"ΚΟΨΙΜΟ" ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ Facebook κτλ

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Σεπ 2009 13:16

Δεν είναι λύση για να διώξεις κάποιον επειδή μπορεί να μιλάει στο facebook για παράδειγμα.

Προσωπικά στο facebook είμαι loged και στο Twitter γιατί καθημερίνα βρίσκω υπέροχα links τα οποία με βοηθάν στη δουλειά μου...

Είναι κακό αυτό;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Σεπ 2009 13:18

Basilakis έγραψε:Προσωπικά στο facebook είμαι loged και στο Twitter γιατί καθημερίνα βρίσκω υπέροχα links τα οποία με βοηθάν στη δουλειά μου...

Είναι κακό αυτό;
Όχι.

Είναι κακό όταν βοηθάει κάποιους να περάσουν οι ώρες για να φύγουν από τη δουλειά.

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 18 Σεπ 2009 14:01

Μπορεί απλά ο εργοδότης να ορίσει ορους όπως την ΜΗ ανταλλαγη σχολίων , απενεργοποιημένο chat και εφαρμογες.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 18 Σεπ 2009 20:05

Μα αυτό λέμε. Είναι κακό management να κόψεις την πρόσβαση γιατί υπάρχουν στιγμές που χρειάζεται και το facebook και το twitter πχ. στο development.

Η λύση για το έξυπνο αφεντικό είναι να αναγνωρίζει τους κλέφτες (γιατί κλέφτες είναι και του κοστίζουν λεφτά και φήμη) και να τους απολύει χωρίς να κάνει ζημιά στους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Σεπ 2009 20:55

Είναι το κλασσικό θέμα...

Τα αφήνεις όλα ανοικτά για τα 5 λεπτά ηρεμίας του εργαζόμενου και πάντα υπάρχει ο ένας, ο λαλάκας, που το ξεφτυλίζει και την πληρώνουν όλοι!

Έχω δει τρελλά πράγματα εδώ στην δουλειά... Ολόκληρο κτήριο, υποκατάστημα πελάτη, να σέρνεται το δίκτυο γιατί παντρευόταν η μια κοπέλα από εκεί και έψαχναν όλες, ΟΛΕΣ, όμως νυφικά...

Ή όταν ήταν να αρχίσει το σχολείο να ψάχνουν όλοι που να γράψουν τα παιδιά τους, στις διακοπές που θα πάνε διακοπές... κτλ...

Τι να πεις... Άντε βγάλε άκρη... Είναι άλλη η νομοθεσία εδώ...

http://www.websense.com/content/home.aspx αυτό παίζει πολύ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
the_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από the_eye » 18 Σεπ 2009 21:03

Μπορείς να σκεφτείς να τους κόψεις γενικότερα το internet.
Στην επιχείρηση που δουλεύω μπορώ να μπω μόνο whitepages.gr και να πάρω & στείλω email
Αναζήτηση εργασίας
www.jobble.gr

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Σεπ 2009 21:08

Αυτό είναι παράλογο.

To internet είναι λόγος για να βρείς πράγματα και να λύσεις απορίες σου.

Έχει τύχει στη δουλεία να χρειαστώ πράγματα που θυμάμαι είχα δει στο freestuff.gr

Άβαταρ μέλους
the_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από the_eye » 18 Σεπ 2009 21:10

Γιατί είναι παράλογο, στις παροχές της εταιρίας προς τους υπαλλήλους δεν λέει πουθενά πρόσβαση στο Internet.
Αναζήτηση εργασίας
www.jobble.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Σεπ 2009 12:15

Σε μια εταιρεία που φτιάχνει ας πούμε ιστοσελίδες είναι παράλογο να σου κόψουν το web. Βασικά εμάς όποτε κόβεται το web πλέον σηκωνόμαστε και φεύγουμε, αφού το σύνολο της δουλειάς μας γίνετε μέσω αυτού. Σε ένα λογιστικό γραφείο όμως για παράδειγμα, θα το χρειαστούν για τις υποβολές, θα το χρειαστούν μια ώρα για ενημέρωση, αλλαγές νομοθεσίας κλπ, δεν το χρειάζονται συνεχώς.

Όταν όμως το έχεις πάντα διαθέσιμο δίπλα σου και όλοι γνωρίζουμε πόσο εύκολα μπορείς να ξεφύγεις και να ξεκινάς να βρεις ένα πράγμα για τη δουλειά και να βρεθείς να χαζεύεις κάτι εντελώς άσχετο, αν ο εργοδότης κρίνει πως χάνονται ώρες δουλειάς, προσωπικά το βρίσκω λογικό να μπουν και κάποιοι περιορισμοί, πόσο μάλιστα όταν είναι εμφανές πως έπειτα από παρατηρήσεις κάποια άτομα "δεν νοιώθουν".

Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, βλέπω και από εμένα και από συνεργάτες που όσο ήμασταν με dial up μπαίναμε μια στις τόσες, όποτε δηλαδή το είχαμε απόλυτη ανάγκη και γράφαμε και περισσότερο κώδικα. Τώρα όλο και θα σου έρθει μια ειδοποίηση για ένα θέμα στο freestuff στο email σου και θα σε διακόψει :) ή θα μπεις να δεις καμιά άλλη ενημέρωση.

Είναι δηλαδή ένας πειρασμός παραπάνω που σε δυσκολεύει κάπως περισσότερο να συγκεντρωθείς ακόμα και στη δουλειά του web development & design που το θεωρούμε αναγκαίο.

Infernia

Δημοσίευση από Infernia » 23 Σεπ 2009 17:17

Εγώ πάντως μπαίνω στο facebook κάνοντας log in από απόσταση στον υπολογιστή του σπιτιού μου :P Οπότε, κόψτε ότι θέλετε! Στην τελική θα πάρουμε και i-phone

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Σεπ 2009 17:33

Infernia έγραψε:Εγώ πάντως μπαίνω στο facebook κάνοντας log in από απόσταση στον υπολογιστή του σπιτιού μου :P Οπότε, κόψτε ότι θέλετε! Στην τελική θα πάρουμε και i-phone

έχω λιώσει... :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 23 Σεπ 2009 23:01

Infernia δουλεύεις στην ίδια εταιρεία με τον teddy77; :p :p :D

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 24 Σεπ 2009 14:13

Κριμα να χαλασεις την αποζημιωση απολυσης σε iphone... Δυσκολοι καιροι.
Ηobby: Shooting photons

Infernia

Δημοσίευση από Infernia » 09 Οκτ 2009 17:50

paink1ller έγραψε:Κριμα να χαλασεις την αποζημιωση απολυσης σε iphone... Δυσκολοι καιροι.
:kaloe: :kaloe: :kaloe: Ευτυχώς εδώ δεν παίζει τέτοιο έργο! :lol:

Και για να έρθω και λίγο on topic.
Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post, είναι παράνομο να μας κόβουν το facebook. Συγκεκριμένα εγώ, ασκώ επάγγελμα που απαιτεί δημιουργική έκφραση και σκέψη. Επίσης, μπορώ να μελετήσω και ανταγωνισμό μέσω facebook, άρα κόβοντάς το, αυτόματα μου περιορίζουν τη δημιουργικότητα. Συνεπώς και την αποδοτικότητα. :roll:

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 10 Οκτ 2009 01:24

"Παράνομο" φυσικά και δεν είναι. Το να σου απαγορεύσω την πρόσβαση σε ένα site, στο οποίο - ας το παραδεχτούμε τουλάχιστον - οι 9 στους 10 σπαταλούν χρόνο (στον οποίο χρόνο θα έπρεπε να δουλεύουν), είναι δικαίωμά μου.

Και άντε κάποιοι που λέτε ότι "σας βοηθάει στην δουλειά σας". Δηλαδή πριν βγει το facebook, πεινούσατε; Τέλος πάντων, να το καταπιώ αυτό. Εσείς είστε ο 1 στους 10.

Αν τώρα μου πείτε ότι ένας πωλητής, μια γραμματέας, μια τηλεφωνήτρια, ή κάποιος που να δουλεύει εντός εταιρίας με έναν υπολογιστή, χρειάζεται απαραίτητα το facebook, το οποίο τον βοηθάει στην δουλειά του και χωρίς αυτό κινδυνεύει να χάσει την δουλειά του, πάει πολύ.

Και στο κάτω κάτω, γιατί άραγε κόβουν την πρόσβαση μόνο στο facebook (τουλάχιστον οι περισσότεροι) και όχι στο youtube, myspace, rapidshare κτλ;

3 χρόνια πριν που ήταν σχεδόν άγνωστο, πώς δούλευε ο κόσμος; Ή μπήκε τόσο πολύ στην ζωή μας που πλέον στέλνουμε τιμολόγια στο facebook;

Μην μου πείτε ότι όταν μπαίνετε στο facebook από την δουλειά, ψάχνετε μόνο για πελάτες. Μην υποτιμάτε τόσο πολύ την νοημοσύνη του εργοδότη σας.

Υ.Γ. Και στο κάτω κάτω, δεν χρειάζεται καν να κόψει την πρόσβαση. Μπορεί να σου πει στεγνά "αν σε πετύχω στο facebook, έφυγες". Απλά πράματα.
Εσύ είσαι τρελός.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες