Τιμολόγιο για Κίνα; Εταιρεία εκτός Ελλάδος;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
george81

Δημοσίευση από george81 » 24 Ιούλ 2009 11:22

Καλημερα!

Ειμαι 22 χρονων και έχω ξεκινήσει μια μικρη ατομικη επιχειρηση παροχης υπηρεσιων διαδικτυου εδω και ενα χρονο. Με ρωτησε ο θειος μου που δουλευει στην Κινα αν μπορω να κοψω τιμολογιο για την εταιρεια του για να τους κατασκευασουμε μια ιστοσελιδα.

1) Επειδη δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη στους λογιστές , μήπως έχει καποιος φιλος εδω παρόμοια εμπειρια με Κίνα και μπορει να μοιραστεί την εμπειρία του; Δηλαδή χρειάζεται απλα κάποια μεταφραση του τιμολογίου στα Αγγλικά και μετά περναω το ποσο με τη σημερινη ισοτιμία δολλαρίου/ευρω; (αν γινει το site θα μας πληρωσουν σε δολλάρια)

2) Μηπως αν εχω και μελλοντικες δουλειες μαζι τους , θα με συμφερει καλυτερα να κανω μια εταιρεια εκτος Ελλαδος; Ίσως να είμαι μικρός ακόμα για κάτι τέτοιο και να εχει αρκετο κόστος η ιδρυση της εταιρείας αλλά αν κάνουμε 3-4 δουλειές (website) με το θείο μου στο εξωτερικό σκεφτομαι οτι μπορει να κανω απόσβεση (χαμηλοτερη φορολογια και λιγοτερη γραφειοκρατεια για τιμολογιο και τραπεζα;) Μήπως εχει κανείς εμπειρία πανω στο συγκεκριμενο θέμα;

Ακόμα μια σκέψη μου πανω σε αυτό είναι οτι για ολες τις συμβασεις αναπτυξης ιστοσελιδας και συμβασεις εμπιστευτικοτητας, με μια εταιρεια στην Κύπρο ίσως ειναι χαμηλότερες οι αμοιβές των δικηγορων. Το λέω αυτό γιατί μεχρι τωρα στην ερευνα μου βλεπω οτι οι κυπριακες limited διέπονται από την εταιρική νομοθεσία της Κύπρου που είναι ουσιαστική αντιγραφή του αγγλικού companies act. Οπότε με 20-30 δολλάρια την ώρα θα μπορέσω να βρω δικηγόρο από το elance ή το odesk και να περάσω τις αμοιβές τους κανονικά σαν έξοδα. Μετά τα κέρδη θα φορολογηθούν με 10% που είναι πολύ καλύτερα από την φορολογία εδώ στην Ελλάδα.

Σας ευχαριστω πολυ για την οποια απαντηση, ελπίζω να μη ρωτάω πάρα πολλα!

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 29 Ιούλ 2009 02:35

Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα. Ας κανουμε ολοι μια offshore.

george81

Δημοσίευση από george81 » 29 Ιούλ 2009 12:35

Περισσότερο με ενοχλούν τα γραφειο(τρομο)κρατικά θέματα - αφενός δε σε αφηνουν να συγκεντρωθεις στη δουλειά σου, και αφετέρου ολο το συστημα φαινεται στα ματια μου πολυ απαρχαιομενο.

Eνω δηλαδη πληρωνω την εφορια σα να ειμαστε συνεταιροι (με τη διαφορα οτι αυτος ο συνεταιρος εχει και **προτεραιοτητα** στα κερδη), με αντιμετωπιζουν οταν πηγαινω εκει σα να ειμαι εγκληματιας επειδη οι δημοσιοι υπαλληλοι εκει δεν εχουν καμια επαφη με το επιχειρηματικο πνευμα και το συγχρονο πολιτισμο.

Bλεπω στην αγγλια οτι το κοστος για να γινει μια νεα εταιρεία είναι περιπου 150 λίρες
http://duport.co.uk/company-formation/s ... panies.htm

μακαρι να υπηρχε ενδιαφερον και να μπορουσαμε να συζητησουμε διεξοδικα τετοια θεματα

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 29 Ιούλ 2009 16:06

ας προσπαθησουμε να κανουμε ενα σκελετο των βηματων που απαιτουνται.
Το σημαντικοτερο ειναι το πρωτο βημα.
Ας ασχοληθουμε με την κυπρο.
Α)Σε ποιο φορεα απευθυνομαστε.
πιθανες απαντησεις:
υπουργειο εμποριου...

Για τις offshore κατι που δεν ηξερα και θελω να μοιραστω μαζι σας.

Από τον ανωτέρω κανόνα μη έκπτωσης δαπανών υφίστανται δύο εξαιρέσεις, καθώς αναγνωρίζονται φορολογικά οι δαπάνες πρώτον για αγορά ή μεταφορά στην Ελλάδα αργού πετρελαίου, πετρελαιοειδών ή άλλων προϊόντων, για τα οποία δημοσιεύονται δείκτες τιμών χονδρικής πώλησης και τα οποία αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη χρηματιστηριακή αγορά προϊόντων, δεύτερον οι διενεργηθείσες αποσβέσεις επί ακινήτων που έχουν αγοραστεί από εξωχώριες εταιρίες.
πηγη : http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a ... 007_213952

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες