Τι να διαλέξω και γιατί, phpbb2, phpbb3, smf, joomla

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
xrisvol

Δημοσίευση από xrisvol » 18 Ιούλ 2009 17:13

Αγαπητοί φίλοι γειά,
για ακόμα μία φορά χρειάζομε την πολύτιμη βοήθειά σας.
!!! Και μην ξεχνάτε : Είμαι ερασιτέχνης σχεδιαστής (έτσι για την πλάκα μου ασχολούμε) και δεν ξέρω καθόλου php. Ψάχνοντας κάνω ότι κάνω. !!!
Θέλω να φτιάξω ένα forum για μια δική μου ιστοσελίδα και δεν ξέρω τι να διαλέξω:
a) phpbb2 ; b)phpbb3; c) smf; ή d) joomla; e) οτιδήποτε άλλο (προτείνετε εσείς)

To freestuff από ότι πρόσεξα πρέπει να έχει το phpbb2.
Ξεκίνησα με το phpbb3 τα πήγα ωραία αλλά μου έσπασε τα νεύρα επειδή δεν μπορούσα να αλλάξω στυλ (template).
Δοκίμασα το phpbb2 έκδοση 2.0.23 (αυτό έχω τώρα - δείτε το δοκιμαστικό εδώ http://www.tinanas.com/forum/ αλλά εδώ δεν μπορώ να αλλάξω τις εικόνες (δεν έχει menu στην διαχείρηση ή απλά εγώ δεν το βλέπω) και 2ον όσο κι αν έψαξα στο google δεν υπάρχουν θέματα (styles, templates ή όπως αλλιώς τα λέτε εσείς) για το phpbb2.
Με το smf έκδοση 1-1-4 είχα πρόβλημα στην εγκατάσταση. Με την έκδοση 1-1-10 έχω πρόβλημα στο download, δεν μπορώ να το κατεβάσω σωστά στο pc μου.
Το joomla έκδοση 159 ver. 1.0.0 (τώρα που σας γράφω) το ανεβάζω στο server, δεν μπορώ να σας πω εδώ περισσότερα.

Τι από όλα να διαλέξω; Θέλω ένα πολύ απλό forum και χωρίς πολλά εφέ. Απλά να μπορώ να βάλω και κανά δυό φωτογραφίες δικές μου (της λίμνης Κάρλας δηλαδή).

Περιμένω την βοήθειά σας.
Φιλικά
Χρήστος

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 19 Ιούλ 2009 00:24

καλησπερα

το joomla ειναι cms. διαθετει το δικο του φορουμ (εξτρα) και θα σε εξυπηρετησει μονο εαν "χτισεις" ολοκληρη τη σελιδα σου.

σε φορουμ σου προτεινω ως πρωτη επιλογη το mybb και ως δευτερη το smf. φυσικα, καλο ειναι να μην στηριζεσαι σε εμας αλλα να διαλεξεις μονος σου οποιο νομιζεις πως σε εξυπηρετει καλυτερα.

ο απλουστερος τροπος για να αντικαταστησεις τη φωτογραφιες με δικες σου, χωρις να "πειραξεις τον κωδικα ειναι ο εξης:
κλικαρεις πανω στη φωτογραφια/ιδιοτητες για να εμφανιστει η διαδρομη της.
η δικη σου ειναι:
http://www.tinanas.com/forum/templates/ ... _phpBB.gif
επειτα ανεβαζεις τη νεα φωτογραφια στο φακελο της παλιας με την ιδια ονομασια.

πχ τη φωτογραφια ego.gif (αν ειναι διαφορετικη η καταληξη της νεας φωτο απο την παλια, θα πρεπει να κανεις μετατροπη πρωτα) τη μετονομαζεις σε logo_phpBB.gif και την ανεβαζεις στο φακελο
/forum/templates/subSilver/images/

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 19 Ιούλ 2009 01:02

phpbb3
smf

για φορουμ απο εμενα

ειναι πολυ ευκολα στην εγκατάσταση κλπ .. αν εχεις προβλημα στην εγκατάσταση η στα template μπορω να σε βοηθήσω πετα μου ενα πμ αν ειναι
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Ιούλ 2009 01:26

Εάν τα παρατάς και αλλάζεις forum με τη πρώτη δυσκολία που συναντάς δεν πρόκειται να καταλήξεις σε κανένα. Για forum προσωπικά προτιμώ το phpbb3.

xrisvol

Δημοσίευση από xrisvol » 19 Ιούλ 2009 17:21

Φίλοι γειά,
από ότι παρατηρώ στο phpBB3 δεν υπάρχουν Δ. Συζητήσεις και κατηγορίες, όλα βασίζονται σε Δ. Συζητήσεις.
είναι έτσι;

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 19 Ιούλ 2009 17:33

οχι. υπαρχουν κατηγοριες.

προσωπικη αποψη παντα.. το "θεμα" με το phpbb ειναι η δυσκολια εγκαταστασης modules και η αναβαθμιση του μετεπειτα για καποιον αρχαριο.

αυτος ειναι και σημαντικοτερος λογος που δεν το προτεινω.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Ιούλ 2009 17:46

Ναι αυτό με τα modules ισχύει αλλά νομίζω πλέον έχουν βγάλει το AutoMOD που επιτρέπει την αυτόματη εγκατάσταση των modules.

Σχετικά με την αναβάθμιση είναι απλή η διαδικασία κυρίως εάν έχεις ssh πρόσβαση στο server μιας και μπορείς να κατεβάσεις τα αρχεία με τις αλλαγές και στη συνέχεια να κάνεις unzip απευθείας στο server και τέλος να επισκεφτείς ένα php script που κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές στη βάση δεδομένων.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 19 Ιούλ 2009 18:54

εννοω πως ειναι δυσκολη η αναβαθμιση μετα την προσθηκη Mods. για το automods δεν ξερω, δεν με κερδισε!

σιγουρα δεν εχω τις γνωσεις σου και δεν μπορω να κρινω ποιο ειναι καλυτερο. ουτε θεωρω τυχαιο πως οσο ποιο προχωρημενος ειναι καποιος, τοσο πιο κοντα στο phpbb τοποθετειται.

για εμας τους αρχαριους ομως και συγκεκριμενα την κατηγορια αρχαριων που δε θελει να μπλεκεται με κωδικα ή να ξενυχτα για μικροαλλαγες , θεωρω το phpbb τζαπα μπελα. Στη δικη μου περιπτωση ο μπελας εκμηδενιστηκε οταν το αντικατεστησα με αλλο!

...αυτα με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ και την προσωπικη μου εμπειρια με το phpbb :)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Ιούλ 2009 19:08

Στα θέματα των forums και εγώ αρχάριος είμαι :-)

Απλά δουλεύω με phpbb από αρχαιοτάτων χρόνων και είναι αυτό που υποστηρίζω μιας και δεν ξέρω και τόσο καλά τα δυνατά σημεία και τις αδυναμίες των άλλων forum.

Δεν ξέρω γιατί αλλά το SMF μου φέρνει για underground καταστάσεις. Ίσως λόγο του σχεδιασμού του default template του και του site του.

Γενικά πάντα ήμουν και είμαι της άποψης ότι το forum είναι forum, δηλαδή δεν χρειάζεται εφφέ όπως (ρολογάκια, ημερολόγια, κλπ).

Το μόνο που λείπει αυτή τη στιγμή στο phpbb3 κατά τη γνώμη μου είναι το quick reply, το οποίο εκτός του ότι μέχρι και σήμερα μπαίνει εύκολα πειράζοντας 1-2 γραμμές κώδικα, από την έκδοση 3.0.6 και μετά θα υπάρχει με την default εγκατάσταση.

Πάντως πλέον όλα τα software για forum πάνω κάτω καλύπτουν αυτά που θα χρειαστεί ο διαχειριστής τους για ένα μικρό ή μέτριο σε κίνηση forum.

Τέλος να αναφέρω ότι το phpbb 3.0.6 και νομίζω και το SMF στην έκδοση 2 υποστηρίζουν και τον php optimizer X-cache που κάνει θαύματα για forums με μεγάλη κίνηση.

Το vbulletin από την άλλη το υποστηρίζει εδώ και καιρό ήδη, και επίσης υποστηρίζει και δυνατότητα να έχεις master και slave mysql, για παράδειγμα οι αναζητήσεις να γίνονται από την slave ώστε να μπορείς να μοιράσεις το φόρτο σε περισσότερο από 1 μηχάνημα. Βέβαια αυτό μόνο για μεγάλα forum, που έχουν για παράδειγμα 1000+ επισκέπτες/μέλη ταυτόχρονα συνδεδεμένους.

xrisvol

Δημοσίευση από xrisvol » 19 Ιούλ 2009 20:20

απαντώ σε όλους σας...
όπως προείπα .... !!! Και μην ξεχνάτε : Είμαι ερασιτέχνης σχεδιαστής (έτσι για την πλάκα μου ασχολούμε) και δεν ξέρω καθόλου php. Ψάχνοντας, κάνω ότι κάνω. !!!

Εφτιαξα ένα test forum με το phpbb2 δείτε το www.tinanas.com/forum , κάτι τέτοιο θέλω ακριβώς, αλλά εδώ το διαχειρίζομε πλήρως εκτός όμως που δεν έχει menu στην διαχείρηση των εικόνων - δεν μπορώ να τις αλλάξω, εκτός με την παραδοσιακή μέθοδο του rename, δείτε την απάντηση του nikolas27 πιό πάνω.

επίσης έφτιαξα και ένα άλλο test forum με το phpbb3 δείτε το www.e-karla.com/forum φαίνετε καλό αλλά δεν μπορώ να κάνω Κατηγορίες, κάνει μόνο Δ. Συζητήσεις.

Δείτε τα και πείτε μου αξίζει τελικά το phpbb3; Εγώ κάτι απλό θα ήθελα, αλλά μου τα χαλάνε οι εικόνες στο phpbb2.

Φιλικά Χρήστος

xrisvol

Δημοσίευση από xrisvol » 19 Ιούλ 2009 22:08

τελικά θα κρατήσω το forum που είναι εδώ www.tinanas.com/forum . Και μια ακόμη απορία, πως θα βάλω μια φωτογραφία στην πρώτη σελίδα κάτω από το λογότυπο και από τις επιλογές του forum; Η φωτογραφία έχει διαστάσεις 780 Χ 42 δηλ από την μια άκρη στην άλλη.
Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει, δεν ξέρω γρι PHP, με το Php Designer 2005 που άνοιξα το index.php δεν είδα και πολλά πράγματα.
Φιλικά

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 19 Ιούλ 2009 22:33

το phpbb3 ειναι η εξελιξη του 2. δεν υπαρχει νοημα να βαλεις την 2.
στην 3, η προσθηκη κατηγοριων γινεται διαφορετικα αποτι στην 2. αν ψαξεις καλυτερα το μενου διαχειρισης σιγουρα θα το βρεις!

cybercr33p, πρεπει να βγω επειγοντως, θα επανελθω με επιχειρηματα :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Ιούλ 2009 10:18

http://bbpress.org/

Αυτό είναι το καλύτερο για εμένα...

Ωραίο to phpBB αλλα για να περάσεις ένα mod στην έκδοση 3 σου φεύγει ο τάκος...

xrisvol

Δημοσίευση από xrisvol » 01 Αύγ 2009 23:11

παιδιά καλησπέρα, τελικά διάλεξα το smf 1.1.10, το οποίο είναι σε δοκιμαστικό στάδιο εδώ http://www.e-karla.com/forum
Έχω να σας ρωτήσω κάμποσα, αλλά θα σας τα πώ έναν-ένα..
1) Όταν κάποιος πάει να κάνει εγγραφή στην σελίδα που του βγάζει κάτω από τα πεδία της εγγραφής έχει τους όρους χρήσης στα αγγλικά, εγώ όμως θέλω να τους αλλάξω σε δικούς μου και στα ελληνικά. Πού θα βρώ την σελίδα (.php) αυτή μέσα στον root; Ξέρετε πως ονομάζεται;

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 01 Αύγ 2009 23:19

Κάτι δεν πάει καλά γιατι με μεταφέρει στο http://www.e-karla.com/www.e-karla.com//forum/

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες