Google Chrome OS

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
cyprog

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cyprog » 08 Ιούλ 2009 10:33

Από χθές οι συζητήσεις στο ιντερνετ και στα διάφορα forum έχουν επικεντρωθεί στο blog της Google,η οποία με αυτή την είδηση ανακοινώνει επίσημα επιτέλους τις φημολογίες και τους ψίθυρους που ακούγονται εδώ και πολύ καιρό.
Σύμφωνα λοιπόν με αυτή την ανακοίνωση η Google μέχρι το 2ο εξάμηνο του 2010 θα είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει στην αγορά μέσω τρίτων κατασκευαστών netbooks (αν και λέει οτι το λειτουργικό της θα είναι και για desktop υπολογιστές) που θα έχουν σαν λειτουργικό σύστημα το Chrome OS.
Το Chrome OS θα είναι βασισμένο σε πυρήνα Linux (κύριοι στόχοι είναι να μην υπάρχουν ιοί και malware) και προορίζεται για τους θερμούς θαυμαστές του web. Όπως λέει στην ανακοίνωση το Chrome OS είναι ξεχωριστό από το Android και θα τρέχει σε επεξεργαστές x86 καθώς και ARM. Ιδιέταιρη σημασία θα δωθεί στο χρόνο εκκίνησης του λειτουργικού καθώς και στην ευκολία backup (λογικά μέσω κάποιας online υπηρεσίας που θα παρέχει η Google).

LightForce
WebDev Moderator

Google Chrome OS

Δημοσίευση από LightForce » 08 Ιούλ 2009 14:19

Ακόμα μία διανομή του Linux με GUI απο την Google τώρα.
Το ερώτημα είναι θα μπορέσει αυτό το 'νέο λειτουργικό' να νικήσει τα Windows, που -προσωπική μου γνώμη- σήμερα δείχνουν να είναι ισχυρότερα απο ποτέ.
Πέρα απο οτιδήποτε χαρακτηριστικά η καινοτομίες ο πόλεμος θα είναι στο marketing, η Google θα πρέπει να πείσει κατασκευαστές-μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων PC αλλά και την βιομηχανία software να υποστηρίξουν το OS της.
Γιατί όχι, ας καλοσωρίσουμε έναν νέο παίχτη.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από Zizo » 08 Ιούλ 2009 16:52

Πολύ δύσκολο φαίνεται η δουλεία τους...
Μέχρι να συμβαδίσουν κάποια πράματα μαυτό... θα περιμένουμε καιρό μάλλον.

Άντε με το καλό. μπας και παίσει καμιά τιμή...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2009 17:40

Εγώ νομίζω θα διαδοθεί πολύ πιο γρήγορα και θα είναι πολύ εύχρηστο στους αρχάριους και φυσικά θα πολυδιαφημιστεί μέσω του google network. Να το θυμηθείτε ότι σε 10 χρόνια από σήμερα η google θα έχει καταπιεί ένα μεγάλο μέρος της αγοράς που κατέχει σήμερα η microsoft και ας προσπαθεί τελευταία περισσότερο η microsoft με το bing κλπ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από Stathis » 08 Ιούλ 2009 18:14

To bing δεν θα πιασει τιποτα μπροστα στο OS που επροκειτο να βγαλει η Google. Ας πουμε...πως η google καταφερνει να σου δινει αυτο που θελει σχεδον χωρις προσπαθεια.

Ασε που...ποιος δε θα δοκιμασει το λειτουργικο της google;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από korgr » 08 Ιούλ 2009 19:31

Stathis έγραψε: Ασε που...ποιος δε θα δοκιμασει το λειτουργικο της google;
Εγω!!! :P
Για τον ιδιο λογο που ποτε δεν δοκιμασα linux.
Για τον ιδιο λογο που δεν εκανα ποτε switch σε mac OS

Γιατι εχω μια τεραστια:
1. συλλογη utilities για windows και κανω τη δουλεια μου μια χαρα
2. εμπειρια στο λειτουργικο ωστε να λυνω το καθε προβλημα γρηγορα κι απλα
3. μουργελα να αφιερωσω χρονο σε ενα νεο OS
4. εμπιστοσυνη στα Windows 7
5. ευκολια να βρισκω software για οτιδηποτε χρειαστω ή απλα σκεφτω

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Ιούλ 2009 21:36

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2009 22:18

υπάρχει το link και στο αρχικό post ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από c0d3punk » 09 Ιούλ 2009 17:17

korgr έγραψε:
Stathis έγραψε: Ασε που...ποιος δε θα δοκιμασει το λειτουργικο της google;
Εγω!!! :P
Για τον ιδιο λογο που ποτε δεν δοκιμασα linux.
Για τον ιδιο λογο που δεν εκανα ποτε switch σε mac OS

Γιατι εχω μια τεραστια:
1. συλλογη utilities για windows και κανω τη δουλεια μου μια χαρα
2. εμπειρια στο λειτουργικο ωστε να λυνω το καθε προβλημα γρηγορα κι απλα
3. μουργελα να αφιερωσω χρονο σε ενα νεο OS
4. εμπιστοσυνη στα Windows 7
5. ευκολια να βρισκω software για οτιδηποτε χρειαστω ή απλα σκεφτω
από τη στιγμή που βγάζεις το ψωμί σου και δουλεύεις απροβλημάτιστα με τον εξοπλισμό και το λειτουργικό σου θα ήταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων να ασχοληθείς με άλλο OS.

ευτυχώς δεν είμαστε όλοι έτσι όμως ;-)

βέβαια θα μπορούσες να "γνωρίσεις" ένα άλλο λειτουργικό στον ελεύθερό σου χρόνο, εκτός δουλειάς. αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα θα μου πεις, και θαχεις δίκιο ;-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Google Chrome OS

Δημοσίευση από paink1ller » 09 Ιούλ 2009 18:36

Μονο τα ιδια τα windows μπορουν να "ριξουν" τα windows απο τον θρονο.

ΚΑΝΕΙΣ αλλος... :D

Aκομη και η apple, με αρκετα χρονια εμπειριας πανω στο αθλημα, να πει οτι βγαζει λειτουργικο που θα τρεχει σε ολα τα pc θα την παρει χρονια να το σταθεροποιησει. Εδω ενα quicktime πας να ανοιξεις και κανει ποση ωρα να φορτωσει σε windows. Τραγικος player...

Καλη τυχη παρολ' αυτα στην Google. :P
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Aflex

Google Chrome OS

Δημοσίευση από Aflex » 09 Ιούλ 2009 19:36

Για να δούμε, τι θα δούμε...Υπομονή.

Έχω υψηλές προσδοκίες από αυτό το λειτουργικό. Νομίζω πως η google θα μας εκπλήξει !

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Google Chrome OS

Δημοσίευση από Stathis » 10 Ιούλ 2009 02:07

Αυτο ειπα ρε παιδακια , δεν ειπα να το γυρισεις σε Chrome OS αλλα να το δοκιμασεις , να το γνωρισεις!

cyprog

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cyprog » 10 Ιούλ 2009 16:54

Εδώ βλέπουμε σε πρώτη φάση τους κύριους υποστηρικτές της google!

Εικόνα

Αξιοσημείωτα: Συμμετέχει και η Asus (αν και έχει φτιάξει δικό της παρόμοιο λογισμικό)
ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ η Dell που είναι ο 2ος μεγαλύτερος κατασκευαστής!

Όσον αφορά δε τη συζήτηση περί αντικατάστασης των windows κλπ...
Η δική μου άποψη είναι ότι η google σε πρώτη φάση δεν θα κινηθεί σε ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των windows αλλά σε παράλληλη χρήση. Ένα λειτουργικό δηλαδή οικονομικό από άποψη κατανάλωσης πόρων καθώς και ασφαλές κυρίως για χρήση on the fly. Ακολούθως και ανάλογα πάντα με την επιτυχία θα συνεχίσει ή θα σταματήσει την προσπάθεια της για κάτι μεγαλύτερο! :)

Update: Δεν ανέφερα ότι οι κατασκευαστές που την υποστηρίζουν αναφέρονται από το επισήμο blog του Chrome

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Google Chrome OS

Δημοσίευση από dimsis » 11 Ιούλ 2009 13:58

Από όσο κατάλαβα το Google OS θα είναι ένα OS για αυτούς που θέλουν να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του διαδικτύου και πολύ περισσότερο τις υπηρεσίες της Google στο διαδίκτυο εύκολα και άμεσα. Δηλαδή η google πάει να εφαρμόσει αυτό που συζητούσαμε πριν λίγο καιρό στο άρθρο Browser το λειτουργικό του μέλλοντος, διαδίκτυο ο υπολογιστής. Στην ουσία δηλαδή θα έχεις ως "πυρήνα" τον Chrome browser... linux θα είναι ο kernel αλλά ο browser από ότι φαίνεται θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στις εργασίες που κάνουμε με το google OS.
Το ατού της Google είναι πως οι χρήστες της έχουν συνηθίσει και προτιμούν πολλές εφαρμογές της για την απλότητα τους. Αν καταφέρουν και φτιάξουν ένα λειτουργικό που μπορεί να σετάρει και να χρησιμοποιήσει ο χρήστης εύκολα, γρήγορα και απλά, για να κάνει επιτυχώς τις βασικές του εργασίες (web, κείμενα, ήχο, βίντεο) χωρίς να φάει ώρες για να αρχίσει να δουλεύει, μπορεί και να πιάσει. Βάζουμε στα συν και το γεγονός ότι λογικά θα είναι δωρεάν, οπότε όπως και να'χει μόνο καλό μπορεί να μας κάνει ως χρήστες από τη στιγμή που θα είναι ανταγωνιστικό προϊόν με τα εμπορικά λειτουργικά, πράγμα που σημαίνει πως μπορεί να δούμε μελλοντικά λόγω ανταγωνισμού μεγάλες μειώσεις τιμών (μέχρι και δωρεάν εκδόσεις) αλλά και συχνότερα updates, αντιγραφή λειτουργιών που "πιάνουν" από το ένα OS και στα υπόλοιπα κ.α.
Ο φόβος από την άλλη είναι μήπως ο ανταγωνισμός γίνει τόσο έντονος που δημιουργήσει μεγάλα οικονομικά προβλήματα σε ορισμένες εταιρείες που εμπλέκονται με αποτέλεσμα να χαθούν από προσώπου γης ή να αρχίσουν "περικοπές".

Ρητορικά ερωτήματα:
#1 Τυχαίο γεγονός πως η ανακοίνωση έγινε στο καπάκι μετά το λανσάρισμα της bing; :)

#2 Η MS έφαγε τεράστιο πρόστιμο γιατί ενσωμάτωσε τον δωρεάν browser της στο εμπορικό λειτουργικό της, άντε να δούμε τώρα που η Google φτιάχνει λειτουργικό που στην ουσία είναι χτισμένο γύρω από τον browser της... θα γίνει κάτι; η επειδή -λογικά- θα είναι δωρεάν δεν τους πιάνει τίποτε.

cyprog

Google Chrome OS

Δημοσίευση από cyprog » 11 Ιούλ 2009 16:46

Το λειτουργικό της Google θα διατίθεται δωρεάν (αναφέρεται στο blog του Chrome Os στα Frequently Asked Questions) , αυτό με τη μήνυση που έγινε στην MS δεν μπορεί να γίνει στη Google γιατί είναι δωρεάν υπηρεσία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες