Η καλή απάτη είναι του ΟΤΕ

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 15 Ιουν 2003 23:36

Ειδικά για το δεύτερο που ρώτησα - Ναι, το πιστεύω.

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, κάθισα λίγο και το έψαξα:
Το Ελληνικό Δημόσιο κατέχει εδώ και ένα χρόνο "μόλις" το 33,76% του ΟΤΕ. Είναι μεν ο κύριος μέτοχος, αναμφισβήτητα όμως δεν είναι πια μέτοχος πλειοψηφίας. Ο ΟΤΕ δεν είναι πλέον "δημόσια επιχείρηση" όπως γράφεις, έχουν αλλάξει πολλά σχετικά άρθρα του καταστατικού του. Λειτουργεί πλέον ως κανονική ανώνυμη εταιρία ιδιωτικού δικαίου (υπαγόμενη στο νόμο 2190/1920 "περί ανωνύμων εταιριών") και το ΔΣ εκλέγεται από τη ΓΣ των μετόχων (όπου ξαναλέω ότι το Δημόσιο δεν έχει την απόλυτη πλειοψηφία).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιουν 2003 01:17

μα δεν έχουν σημασία αυτά που γράφεις. Εδώ και τόσα χρόνια ο ΟΤΕ έχει καθιερωθεί ως το απόλυτο μονοπώλειο. Τώρα που μας έχει παρει και τα σώβρακα και όλα τα πόστα τι να το κάνω που το μεγαλύτερό του ποσοστό εχει ιδιωτικοποιηθεί; Έχει κάποια σημασία; Ίσα ίσα σε πολλές περιστάσεις το ιδιωτικό μονοπώλειο είναι πολύ χειρότερο από το δημόσιο.

Σε δεύτερο επίπεδο οι υπάλληλοι του ΟΤΕ θα συνεχίσουν να αντιμετωπίζονται ως δημόσιοι υπάλληλοι. Μήπως έγινε κάποια μείωση στους μισθούς ή τις συντάξεις; ή μήπως οι μισθοί ποικίλουν ανάλογα με την αποδοτικότητα;

Επιπλέον έχεις την εντύπωση ότι στα αμέσως επόμενα χρόνια θα υπάρξει σοβαρός ανταγωνιστής; Ο ΟΤΕ έχει καβατζώσει την ελληνική αγορά για τις επόμενες δεκαετίες.

Γι αυτό λέω ότι τα χαρτιά δεν παίζουν κανένα ρόλο. Κοίταξε την ελληνική αγορά και θα καταλάβεις τι γίνεται πραγματικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 16 Ιουν 2003 04:18

Μου φαίνεται ότι έχεις μία δυσκολία να παραδεχτείς τα λάθη σου. Δεν είναι κακό να πεις "μπα, έτσι είναι; Λάθος εντύπωση είχα τότε".

Δε θα κάτσω να κάνω quote το προηγούμενό σου post. Ξαναδιάβασέ το και θα δεις ότι η ένσταση-απορία μου είχε να κάνει με δύο σημεία που έθιγες: το ότι ο ΟΤΕ είναι α)μονοπώλιο και β)δημόσια επιχείρηση. Για το δεύτερο σημείο σου έγραψα το πιο πάνω post. Και η απάντησή σου είναι "μα δεν έχουν σημασία αυτά που γράφεις". :o

Λες μετά "οι υπάλληλοι του ΟΤΕ θα συνεχίσουν να αντιμετωπίζονται ως δημόσιοι υπάλληλοι". :o :o
Αφού σου γράφω ότι ο ΟΤΕ λειτουργεί πια ως ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ!

Τέλος, σε ό,τι αφορά το μονοπώλιο. Αλλο αυτό και άλλο η δεσπόζουσα θέση στην αγορά. Το δέχομαι απόλυτα ότι αυτή την έχει ο ΟΤΕ και την εκμεταλλεύεται. Όπως θα έκανε και οποιαδήποτε εταιρία στη θέση του, πάντως. Μονοπώλιο δεν υπάρχει εδώ και δύο χρόνια. Όποια εταιρία πληρεί τις προϋποθέσεις μπορεί να αποκτήσει τη Γενική Αδεια από την ΕΕΤΤ. Από εκεί και πέρα ισχύουν όλες οι αποφάσεις της ΕΕ σχετικά με το Local Loop Unbundling. Όπως έχουμε τον ΟΤΕ στην Ελλάδα υπάρχει π.χ. η BT στη Μεγ.Βρετανία ως "κοινοποιημένος φορέας εκμετάλλευσης", ο οποίος υποχρεούται να δίνει πρόσβαση στο δίκτυό του στους "εναλλακτικούς" (με τους ίδιους όρους που το κάνει και για τον εαυτό του). Αυτά τα λίγα γνωρίζω για το θέμα και θα ήθελα πραγματικά να ακούσω από κάποιον που ξέρει κάτι παραπάνω.

Α, και σε ό,τι αφορά το αρχικό post του arhonta... αυτό που πραγματικά μου φάνηκε πολύ άσχημο είναι ότι ο ΟΤΕ σε υποχρεώνει να αγοράσεις από αυτόν το modem. Και σε αυτό θα ήθελα να ακούσω κάποιον γνώστη, γιατί να συμβαίνει έτσι; Αν φέρω εγώ το δικό μου από Αγγλία π.χ. δεν θα δουλεύει στην Ελλάδα;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 16 Ιουν 2003 05:08

η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ το δημόσιο ως νοοτροπία ενώ εσύ ως διοικητική μορφή. Και βέβαια γνωρίζω ότι εδώ και καιρό τυπικά ο ΟΤΕ δε θεωρείται δημόσιο. Είχε βουήξει ο τόπος άλλωστε. Δεν μου είπες είδηση.

Μάλλον είσαι πολύ καιρό έξω και έχεις αποκοπεί από τα ελληνικά δεδομένα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iNDEFiX » 16 Ιουν 2003 11:35

Και σε αυτό θα ήθελα να ακούσω κάποιον γνώστη, γιατί να συμβαίνει έτσι; Αν φέρω εγώ το δικό μου από Αγγλία π.χ. δεν θα δουλεύει στην Ελλάδα;
An exeis to "salaxi" ths Alcatel nomizo oti doulevei kai edo. To thema einai oti o OTE dinei 256/375 mbit kai den 3ero an teriazei to 500ari. :(
π.χ. η BT στη Μεγ.Βρετανία ως "κοινοποιημένος φορέας εκμετάλλευσης", ο οποίος υποχρεούται να δίνει πρόσβαση στο δίκτυό του στους "εναλλακτικούς"
To kalo omos einai pos einai poli organomenh etairia (se sxesh me ton ote), poli ekseligmenh alla taytoxrona yparxei kai h NTL h opoia dinei mia diaforetikh epilogh stous xrhstes pou den theloun na exoun BT. Pistevo pos aftos o synagonismos kanei para poli kalo. Kati adistixo tha ginei kai ta epomena xronia kai edo me thn Tellas. Geia na doume ...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 16 Ιουν 2003 11:41

mitsubishi έγραψε:Αν φέρω εγώ το δικό μου από Αγγλία π.χ. δεν θα δουλεύει στην Ελλάδα;
Ειτε δουλέψει είτε δέν δουλέψει το θέμα είναι οτι ο ΟΤΕ για να σου φέρει την γραμμή στο σπίτι σε υποχρεώνει να αγοράσεις το modem που πουλάει. Τώρα άν θα το αγοράσεις και θα το βάλεις στο ντουλάπι αυτό είναι άλλο θέμα.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 16 Ιουν 2003 12:42

mitsubishi έγραψε:Ειδικά για το δεύτερο που ρώτησα - Ναι, το πιστεύω.

Και για να μη μιλάμε στον αέρα, κάθισα λίγο και το έψαξα:
Το Ελληνικό Δημόσιο κατέχει εδώ και ένα χρόνο "μόλις" το 33,76% του ΟΤΕ. Είναι μεν ο κύριος μέτοχος, αναμφισβήτητα όμως δεν είναι πια μέτοχος πλειοψηφίας. Ο ΟΤΕ δεν είναι πλέον "δημόσια επιχείρηση" όπως γράφεις, έχουν αλλάξει πολλά σχετικά άρθρα του καταστατικού του. Λειτουργεί πλέον ως κανονική ανώνυμη εταιρία ιδιωτικού δικαίου (υπαγόμενη στο νόμο 2190/1920 "περί ανωνύμων εταιριών") και το ΔΣ εκλέγεται από τη ΓΣ των μετόχων (όπου ξαναλέω ότι το Δημόσιο δεν έχει την απόλυτη πλειοψηφία).
Έχεις δίκιο όσον αφορά τα ποσοστά αλλά δεν ξέρεις κατι πολύ σημαντικό.Το Ελληνικό δημόσιο έχει κρατήσει μια "ειδική" μετοχή με την οποία μπορεί να διορίζει το ΔΣ του οργανισμού.Οπότε δε λειτουργεί ως κανονική ΑΕ.

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 17 Ιουν 2003 03:25

Από πού να αρχίσω...... Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
cdhyper έγραψε:η διαφορά μας είναι ότι εγώ θεωρώ το δημόσιο ως νοοτροπία ενώ εσύ ως διοικητική μορφή. Και βέβαια γνωρίζω ότι εδώ και καιρό τυπικά ο ΟΤΕ δε θεωρείται δημόσιο. Είχε βουήξει ο τόπος άλλωστε. Δεν μου είπες είδηση.

Μάλλον είσαι πολύ καιρό έξω και έχεις αποκοπεί από τα ελληνικά δεδομένα.
Η αντιδιαστολή "νοοτροπίας" και "διοικητικής μορφής" στην περίπτωση που συζητάμε είναι καλή ως σοφιστεία και μόνο. Επειδή εγώ όμως είμαι... άλλης γνωστικής κατευθύνσεως, επέτρεψέ μου να μιλάω επί της επιχειρηματικής πραγματικότητας 8) . Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες. Το "τυπικά" πάντως μου άρεσε. Έχω πρόβλημα με τα ελληνικά μου φαίνεται. Δεν εξηγείται αλλιώς ότι μετά από τόσα που σου έγραψα δεν μπορείς (ή μήπως δεν θέλεις) να καταλάβεις.

iNDEFiX έγραψε:An exeis to "salaxi" ths Alcatel nomizo oti doulevei kai edo. To thema einai oti o OTE dinei 256/375 mbit kai den 3ero an teriazei to 500ari.
Από ό,τι ξέρω ο ΟΤΕ (θα) δίνει 384/128, 512/128 και 1024/256, σωστά; Εδώ έχω 512/256. Θα δουλεύει το modem λογικά, έτσι δεν είναι;
iNDEFiX έγραψε:To kalo omos einai pos einai poli organomenh etairia (se sxesh me ton ote), poli ekseligmenh alla taytoxrona yparxei kai h NTL h opoia dinei mia diaforetikh epilogh stous xrhstes pou den theloun na exoun BT. Pistevo pos aftos o synagonismos kanei para poli kalo. Kati adistixo tha ginei kai ta epomena xronia kai edo me thn Tellas. Geia na doume ...
Δεν είναι μόνο η NTL, είναι καμιά κατοσταριά! Οι μεγαλύτερες βέβαια είναι η NTL και η Cable&Wireless. Η διαφορά είναι ότι εδώ τα απελευθέρωσαν όλα πολύ πριν από εμάς. Αυτό είχε και τα κακά του, είχε όμως και τα καλά του. Χαίρομαι που βλέπω ότι δεν ασπάζεσαι την Καρακατσάνειο θεώρηση περί Ψωροκώσταινας. Δε λέω ότι όλα στην Ελλάδα είναι τέλεια (αντιθέτως), αλλά δεν μπορώ να κλείσω τα μάτια μου σε όσα έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια. Ο ανταγωνισμός που έρχεται σιγά-σιγά μπορεί να φέρει αρκετά οφέλη για τον καταναλωτή.

hik-hok έγραψε:Ειτε δουλέψει είτε δέν δουλέψει το θέμα είναι οτι ο ΟΤΕ για να σου φέρει την γραμμή στο σπίτι σε υποχρεώνει να αγοράσεις το modem που πουλάει. Τώρα άν θα το αγοράσεις και θα το βάλεις στο ντουλάπι αυτό είναι άλλο θέμα.
H βλακεία που έλεγα και πιο πριν. Τι να πεις; Τέλος πάντων, αν περισσέψει κανένα modem υπάρχει και το ebay! Κάτι άλλο που μου κάνει πάντως εντύπωση είναι ότι εδώ δεν μπορείς να βάλεις DSL σε γραμμή ISDN. Πρέπει πρώτα να την ξανακάνεις αναλογική. Ο ΟΤΕ λέει ότι χρησιμοποιεί οποιαδήποτε γραμμή, ακόμα και ISDN.

aguila21 έγραψε:Έχεις δίκιο όσον αφορά τα ποσοστά αλλά δεν ξέρεις κατι πολύ σημαντικό.Το Ελληνικό δημόσιο έχει κρατήσει μια "ειδική" μετοχή με την οποία μπορεί να διορίζει το ΔΣ του οργανισμού.Οπότε δε λειτουργεί ως κανονική ΑΕ.
Είσαι σίγουρος φίλε μου ή απλώς το έχεις ακούσει κάπου αυτό; Οι golden shares απαγορεύονται πλέον βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας. Ως πριν από λίγα χρόνια ίσχυε (πάνω-κάτω) αυτό που λες. Ο νόμος 2643/2000 όμως το "κατήργησε" αυτό το καθεστώς και με βάση αυτόν άλλαξε και το καταστατικό του ΟΤΕ το 2001. Το Δημόσιο διατηρεί πλέον "τουλάχιστον το 1/3 του μετοχικού κεφαλαίου" και όχι "το 51% των μετά ψήφου μετοχών", όπως ίσχυε παλιότερα. O OTE λοιπόν όντως λειτουργεί ως μία κανονική ανώνυμη εταιρία. Είναι αυτό που έγραψα στο προ-προηγούμενο post και ο cdhyper μου απάντησε περί... νοοτροπίας!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 17 Ιουν 2003 07:52

Mitsubishi eimai apolyta sigouros gia ayta poy lew.Den eimai kana paidaki gia na prospathw na kanw ton eksypno.

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 17 Ιουν 2003 09:50

aguila21, δεν σε κατηγόρησα πουθενά ότι πας να κάνεις τον έξυπνο. Θα ήθελα πραγματικά να δω τα στοιχεία με βάση τα οποία μιλάς. Αν σε διευκολύνει, στείλε μου σε παρακαλώ PM.

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 20 Ιουν 2003 11:53

Geia xara paidia...

Mias kai einai to thema mas o OTE thelo na po kai ego to ti akrivos einai ayto pou legete ISDN.

san axarios kai ego epita apo 2 xronia sto net me to aplo 56ari modem mou pou me petage ekso xoris logo kai kamia moufa PSTN syndesh pou htan se prosfora, apofasisa na gino grygoros kai kinisa tis diadikasies na valo ISDN. Epita apo mia sira synenoiseon loipon eirthe enas vistikos falakros kyrios ena proi, petakse kyriolektika to modem se mia gonia tou spitiou kai afou me rotise ti spoudazo kai tou eipa Hlektronikos mou leei: Mia xara eisai filaraki parto kai valto monos sou giati exo na pao kai allou, tha ta katafereis esy moy leei den se fovame. Telos panton mes stin xara mou ego pou se ligo tha katevaza komatia den me pirakse.

Tis protes meres xrisimopiousa mia aplh PSTN syndesh pou eixa kai eida pragmati entyposiaki diafora, apo 2-3 kb/sec pou katevaza prin tora katevaza stathera me 7!!! Kala leo ama exei tosi diafora xoris na exo ISDN syndesi skepsou na paro kai ISDN. Pao loipon kai perno ISDN kai malista 128 gia na eimai poly grygoros, epilego kai OTE net gia na min tous stenoxoriso kai ftanei h stigmh na tin dokimaso. Ekei eirthe h pikra h megalh, h taxhthta apo 7kb eixe ektokseftei sta 8kb. Psaxnontas psaxnontas vreika pos na energopoihso tin deyteri grammh kai poly apla h taxhthta pige sta 13-14kb.

Kai leo ego tora os aplos asxetos Ellinas serfer: apo tin aplh PSTN syndesh mexri tin megalhterh ISDN h moni ousiastikh diafora einai oti anoigei h deyterh gramh (kai xreonomai dipla) gia na katevaso ma 5-7kb parapano????

Na skeftite eimoun etoimos na paro tilefono stin OTE net giati pisteva oti kati exo kanei lathos. Mexri pou rotisa kapious pou eixan ISDN an katevazoun kai aytoi me 14kb opos ego kai aytoi gematoi enthousiasmo mou eipan pos eimai poly tyxeros pou katevazo me toso megalh taxhthta!!!

:pint: etsi ton eipia apo ton OTE

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 20 Ιουν 2003 12:12

angelos79 έγραψε:Kai leo ego tora os aplos asxetos Ellinas serfer: apo tin aplh PSTN syndesh mexri tin megalhterh ISDN h moni ousiastikh diafora einai oti anoigei h deyterh gramh (kai xreonomai dipla) gia na katevaso ma 5-7kb parapano????
δηλαδή τί διαφορά περίμενες να δείς ?
ή με τί διαφορά θα είσουν ικανοποιημένος ?

Άβαταρ μέλους
angelos79

Δημοσίευση από angelos79 » 21 Ιουν 2003 17:17

To thema den einai ti diafora perimena ego... To thema einai oti h aplh PSTN syndesh me thn ISDN 128 poy exoun sxedon 100 euro diafora h monh diafora pou exoun ousiastika einai oti me tin ISDN anoigei h deyterh grammh eno me tin PSTN oxi.

An diladi den xrisimopoio tin deyterh grammh gia na mhn xreonomai dipla einai sxedon to idio.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 21 Ιουν 2003 17:37

:o :o

με PSTN σύνδεση "κατεβάζεις" με 2-3 kbps όπως είπες κι εσύ άντε να παει στα 5-6
με ISDN64 είναι σταθερά στα 7-8
και με ISDN128 φτάνει στα 14 kbps
έ δέν έχουν διαφορά ?

επίσης στην ISDN γραμμή το bandwidth του upload δέν επιρρεάζει το download δηλαδή έχεις π.χ send 7 και την ίδια στιγμή receive 7.
στην PSTN μοιραζεται το bandwidth/2 έτσι καταλήγεις ορισμένες φορές send 3 receive 4.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2003 17:41

den einai akrivos /2 stis aples sindeseis...
to download einai megalitero tou upload...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες