ΙΕΚ για σπουδές

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 13 Αύγ 2009 17:18

βασικά τα ΠΑΣΤΕΡ έμαθα ότι ειδικεύονται καλύτερα σε ιατρικές, χημεία, μαγειρική και διάφορα τέτοια παρά τεχνολογική

περιμένω να γυρίσει κάποιος καθηγητής από διακοπές ο οποίος θα μου πει τι κάνουν σε 3D και γραφικά και θα μου δείξει δουλειές τους.

δεν περιμένω κάτι τρελό καθώς οι ίδιοι μου είπαν πως ο στόχος είναι να βγεις με πολλές κ διάφορες γνώσεις και όχι να σου μάθουν μόνο 3D κ effe

και να είχαν κάτι φοβερό θα το είχαν ανεβασμένο στην σελίδα τους

να πω την αλήθεια αγχώνομαι και ψιλόφοβάμαι
Εικόνα
What you waiting for?

ermacos

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από ermacos » 21 Νοέμ 2009 05:41

Καλησπέρα

Είμαι 30 ετών και σπούδασα φωτογραφία πριν κάποια χρόνια σε ιδιωτικό ΙΕΚ ΑΚΜΗ - Αθήνα.
Καλό ιεκ και πολύ φιλικό, καθόλου ψωνάρες, αλλά το πρόβλημα είναι το μετά.. η δουλειά.
Φωτογραφία είναι δύσκολη στην Ελλάδα γιατί όλη(ες) ψωναρες κανονικά..Η εκμεταλλεύονται νέα παιδιά με λιγότερα και από 500 ευρώ το μήνα .
Καλό είναι το ΤΕΙ η αλλιώς χωρίς σκέψη στο εξωτερικό.

Εγώ αν και δουλεύω τώρα σκέπτομαι μιας και δεν με έχουν πάρει ακόμη τα χρόνια να πάω για 2 χρόνια επιπλέον στην Σκωτία. Υπάρχει λόγος για την Σκωτία μιας και είναι η μόνη χώρα που μας πληρώνει τα δίδακτρα και δεν τα επιστρέφεις ποτέ πίσω. http://www.saas.gov.uk/index.htm
Αντιθέτως η Αγγλία πέρα ότι είναι 3800 λίρες τα δίδακτρα και στα πληρώνει το κράτος με δάνειο, μετά δουλεύεις και τους ξεπληρώνεις!!!.

Θέλει προσοχή το πράγμα και μιας και είμαι ψαγμένος στο θέμα αυτό το γραφώ και εδώ για εσάς.

Αγαπητέ, ο ακτο μπορεί να είναι λεφτάς αυτός που το έχει και με στούντιο κτλ.. Αλλά πριν πάω ΑΚΜΗ, έκανα 1 έτος ακτο. ΟΛΛΕΣ ΟΙ ΨΩΝΑΡΕΣ εκεί μέσα είναι μαζεμένες!!! Από μαθητές μέχρι και την καθαρίστρια. Θυμάμαι που 1ας καθηγητής μας έβαζε με το ζόρι να βλέπουμε κάτι ταινίες που έπαιζε αυτός (αρχές κινηματογράφου) και εμείς το θεωρούσαμε ως την ύστατη τιμωρία.. ΧΑΧΑΧΑ
Μια καθηγήτρια είχα υπέρ αγαπήσει εκεί μέσα γιατί ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.. έκανε τότε και εκπομπή στην ΕΡΤ, αλλά την απέλυσαν γιατί ζόριζε τους μαθητές όπως είπαν με τοις εργασίες τοις.
ΕΛΕΟΣ

Να ξέρετε ένα πράγμα. Η Ελλάδα είναι από 100% έως 400-500% ποιο ακριβή από την Αγγλία-σκοτία στα τρόφιμα, ρουχισμό, ηλεκτρονικά.
Αυτό που ζορίζει είναι το νοίκι περίπου 400-500 ευρώ για 1 δωμάτιο μέσα σε σπίτι με άλλους. Αλλά υπάρχουν και εστίες με 3000 λίρες(ευρώ) για 9 μήνες με δικό σου χώρο.
Αλλά τη μας νοιάζει το λίγο ακριβότερο ενοίκιο όταν δεν πληρώνουμε δίδακτρα στην Σκωτία και γεμίζουμε 3 καλάθια ψώνια στο σουπερ μάρκετ με τα λεφτά που γεμίζουμε μισό στην Ελλάδα?????? Και ποιος #$@ τα ελλαδικά ιεκ με τα 7000λιαρα ενώ είμαστε στα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης??? Τα έξοδα ζωής στην Αθήνα με τα ΙΕΚ τα υπολογίζεται?

Τελικά το δυσκολότερο είναι η θέληση να πας έξω και τα αγαπημένα σου πρόσωπα.
Σκέπτομαι να κάνω αίτηση στο ΝΑΠΙΕΡ φέτος για το 2010..
:hammer:

edit:
Έζησα 2-3 χρόνια στο παρελθών χαμηλά Αγγλία και τα ξέρω πως δουλεύουν εκεί τα πράγματα. Πριν φύγω τότε σκεπτόμουν ότι ακούν και όλοι εδώ πέρα, ότι είναι όλα ακριβά κτλ κτλ. Όταν πήγα τότε η αντιστοιχία λίρα με ευρώ ήταν 1.8 ευρώ 1 λίρα και μπορώ να πω ότι ήμουν σφιγμένος μέχρι να συνηθίσω..Φαίνονταν όλα ακριβά.
Όταν γύρισα πίσω τρόμαξα με την ακρίβεια και το όλο θέμα παιδείας στην Ελλάδα που θυμίζει μεσαίωνα σε σύγκριση με έξω. Τώρα δα που 1 λίρα = 1 ευρώ, ποιος μας πιάνει!!.. Αγοράζεις πακέτο μακαρόνια με 20σεντ η 2 λίτρα γάλα με 90σεντ ευρώ. (μικρά παραδείγματα). Όσο για τα ελληνικά προϊόντα τα πουλανε στα (1 pound stores) και εκεί αγοράζεις 2-3 πακέτα πχ μακαρόνια μέλισσα με 1 λίρα (1 ευρώ). Πήγαινε αγόρασε τα από εδώ..

starfish

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από starfish » 22 Νοέμ 2009 12:56

Εάν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πάνε έξω.

Εαν όμως μείνεις ένα έχω να σου πω. Το επίπεδο στην Ελλάδα γενικά είναι πολύ χαμηλό (ακόμα και στα περισσότερα πανεπιστήμια). Λίγοι καθηγητες έχουν να σου δώσουν πράγματα. Τα πάντα εξαρτώνται απο εσένα και την προσωπική σου εργασία.

georgegeorge

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από georgegeorge » 22 Νοέμ 2009 13:45

πηγαινε εξωτερικο ! μπορεις ανετα να σπουδασεις και να δουλευεις!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 22 Νοέμ 2009 15:23

starfish έγραψε:Εάν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πάνε έξω.

Εαν όμως μείνεις ένα έχω να σου πω. Το επίπεδο στην Ελλάδα γενικά είναι πολύ χαμηλό (ακόμα και στα περισσότερα πανεπιστήμια). Λίγοι καθηγητές έχουν να σου δώσουν πράγματα. Τα πάντα εξαρτώνται απο εσένα και την προσωπική σου εργασία.
ναι όντος, συμφωνώ απόλυτα, γράφτηκα εγώ λοιπών ΙΕΚ Intergraphics, τι ΙΕΚ δηλαδή... εργαστήρι ελευθέρων σπουδών... πρώτων ξενέρωσα με το επίπεδο γνώσεων...

ή εγώ είμαι ο φοβερός που ξέρω από 3d after effects κτλπ μέσω ίντερνετ και αυτού το φόρουμ και μπορώ να κάνω βίντεο ικανά για μένα και των γνωστών μου να ευχαριστήσουν όσο να ναι... ή δεν έχει άτομα στην ελλάδα δηλαδή άτομα που να έχουν σωστές βάσεις, μάλλον αυτό το δεύτερο... μπορείς να με πεις ψώνιο αλλά όλοι με λένε: πως κάνεις τα βίντεο? ελικόπτερα, κάμεχαμεχά? πως βάζεις τα εφέ στα αληθινά βίντεο... τα οποία είναι συνδυασμός 4-5 tutorials, και πάω στην σχολή και βλέπω το πορτοφόλιο του καθηγητή...
όλο το πορτοφόλιο ήταν turials από την σελίδα videocopilot...

που πλέων έχει γίνει μόδα, είναι σαν να έχεις κάποιον που μόλις γνώρισε το ίντερνετ και σου λέει συνέχεια: λολ λολ λολ ροφλ λολ hey dude, whats up? brb lol

2 χρόνια θα κάτσω στο ιεκ αυτό να έχω την βοήθεια του καθηγητή (άλλου καθηγητή) που ακόμα δεν τον έχω γνωρίσει γιατί δεν έχουμε τέτοια μαθήματα στο πρώτο έτος, και για 3ο έτος θα την κάνω λονδίνο, που εκτός από γνώσεις γουστάρω τρελά τον τρόπο ζωής!!! τον οποίο βλέπω μέσω ίντερνετ...
Εικόνα
What you waiting for?

KAKA

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από KAKA » 15 Ιούλ 2010 17:07

ΨΑΞΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...

http://www.iekSpamer.edu.gr/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KAKA την 20 Ιούλ 2010 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

FreeZ

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από FreeZ » 15 Ιούλ 2010 19:36

παρε ενα @χαρτο για να μη στραβωθει αργοτερα το ματι καποιων, απο καποιο ιεκ τει πανεπηστημιο οσο συντομοτερα γινεται και 10 Η 100 πιστοποιησεις. θα εισαι ο πρωτος απο τους χιλιους που θα επιλεξουν. διαφορετικα πηγαινε εξωτερικο, πληρωσε, σπαταλισε καποια χρονια ορφανος στην ξενιτια ισως να βρεις και μια κοπελα να σε ταντευει και μαθε απο τους καλυτερους στον τομεα σου. παντως αξιζει τον κοπο να σκεφτεις πολυ καλα πριν προγραματισεις την σταδιοδρομια σου. καμια φορα το λιγοτερο ειναι περισσοτερο.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Ιούλ 2010 04:39

KAKA έγραψε:ΨΑΞΤΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ...

http://www.iekSpamer.edu.gr/
τελευταία πολλές σχολές βάζουν ανθρώπους να spammaroun,,, γιατί άραγε;;; τόση πείνα έχουν πλέον...
και μην μου πεις ότι είμαι κακός ή κάνω λάθος. Καθώς δεν γίνεται να γίνεσαι μέλος και να γράφεις κάτι και να φεύγεις... :P

@Zizo συμφωνώ με το παιδί παραπάνω, ότι καλό είναι να πάρεις όσο το πιο σύντομα ένα χαρτί και μετά φύγε για το εξωτερικό για να σπουδάσεις αυτό που γουστάρεις. Πλέον είναι η καλύτερη λύση, για να ειδικευτείς πάνω στον τομέα που θέλεις. Έχω δει και εγώ την ζωή στο εξωτερικό, όσο αφορά τέτοιες σπουδές και είναι αξιοζήλευτη... :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Black_Elk » 16 Ιούλ 2010 16:35

Σπούδασα στην Ελλάδα δημοσιογραφία σε δημόσιο ΙΕΚ και στα 25 μου έφυγα Αγγλία για σπουδές στο μάρκετινγκ. Μετά απο επτάμιση χρόνια παραμονής για σπουδές και δουλειά λέω ότι μετάνιωσα μόνο που δεν το έκανα πιο νωρίς.
Ειδικά εάν πρόκειται πληρώσεις για ιδωτικό ΙΕΚ. χωρίς δεύτερη σκέψη σου προτείνω Αγγλία. Θα σου βγεί τα ίδια λεφτά με Ελλάδα ίσως και φθηνότερα σε κάποιες περιοχές. Ειδικά βόρεια Αγγλία όπως το Hull έχει πολύ καλο πανεπιστήμιο και πολύ φθηνή περιοχή για να ζήσεις. μπορείς να ζήσεις άνετα με 500 ευρώ τον μήνα, συμπεριλαμβανομένου και του ενοικίου. Είμουν εκεί και και το συστήνω ανεπιφύλακτα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιούλ 2010 22:41

άντε γεια !
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Zizo » 26 Ιούλ 2010 03:09

@Black_Elk
Το σπίτι ήταν από χαρτί ή χαρτόνι?

Στην τελική μπορείς να πας σκοτία που έχει και τζάμπα δίδακτρα...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από Black_Elk » 28 Ιούλ 2010 01:30

Το σπίτι ήταν κανονικό σπίτι. Οι τιμές στην Αγγλία διαφέρουν πολύ από το ένα μέρος στο άλλο. Έζησα και στο Λονδίνο και πλήρωνα για μια τρύπα - στούντιο - 12 τετραγρώνικα 630 λίρες ή σε άλλη περίπτωση δωμάτιο σε σπίτι 600 λίρες τον μήνα. Στο Cambridge πλήρωνα 350 λίρες τον μήνα για ένα δωμάτιο 6 τετραγωνικά σε 5αρι σπίτι. Στο Hull όμως πλήρωνα για ένα δωμάτιο 12 τετραγωνικά με τους λογαριασμούς 160 λίρες τον μήνα και είμουν 10 λεπτά με τα πόδια από το πανεπιστήμιο

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΙΕΚ για σπουδές

Δημοσίευση από hitca » 28 Ιούλ 2010 12:37

Σημερινή δημοσίευση με θέμα
"Τα τριάντα κολέγια που πήραν άδεια" >> http://goo.gl/6zhy
και επιπλέον ... [...]..., τα κολέγια μετονομάζονται σε κέντρα μεταλυκειακής εκπαίδευσης..[...]

αναφέρονται όλα τα νόμιμα πλέον και τα μή αδειοδοτημένα επίσης

για όποιον ενδιαφέρεται φυσικά...

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης