Πανοραμικές φωτογραφίες

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Eva64

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Eva64 » 16 Ιούλ 2009 15:36

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τις πανοραμικές φωτογραφίες και πως μπορεί κάποιος να τραβήξει τέτοιους είδους φωτογραφίες.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από korgr » 16 Ιούλ 2009 16:00

Η πιο κλασσικη περιπτωση ειναι να φωτογραφηθουν διαδοχικα καρε με επικαλυψη γυρω στο 20% και μετα να "μονταριστουν" σε μια πανοραμικη μεσω software ή ακομα καλύτερα με το Photoshop (προσωπικα το κανω με CS3).

Υπαρχει και η μεθοδος με εξειδικευμενο εξοπλισμο, φακους fisheye κλπ

Eva64

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Eva64 » 17 Ιούλ 2009 15:23

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν σου έστειλα γρήγορα την απάντηση γιατί μελετούσα όλα εκείνα τα προγράμματα που βρίσκονται στην σελίδα που μου έστειλες. Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείς. Με πόσο ευρυγώνιο φακό για να κάνεις όσο το δυνατόν λίγοτερα ράψε ξύλωνε?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από korgr » 17 Ιούλ 2009 15:36

Προσωπικα δουλευω με φακο της Cannon (18/55 zoom με σταθερο f/2.8 & Image Stabilizer)
Προσπαθω (αναλογα το θεμα και τη θεση μου) να χρησιμοποιω οσο γινεται λιγοτερο τον ευρυγωνιο γιατι δημιουργει αρκετες παραμορφωσεις στην προοπτικη του απο καρε σε καρε...

Σου επισυναπτω και αποτελεσμα δουλειας με τις μεθοδους που χρησιμοποιω
Συνημμένα
LimniVouliagmenis_panorama_72dpi.jpg

Eva64

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Eva64 » 17 Ιούλ 2009 15:49

Ωραίο το τοπίο. Δεν έχω δοκιμάσει αυτή την λήψη σε τέτοιους μεγάλους εξωτερικούς χώρους.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Χρησιμοποιώντας Olympus C-770 UZ με φακό ευρυγώνιο 37άρι και τραβώντας συνέχεια με αυτόν και έχοντας σαν χώρο ένα διαμέρισμα που θέλω να τραβήξω με τοίχο αριστερά ένα μέτρο και τοίχο δεξιά ένα μέτρο και μπροστά μου 3 μέτρα οι παραμορφώσεις που παίρνω δεν τακτοποιούνται!!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από korgr » 17 Ιούλ 2009 16:02

Μπορεις να κανεις ενα zip το προβληματικο σετακι των καρε να το δοκιμασουμε και εμεις? Μπορει ή να εχεις πολυ λαθος ληψεις, ή να μην χρησιμοποιεις σωστα το blending software...

Eva64

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Eva64 » 17 Ιούλ 2009 19:00

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Sorry που δεν έχω στείλει ακόμη τις φωτο αλλά είχαμε μια διακοπή ρεύματος. Αυτές λοιπόν που σου στέλνω τις έβγαλα με την μηχανή που σου είπα παραπάνω και σε κάποια σημεία ενώνουν και σε άλλα γίνονται παραμορφώσεις. Επίσης αν προσπαθήσω να κινηθώ και να βγάλω και άλλες δεξιά και αριστερά των υπαρχόντων φωτο, δηλαδή να κάνω μια 360 πανοραμική τότε δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και υπάρχει πρόβλημα. Μήπως χρειάζεται κάποιο πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα?
Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή.
Συνημμένα
test-photos.zip
(131.6 KiB) Μεταφορτώθηκε 423 φορές

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Hermeia » 17 Ιούλ 2009 20:27

Eκανα παλιά κάτι τέτοια.. με αληθινές τυπωμένες φωτογραφίες, για απαραίτητες εργασίες.. πριν το '90 το σχετικό λογισμικο ήταν σπάνιο και τρομερά ακριβό.. κι οι σκάνερ επίσης κι ούτε είχα ακούσει για ψηφιακή κάμερα..)

Αυτά που ισχύουν το ίδιο είναι
- όσο πιο ευρυγώνιος ο φακός, τόσο περισσότερο παραμορφώνει όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο της φωτό..
Δοκίμασέ το. Πάρε μια ζόρικη φωτό.. πχ. απο τον μικρό ακάλυπτο μιας πολυκατοικίας να βλέπει απάνω ουρανό, και φυσικά και τα γύρω κτίρια. H απλά ψηλά κτίρια από αρκετά κοντά και προς την κορυφή τους.
Δες πόσο καμπυλώνουν οι ευθείες στο αποτέλεσμα..

Για καλύτερα "κοληματα" συνεχόμενων καρέ:

- είναι καλύτερα η μηχανή να είναι "καρφωμένη"/στερεωμένη στο ίδιο σημείο, και μόνο να περιστρέφεται οριζόντια (πχ. γυρω από το σημείο στερέωσης στη βασούλα της)
Αν δεν εχεις βάση, τοτε φροντίζεις να μην κουνηθείς εσύ, και να την κρατάς κάπου στο ίδιο σημείο (ύψους & σώματός σου),
Απλά στρέφεις ελαφρά ολόκληρος για κάθε επόμενο καρέ (προσπαθείς να είσαι εσύ η βάση περιστροφης). Αν πχ. αφήσεις κάπου τη μηχανή ή αλλάξεις θέση και πας να συνεχίσεις μετά, έφυγε το τραίνο, και αρχίζεις από την αρχή.
= πρέπει να πάρεις όλα τα καρέ-προς-συγκόληση πακέτο, το ένα μετά το άλλο, μετακινώντας την κάμερα μόνο ώστε να στρίβει γύρω από τον κατακόρυφο αξονά της, όσο λιγότερο δυνατόν χρειάζεται. Καμιά άλλη μετακίνηση της μηχανής ούτε δικιά σου όσο έχεις να πάρεις και επόμενο καρέ.

- απο κάθε καρέ να ξέρεις ότι θα πετάξεις περίπου το 1/6 σε κάθε πλάι.. εκεί που θέλεις να κολήσεις το επόμενο καρέ, για να πετάξεις μαζί και τις πιο σοβαρές παραμορφώσεις (με μετριο φακό, μη-ευρυγώνιο). Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι χρειάζεσαι λίγο μεγαλύτερη επικάλυψη στα αρχικά καρέ - περίπου το 1/4 κάθε καρέ να επικαλύπτεται (25%)..

Το παραπάνω που κάνουν τώρα τα ειδικά λογισμικά που σου πρότειναν, είναι ότι σε βοηθούν να πιάσεις αυτές τις μικρές ανακρίβειες στα σημεία ένωσης 2 καρέ και να τα ισιώσουνε..
περίπου με τον ίδιο τρόπο που παίρνουνε μια μικρή εικονίτσα και την κανουν κατάλληλη για ταπετσαρία (κάνουν τα πλαινά της να "κολάνε" άψογα σε παράθεση)

καρε = ότι βλέπει ο φακός όταν κάνεις το κλικ.

τα 2 μου cents

καλη επιτυχία !
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από EneMe » 17 Ιούλ 2009 21:10

Έχω την εντύπωση ότι ενδιαφέρεσαι για αποτύπωση σε σφαίρα, όχι απλά πανόραμα...

Δοκίμασε το panorama factory... Αν έχεις υπομονή και "σπαταλήσεις" χρόνο για να βγάλεις πολλές φωτογραφίες [πάνω από 50% αλληλεπικάλυψη] θα έχεις εκπληκτικό αποτέλεσμα σε πανόραμα [δηλαδή ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ φωτογράφιση].
Για σφαίρα, θα πρέπει να έχεις περισσότερη υπομονή...
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα τα κάνει και τα δύο!

Δες εδώ: http://www.panoramafactory.com/

Στην κεντρική σελίδα έχει και παραδείγματα, αξίζει τον κόπο!!!

edit: Καλό θα ήταν να αγοράσεις κι ένα τριποδο για την μηχανή σου, για να υπάρχει η απαιτούμενη σταθερότητα. Δεν χρειάζεται ακριβό, ένα απλό των 20-30 ευρώ είναι μια χαρά!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από korgr » 17 Ιούλ 2009 22:11

Οσο πιο ευρυγωνιος ο φακος στις ληψεις τοσο περισσοτερα καρε (μεγαλυτερες επικαλυψεις) θα χρειαζεσαι. Οι 3 πρωτες σου ηταν σχετικα καλες (αν για το ιδιο ευρος ειχες πεντε ληψεις θα ηταν πολυ καλυτερο το αποτελεσμα που σου επισυναπτω), οι αλλες τρεις ομως...Δραμα! Κοιτανε το ταβανι και εχουν και πολυ μικρη επικαλυψη. Ειναι μη χρησιμοποιουμενες δυστυχως...
Με πολλα πειραματα και δοκιμες θα βρεις τη σωστη φορμουλα.

Το Panorama Factory το εχω δουλεψει πολυ στο παρελθον. Απο τον καιρο ομως που ειδα το αποτελεσμα του photomerge στο PhotoShop CS3, δεν το αλλαζω με τιποτα...
Συνημμένα
Untitled_Panorama1.jpg

Eva64

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Eva64 » 20 Ιούλ 2009 16:32

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές. Ήταν όλες πολύτιμες. Δεν απάντησα αυτές τις μέρες γιατί έλειπα. Έχω χρησιμοποιήσει το Photoshop και το http://research.microsoft.com/en-us/um/ ... s/ivm/ICE/. Αυτά όμως είναι καλά όσον αφορά την ένωση των φωτογραφιών. Αυτό που εγώ θέλω να κάνω είναι αυτό που κάνει το Panorama Factory στο παράδειγμά τους:
http://www.panoramafactory.com/vtour/index.html
Είδα και κάποιες συμβουλές που δίνουν και αυτοί μέσα στο site τους.
Θα προσπαθήσω ξανά και θα ξαναγράψω.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

Intefix
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Intefix » 10 Αύγ 2009 21:44

Ενδιαφέροντα όλα αυτά...
Ερώτηση. Υπάρχει πρόγραμμα που να κάνει σφαιρικό πανόραμα αλλά όχι από "μέσα" αλλά "απέξω" ? Να περιστέφετε το αντικείμενο..

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Hermeia » 28 Αύγ 2009 07:58

Ενα προσθετάκι/σκριπτάκι στο gimp κάνει κάθε φωτό ενα "globe" περιστρεφόμενο (και μάλλον μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητα..)
Λειτουργεί καλά για τις εικόνες τύπου πως-το-λένε-ψευδοπροβολής της σφαίρας σε επίπεδο που χρησιμοποιείται στον χάρτη του πλανήτη μας (όπου οι μεσημβρινοι γίνονται παράλληλες κάθετες.. )
Με λιγότερα λόγια και πονοκεφάλους η εικόνα που έχει πολυ "αέρα" ή αδιάφορα θέματα στους "πόλους" της σφαίρας, δηλ. στα πάνω και στα κάτω της αρχικής εικόνας, κάπου 1/4 του ύψους στο καθένα).
Εχω χρόνια να το κανω.. κάπου στα εργαλεία παραμορφωσης είναι.. έχει εκει ένα μενουδάκι με πρόσθετα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Πανοραμικές φωτογραφίες

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 29 Αύγ 2009 02:15

afto pou leei h Hermeia einai to "Spinning Globe"

Κώδικας: Επιλογή όλων

Filters - Animation - Spinning Globe
kanei poly kalh doulia arkh sthn ikona to telos na denei me thn arxh ....
aristera-deksia ... elpizo na katalavate :p

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες