Πρόβλημα USB Με Εξωτερικούς Σκληρούς Δίσκους!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vb23

Δημοσίευση από vb23 » 18 Ιούλ 2009 12:22

Καλησπέρα σε όλους.
Kάποια στοιχεία για το pc:

Intel Pentium 4
CPU 3.00GHz
512MB RAM
MotherBoard ASROCK P4I65G
NIVIDIA GeForce 6200
Os: Windows XP Professional SP3 GR (με τα τελευταία update)

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τς usb όταν συνδέω εξωτερικούς σκληρούς δίσκους usb (Western Digital 320GB και 1ΤB) αλλά και usb flash (δοκίμασα ένα 512MB). Αρχικά θα αναφέρω ότι οι δίσκοι και το flashaki δουλεύουν κανονικά σε άλλα pc χωρίς πρόβλημα. Όταν συνδέσω κάποια συσκευή από τς παραπάνω σε οποιαδήποτε από τς (8 USB) τα windows μερικές φορές τς αναγνωρίζει, μου εμφανίζει τα αρχεία που περιέχονται αλλά αν προσπαθήσω να κάνω κάποιο copy είτε από είτε προς την συσκευή μου εμφανίζεται μήνυμα ότι Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΠΕΤΥΧΕκαι οτι τα windows δεν ήταν δυνατό να αποθηκεύσουν ολα τα δεδομένα για το αρχείο ''H:\$Mft'', και γενικά ότι και αν κάνω στα αρχεία πετάει αυτό το μήνυμα. Κάποιες φορές μου εμφανίζει και τς συσκευές ως ΑΓΝΩΣΤΕΣ. Να πώ πως οι usb δούλευαν κανονικά παλαιότερα όταν σύνδεα σκληρούς, και κάποια στιγμή σταμάτησαν γι’αυτό και έκανα format, αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

Αυτά που προσπάθησα να κάνω σαν λύσεις :

1)Βρήκα νέους drivers για τς usb τς motherboard μου. (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ )

2)Έκανα update το chipset . (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ )

3)Τσέκαρα από bios τς usb και στη συνέχεια έκανα update το bios . (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ )

4)Από την διαχείριση δίσκων όταν τον εμφανίζει μου λέει ότι είναι σε καλή κατάσταση, του κάνω format αλλά και πάλι τα ίδια (στο φλασάκι). Δοκίμασα και να του αλλάξω γράμμα (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ )

5) Απενεργοποίησα και το cache τν σκληρών. (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ )

6)Από cmd τρέχω chkdsk τόμος:/f για να δώ τα σφάλματα και μου βγάζει τα παρακάτω:

(C:\Documents and Settings\XXX>chkdsk Z:/f
Το σύστημα αρχείων είναι τύπου FAT32.
Ο τόμος MARIA δημιουργήθηκε στις 17/7/2009 6:59 μμ
Ο αριθμός σειράς του τόμου είναι 8499-C9ED
Τα Windows επαληθεύουν αρχεία και φακέλους...
Ο φάκελος \F1 2009 δεν είναι καθόλου αναγνώσιμος.
Η καταχώρηση φακέλου καταργήθηκε.
Ο φάκελος \F2 δεν είναι καθόλου αναγνώσιμος.
Ο φάκελος \F3 δεν είναι καθόλου αναγνώσιμος.
Ο φάκελος \MP3 δεν είναι καθόλου αναγνώσιμος.
Ο φάκελος \fotodiafora δεν είναι καθόλου αναγνώσιμος.

Και μόλις προσπαθήσω να κάνω chkdsk F:/r για επιδιόρθωση μου λέει από cmd πάντα, δεν είναι δυνατό να ανοιχτεί ο τόμος για απευθείας πρόσβαση.

Τέλος να πώ πώς όταν συνδέσω ψηφιακή φωταγραφική (Kodak) αλλά & κινητό(Sony Ericsson) αναγνωρίζουν τς συσκευές κανονικά τα windows.

Σας ευχαριστώ και θα περιμένω τς απόψεις-λύσεις σας.:rolleyes:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2009 11:11

Καλή σου μέρα :D :D
vb23 έγραψε:...3)Τσέκαρα από bios τς usb και στη συνέχεια έκανα update το bios . (ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ) ...
Δεν ξέρω τι εννοείς με αυτό που γράφεις, όμως θα πρέπει να μπεις στο BIOS-Setup. Εδώ βρήκα και το manual της Motherboard σου. Στη σελίδα 31 (από 36) προτείνει:
USB Controller: Enabled
USB 2.0 Support: Enabled
Legacy USB Support: Enabled ή AUTO
vb23 έγραψε:...4)Από την διαχείριση δίσκων όταν τον εμφανίζει μου λέει ότι είναι σε καλή κατάσταση, του κάνω format αλλά και πάλι τα ίδια (στο φλασάκι)....
Εδώ έχω να επισημάνω, ότι -τουλάχιστον σε αφορμάριστους HDD- πριν από κάποια διαδικασία partition (αν θυμάμαι καλά) χρειάζεται κάποια άλλη, όπου το OS απλώς αναγνωρίζει τον δίσκο και του δίνει κάποιο γράμμα. (Δεν μιλάω για απλή αναγνώριση υλικού) Μετά απ'αυτό μπορείς να κάνεις κάποιο αποτελεσματικό partition, και τέλος format. Οδηγίες για partitioning σου βρήκα εδώ!. Στη δεξιά στήλη έχει και κάποια επίσης ενδιαφέροντα link-άκια για το θέμα σου.

Για το flash-άκι σου, βρήκα αυτό εδώ, ελπίζοντας να σε βοηθήσει.

[Edit] Ποιά Windows έχεις, με ποιό SP; Μήπως και μια αναβάθμιση SP έλυνε το πρόβλημα;[/Edit]
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 21 Ιούλ 2009 12:23

Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εξωτερικοί σκληροί και τα φλασάκια έρχονται με "ενσωματωμένο" software για αναγνώριση απο το pc, λειτουργίες backup κ.λ.π.
Αφού έκανες format τούς σκληρούς/φλασάκια αυτό μάλλον θα χάθηκε οπότε φυσιολογικά θα πρέπει να κάνεις δεξί κλίκ --> άνοιγμα επάνω στο γράμμα του device (π.χ. Ε). Κάνε πρώτα αυτό και μετά δοκίμασε να αντιγράψεις κάτι, να δείς τι θα κάνει.
Επίσης προσπάθησε να βρείς αυτό το software και να το περάσεις στη συσκευή.

Αν το πρόβλημα δεν λυθεί σύνδεσε τη συσκευή και πήγαινε Ο Υπολογιστής μου -->δεξί κλίκ --> ιδιότητες --> Διαχείριση Υλικού. Αν πετάει σφάλμα στα usb (κάποιο ερωτηματικό) τότε μάλλον έχεις λάθος drivers. Συμβατούς μεν αλλά όχι τούς σωστούς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης