιθανον να λεει "περισσοτερα" απο οσα το ιδιο το content μπορει να μου προσφερει...

Και λυπαμαι που θα το αναφερω, αλλα απο τον καιρο που συμμετεχω σε συζητησεις SEO σ'αυτο το φορουμ, εχουν αυξηθει κατακορυφα τα τηλεφωνηματα απο απελπισμενους κατοχους ελληνικων sites, οι οποιοι διαβαζουν αυτα που λεμε και πειθονται για αυτα που πιστευω. Μου δινουν λεφτα να τους κανω SEO! Φυσικα δεν παιρνω χρηματα για υπηρεσια που δεν παρεχω. Για μενα το στοιχειωδες SEO παρεχεται απο τον κατασκευαστη του site, δεν χρεωνεται extra, και αν το content τους ειναι καλο, θα τους βρουν. Ειναι απλα καταδικασμενοι να βρεθουν (@Google). Στην καλυτερη των περιπτωσεων τους λεω καποια βασικα, απλα για να μην ειναι αδιαβαστοι και τους οδηγω σε σας, τους επαγγελματιες του SEO. Με ποιο κριτιριο? Οι πρωτοι πεντε που θα μου δωσει το Google. Sorry αν ετσι αδικω καποιους πιο χαμηλα, αλλα αυτο υποσχεστε πως μπορειτε να προσφερετε με αυτο το κριτιριο θα κριθειτε...
Και κατι ακομα, ποσοι κατασκευαστες ιστοσελιδων υπαρχουν εδω, που αφου πληρωθουν για την κατασκευη, τοποθετουν το site του πελατη τους στο page rank 5 portfolio τους, ωστε να τους χαρισουν δωρεαν σαν ξεκινημα ενα καλο backlink?
Θα ειχε ενδιαφερον να βλεπαμε μια τετοια λιστα...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 11 Ιούλ 2009 20:06

korgr έγραψε:Αγαπητε μου scoobby, συγνωμη που εξεφρασα αποψη!
Ξεχασα πως το δικαιωμα αυτο το εχουν μονο οι SEO Experts σ'αυτα τα topics.
οκ πλακίτσα κάνω :)
Αν θες λυσε μου μια απορια, εχεις καποια σχεση με το naxos-directory?

1ον δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη που εξεφρασες την γνωμη σου,για αυτο υπαρχουν τα φορουμ!
2ον οι σεο εξπερτ δεν υπαρχουν πια τους πατησε το τρενο :lol:
3ον με πολλα εχω σχεση,αλλα δεν τα διαχειριζομαι εγω και σε μερικα ουτε καν εχω ασχοληθει,σου αρεσε το νταιρεκτορι?
40ν εκφραζεις μια γνωμη που οσοι δεν γνωριζουν τα βασικα και λενε γκουγκλε τον google
θα την ασπαστουν μιας και εχεις εμπειρια και οταν ο συναδελφος σου ντιζαινερ κ.τ.λ. τους φτιαξει ενα σαιτ με τα ιδια μετα στοιχεια σε ολες της σελιδες του θα πουν οκ καλη δουλεια μας εκανε ενω θα τους εχει κανει αρπα κολα δουυλεια. :hammer:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 11 Ιούλ 2009 23:22

Ένα πείραμα που κάνω εδώ http://seotests.writer.gr/invalidcode/ καταπατά το 90% όσων αναφέρονται παραπάνω.

Ο καιρός θα δείξει...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Ιούλ 2009 00:36

ThyClub έγραψε:Ένα πείραμα που κάνω εδώ http://seotests.writer.gr/invalidcode/ καταπατά το 90% όσων αναφέρονται παραπάνω.

Ο καιρός θα δείξει...
ti shmainei "expirement"? :roll:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Ιούλ 2009 11:37

@scoobby
Κυκλοφορουν φημες πως εισαι το ...internet της Ναξου, γι' αυτο ρωτησα. Ναι μου αρεσε γιατι εχει την απαραιτητη πληροφορια χωρις να πηζει το layout.
Σαφως και εχεις δικιο, αν καποιος παραδιδει δουλειες με ιδια tags αυτοι οι πελατες δεν θα καταλαβουν τιποτα, αλλα απο την αλλη δεν εχουν και πολυ SEO τυχη. Το ανεφερα γιατι καλη η ακαδημαϊκη κουβεντουλα αναμεσα μας, αλλα ας σκεφτουμε και με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε εκει παρα εξω. Οσοι κανουν μεγαλες δουλειες, και τις παρουσιαζουν σε meetings με γραβατομενους, οκ θα εχουν αναγκη να εμβαθυνουν και να αναλυσουν. Υπαρχουν και μικροτερες δουλειες ομως, με πελατες που δεν εχουν καν ενα στοιχειωδες ιντερνετικο επιπεδο, που κανουν κατι επειδη ακουσαν πως πρεπει να το κανουν (και πραγματι πρεπει).

@ThyClub
Περιμενω με αγωνια τα αποτελεσματα :)

@fafos
Είσαι πολυ κακος :lol:
Απο μια αναζητηση που εκανα ειναι ενα typo που επαναλαμβανουν πολλοι

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Ιούλ 2009 15:33

korgr έγραψε: @fafos
Είσαι πολυ κακος :lol:
Απο μια αναζητηση που εκανα ειναι ενα typo που επαναλαμβανουν πολλοι
yea, Im bad.. :D

Den to eipa san kakia re kontopatrioth.. ypethesa oti isos einai kapoia parallagh se US english... autoi thn exoun kseskisi thn Agglikh...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Ιούλ 2009 21:13

Άσε και το έχω κάνει σε αρκετές δουλειές μου αυτό το λάθος και μόλις χτες το κατάλαβα... :S

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Ιούλ 2009 21:35

ThyClub έγραψε:Άσε και το έχω κάνει σε αρκετές δουλειές μου αυτό το λάθος και μόλις χτες το κατάλαβα... :S

mhn koloneis... opou deis "nad" anti gia "and" sto net, einai diko mou ergo :lol:

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 13 Ιούλ 2009 02:04

korgr έγραψε:@scoobby
Κυκλοφορουν φημες πως εισαι το ...internet της Ναξου, γι' αυτο ρωτησα. Ναι μου αρεσε γιατι εχει την απαραιτητη πληροφορια χωρις να πηζει το layout.
Σαφως και εχεις δικιο, αν καποιος παραδιδει δουλειες με ιδια tags αυτοι οι πελατες δεν θα καταλαβουν τιποτα, αλλα απο την αλλη δεν εχουν και πολυ SEO τυχη. Το ανεφερα γιατι καλη η ακαδημαϊκη κουβεντουλα αναμεσα μας, αλλα ας σκεφτουμε και με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε εκει παρα εξω. Οσοι κανουν μεγαλες δουλειες, και τις παρουσιαζουν σε meetings με γραβατομενους, οκ θα εχουν αναγκη να εμβαθυνουν και να αναλυσουν. Υπαρχουν και μικροτερες δουλειες ομως, με πελατες που δεν εχουν καν ενα στοιχειωδες ιντερνετικο επιπεδο, που κανουν κατι επειδη ακουσαν πως πρεπει να το κανουν (και πραγματι πρεπει).
Δεν ειμαι ακομα,αλλα ευελπιστω να γινω ;)
Ναι ωραιο ειναι απο στυλ και ντιζαιν,λιγο σεο χρειαζετε :roll:
Και εγω αυτο λεω για τους απλους και μικρους πελατες να μην
τους ξεπετανε....

Άβαταρ μέλους
WebO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WebO » 09 Σεπ 2009 14:23

Στο ερωτημα to meta or not to meta θα συμφωνησω καπως με τον korgr (χαιρετισματα..).
ειναι αληθεια πως εδω και παρα πολυ καιρο η μηχανη αναζητησης google δεν πολυδινει σημασια σε αυτα, ποσο μαλλον αν ειναι αδιαφορα στο θεμα συσχετισης με την υπολοιπη σελιδα, αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι αν ειναι τελειως ακυρα δεν μας κανουν ζημια.

ενα μικρο παραδειγμα αφορα ενα τεστ που χουμε κανει και αφορα την σελιδα μας ναυπλιο οδηγος

οπως θα δειτε δεν υπαρχουν meta, 1-2 backlinks & content, γνωριζαμε οτι ενα καλως γραμμενο κειμενο δεν εχει αναγκη τα meta αλλα η ταχυτητα ανοδου και οι λεξεις κλειδια που εδωσε το google ηταν παραπανω απο οσα περιμεναμε.

σιγουρα τα συγκεκριμενα keywords δεν ειναι τιποτα τα σπουδαια, αλλα εχει ενδιαφερον μετα απο αυτο το αρθρο να αναρωτιθουμε τι ειναι καλυτερο να ακολουθησουμε, meta or not to meta..

μερικα serps:

http://www.google.gr/#hl=el&source=hp&q ... ea50e5dde7
http://www.google.gr/#hl=el&q=%CE%BD%CE ... ea50e5dde7
http://www.google.gr/#hl=el&q=%CF%84%CE ... ea50e5dde7
http://www.google.gr/#hl=el&q=%CE%BD%CE ... ea50e5dde7

κ.α, να τονισω πως αν και η δυναμικη αυτης της σελιδας σε επισκεψιμοτητα ηταν εντυπωσιακη, δεν ισχυει το ιδιο και στην δυσκολια των παραπανω keywords.

οσον αφορα την προσωπικη μου γνωμη για τα μeta πιστευω , οπως μπορειτε να δειτε κ σε μερικα seo παραδειγματα, οτι τα προτιμω οταν αφορουν μικρες σελιδες με συγκεκριμενο περιεχομενο ενω οταν προκειτε για αρθρο πιστευω πως οταν αυτο ειναι σωστα γραμμενο, εχει σωστο κωδικα, τοτε κανει την δουλεια απο μονο του. οχι οτι δεν μπορει μια μικρη ιστοσελιδα να ανταπελξεθει χωρις meta, απλα μερικες φορες και το description επηρεαζει κ το ctr

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 09 Σεπ 2009 15:18

Κατ αρχην μετα στοιχειο ειναι και ο τιτλος.
Δευτερον οταν δεν βαζεις μετα περιγραφη ο γκουγκλις διαλεγει ενα σημειο του κειμενου.
Τριτον τα Ελληνικα εαν και οντως φερνουν πολυ τραφικ δεν εχουν καμμια σχεση με τα αγγλικα στον ανταγωνισμο.
οποτε ψηφιζω μετα :P

Άβαταρ μέλους
WebO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από WebO » 09 Σεπ 2009 15:40

scoobby έγραψε:Κατ αρχην μετα στοιχειο ειναι και ο τιτλος.
Δευτερον οταν δεν βαζεις μετα περιγραφη ο γκουγκλις διαλεγει ενα σημειο του κειμενου.
Τριτον τα Ελληνικα εαν και οντως φερνουν πολυ τραφικ δεν εχουν καμμια σχεση με τα αγγλικα στον ανταγωνισμο.
οποτε ψηφιζω μετα :P
Δεν διαφωνουμε ... 8)

παρολα αυτα τα meta δεν ειναι η πανακια λυση (σημερα πλεον) ακομα κ οταν προκειται για αγγλικα στο google.com, γιατι εκει εχει νοημα να μιλαμε για βελτιστοποιηση κ scores

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 28 Σεπ 2009 01:44

Ωραία μέχρι εδώ. Το αποτέλεσμα μάλλον είναι ότι όλοι το ψάχνουμε το θέμα.

Τι γίνετε στην περίπτωση που υπάρχουν frames ; Οεο…
δεν χρησιμοποιώ frames… αλλά το site Ίδη υπάρχει…

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες