Νεο section για domains και domains sales γενικά...

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Ιούλ 2009 00:23

τα adult domain επιτρεπονται για κριτικη :D (δεν εχουν περιεχομενο)

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 15 Ιούλ 2009 00:28

lunarmedia έγραψε: Πρώτη κίτρινη. Στη δεύτερη θα κλειδωθεί.
Δεν εκανα χαρακτηρισμους, ζητησα μια φορα να σταματησουν, δυο, τρεις, ε στο τελος εκνευριζεσε και τα "λες" και εσυ ενα χερακι...!!!
http://www.plirofories.gr - Online κατάλογος (PR4)
http://www.gynaika.gr - Το απόλυτο site για τη γυναίκα
http://www.antres.gr - Το απόλυτο site για άντρες

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 15 Ιούλ 2009 00:31

@korgr Συνεχίζεις βλέπω να μιλάς σε απαράδεκτο ύφος καταφεύγοντας σε άθλιους χαρακτηρισμούς που δείχνουν οτι είσαι ελαφρώς προκατειλημμένος :P

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω ξανά και ελπίζω να γίνω κατανοητός...

Τα πρώτα πράγματα που κοιτάω σε ένα domain είναι να είναι brandable και εύκολο να το θυμάται κανείς,να είναι σε tld που επιθυμώ,να έχει traffic (κυρίως organic),να έχει backlinks και ή να περιλαμβάνει keyword της αγοράς που επιθυμώ να μπω.Άλλο ένα που κοιτάω εγώ είναι το cpc(cost per click) των google ads(adwords).Δηλαδή για παράδειγμα ας πούμε οτι έχω το greatshoes.com. Στο adwords δίνεται η δυνατότητα να τρέχεις διαφημίσεις τις οποίες πληρώνεις ανα κλίκ.Έτσι για κάποια πολύ ανταγωνιστικά keywords όπως είναι για παράδειγμα το shoes ή το hosting στο εξωτερικό ο διαφημιζόμενος μπορεί να πληρώνει μέχρι και 10-11 δολάρια ανα κλίκ.

Άρα αυτό που κάνω εγώ είναι να διαλέγω domains σύμφωνα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά και επιλέγω να κτίζω τα κείμενα του website γύρω απο αυτά τα ανταγωνιστικα keywords τα οποια κυνηγώ και τα οποία βέβαια είναι σχετικά με το domain(δεν μπορώ να έχω το greatshoes και να μιλάω για παντελόνια :P ) .Έτσι όταν βάζω google ads(adsense) τα κέρδη μου είναι μεγαλύτερα μιας και το website μου πραγματεύεται-έχει ποιοτικό κείμενο για κατι το οποίο περιστρέφεται γύρω απο κάποιο ανταγωνιστικό keyword για το οποίο οι διαφημιζόμενοι πληρώνουν αρκετά δολάρια ανα κλίκ...Ελπίζω να μην είναι πολύπλοκο και να έγινε κατανοητό αυτό που περιγράφω!Αν όχι μπορώ να αναφέρω παραδείγματα με πμ :)

Eείναι πολυ σημαντικό να μπορεί κάποιο να βρει κάποια niche αγορά η οποία να μην είναι κορεσμένη και να έχει ηψηλά cost per click στο adwords.Έτσι όταν θα διαλέξει να χτίσει εκεί κάποιο website το οποίο έχει όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τα κέρδη του απο το adsense και τις υπόλοιπες διαφημίσεις θα είναι μεγαλύτερα!! Sε όλα αυτά κάποιο ρόλο παίζει και το search volume των keywords που έχει το domain μου!

Αυτά είναι τα πρώτα υπάρχουν όμως και άλλα στοιχεία!

Και σε ρωτάω εγώ τώρα.Έστω οτι έχεις ένα τέτοιο domain το οποίο θες να το πουλήσεις και είναι .gr Γιατί να είσαι αναγκασμένο να το πουλήσεις μέχρι 40τόσο ευρώ ενώ η πραγματική του αξία είναι πολύ μεγαλύτερη εφόσον έχει αυτά τα χαρακτηριστικά?

Βέβαια υπάρχει η συνήθης επιλογή να το αναπτύξεις και να το πουλήσεις μετά πακέτο domain+website πράγμα το οποίο γίνεται σε πολύ μεγάλο ποσοστό.

Το να έχεις κάποιo domain το οποίο έχει για παράδειγμα organic traffic ή να έχει ποιοτικά backlinks πχ η να έχει κάποιο συνδυασμό ή όλα απο τα παραπάνω χαρακτηριστικά και να είναι υποχρεωμένος να το πουλήσει 40 όσο ευρώ sorry αλλά είναι κουτό και απαράδεκτο!

Βέβαια εφόσον αυτός είναι ο νόμος οφείλω να τον σεβαστώ και γι'αυτό και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με ελληνικά ονόματα χώρου. Όλα όσα έχω τα έχω για να τα αναπτύξω σε προσωπικές σελίδες!

Κάτι άλλο τώρα!όλοι αυτο(εταιρίες και ιδιώτες) που πάνε στο sedo και αγοράζουν domains όπως το jerusalem.com που πωλήθηκε 750 χιλ δολάρια ή το 434.com που πωλήθηκε 18.500 δολάρια είναι ΛΑΛΑΚΕΣ και αυτοί που τα πουλήσανε αρχιτοκογλύφοι ?

Προφανώς και για να δώσει κάποιος τόσα λεφτα σημαίνει οτι (πιστεύει) οτι το domain όταν αναπτυχθεί έχει τις δυνατότητες να βγάλει πολύ περισσότερα εφόσν διαθέτει όλα τα απαράίτητα ποιοτικά στοιχεία...

Οι περισσότεροι πάντως στήνουν minisites και μετά τα πουλάνε ως websites και όχι ως domains! Και μην ακούω αηδίες γα χαμηλής ποιότητας minisιtes κτλ τα οποία σίγουρα υπάρχουν αλλά υπάρχουν και minisites που είναι ποιοτικά και στέκονται αξιοπρεπώς!

Οπότε αγαπητέ dimsis ναι υπάρχουν domainers που κάνουν διαφορετικά πράγματα...Δεν αγοράζουν όλοι οτι "μαματό" όνομα νομίζουν οτι βρήκαν και δεν πιστεύουν όλοι ότι θα γίνουν πλούσιοι από τα ονόματα. Σίγουρα στον χώρο υπάρχουν αρκετά άτομα που νομίζουν οτι έχουν πιάσει την καλή γιατί έχουν κάποια ονόματα και ζητάνε τον ουρανό με τ'αστρα...

Υπάρχουν όμως και σοβαρά άτομα που επενδύουν σωστά στα domains κάνουν σωστές κινήσεις αναπτύσσουν και ή πουλάνε πολύ σωστα και μεθοδικά και ναι είναι domainers δεν είναι developers.Πολλοί απο τους domainers συνεργάζονται με developers-designers όμως!

Σίγουρα υπάρχουν και επιτήδειοι,αδαείς,ημιμαθείς και επικίνδυνοι όπως υπάρχουν σε όλους τους χώρους αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα και όλους !!! Για παράδειγμα πολλοί λένε ότι η coldfusion είναι gtp :P Aυτό όμως δεν πάει να πει ότι θα βάλω στο ίδιο σακί όσους δουλεύουν πάνω σε αυτήν.

edit: @lunarmedia Το judge dredd γιατί σε πείραξε?Γνωστή ταινία του Σιλβέστερ Σταλόνε είναι :P Εκτός και αν σε ενόχλησε το re :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Geobak την 15 Ιούλ 2009 18:57, έχει επεξεργασθεί 9 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Ιούλ 2009 00:58

Delimicic έγραψε:Επιτελους ελαβαν θεση και καποιοι Domainers ! :)

Σειρα μου τωρα να παλεψω υπερ των ιδεων μου...

Ο fiskilis πολυ καλα εκανε και απαντησε με ανωτεροτητα, και ειπε κατι το οποιο ειπα πολλες φορες για τους ΗΛΙΘΙΟΥΣ οι οποιοι ΔΕΝ περνουν χαμπαρι απο Ελληνικα...και δεν λενε να σταματησουν τους χαρακτηρισμους...!!!

Το οτι το domaining στο εξωτερικο ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΒΙΟΜΗXANIA -ΚΑΝΕΝΑΣ- ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ μπορει να το αμφισβητησει, ουτε κανενας μπορει να "προβλεψει" "φουσκα" (εαν εχει μαντικες ικανοτητες ας κανει παρεα στην ...Βιργινια Λεουση!). Το αν καποιος πιστευει σε αυτην την επενδυση ειναι επιλογη και αποψη του, και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει το δικαιωμα να τον κατακρινει και να τον χαρακτηριζει για την αποψη του αυτη!

Η επιλογη και επενδυση σε μια ονομασια, ειναι ενα ειδος νεας "επιστημης" και βασιζεται στη λογικη, σε στοιχεια και κρητιρια, αλλα αυτο ειναι κατι που ο καθενας μπορει να βγαλει "αναληθες" και χαζο!
Το να λεει ομως καποιος οτι με σωστο υλικο μπορει να γινει γνωστο το "234.123.0.1" προφανως μπορει να χαρακτηριστει με ευκολια η γνωμη ενος αδαη! Εκτος αν αναλαβει την προωθηση του "234.123.0.1" το...Google! :wink: Δηλαδη το ιδιο ειναι να προωθησεις το Games.gr και το ιδιο το playgames1234.gr ?!? ΕΛΕΟΣ!!!

Παιζει ρολο ποσο καιρο ασχολεισε με το ιντερνετ αλλα πιο σημαντικο ρολο παιζουν οι γνωσεις, αρα ας μην μπουμε στην λογικη του ποιος την εχει πιο μεγαλη...την εμπειρια!

Ακρως απολαυστικο το τοπικ! :kaloe:

Να πω και εγω ενα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ? Προσθετει φιλικο κλιμα σε αυτην την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ με ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΧΩΡΙΣ χαρακτηρισμους κουβεντα...! :wink:
Επειδή δεν θέλω να συνεχίσω με ολόκληρη επιχειρηματολογία γιατί δεν έχει ουσία, θα σε παρακαλούσα να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου - και προς το πρόσωπο μου και προς τρίτους -. Μιλάς ειρωνικά για χαρακτηρισμούς, αλλά τους ξεστομίζεις "άνετα" απ' ότι βλέπω και προς άτομα που θα έπρεπε να σέβεσαι τουλάχιστον ως προσωπικότητες. ( δεν αναφέρομαι σε μένα )

Καλή συνέχεια στην επαγγελματική/επενδυτική σου πορεία, χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Ιούλ 2009 01:10

Γιατι το κανετε αυτο ρε παιδια!
Ειπα και πριν στον Delimicic πως περιπτωσεις πωλησεων sites παρεα με το domain ειναι αλλο καπελο! Αλλα για να αποκτησει δυναμη και backlinks το domain πρεπει να εχει περιεχομενο.
Εγω ειμαι αντιθετος στις πωλησεις domains που δεν εχουν τετοια χαρακτηριστικα (και που να τα βρουν τα: mystika, σε ειδα με ειδες, ειδωθηκαμε κλπ). Και γενικα αναφερομαι στα gr tlds. Για το εξωτερικο ειπα την αποψη μου, οπου και εκει οπως ειπες θα δεις ωραια minisites στην πλειοψηφια τους και γενικα επαγγελματικο επιπεδο στο ολο dalaveri (<-- dalaveri.gr & dalaveri.com κατοχυρωμενα και τα δυο και φυσικα ...νεκρα! ) :lol:

Τελος το να με πει καποιος ηλιθιο δεν συνεπαγεται και πως ειμαι. Με αυτα τσιμπουν τα ατιθασα νειατα! Εμεις πλεον εχουμε την σοφια να τα διαβαζουμε και να χαμογελαμε :wink:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 15 Ιούλ 2009 01:14

Το daraveri.gr το τσέκαρες; :)

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 15 Ιούλ 2009 01:42

Οι χαρακτηρισμοι μου εγιναν αφου πρωτα ζητησα επανηλλειμενως να τους σταματησουν ΟΛΟΙ οι αλλοι απεναντι στην λογικη και τον τροπο σκεψης που υποστηριζα...καθε αλλο παρα "ανετα" τους ξεστομισα λοιπον! *Διαβασε ποσες φορες ζητησα να σταματησουν οι χαρακτηρισμοι ΠΡΙΝ στειλω αυτο το ποστ...

Ο σεβασμος ειναι κατι που κερδιζετε με τον χρονο, και δεν ειναι κατι το οποιο επειδη το απεκτησες απο αλλους ειναι δεδομενο για οσους ακολουθησουν...

Μπορει καποια ατομα τα οποια χαρακτηρισα, να ειναι αξια σεβασμου σε αλλα θεματα-αποψεις-καταστασεις, αλλα κατα την αποψη μου σε αυτο το ποστ υπηρξε πολυ επιθετικοτητα και ειρωνια σε συνδιασμο με χαρακτηρισμους, και γι αυτο το λογο επραξα και εγω αναλογα...

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου, αν τις λες με ειλικρεινια! :wink:

Τωρα οσον αφορα εσενα korgr...

"περιεχομενο" κατα την αποψη μου, ειναι ΟΤΙ μπορει να πουλησει...αρα ΝΑΙ τα μυστικα και το σε-ειδα-και-δε-με-ειδες ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ πουλανε!

Φυσικα το "περιοχομενο" με την λογικη που το λες εσυ ειναι "πολυτιμοτερο" αλλα εδω μιλαμε για επισκεψιμοτητα, και marketing και εκει παιζει ρολο τι πουλαει...και οχι τι μπορει να εχει "ουσιωδη" αξια, κατα την αποψη μου παντα.

Το οτι σε λεει καποιος ηλιθιο φυσικα και δεν σε κανει ηλιθιο, αλλα μπορεις να εχεις σε καποια φαση ηλιθια συμπεριφορα χωρις να εισαι απαραιτητα ηλιθιος...

Και επειδη πλεον ηρεμησε το θεμα, και μπηκαν μεσα τα πιστολια, θα πω και εγω απο την πλευρα μου οτι οι χαρακτηρισμοι μου ΔΕΝ ηταν σωστοι, αλλα σιγουρα ΔΕΝ ηταν και αναιτιοι...

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 15 Ιούλ 2009 14:30

Βλέπω οτι υπάρχει σύγχυση στην κατανόηση του κανονισμού καταχώρησης ονομάτων της ΕΕΤΤ. Το ανώτερο επιτρεπόμενο που αναφέρει ο κανονισμός και δεν είναι ούτε 44 ούτε 47€ αλλά 44€+ΦΠΑ δηλαδή 52,36€ αναφέρεται στην ανώτερη τιμή καταχώρησης ονόματος δηλαδή του ποσού που μπορεί να ζητήσει ένας καταχωρητής από ένα καταχωρούμενο για το τέλος καταχώρησης (ανάλογα μεταβίβασης, ανανέωσης κοκ). Δεν έχει καμία σχέση με το πόσο μπορεί να πουλήσει ιδιώτης/εταιρεία που έχει ένα όνομα ήδη καταχωρημένο δικό του προς άλλο ιδιώτη/εταιρεία.
Ναι μεν δεν αρέσει της ΕΕΤΤ επίσημα το παζάρι των ονομάτων αλλά δεν κάνει (ή δεν θέλει να κάνει) κάτι για να το αλλάξει (και καλά κάνει κατά εμέ).

Σε επίσημη ερώτηση που είχαμε κάνει πριν 3 χρόνια στην ΕΕΤΤ σχετικά με τη νομιμότητα των αγοραπωλησιών αυτών είχαν απαντήσει οτι εαν το αντίτιμο είναι λογικό δεν τους πειράζει. Μετά από νέα ερώτηση εαν θεωρούν τα 600€ λογικό ποσό ώστε να μην έχουν πρόβλημα απάντησαν ναι.

Τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα αλλά επειδή ο ρόλος τους σαν ρυθμιστική αρχή είναι πολύπλοκος και επηρρεάζεται από διάφορες εξωτερικές και μη πολιτικές υπάρχει η κατάσταση που υπάρχει. Προς το παρών ευνοούνται όσοι είναι στη "δουλειά" αυτή. Θα δείξει η συνέχεια...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Ιούλ 2009 15:25

@Delimicic Τώρα να σου πω ότι απορώ που για αυτό που λες ότι είσαι μπλεγμένος και με πυραμίδες και affiliate networks, θα ήταν μεγάλο ψέμα. Όλα αυτά που έβαλα και στην υπογραφή μου είναι αυτά με τα οποία βλέπω να ασχολούνται τα ίδια άτομα που κυνηγάνε το εύκολο χρήμα στο web.

Για τον fiskilis η ερώτηση που μου κάνεις «fiskilis ειναι domainer αλλα πολεμα το spamm, αυτον τι τον εχεις;» βρίσκετε στην απάντηση της δικής μου ερώτησης προς τον geobak λίγο πιο πάνω «και για το spam κάποιοι επενδύουν και κερδίζουν χρήματα από αυτό και το θεωρούν και γαμώ της business».

Και επειδή επιμένεις πολλές φορές και μου λες προσωπικά για χαρακτηρισμούς, θα σου ζητήσω να βρεις σε όλα τα δικά μου posts ποιοί είναι οι χαρακτηρισμοί μου και να τους παραθέσεις εδώ σε ένα quote, διαφορετικά καλύτερα θα είναι να μην το επαναλάβεις, τουλάχιστον προς εμένα. Αντιθέτως βλέπω εσύ δεν είχες πρόβλημα να αρχίσεις να χαρακτηρίζεις ηλίθιους όσους διαφωνούν μαζί σου και να ειρωνεύεσαι (βλ: περί κλειδαράδων, κολωνάκι).
«Περαν της πλακας, μπορεις να εισαι εναντιον και της Χριστιανοσυνης αμα σου γουσταρει, μαθε να μιλας ομως με επιχειρηματα και χωρις να θιγεις και να προσβαλεις με τους χαρακτηρισμους σου...». Περιμένω να δω σε quote που σε έθιξα, που σε χαρακτήρισα και όσο για τα επιχειρήματα που αναφέρεις δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω χρειάζεσαι. Τα δικά σας επιχειρήματα ποια είναι; Ότι το domaining είναι big business είναι επιχείρημα;
«Τελος, ειναι επιλογη του καθενος αν θα παρει ενα ετοιμο script, template ή domain, δεν μπορεις να κρινεις αυτες τις επιλογες...παρα μονο να πεις την αποψη σου για το θεμα!» είδες να κάνω κάτι διαφορετικό από το να λέω την άποψη μου; Το να κρίνω δεν είναι άποψη δηλαδή; Το να πω για παράδειγμα «θεωρώ ότι είναι ξεφτίλα το να χρησιμοποιείς έτοιμο script, έτοιμο template από όπου έχεις βγάλει και όλα τα σχετικά licenses ή ακόμα χειρότερα το πουλάς ως δική σου εφαρμογή ή δικό σου design δουλειές άλλων» δεν είναι άποψη; Σου βάζω εσκεμμένα και χαρακτηρισμό στο συγκεκριμένο, γιατί είναι η γνώμη μου, η άποψη μου και η κριτική μου που ισχύει για όλους όσους το κάνουν, είτε σου αρέσει, είτε όχι.
Το «άντε γεια» που γράφεις, όπως και το #oust, αν πρόσεξες, τα έγραψε ο άλλος domainer που συμμετέχει στην συζήτηση :)

@geobak
Καταρχήν για να έφτιαξαν νόμο που ορίζει ανώτατο όριο τα 40 ευρώ για την "πώληση" των domains, προφανώς έγινε για να αποφύγουν αυτό ακριβώς που κάνετε οι αυτοβαφτιζόμενοι domainers. Δηλαδή το να αρχίσει να γίνετε ένα εμπόριο και κατοχύρωση όλων των domain names με σκοπό την μεταπώληση τους, γιατί κάτι τέτοιο δεν το βλέπουν άπαντες ως το Real Estate του 21ου αιώνα.
Ο ένας σας από ότι κατάλαβα έχει εμμονές και βλέπει παντού «χαρακτηρισμούς και ειρωνία» και εσύ έχεις την εμμονή με το «μη τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι και να μη τα ισοπεδώνουμε όλα». Τα ίδια έλεγες και κατηγορούσες και στο SEO θέμα, αλλά όταν ζήτησα να μου πεις που ακριβώς τους τσουβαλιάζω όλους δεν θυμάμαι να πήρα απάντηση. Από αυτά που μου γράφεις παρακάτω που προσπαθείς να αιτιολογήσεις πως υπάρχουν διάφορες κατηγορίες domainers και είναι απάντηση στην ερώτηση μου «Έχει domainers που κάνουν κάτι διαφορετικό από τους άλλους. Δεν εμπορεύονται domains ας πούμε;». Βάζω σε ένα τσουβάλι και ισοπεδώνω όταν λέω ότι οι domainers αγοράζουν και εμπορεύονται domain names; Γιατί δεν είδα να γράφω κάτι διαφορετικό που να έχεις σχέση με όλα όσα αραδιάζεις και αναφέρεσαι σε εμένα. Από μόνος σου πας και ξεχωρίζεις «καλούς και κακούς domainers». Όσο για το παράδειγμα σου για το Coldfusion είναι εντελώς άκυρο γιατί συγκρίνεις ένα framework με τη δουλειά των developers.

Πάντως το όλο topic έχει την πλάκα του και για τους εξής λόγους:
1) οι περισσότεροι «μαζευτήκατε» αμέσως και το γυρίσατε το παραμύθι με το που αναφέρθηκε περί νομιμότητας πώλησης των gr domain names και τελικά βλέπω πλέον κανείς σας δεν πουλάει domains αλλά mini sites.
2) το εμπόριο των domains στο μεγαλύτερο ποσοστό του γίνετε μεταξύ των ίδιων των domainers όπου αγοράζει ο ένας από τον άλλο και αυτό αποδεικνύεται και από εδώ μέσα.

@Panagioths δεν νομίζω πως υπάρχει δικαστήριο που θα μπορούσε να δεχθεί αυτό που σου απάντησαν από την ΕΕΤΤ "εαν το αντίτιμο είναι λογικό". Απίστευτοι τύποι... του έκανα και εγώ μια ερώτηση για το τι ισχύει, αλλά δεν βλέπω να έρχεται καμιά απάντηση τόσο χύμα που είναι τα πράγματα.
Ας ελπίσουμε πως τώρα που δήλωσαν πως ετοιμάζουν αλλαγές να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 15 Ιούλ 2009 15:39

dimsis έγραψε: 1) οι περισσότεροι «μαζευτήκατε» αμέσως και το γυρίσατε το παραμύθι με το που αναφέρθηκε περί νομιμότητας πώλησης των gr domain names και τελικά βλέπω πλέον κανείς σας δεν πουλάει domains αλλά mini sites.
+1 :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2009 16:18

όπως είπα όλες οι πωλήσεις πρέπει να έχουν όλα τα απαραίτητα παραστατικά και με την σωστή περιγραφή τους.

το θέμα αυτό το έχω γράψει και στους όρους συμμετοχής της περιοχής για τις αγοροπωλησίες πολύ καιρό πριν.

"εάν αναφέρετε ενδεικτική τιμή θα πρέπει να αναγράφετε εάν είναι με το ΦΠΑ ή χωρίς, και φυσικά να μπορείτε να εκδώσετε τα απαραίτητα παραστατικά. "

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28551
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 15 Ιούλ 2009 17:48

Εννοείται πως πρέπει να κόβονται τα αντίστοιχα φορολογικά παραστατικά αλλιώς είναι παράνομο.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 15 Ιούλ 2009 17:52

Πάντως η κατάσταση στο .com είναι δραματική...
Έψαχνα ενα domain για ενα projectaki 2 μέρες και τελικά δεν βρήκα τίποτα ελεύθερο !

Και δεν μιλάμε για λέξεις ή/και σύνθετες λέξεις άλλα για δικές μου λέξεις και αρχικά και δεν υπάρχει τίποτα... !

Εγώ πίστευα και πιστεύω ότι έχει νόημα να πιάσεις 2-3 ονόματα σχετικά με τον χώρο σου ή τα ενδιαφέροντά σου για μελλοντική αξιοποίηση και όλα καλά ....

Η λογική δεν αφήνω τίποτα ελεύθερο άρα καταλήγει ο χρήστης στην sedo είναι όντως περίεργη .

Πάντως @all με το .gr δεν νομίζω ότι υπάρχει ακόμα τέτοιο πρόβλημα ... Δηλαδή υπάρχουν πολλά domain ελεύθερα....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Ιούλ 2009 00:51

Όπως τα λες vortalifer, και ας μην είναι και 2-3 τα domains σου λέω εγώ, ας έχεις και 20-30 που σου άρεσαν και τα πήρες γιατί όντως πιστεύεις πως μπορείς να τα αξιοποιήσεις στο μέλλον και αν δεν τα καταφέρεις πούλα τα κιόλας, αλλά νομίζω πως κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας όταν βλέπουμε τέτοιους ισχυρισμούς από usernames που πουλάνε και αγοράζουν αβέρτα domains και βλέπουμε να περνάνε και από εδώ από το «πωλήσεις domain», έτσι δεν είναι;

Όσο για την Ελλάδα, συμφωνώ μαζί σου, ΔΕΝ είναι ακόμα τόσο χάλια τα πράγματα, αλλά μόνο από εδώ μέσα βλέπεις πως 10-15 άτομα έχουν εκατοντάδες domains (να μη πω χιλιάδες) και αύριο μεθαύριο αν χρειαστείς και gr domain για κανένα project, θα πρέπει να πληρώσεις τους "επενδυτές εργολάβους του real estate του 21 αιώνα".

Ας κάνει οποιοσδήποτε έχει την περιέργεια τα εξής «πειράματα», για να δεί την κατάντια των com domains (που δεν είναι και τα μόνα, γιατί και τα net και org δεν πάνε παραπίσω).
Click εδώ:
http://instantdomainsearch.com/
Πείραμα #1:
Πατήστε 4 οποιαδήποτε τυχαία πλήκτρα στο πληκτρολόγιο σας. Αν βρείτε ελεύθερο domain ΜΗ το δηλώσετε εδώ γιατί θα τρέξουν οι domainers να το σηκώσουν :p
Εννοείται πως και 5 letter συνδυασμοί πλέον είναι δύσκολο να πετύχει κανείς.

Πείραμα #2:
Πάρτε ένα λεξικό με Αγγλικές λέξεις και αρχίστε να γράφετε στο instantdomainsearch τις λέξεις αυτές, να δούμε μέχρι πιο γράμμα θα φτάσετε για να βρείτε ελεύθερο domain&#8230;

Μετά από τα πειράματα αυτά μπορείτε ελεύθερα να βγάλετε τα συμπεράσματα σας για τους "domainers" και αν αυτό είναι κατάντια ή όχι.

Delimicic
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Delimicic » 16 Ιούλ 2009 01:30

Νομιζω οτι ο Panagioths υπηρξε ο πιο ενημερωμενος στο κομματι, και με βαση τα οσα ειπε, ολα ακουστηκαν πιο...λογικα!

Ανακεφαλαιωση λοιπον....αρα τα 52,36 ευρω ειναι η τιμη "ταβανι"-πλαφον που μπορει να πουλησει ελευθερα domain ενας registrar και οχι η μεγιστη τιμη μεταπωλησης...!

Δυστηχως η ΕΕΤΤ λειτουργει παραδοξα σε πολλα σημεια, εχοντας νομοθεσιες που λειτουργουν με βαση "κριτηρια" που ΔΕΝ μπορουν να ειναι μετρησιμα-σταθερα ή λογικα γιατι ισχυουν με βαση τον ανθρωπινο παραγοντα!
π.χ. ποιος και πως μπορει να ορισει την "μεγαλη" τιμη και με βαση ποια λογικη? ποιος και πως αντιλαμβανεται την "κακοβουλη" χρηση? κ.α.

Αν μπορεσεις ποτε να ανοιξεις μια επιχειρηση που θα εχει το 1/10.000 των εσοδων μιας "πυραμιδας" οπως εσυ λες ΜΗ εχοντας γνωση του αντικειμενου, ή οταν θα μπορεσει το μυαλο σου να γεννησει νεες τακτικες marketing οπως υπηρξε το Multi Level Marketing, τοτε ΙΣΩΣ αποκτησεις το δικαιωμα, την ικανοτητα και τις περγαμηνες για να κρινεις κατι τετοιο...

Οσον αφορα τον fisliki, BE A MAN, πες εχθρος, μην το πας μεσω Ισπανιας...εκτος αν δεν καταλαβα εγω καλα τι ηθελες να πεις...

Δεν θα μπω στη λογικη του να διαβασω 5 σελιδες και να κανω quote τι ειπες με ειρωνικο ή προσβλητικο υφος...οταν ξεκινας και λες οτι εσυ δεν εκανες χαρακτηρισμους, και ...5 γραμμες πιο κατω κανεις και μαλιστα...εσκεμμενους!!!

Η ειρωνια χρησιμοποιηθηκε ως οπλο για να αποδειξω την θεωρια μου, και οχι ως ειρωνια απεναντι σε μια ομαδα ανθρωπων!!!

p.s. Eπεσε η λογοκρισια της αρκουδας, και με ΠΟΛΥ "μονοπλευρο" τροπο...

Δες σε τι τιμες εχουνε πουληθει καποια domain και πες μου αν εχεις βγαλει το 1/100 αυτων των ποσων οσο...ζεις, για να μου πεις μετα για το αν ειναι ή οχι μεγαλη βιομηχανια το domaining! ;)

Αλλο κριση και αλλο αποψη, αν δεν ξερεις τι διαφορα δεν θα σου κανω εγω μαθημα, μεγαλο παιδι εισαι...

Εμεις εχουμε εμμονες, αλλα μολις εντοπισα και τη δικη σου, σου τη δινουν στα νευρα αυτοι που κονομανε ευκολα και γρηγορα μαλλον γιατι δεν μπορεις να το κανεις εσυ ή δοκιμασες και απετυχες...!!!

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, πουλαμε το παραμυθι που μας αναγκαζει ο νομος να πουλησουμε, αφου δεν επιτρεπει σε καποιον να πουλησει ενα domain 10.000, πουλαει το domain 20 euro και 9.980 ΜΙΑ σελιδα HTML με τιτλο "βαζουμε ΟΡΙΑ στο ΕΛΕΥΘΕΡΟ εμποριο!" :kaloe:

*lunarmedia τι δουλεια κανεις?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειπε να γινουν πωλησεις χωρις παραστατικα και παρανομα αλλα να μπορουμε ΕΛΕΥΘΕΡΑ να κανουμε πωλησεις και εμποριο online!

Οταν καποιος εχει χιλιαδες domain σημαινει κατι, οτι ή κονομαει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το renewal fee τους μεσω καποιων project ή απλα εχει πολυ χρημα! Και στις 2 περιπτωσεις ΔΕΝ μπορεις να του πεις αν και τι θα κανει, και να του βαλεις ορια, ενα ειναι το σιγουρο, και στις δυο περιπτωσεις ειναι πιο ΜΑΓΚΑΣ και απο εσενα και απο εμενα...

Επειδη ΠΡΟΦΑΝΩΣ εισαι αδαης στο κομματι marketing ας σου πω καποια βασικα οσον αφορα τα παραδειγματα που εφερες...

1) Ποσο πιο ευκολο ειναι να τυπωσεις ole.gr απο το asdoumempala.gr σε διαφιμηστικα ειδη ?!? και ΜΟΙΠΩΣ ειναι με χαμηλοτερο κοστος?!? ΜΟΙΠΩΣ ειναι και πιο brandable γενικοτερα?!?

2)Ξερεις ποσα ατομα εχουνε σελιδες παγκοσμιως και εχουνε .com ?!?
ξερεις ποσοι συνδιασμοι ειναι αναγκαιοι για τα 3 γραμματα που ειναι ολα πιασμενα?!? ΣΙΓΟΥΡΑ πολυ λιγοτεροι...

Εγω θα προτεινω ενα αλλο πειραμα, μπες και δες μερικους απο τους διασημους domainers παγκοσμιως σε ΤΙ σπιτια ζουν, και με τι οικονομικες ανεσεις χαριν του REAL ESTATE του 21ΟΥ ΑΙΩΝΑ!!! :kaloe:

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες