Εσείς πού βρίσκετε πελάτες;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 23 Ιούλ 2009 04:09

Τώρα ειλικρινά και επειδή έχω αρχίσει να απογοητεύομαι από πολλές ανάποδες που έχω φάει, θέλω να κάνουμε μια συζήτηση για το θέμα αυτό: Πώς βρίσκουμε πελάτη για web design/development project και πώς τον κρατάμε;

Οι μέχρι τώρα εμπειρίες μου είναι απελπιστικές.

- Πελάτης έρχεται καμαρωτός και χαρωπός και μόλις ακούσει τη λέξη "λογαριασμός" αρχίζει και βρίσκει δικαιολογίες και ξεφεύγει και τελικά μένεις μπούκαλος.

- Πελάτης υπόσχεται ένα μελλοντικό project που θα αρχίσει τη Δευτέρα. Και μετά την επόμενη Δευτέρα. Και μετά...

- Πελάτης έρχεται και ζητάει κάτι πολύ λογικό. Του εξηγείς ότι έχεις τα resources να το κάνεις και του αναλύεις τα specifications. Πελάτης δείχνει ευτυχισμένος. Με το που του στέλνεις το συμβόλαιο, αρνείται να υπογράψει γιατί του φταίει ο α/β/γ όρος του συμβολαίου. Φεύγει και σου αφήνει και φέσι το domain που του έκλεισες ως δώρο.

- Πελάτης έχει κάτι αόριστο στο μυαλό του. Ό,τι design και να του παρουσιάσεις του βρωμάει και του μυρίζει. Φεύγει χωρίς να πληρώσει, ύστερα πάει και υλοποιεί τα ΙΔΙΑ designs που του βρωμάγανε και του μυρίζανε, αλλού, με αμφίβολα αποτελέσματα.

Αυτή τη φρικτή εμπειρία έχω ως ελεύθερος επαγγελματίας. Όταν δούλευα στην εταιρεία που ήμουν, είχαν κι εκεί το ίδικο πρόβλημα και είχαν προσλάβει έναν άσχετο εκεί να παίρνει τηλέφωνα (spam κανονικό) και να ψαρεύει πελάτες. Πάλι κι αυτουνού τα αποτελέσματά του ήταν αμφίβολα.

Υπάρχει λύση ή να αλλάξω καριέρα τελείως;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Ιούλ 2009 07:43

στην σημερινη οικονομικη κατασταση καλυτερα να πουλας φετες καρπουζι στην παραλια παρα αυτο που λες

πριν μερες κλειδωσα με under construction εικονα ενα site και πηρε ο μεσολαβητης ( δεν μιλαγα απευθειας με τον πελατη ) και εκανε παραπονα , το ανοιξα μεχρι την δευτερα και αν δεν πληρωσει οπως υποσχεθηκε τελος

ειναι δυσκολα και ο καθε ενας πελατης κανει οτι μπορει για να κανει την δουλεια του σχεδον τσαμπα

λυση λιγο δυσκολο να σου δωσει αλλος καθως ο καθε ενας εχει τον δικο του τροπο επιλυσης τετοιων προβληματων

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιούλ 2009 09:34

Μπορείς να διαβάσεις ένα εξαίρετο άρθρο περι freelancing και το πως να βρείς πελάτες και πως να τους χειρίζεσαι απο εδώ

http://css3.gr/articles/article/freelancing-thoughts/

Η δικιά μου γνώμη απο το γραφελιο γιατί τώρα βιάζομαι να φύγς για εκεί :D

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Ιούλ 2009 09:38

Basilakis έγραψε:Η δικιά μου γνώμη απο το γραφελιο γιατί τώρα βιάζομαι να φύγς για εκεί :D
το εμπεδώσαμε οτι βιάζεσαι !!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Ιούλ 2009 13:35

Δύσκολο το γραφελιό του web designer :)

agrippas η Ελλάδα ακόμα είναι πίσω σε σχέση με τα διαδικτυακά σε σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Ωστόσο υπάρχουν καλές δουλειές και καλοί επαγγελματίες. Συνήθως όταν σε βρίσκουν εκείνοι και όταν δεν τους βρίσκεις εσύ δεν δημιουργούνται προβλήματα. Φρόντισε να έχεις καλές συστάσεις, καλό portfolio και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Η μικρομεσαία επιχείρηση στην πλειοψηφία της είναι ακόμα διαδικτυακά αναλφάβητη πάντως.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 23 Ιούλ 2009 15:12

To freelancing einai parekshgimeno sto Ellada...

Enas freelancer den einai paidi gia oles tis douleies... Ego prosopika eimai poly kakos sto design, eite einai trendy eite einai paliomoditiko...

Tha htan krima gia emena kai ton pelath na tou ta poulao ola se ena... pisteuo oti o kathenas prepei na asxolhthei me auto pou tou paei perisootero... eisai kalos ston kodika? feiakse kodika.. eisai kalos sto design? feiakse design...klp klp

Kalos h kakos oi perissoteroi pelates protimoun etaireies na tous anaptysoun tis istoselides kai oi idiokthtes synhthos exoun periorismenes gnoseis kataskeuhs sites alla exoun to talento ths polhshs... me autous pisteuo oti prepei na synergazontai oi freelancers... enas developer prepei na grafei kodika kai oxi na trexei se rantevou me pelates xanontas xrono kai xrhma... O developer prepei na einai aperispastos se auto pou kanei kai oxi na analonetai se synomilies me asxetous epixeirhmaties pou den kseroun apo pou anoigei to pc..

Breite etaireies na synergasteite, kai autoi gia esas psaxnoun mias kai oi ypallhloi kostizoun akriva kai prepei na tous plhronoun vreksei xionisei... vreite 2-3 etaireies tou xorou kai den tha meinete apo douleia pote... idiaitera an eiste kalos sthn douleia sas oi etaireies den prokeitai na sas afhsoun apo douleia gia na mhn sas xasoun...

akouste ton papou.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 23 Ιούλ 2009 15:45

40 χρόνια φούρναρης. Έεεεχει ψήσει... :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 23 Ιούλ 2009 16:14

@Basilakis πολύ καλό το άρθρο. Σπάνια διαβάζω τέτοια στα ελληνικά :)

@agrippas έχω παρόμοιες εμπειρίες με τις δικές σου. Καταρχάς θα σου πω τα εξής:
Σε πόσους πελάτες έχεις μιλήσει οι οποίοι έχουν μια ιδέα του τι ζητάνε και γενικά το έχουν ψάξει λίγο? Ποιο είναι το ποσοστό επιτυχίας σου σε αυτούς και ποιο σε αυτούς που δεν το έχουν ψάξει καθόλου?
Για κάποιον άσχετο η παροχή της δικιάς σου υπηρεσίας που κοστίζει 1500 σε σχέση με τη παροχή της υπηρεσίας κάποιου άλλου που μπορεί να κοστίζει 500 ευρώ έχει μόνο μια διαφορά: τη τιμή. Από την άλλη όμως αυτός που θα δώσει 1500 σε εσένα, μπορεί να πάρει 3000 πίσω, ενώ αν δώσει 500 στον άλλον μάλλον δεν θα πάρει τίποτα. Εκεί παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο, όπως τι εμπιστοσύνη υπάρχει μεταξύ τον επιχειρήσεων, πόσες φορές έχουν κοροϊδέψει κάποιον άλλον. Κάποιος ο οποίος θέλει να ασχοληθεί λίγο θα αναρωτηθεί τι διαφορές μπορούν να έχουν δυο διαφορετικές προσφορές. Επίσης σε σχέση με τα συμβόλαια, δεν μπορείς να φανταστείς (ίσως και να μπορείς δηλαδή) πόσοι 'επιχειρηματίες' υπάρχουν που ξεκινάνε με μηδέν ευρώ και τάζουν επιταγές από εδώ και από εκεί. Αυτοί συνήθως είναι που αρνούνται να υπογράψουν συμβόλαια. Αυτούς πρέπει να τους μυρίζεσαι από μακριά και να μην ασχολείσαι καθόλου. Τσάμπα η προσφορά που θα γράψεις στη τελική.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 23 Ιούλ 2009 17:30

agrippas έγραψε: - Πελάτης έρχεται καμαρωτός και χαρωπός και μόλις ακούσει τη λέξη "λογαριασμός" αρχίζει και βρίσκει δικαιολογίες και ξεφεύγει και τελικά μένεις μπούκαλος.

- Πελάτης υπόσχεται ένα μελλοντικό project που θα αρχίσει τη Δευτέρα. Και μετά την επόμενη Δευτέρα. Και μετά...
Μην κάνεις λογαριασμούς με μελλοντικά projects. Πελάτης είναι αυτός που έχει υπογράψει παραγγελία και σου έχει δώσει προκαταβολή
- Πελάτης έρχεται και ζητάει κάτι πολύ λογικό. Του εξηγείς ότι έχεις τα resources να το κάνεις και του αναλύεις τα specifications. Πελάτης δείχνει ευτυχισμένος. Με το που του στέλνεις το συμβόλαιο, αρνείται να υπογράψει γιατί του φταίει ο α/β/γ όρος του συμβολαίου. Φεύγει και σου αφήνει και φέσι το domain που του έκλεισες ως δώρο.
That's business. Συζητάς με τον πελάτη τη σύμβαση. Αν μπορείς να κάνεις αλλαγές οκ, αλλιώς δεν γίνεται η δουλεια και πάμε παρακάτω.Το domain το κλείνεις με την έναρξη της συνεργασίας.
- Πελάτης έχει κάτι αόριστο στο μυαλό του. Ό,τι design και να του παρουσιάσεις του βρωμάει και του μυρίζει. Φεύγει χωρίς να πληρώσει, ύστερα πάει και υλοποιεί τα ΙΔΙΑ designs που του βρωμάγανε και του μυρίζανε, αλλού, με αμφίβολα αποτελέσματα.
Δεν κάνεις δουλειές αόριστες. Έχεις ένα ερωτηματολόγιο, σελίδες αναφοράς που αρέσουν στον πελάτη κτλ

Όσο πιο καθαρές κουβέντες κάνεις με τον πελάτη,τόσο πιο ξεκάθαρη δουλειά θα κάνεις. Και πάντα με προκαταβολή.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 23 Ιούλ 2009 19:43

Vasilakis το άρθρο αυτό ήταν πολύ κατατοπιστικό.

Νομίζω πως είναι αυτό που λέτε δηλαδή ο freelancer πρέπει να συνεργάζεται με την εταιρεία και όχι απευθείας με τον πελάτη. Καμιά φορά όμως αυτό δε γίνεται και πρέπει να αναλάβεις τον πελάτη ο ίδιος. Τους τελευταίους τρεις μήνες έχω ποσοστό 100% από πελάτες που υπάγονται στις κατηγορίες που προανέφερα. Αν αυτό συνεχιστεί, θα τρέχω και δεν θα φτάνω ή θα πουλάω κώδικα στο rentacoder με 30 ευρώ το portal.

Στο θέμα του portfolio και των references ουδέποτε είχα πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα. Έχω φτιάξει ένα website για το BBC που πήρε θετικότατες κριτικές από τη Guardian και τους Times.

Εσείς δηλαδή σε παρόμοιες περιπτώσεις πώς το χειρίζεστε;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιούλ 2009 20:14

agrippas έγραψε:Έχω φτιάξει ένα website για το BBC που πήρε θετικότατες κριτικές από τη Guardian και τους Times.
link;

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 23 Ιούλ 2009 20:21

http://bbcindex.novarising.com/soundindex/

Το επίσημο url της beta ήταν κάτω από το bbc.co.uk/soundindex αλλά το κατέβασαν τώρα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιούλ 2009 20:42

Ωραία δουλειά! Όμορφο.
Και το ftou.gr δικό σου είναι; Από τα παλιά αγαπημένα μου :)

Για τους πελάτες που λες υπομονή. Αν υπάρχει και καμιά καβάτζα να περνάνε τα δύσκολα την γλιτώνεις, διαφορετικά ψάχνεις και για καμιά 2η δουλειά μέχρι να στρώσουν. Δεν είναι και ο ευκολότερος χώρος αλλά και ποια δουλεία που έχει να κάνει με κόσμο και τις ιδιοτροπίες του καθενός είναι εύκολη; Ιδιαίτερα στην δουλειά μας που κυκλοφορεί τόσο «τζάμπα» , τόσες προσφορές και τόση «μαύρη» εργασία.

Είναι και που θα τύχεις. Άλλοι βλέπουν ένα website ως επένδυση, άλλοι ως διαφήμιση, άλλοι ως κάτι παραπάνω από την επαγγελματική τους κάρτα και άλλοι ως μια δουλειά που μπορεί να την κάνει και το ανηψάκι τους ή που δεν πρέπει να κοστίζει πάνω από 100 ευρώ (με όλα μέσα) :) ... Εσύ πάντα αξιολογείς το χρόνο σου και την τρέχουσα οικονομική κατάσταση και αναλόγως πράττεις. Δεν γίνετε αλλιώς. Οι σωστές συνεργασίες πάντα βοηθάνε όπως έγραψαν και οι από πάνω μου.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 23 Ιούλ 2009 20:50

Ευχαριστώ, ναι και το ftou.gr δικό μου είναι

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 23 Ιούλ 2009 22:14

Ρε φίλε έτσι είναι, τρέχεις για κάποιο πελάτη, του βρίσκεις τιμές, του κάνεις παρουσιάσεις, του δείχνεις άλλη δουλειά σου και τελικά σου λει ΘΑ το κάνουμε το site-ERP κτλ κτλ. Τον ξαναψάχνεις και σου λέει "Σε παίρνω τηλ να το ξεκινήσουμε, κλείσε μου το domain name", και μετά σε παίρνουν από άλλη εταιρία web design για να αλλάξεις τους name servers.
Αυτό που μώλις έγραψα μου έτυχε τον προηγούμενο μήνα, και δεν είναι η μόνη περίπτωση, οι περισσότεροι είναι του στυλ κάνε αυτό, κάνε εκείνο κτλ κτλ και μώλις πεις για πληρωμή βαζουν την κασσέτα "Δεν έχω τώρα, υπάρχει κρίση, δεν βλέπεις τι γίνεται;,Άστα να πάνε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης