VDSL από τον ΟΤΕ που "τρίζει τα δόντια" στους εναλλακτικούς

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 15 Ιούλ 2009 18:14

χμ.. Ναι δικιο πρεπει να εχετε. Δυσκολο να καταφερει κατι καλο ο ΟΤΕ με το vdsl.
Ηobby: Shooting photons

pulsar30
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pulsar30 » 20 Ιούλ 2009 17:53

:lol: :lol: :lol: :lol:
θα αναρωτιστε βεβαια ως προς τι τα γελια :question: :question:
μαλλον πρεπει να σας ενημερωσω πως καποιοι απο μας ζουν ακομα στο μεσαιωνα της τεχνολογιας κι ολα αυτα μας ακουγοντε σαν σεναρια επιστημονικης φαντασιας
ειμαι λοιπον ενα απο τα πολλα ατομα στην ελλαδα που μπαινω στο ιντερνετ μεσω dial up συνδεσης αργες ταχυτητες και αστονομικα ποσα λογαριασμου στον οτε
και πιστευω οτι δεν ειμαι η μοναδικη :hammer:
αντε λοιπον με το καλο να σας ερθει η νεα τεχνολογια και μεις να παρακαλαμε για μια dsl 1mpps αντε ας ειναι και 512 σε σχεση με τα εικονικα 52 που σερνομαι τωρα δεν θα με βλαψει καθολου :cry:

pulsar30
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pulsar30 » 21 Ιούλ 2009 03:04

BA Λημνο
στα 10 κμ απο μενα εχει dsl εδω που ειμαι ουτε 3G δεν εχει για να πω πως θα βολευτω με dsm αστα μαυρα χαλια
αιωνιο ελληνικο κρατος
γραμενουσ κανονικα μας εχει εμας στις απομακρυσμενες περιοχες :hammer:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 21 Ιούλ 2009 11:32

Μαζευτειτε και στηστε ενα long range wifi να βολευτειτε pulsar30.

pulsar30
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pulsar30 » 22 Ιούλ 2009 03:00

CyberCr33p το δορυφορικο το κοιταξα
προσ το παρον ειναι ακριβουτσικο για την τσεπη μου
οσο γι αυτο που προτυνει ο paink1ller
δεν εχω ιδεα τι ειναι αλλα θα το κοιταξω μπορει να αξιζει

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 22 Ιούλ 2009 04:40

Bαζει καποιος που ειναι κοντα στο dslam dsl και εσυ συνδεεσε ασυρματα απο το σπιτι σου στο δικο του σπιτι και μπαινεις στο ιντερνετ απο την adsl του.

10km ειναι αρκετα παντως. Πανω απο 1500Ε θα κοστισει ο εξοπλισμος και λογικα θα πιασεις 6-12Mbit give or take στο wifi. Θα πρεπει να μην υπαρχουν και εμποδια(σπιτια, βλαστηση, βουνα κτλ) μεταξυ των 2 συνδεσεων.
Καλα ειναι να μαζευτειτε 4-5 ατομα ωστε να μοιραστειτε τα εξοδα και την συνδεση. Απο το να μπαινεις με modem ακομη και 1-2mbit ο καθενας να εχετε μια χαρα ειναι :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Ιούλ 2009 10:57

paink1ller έγραψε:10km ειναι αρκετα παντως. Πανω απο 1500Ε θα κοστισει ο εξοπλισμος και λογικα θα πιασεις 6-12Mbit give or take στο wifi. Θα πρεπει να μην υπαρχουν και εμποδια(σπιτια, βλαστηση, βουνα κτλ) μεταξυ των 2 συνδεσεων.
Routerboard ή άλλη αντιστοιχη συσκευή 65-70ευρώ Χ 2 = 140
CM9 ή άλλη αντίστοιχη (πχ CM6) 35-40ευρώ Χ2 = 80
Pigtail ufl -> Ntype female 5ευρώ Χ2 = 10
Καλώδιο LMR-400 1μέτρο Ntype male-male 15ευρώ Χ2 = 30
Κουτί εξωτερικού χώρου για το routerboard 40ευρώ Χ2 = 80
Feeder 5GHz 40ευρώ Χ2 = 80
Δορυφορικό πιάτο διαμέτρου 80cm 15-20ευρώ Χ2 = 40
Βάση στήριξης πιάτου και λοιπά εξαρτήματα στήριξης από μαγαζί με δορυφορικά 20-30ευρώ Χ2 = 60

Σύνολο: 520ευρώ με εξοπλισμό και για τις 2 πλευρές της ζεύξης και με μάξιμουμ ταχύτητες (δεδομένου ότι πρόκειται για νησί και ο θόρυβος στους 5ghz είναι πρακτικά ανύπαρκτος) με 5ghz turbo & Nstreme & Compression 50-60mbit χαλαρά.
Αν χρησιμοποιηθούν μεγαλύτερα πιάτα (1μέτρο, 1.20μ) τότε μπορεί να βγάλει και 70mbit.

Τα 10km είναι ασήμαντο νούμερο :P
Διατηρώ λινκς από 10km έως 16km εδώ και χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ;)

Βασική προυπόθεση η οπτική επαφή και καλή fresnel zone.

Πληροφορίες για εξοπλισμό:
www.linkshop.gr
www.priveshop.gr
www.aerial.net

Οποιοδήποτε άλλο μαγαζί στην Ελλάδα το πιο πιθανό είναι να σας πουλήσει κάτι το οποίο δεν κάνει για wifi links εξωτερικού χώρου.
Οπότε αποφύγετε σουπερ μάρκετ τύπου Πλαίσιο και Eshop για τα συγκεκριμένα πράγματα.

Η παραπάνω σύνθεση που αναφέρω λειτουργεί απροβλημάτιστα και άψογα (και από πλευράς απόδοσης και από πλευράς σταθερότητας) χρόνια τώρα στο AWMN ( www.awmn.net ) και αν υπάρχει οπτική επαφή τα αποτελέσματα είναι εγγυημένα :)

Λύσεις για την διάδωση της ευρυζωνικότητας υπάρχουν και το AWMN είναι μεγάλο παράδειγμα καθώς όταν ξεκίνησε το δίκτυο μας, η ευρυζωνικότητα στην Αθήνα ήταν επιπέδου Λίμνου :hammer:

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 22 Ιούλ 2009 12:23

Σωστοοος! Δεν το ειχα ψαξει για 5Ghz..

Chaos γνωριζεις αν στην Ελλαδα υπαρχει καποιος νομικος περιορισμος στην δυναμη του σηματος στα 2.4Ghz ?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Ιούλ 2009 12:35

Ναι.

100mW ήτοι 20dBm EIRP.

Για τα 5GHz δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω είναι 30dBm EIRP.

Αν ενδιαφέρεται κανείς για τον ακριβή νόμο έχω το PDF της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως που αναφέρει επακριβώς την νομοθεσία σχετικά με τα WiFi και το νομικό πλαίσιο για εξωτερικά λινκς (σε επίπεδο RF αλλά και σε επίπεδο στησίματος στην ταράτσα).

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 18 Αύγ 2009 22:14

Μέχρι ... 30,50 κτλ mbit δηλαδή ε? Ε ΜΕΧΡΙ να γίνει αυτό και ΜΕΧΡΙ να μην υπάρχουν προβλήματα πιστεύω έχουμε καιρό ακόμα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
generalMoKaToR

Δημοσίευση από generalMoKaToR » 18 Σεπ 2009 15:11

αντε να δουμε τι θα ισχύει!

orisonline
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από orisonline » 30 Σεπ 2009 20:34

Cha0s έγραψε:Ναι.

100mW ήτοι 20dBm EIRP.

Για τα 5GHz δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω είναι 30dBm EIRP.

Αν ενδιαφέρεται κανείς για τον ακριβή νόμο έχω το PDF της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως που αναφέρει επακριβώς την νομοθεσία σχετικά με τα WiFi και το νομικό πλαίσιο για εξωτερικά λινκς (σε επίπεδο RF αλλά και σε επίπεδο στησίματος στην ταράτσα).
@paink1ller: παραπληροφόρηση :p
@Cha0s: Υπερβολικό... γιατι να βάλει routerboard να βρει κάποιον ποιος ξέρει απο που να σεττάρει το μικροτικ να μπλέξει με πιάτα feeders και στοχευσεις, και πόσο μάλλον στη Λίμνο που τα 5GHz αν δε κάνω λάθος λόγω του στρατιωτικού αεροδρομίου που υπάρχει σίγουρα θα χρησιμοποιούνται απο τον στρατό, (για αναλογική διαμόρφωση μιλάω) και θα καταστρέψουν τις ελπίδες για οποιοδήποτε δίκτυο.
High gain grid στα 2.4 θα έλεγα εγώ, με 25-30 ευρώ απο aerial (αυτη τη στιγμή δεν υπάρχει σε διαθεσιμότητα η συγκεκριμένη) και απο ενα bullet στα 30 ευρώ σύνολο 120 ευρώ με τα καλώδια και τα PoE 150 ευρώ... Απλά θα εκπέμπει λίγο πάνω απο το όριο (100 φορές παραπάνω :p ) αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό, απο τη στιγμή που δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος, και υπάρχει και μια σχετική κατευθυντικότητα... τζαμπα δίνεις τα λεφτά σου στον ΟΤΕ κοπελιά...
Ξέχασα να αναφέρω ότι στα 10km η απώλειες του σηματος είναι 120db οπότε με 2 κεραιούλες 24dBi και trasmit power 20dBm και με θεωρητικά μηδενικές απώλειες καλωδίων λόγω εξοπλισμού η απολαβή ειναι -52dbm και το μηχανάκη κλειδώνει ακόμα και κάτω απο -90, οπότε και με ενδεχόμενες απώλειες να φτάσει -60- -70 με κακές καιρικές συνθήκες, το λινκ θα είναι μια χαρά, χωρίς ανάγκη για ακριβότερο εξοπλισμό. Το μόνο κακό είναι οτι θα σε πιάνουν και στη Καβάλα :p
Cha0s btw, καλα κατάλαβα οτι εισαι αυτός απο το awmn, πάντα θαύμαζα τα services σου, αν και είμαι απο θεσσαλονικη/χαλκιδικη...
30/9/2009 μπαινω στο freestuff, μετά απο καιρό... Πόσο καιρό? Η απάντηση από το site:
Η τελευταία σας επίσκεψη ήταν στις 20 Ιουλ 2004 14:21
Ημουν 2α γυμνασίου!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Οκτ 2009 10:39

Και εγώ ακριβώς πάνω από στρατιωτική αεροπορική βάση διατηρούσα τον κόμβο μου και πέρναγα ακριβώς από πάνω της 3-4 links στα 5ghz 1 χρόνο πριν νομιμοποιηθούν στην Ελλάδα.
Ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα παρεμβολών.

Το ότι η συχνότητα ήταν του στρατού πριν την οδηγία της ΕΕ για άνοιγμα προς όλους, δεν σημαίνει ότι θα περάσουν ευαίσθητα δεδομένα του στρατού από μία συχνότητα που η κυρά μαρία της γειτονιάς μπορεί να πάει να πάρει ένα AP από το plaisio και να ΄παίξει'.
Απόσο ξέρω δεν την χρησιμοποιούσε αυτή τη συχνότητα έτσι και αλλιώς ο στρατός.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τα 2.4GHz που έχει πήξει ο τόπος με τα wireless routers της κακιάς ώρας θα αποδώσουν καλύτερα απότι ένα λινκ 5ghz.
Ειδικά στα 10km απόσταση.

Σχετικά με το όριο εκπομπής κάνεις λάθος ότι δεν υπάρχει έλεγχος.
Με έχουν ελέγξει κανονικότατα από την ΕΕΤΤ το 2006.
Η φιλοσοφία είναι να έχεις τεράστιες κεραίες για να έχεις μεγάλη απολαβή σήματος και ελάχιστη ισχύ εκπομπής. Κάτι σαν οικολογική συνείδηση.
Εκπέμπουμε σωστά, για να χωρέσουμε όλοι στην μπάντα.

Ναι από το awmn είμαι. Thanks man :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες