Σηκωνει ddr2 η μητρικη μου?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 20 Ιούλ 2009 16:21

καλησπερα.
εχω την μητρικη Asus P4s533-E εδω θα βρειτε παραπανω λεπτομερειες ...

θα ηθελα να ξερω αν μπορω να βαλω ddr2 μνημη γιατι βλεπω οι απλες ddr ειναι πολυ πιο ακριβες...ή τουλαχιστον να ξερω απο τι εξαρταται μεχρι τι μνημη μπορω να εχω...

ευχαριστω
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2009 13:38

Εδώ βρήκα το manual της κάρτας σου (αν δεν το έχεις). Από το Link, στη δεξιά στήλη, "Κατεβάστε τον πλήρη οδηγό χρήσης (4432 Ko)" σε Pdf. Στα γρήγορα που του έριξα μια ματιά, θα σ'απογοητεύσω... :( Πουθενά κουβέντα για DDR2!
Για DDR όσες θες, όποιες θες, να σου κάνουν και τούμπες, να σου τραγουδάνε τα βράδυα....Αλλά DDR!!!!
Το Link που δίνεις έχει στοιχεία ΓΤΠ (Για Τα Πανηγύρια) :P :P :P Γι'αυτό έψαξα και βρήκα το manual. Είναι το μόνο έγκυρο φυλλάδιο όσον αφορά σε μια Motherboard (και όχι μόνο!).
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 21 Ιούλ 2009 13:59

οκ thx Dgeorge...με απογοητευσες παντως :(

απλα η σκεψη μου ηταν πως αφου το manual ειναι παλιο προφανως κ δεν θα αναγραφει κατι για ddr2 κ ενδεχομενως καποιες απο αυτες να ηταν συμβατες προς τα πισω με την μητρικη...

anyway τι να κανουμε μαλλον θα αλλαξουμε μητρικη...εκεινο που μ κανει εντυπωση παντως ειναι πως οι απλες μνημες ειναι πολυ πιο ακριβες απο τις ddr2 ...σε γνωστο ηλεκτρονικο καταστημα ( ονοματα δε λεμε :P ) εχει του 1G με 30κατι ευρω εναντι 10 ευρω για μια ddr2...

περιεργα πραγματα... :o
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιούλ 2009 14:35

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα 10Ε, πάρε μία DDR2, βάλε την και ....στο "διαταύτα"! Αυτό στο γράφω, γιατί έχουν δει τα ματάκια μου κι έχουν ακούσει τ'αφτιά μου τόσο τρελλά πράγματα από περιπτώσεις (α)συμβατότητας, ώστε αν λειτουργήσει, καταλήγεις να πεις: Έκατσε!! :o :o :o :o
Αν δεν 'κάτσει' κι έχεις κάποιον φίλο, 'κολλητό' κλπ, που θα μπορούσε να την αξοποιήσει, δώσε την σε κείνον, ώστε να μην πάει και χαμένη :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 21 Ιούλ 2009 16:24

οι DDR δεν κάθονται στην ίδια βάση με τις DDR2.
H εγκοπή στο dimmaki βρίσκεται μερικά χιλιοστά πιο αριστερά, οπότε
ξεχνάς πειραματισμούς με ddr2.

Eπίσης είναι λογικό να είναι πλέον πιο ακριβές οι DDR γιατί εδώ και μερικά χρόνια έχει σταματήσει η γραμμή παραγωγής τους και ότι κυκλοφορεί είναι stock.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 22 Ιούλ 2009 01:16

- Καμμία μνήμη δεν παίζει σε slot διαφορετικής μνήμης. Ακόμα κι αν κάτσει στο slot. Τότε δεν θα υπήρχε λόγος να βγαίνουν DDR και DDR2 ή RIM κ.λ.π. κ.λ.π.

- Απόλυτα σωστός ο intelcore2 και για να πω και την αλήθεια έχω ακούσει και υψηλότερες τιμές.
Κάποιες PC 3200 που χρειαζόμαστε στη δουλειά θα τις πάρουμε με 15 το κομμάτι.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιούλ 2009 11:49

intelcore2 και Apostolis_38 έχετε απόλυτο δίκιο... Ίσως λόγω διαφόρων παραμέτρων έχω αρχίσει και χάνω λάδια :o :o
Δυστυχώς φίλε cristusflo, η πραγματικότητα είναι η σκληρή, κι όχι εγώ, ή τα παιδιά 8)
Πού να'βλεπες, αν έψαχνα Simmάκια για τον Pentium3 που έχω σπίτι. Αν εύρισκα πουθενά, χρυσά (ή/και πλατινένια) θα τα πλήρωνα!!!!! :hammer:
Το μουσειακό είδος κοστίζει ακριβά - παντού :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης