Αποσυναρμολόγηση / Επισκευή ενός Laptop

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αποσυναρμολόγηση / Επισκευή ενός Laptop

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιούλ 2009 16:12

Στο θέμα μου αυτό Laptop TURBO-X Μοντέλο M59K έψαχνα τρόπο να ανοίξω το ρημάδι. Ήθελα να ελέγξω τις μνήμες του, καθώς έδιναν χαρακτηριστικό κώδικα beep.
Τελικά βρέθηκαν κάποιες βασικές οδηγίες, που αφορούν γενικά σε όλα τα Laptops, εδώ!
Απ'όσο το είδα είναι αρκετά μεθοδικό και περιγραφικό άρθρο. Ωστόσο δεν σημαίνει ότι μας κάνει Experts! Γι'αυτό και στην περιγραφή μου, έγραψα "Ξεκινήστε με το παλιό, που πάει για απόσυρση!". Θα νοιώθετε την ελευθερία, ότι τυχόν στραβή ενέργειά σας δεν πρόκειται να καταστρέψει το 'καμάρι' σας :D :D
Όπως θα δείτε -ίσως- φτάνει και στο επίπεδο απο/συναρμολόγησης μνημών! :lol: Αυτό ειδικά το χάρηκα πάρα πολύ!! :hammer:
Το Link βρέθηκε από Google με κλειδί 'disassembling laptop'

Για επισκευή όμως ενός Laptop, βρήκα από Google με κλειδί 'repairing', αυτό εδώ [Repair4Laptop: Do-It-Yourself Laptop and Notebook Upgrading, Modding and Repairing]. Με Link αυτό, οδηγεί πρώτα σε κατασκευαστές, και μετά σε μοντέλα... Από 'κεί και μετά γίνεται ένας σχετικός χαμός από περιγραφές, αναλύσεις κλπ (άλλες πολύ φτωχές - άλλες πλουσιότατες) σχετικά με την επισκευή του άλφα, ή του βήτα μοντέλου Laptop.
Φυσικά, όπως ήταν εξ'άλλου αναμενόμενο, δεν είχε μοντέλα 'No name' (βλέπε Turbo-X :whistle: :whistle: ). Έτσι έμεινα και πάλι με την αναπάντητη απορία μου o γκαντέμαρχος. :crybaby: :crybaby: :crybaby: :crybaby:
Εσείς όμως, έχετε πολύ περισσότερες πιθανότητες, να βρήτε ό,τι ζητάτε! :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες