"Φιλοσοφία" του content στο CSS

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 16 Ιούλ 2009 17:04

Βάσει του καταπληκτικού tutorial του lunarmedia, προσπαθώ να καταλάβω τη φιλοσοφία με το CSS.

Θα πρέπει να προσαρμόζω το κείμενο στην εικόνα που όρισα ως content image; Ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Δηλαδή ας πούμε οτι η εικόνα του container div έχει ύψος 500 px και αργότερα θέλω να προσθέσω κι άλλο κείμενο, τι θα πρέπει να κάνω, να αλλάξω απλά τις διαστάσεις σε container image, padding ή/και margins;
Διότι αν είναι έτσι θα πρέπει να βγάλω το περίγραμμα από την εικόνα (έτσι όπως το έχω φτιάξει τώρα δηλαδή) και να βάλω περίγραμμα στο container image με CSS κώδικα.

Άβαταρ μέλους
Viperalus

Δημοσίευση από Viperalus » 17 Ιούλ 2009 00:43

Έβγαλα όλα τα borders από τις φωτογραφίες και έβαλα borders με κώδικα CSS, πάει αυτό.
Κατάλαβα επίσης και τη διαφορά margins/padding >> Εικόνα

Οπότε διόρθωσα margins/paddings όπου τους είχα αλλάξει τα φώτα.

Κατι άλλο τώρα. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην εμφάνιση στον IE6+8 και λίγες στα links του navigation bar με Opera. Πριν είδα τη σελίδα σε άλλο υπολογιστή με IE6, εγώ έχω τον IE8 και στους δυο browsers δεν υπάρχει στοίχιση στο κέντρο, παραμένουν όλα στα αριστερά.

Μαντεύω οτι θα χρειαστεί να κάνω τη χάρη στον IE και να βάλω εξτρα κώδικα για να καταλάβει οτι πρεπει να κεντράρει τη σελίδα, σωστά;
Γνωρίζετε ποιόν κώδικα κεντραρίσματος χρειάζεται να βάλω για τον IE;

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες