Hardware problem

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Hardware problem

Δημοσίευση από HeRu » 24 Ιούλ 2009 11:35

Λοιπόν το pc μου από εχτές έχει ένα περίεργο πρόβλημα.

Ενώ ξεκινάει κανονικά, όταν είμαι μέσα στα widnows, αρχίζει σιγά σιγά να έχει κάτι σαν πολύχρωμα παράσιτα στην οθόνη, τα οποία μέσα σε λίγα λεπτά αυξάνουν μέχρι που κολλάει εντελώς το pc. Αν πάω δε να ξεκινήσω κάποιο game, κολλάει αμέσως.

Είχαμε κάτι διακοπές ρεύματος πρόσφατα και σκέφτομαι μήπως έπαθε κάτι από αυτό. Αλλά νομίζω ότι αν ήταν από αυτό, θα το πάθαινε αμέσως και όχι μετά από μερικές μέρες.

Επειδή έχουμε δυο γατιά σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει γεμίσει τρίχες το ανεμιστήρακι της κάρτας γραφικών και μάλλον υπέρ θερμαίνεται. Θα δοκιμάσω ένα καλό καθάρισμα σήμερα.

Αν δεν δουλέψει αυτό, σκέφτομαι να πάω να πάρω μια πολύ φτηνή κάρτα γραφικών να δω αν έχει πάθει ζημία η κάρτα.

Τι άλλο μπορεί να είναι ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Hardware problem

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιούλ 2009 12:12

Κατ'αρχήν πολύ καλή σου μέρα, :D :D
Υποψιάζομαι ότι, όσο της πλάκας κι αν είναι, πρέπει να υπάρχει -πλέον- και μια on-board κάρτα γραφικών. Αυτή μάλλον θα είναι απενεργοποιημένη, -αν όχι απεγκατεστημένη- προκειμένου να 'παίζεις' με την add-on σου.
Αφού βγάλεις -τελείως- την add-no σου, εγκατάστησε-ενεργοποίησε την on-board κάρτα. Θα παρουσιάζει τα ίδια άραγε; (Όχι πολλά ζοριλίκια μ'αυτήν... Βασική -λίγο πιο προχώ- είναι :P )
Αν είναι έτσι, τότε το πρόβλημα προέρχεται -μάλλον- από το ζευγάρι Motherboard-CPU. 'Παίζει' υπερθέρμανση και αυτών.... :wink:
Εντωμεταξύ, έχοντας στο χέρι την add-on κάρτα γραφικών σου, μπορείς να της ρίξεις κι ένα κούρεμα, αποτρίχωση, ή ό,τι άλλο θέλεις :D :D
Αν η on-board κάρτα γραφικών λειτουργήσει σωστά, το συμπέρασμα προφανές... Κάτι τρέχει με την add-on κάρτα γραφικών σου.
Πριν τη 'στείλεις αδιάβαστη' δοκίμασέ την σε κάποιο άλλο PC.
Ίσως στις 'διακοπές ρεύματος' που αναφέρεις, να κλώτσησαν τα Windows (σπάνιο πράγμα :kaloe: :kaloe: ).
'Παίζει' επίσης να ενεργοποιήθηκαν και οι δύο κάρτες γραφικών, οπότε εκεί να δεις πανηγύρια τα Windows!!! (Εκεί να δεις PC-Ponemenos... Σου μιλώ εξ ιδίας πείρας :crybaby: :crybaby:)
Καλή επιτυχία :pint: :pint:
Και πού'σαι...... Περιμένουμε νέα σου
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Hardware problem

Δημοσίευση από HeRu » 24 Ιούλ 2009 12:28

Thanks DGeorge !! :D

Η mb είναι η Asus P5N-E SLI και από ότι βλέπω δεν έχει onboard vga...

Τώρα που ξαναείδα τα specs της, λέει ότι έχει Fanless Design για extra προστασία από την υπερθέρμανση...This is not good :P

Θα ρίξω ένα καλό καθάρισμα και θα δω τι θα γίνει...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Hardware problem

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Ιούλ 2009 13:08

Ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω, αλλά Motherboard που δέχεται τεχνολογία SATA δίσκων, να μην έχει on-board κάρτα γραφικών :think: :question: :think:
Εδώ λοιπόν, βρήκα το manualάκι της (σε μορφή pdf). Στη σελίδα 1-32 (46 of 122) κάτι γράφει για κάποα επιλογή απλής-διπλής κάρτας.
Για παίξε να δούμε τι γίνεται... Αν δεν υπάρχει τίποτα, πρώτα δοκίμασε λειτουργία με ανοιχτό το PC και ανεμιστήρα δωματίου πάνω στην κάρτα (μιλάμε για υπερ-ψύξη :P ).
Αν δεν... Παίρνεις μετά την πιο ξεφτιλισμένη της αγοράς και τη δοκιμάζεις (μην και την πληρώσεις τσάμπα...)
Αν δεν... Εδώ είμαστε και βλέπουμε :o
Και πάλι καλή επιτυχία :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Hardware problem

Δημοσίευση από HeRu » 24 Ιούλ 2009 21:22

DGeorge έγραψε:Για παίξε να δούμε τι γίνεται... Αν δεν υπάρχει τίποτα, πρώτα δοκίμασε λειτουργία με ανοιχτό το PC και ανεμιστήρα δωματίου πάνω στην κάρτα (μιλάμε για υπερ-ψύξη :P ).
Λοιπόν μετά από καθάρισμα και διάφορους πειραματισμούς, αυτό ήταν το μόνο που είχε αποτέλεσμα.

Έβαλα ένα temperature monitor και η κάρτα γραφικών φτάνει 70-75c σε idle...Μολις πάει 77 και άνω τα παίζει.

Δεν φαίνεται να έχει μόνιμη βλάβη, θα βάλω κάνα δυο ανεμιστήρακια στο κουτί και ελπίζω να είναι εντάξει.

BTW πήγα στο nvidia forum και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα(αυξημένες θερμοκρασίες) μετά την αναβάθμιση στους νέους drivers...καλά πίστευα ότι κάτι μου βρομούσε με αυτούς :evil:

Βέβαια ότι έρχεται και καύσωνας στο Athens δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει! :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Hardware problem

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2009 10:02

HeRu έγραψε:
DGeorge έγραψε:Για παίξε να δούμε τι γίνεται... Αν δεν υπάρχει τίποτα, πρώτα δοκίμασε λειτουργία με ανοιχτό το PC και ανεμιστήρα δωματίου πάνω στην κάρτα (μιλάμε για υπερ-ψύξη :P ).
Λοιπόν μετά από καθάρισμα και διάφορους πειραματισμούς, αυτό ήταν το μόνο που είχε αποτέλεσμα........ :P
Έπρεπε νά'σουν από μιά μεριά, όταν είχα βάλει όλα τα PC του λογιστηρίου, στην Εταιρεία, με κάτι άλλους καύσωνες, να λειτουργούν με ανεμιστήρες δωματίου!!! (Όταν υπογράφω 'PC Ponemenos' το εννοώ :D :D )

Γι'αυτό, κοίταξε μήπως η κάρτα γραφικών μπορεί να πάρει και καμμιά μεγαλύτερη ψύκτρα πάνω στη CPU της :wink: 8)
Καλή ιδεούλα δεν ακούγεται;
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Hardware problem

Δημοσίευση από HeRu » 25 Ιούλ 2009 12:26

Τελικά είχε βλάβη η κάρτα. Μάλλον κάηκε μια από τις vram, γιατί κάποιες στιγμές παίζει και κάποιες όχι :(

Δεν πειράζει, ήταν ευκαιρία για αναβάθμιση...αλλά όχι για εμένα, για την φουκαριάρα την γυναίκα μου, που αν δεν έπαιζε Sims 3, θα κοιμόμουν στον καναπέ! :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Hardware problem

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2009 17:56

HeRu έγραψε:...............Δεν πειράζει, ήταν ευκαιρία για αναβάθμιση...αλλά όχι για εμένα, για την φουκαριάρα την γυναίκα μου, που αν δεν έπαιζε Sims 3, θα κοιμόμουν στον καναπέ! :P
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πάντως "αν είχε καεί η VRAM" δεν θα παρουσίαζε συμπεριφορά 'πότε έτσι -- πότε γιουβέτσι'... Θα ήταν OFF η κάρτα διαρκώς.
Εξακολουθώ να επιμένω σε θέμα "μαϊμουδο-υπερψύξης" είτε με μεγαλύτερη ψύκτρα, είτε με μεγαλύτερο ανεμιστήρα πάνω της, είτε .....Κάπως!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης