Οταν λέμε ότι το εμπόριο PC έχει πεθάνει !!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 28 Ιούλ 2009 14:32

Μόνο υπηρεσίες.... αλλά και αυτές αρχίζουν πλέον να φθίνουν..... πλέον και η κουτσή Μαρία γνωρίζει πως θα συναρμολογήσει έναν υπολογιστή....

Μόνο για σοβαρές βλάβες έρχεται πλέον κάποιος για Service..

Όσο αφορά την παροχή υπηρεσιών Internet..... και αυτές άρχισαν να σβήνουν.... σε λίγο καιρό να δείτε πόσες μικρές εταιρείες web design θα κλείσουν.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιούλ 2009 14:49

alexsoft έγραψε:.......Αυτό που έχω ξαναπεί κατά καιρούς είναι πως μόνο συνεταιρισμοί καταστημάτων μπορούν να ανταγωνιστούν τις μεγάλες εταιρείες.... Στην πόλη μας Υπάρχει ήδη παράδειγμα με συνεταιρισμό Super market που έχει τιμές ισάξιες ή χαμηλότερες όλων των μεγάλων Super Market της πόλης.
Με έναν συνεταιρισμό, αυξάνεις κεφάλαια, κάνεις μόνος σου εισαγωγές, ή πετυχαίνεις καλύτερες τιμές από τους διανομείς...
Το υπογραμμισμένο είναι παράδειγμα προς μίμηση!!! Οι συνεταιρισμοί μεταξύ μας είναι "είδος υπό αφανισμό", καθώς κανείς μας δεν εμπιστεύεται κανένα μας. Φτάνουμε να λέμε ως άκρο: "Εδώ δεν εμπιστεύομαι τον κ@λ@ μου, τον Κίτσο θα εμπιστευθώ;"
Ίσως είναι από τότε που πλακωνόμασταν (Αθηναίοι-Σπαρτιάτες-Κορίνθιοι-Θηβαίοι κλπ) για την εξουσία... Ίσως νά'ναι μεταγενέστερο (από την Τουρκοκρατία και μετά) :-? :-?
Πάντως, ακόμα και συνεταιρισμούς αδελφών -που έχω δει-, θα τους χαρακτήριζα αρκετά προβληματικούς!!!!
Κι όμως Ναι αυτή είναι η μόνη λύση-απάντηση απέναντι στα υπερκαταστήματα οποιουδήποτε χώρου, κι όχι μόνο αυτού των PC.
alexsoft έγραψε:.......Μόνο υπηρεσίες.... αλλά και αυτές αρχίζουν πλέον να φθίνουν..... πλέον και η κουτσή Μαρία γνωρίζει πως θα συναρμολογήσει έναν υπολογιστή....
Μόνο για σοβαρές βλάβες έρχεται πλέον κάποιος για Service..
Χεχεχεχε :P :P Όπως θα δεις και στο θέμα μου [Ενημέρωση] Μου Συνέβη Κι Αυτό II !!!!, η μήτηρ Microsoft μεριμνά για τα 'ορφανά' της.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιούλ 2009 15:58

Χρήστο δεν έχεις άδικο ότι πλέον οι χρήστες δεν έχουν καμιά σχέση με την εποχή που έζησα εγώ και σίγουρα σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο οι χρήστες υπολογιστών, ακόμα και αν οι ίδιοι δεν ξέρουν να ανοίγουν το μηχάνημα τους , να βρουν ένα φιλαράκι τους να το κάνει και να λύσουν αρκετά από τα προβλήματα που παλιότερα για ίδιους λόγους τα έστελναν στα services των καταστημάτων. Δηλαδή όντως παλιά μεγάλο ποσοστό των service ήταν για επανεγκαστάσεις και νέες κάρτες ή αλλαγές χαλασμένου hardware.
Άσε που για την εποχή που μιλάω εγώ δεν ήταν και τόσα τα μαγαζιά, ούτε είχε αλυσίδες πέρα των multirama που άνοιξαν και ΔΕΝ άντεξαν και έκλεισαν γιατί οι χρήστες προτιμούσαν πάλι τα μικρά. Τώρα βλέπω αντέχει ακόμα το νέο multirama που άνοιξε υπό άλλη διεύθυνση. Το ίδιο είχε γίνει και με άλλο ένα που είχε ανοίξει και αν θυμάμαι καλά δεν έβγαλε ούτε χρόνο… νομίζω ήταν αλυσίδα κάποιας εταιρείας με ηλεκτρικά τύπου κοτσόβολου κλπ emarket κάτι τέτοιο που κυριαρχούσε το πράσινο χρώμα στα μαγαζιά των αλυσίδων…

Απλώς εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι το service τουλάχιστον στην επαρχία δείχνει να αντέχει, όχι ότι δεν έχει μειωθεί / σπάσει και αυτό. Απλώς δεν θεωρώ ότι πέθανε ακόμα ή ότι θα πεθάνει σύντομα.
Όπως και να το κάνουμε πάντως είναι γεγονός ότι ο ανταγωνισμός μεγαλώνει συνέχεια, ακόμα και οι αλυσίδες μεταξύ τους βλέπουμε να «σφάζονται» και μάλιστα τώρα και στο service όπως δείχνει και το post του hik-hok, το internet και τα δωρεάν προγράμματα βοηθάνε τους χρήστες και να αυτοεκπαιδεύονται και να γλιτώνουν χρήματα και σχολές, βάλε μέσα και την οικονομική κρίση και τις φοβίες που έχει δημιουργήσει, ε σίγουρα δεν είναι και ρόδινα τα πράγματα για την αγορά, αλλά δεν νομίζω πως ισχύει μόνο για τα μικρά καταστήματα αλλά και για τις αλυσίδες. Έχουμε δει και υποκαταστήματα αλυσίδων να κλείνουν σε επαρχία, δεν κλείνουν μόνο τα μικρά.

Gaucho τι να πω φίλε αν κάποιοι είχαν ενημέρωση από πέρσι και πρόλαβαν και βρήκαν άλλους μεγαλύτερους χώρους, προσέλαβαν διευθυντές για τις σχολές με πτυχία από ΤΕΙ ή ΑΕΙ και γραμματείς που τώρα ζητάνε να προσλάβεις υποχρεωτικά, έφτιαξαν ή είχαν διπλές WC διαφορετικές για αγόρια και κορίτσια και όλα τα άλλα που ζητάνε, ναι δεν θα έχουν πρόβλημα. Αλλά καλώς ή κακώς υπάρχουν και τα μικρά ολιγομελή φροντιστήρια που παρέχουν πιστοποιήσεις και τα παίρνει και αυτά η μπάλα. Και όλα αυτά γιατί έγιναν τώρα έτσι βιαστικά; Για τα ιδιωτικά κολέγια και επειδή πρέπει κάποτε και η Ελλάδα να εναρμονιστεί με την κοινοτική νομοθεσία… Αν ανοίξει σχετικό θέμα το συζητάμε εκεί.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιούλ 2009 16:01

Όσο μειώνονται οι τιμές στους υπολογιστές, λογικό είναι το περιθώριο κέρδους να μικραίνει. Άλλο να αγοράσεις κάτι που κοστίζει 2000 ευρώ και τα 50 ευρώ πάνω κάτω να μην σου φαίνονται πολλά, και άλλο να πάρεις ένα υπολογιστή με 500 ευρώ που εκεί τα 50 ευρώ διαφορά σου φαίνονται πολλά.

Σχετικά με το service εάν σου χαλάσει για παράδειγμα μια οθόνη που την πήρες 150 ευρώ, έχει περάσει η εγγύηση και το κόστος επιδιόρθωσης είναι 50 ευρώ θα πας να στην φτιάξουν ή θα πάρεις μια καινούργια νεότερης τεχνολόγιας που θα έχει και εγγύηση και θα κοστίζει 150 ευρώ;

Τουλάχιστον Αθήνα και Ηράκλειο που ξέρω υπάρχουν μεγάλες αλυσίδες, όπως Πλαίσιο και Multirama και είναι δύσκολο να τους ανταγωνιστούν τα μικρότερα καταστήματα. Μίλαγα προχτές με ένα φίλο που μένει σε χωριό στη νότια Κρήτη και μου έλεγε ότι ένα μαγαζί εκεί με υπολογιστές είχε αρκετή πελατεία. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει σε περιοχές που υπάρχει αγορά για υπολογιστές και δεν υπάρχουν κοντά μεγάλα καταστήματα.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Ιούλ 2009 16:11

Ακόμα και οι αλυσίδες "σκοτώνουν" τα καταστήματα τους.

Και ρωτάς τον άλλον που έδωσε τόσα χρήματα για franchising πώς νοιώθει όταν βλέπει:

Τιμή online 100€
Τιμή στα καταστήματα 108 €

http://tinyurl.com/l7mol6

Οι οθόνες πλέον κάνουν 80€ κανείς δέν τις επισκευάζει
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιούλ 2009 16:49

Παιδιά, μην τρελλαίνεστε! :D :D :D :D
Απευθύνομαι κυρίως στους επαγγελματίες, μαγαζάτορες, μαστόρους κλπ του χώρου.
Τα Υπερκαταστήματα μπορεί να έχουν καταπληκτικές τιμές, να προσφέρουν και μια γοργόνα (ή ένα superman) -ανάλογα με την περίπτωση-..... Αλλά στο διαταύτα, στο after-sales service, είναι γτπ (για τα πανηγύρια :P :P ).
Αν νομίζετε ότι ο μέσος καταναλωτής ξέρει να ανοίξει PC, ξεμοντάρει-αντικαταστήσει κάρτα γραφικών, κλείσει PC.... Πλανάσθε!
Η διαφήμιση με τα "ψιψιψίνια και τα κοκοψόψαρα" ήταν χαρακτηριστικότατη.
Ο μέσος καταναλωτής θέλει να δουλέψει Office (ίσως), να σερφάρει με double-play, αν γινόταν χωρίς να κουνήσει το ποντίκι και χωρίς να πατήσει πλήκτρο.
Το αντιμετωπίζω αυτό το φαινομενο καθημερινά στη δουλειά!!!
Η κουτσή Μαρία προτιμούσε, προτιμάει, και θα προτιμάει πάντα την εύκολη λύση. Αν το PCειδές έχει πρόβλημα, θα το πάει στο Service. Αν το Υπερκατάστημα της 'πιάσει τον @@λ@' στη χρέωση, θα δαγκωθεί, θα το πληρώσει, αλλά δεν θα το ξαναπάει.
Αν ο κυρ-Γιάννης της Γειτονιάς μπορεί (κι από μεράκι αν θες) να το φτιάξει με χαμηλότερη τιμή (κόστος εργασίας), και κάνει σωστή δουλειά... Ο κυρ-Γιάννης αυτομάτως κέρδισε όχι μόνο έναν πελάτη, αλλά και τους φίλους και γνωστούς του πελάτη. :wink:
Αρκεί ο κυρ-Γιάννης της Γειτονιάς να σταθεί στο ύψος που πρέπει, κι όχι να προσπαθήσει να κάνει κι αυτός τον "ξύπνιο"... Διότι κι οι πελάτες 'ξύπνησαν' (λόγω -ίσως- οικονομικής κρίσης) και συγκρίνουν!!!
Ο κυρ-Γιάννης της Γειτονιάς θα έχει πάντα το προνόμιο της προσωπικής επαφής, που χάνεται τελείως στην εποχή μας. Το Υπερκατάστημα, σε οποιαδήποτε στιγμή, και για οποιοδήποτε προϊόν του θα σου πει: "Τόσο πουλάω! Κι αν σ'αρέσει!", όπως εξ'άλλου το λέει ήδη όταν κι όπου μπορεί. Ο κυρ-Γιάννης μπορεί να κάνει και μια ευκολία (κάτι) στον γείτονα... Μέχρι και να πληρωθεί με αυγά, ή με λάδι απ'το χωριό (λέμε τώρα) :D :D
Όλα πάντα -κατ' εμέ- θα βασίζονται στον σεβασμό... Στην περίπτωσή μας, στον σεβασμό του επαγγελματία προς τον πελάτη, και αντίστροφα.
Καλοί μου φίλοι, κύριοι, όταν ο πελάτης έρθει στο μαγαζί σας και νοιώσει 'ανθρωπιά', ακόμα κι αν δεν ψωνίσει εκείνη την ώρα, σίγουρα θα ξανά'ρθει!!! Και θα έχει πει και στους κολλητούς και φίλους του: "Πήγα στο μαγαζί του κυρ-Μήτσου για κάποιο δίσκο... Και Γ@μ@ τα παιδιά!!!! Να δείτε εξυπηρέτηση, να δείτε χαλαρότητα, φιλικότητα....Τρελλάθηκα!"
Ο πελάτης δεν είναι αχάριστος, εκεί που βλέπει ότι τον προσέχουν πραγματικά... Αυτή την άποψη έχω σχηματίσει, τόσο από μένα προσωπικά, όσο κι από παρατήρηση σε διάφορες φάσεις στο περιβάλλον μου. Γι'αυτό.... ΜΗΝ το βάζετε κάτω!!! :pint: :pint: :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιούλ 2009 17:16

Οι μεγαλύτεροι ναι DGeorge αλλά οι πιτσιρικάδες κάνουν μεταξύ τους δουλειά. Πλέον σχεδόν πάντα υπάρχει ένας πιτσιρικάς στο σχολείο ή στην παρέα που ξέρεις πως να αλλάξει μια κάρτα, να κάνει format, να βρει κανένα προγραμματάκι από το web , να καθαρίσει κανέναν ιό ή spyware, να αλλάξει κανένα μελανάκι στον εκτυπωτή και τις λοιπές άλλες εύκολες εργασίες που άλλοτε καταλήγανε στα service rooms των καταστημάτων που έβγαζε ένα έξτρα και σχετικά εύκολο μεροκάματο.
Εννοείτε πως η πλειονότητα ψάχνει να κάνει τη δουλειά του εύκολα και χωρίς να εμβαθύνει.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Ιούλ 2009 17:44

Έχεις δίκιο σε ότι αφορά τους πιτσιρικάδες! Για τις πιτσιρίκες όμως, όπως επίσης στη διαφήμιση, ο χώρος PC είναι κάτι σαν τον οξαποδώ... Αρκεί να συνδέσουν το κινητό στο netbook για να περάσουν εικόνες, φωτογραφίες κλπ.
Άμα δε κάνει ότι 'φτερνίζεται' το netbook: "Χτυπώ νεκροί κι ανοίξτε μου!! :D :D , Πείτε μου τι κάνω τώρα :question: :question: :question: :question: :crybaby: :crybaby: :think: :think: )
Πάντα θα υπάρχει η κατάλληλη πελατεία, υποψιάζομαι... "Καλέ κύριε Χρήστόοο! Μου χάλασε το μαραφέτι και δεν παίζει" :D :D :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 29 Ιούλ 2009 15:20

c0d3punk έγραψε:θα σου στείλω ένα mail οκ? περίμενε να έρθει! :P
χαχαχαχαχα άργησα να το καταλάβω και άρχισαν οι πρώτες μπουρμπουλήθρες xD να με πεθάνετε θέλετε?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιούλ 2009 15:50

Μπορεί εδωμέσα να γίνεται σχετικός χαβαλές μεταξύ ανθρώπων, που γνωρίζουν! Όμως εκεί έξω, κάποιοι (ειδικά κυρίες -ανεξαρτήτου ηλικίας-) θεωρούν το PC ως μία ακόμα ηλεκτρική μηχανή...Και τίποτα παραπάνω!
Ας με συγχωρέσουν οι κυρίες/δεσποινίδες μας, κι ας μη με θεωρήσουν φαλλοκράτη! Προφανώς δεν αναφέρομαι σ'συτές και σε παρόμοιές τους. Ανησύχησαν, ενδιαφέρθηκαν και έμαθαν -τελικά- περί τίνος πρόκειται, και πολλά περισσότερα.
Αλλά -αδελφάκι μου- αν έλθετε μια βόλτα από'δώ, θα δείτε.... Μάτσο οι γλαδιόλες!!
Φυσικά κι εδώ υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν εξαιρέσεις!
Όμως τα ποσοστά είναι απογοητευτικότατα για μένα, αλλά και πολύ ευχάριστα για τον κυρ-Γιάννη, τον PC-μάστορα της γειτονιάς. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 30 Ιούλ 2009 03:20

χμμμ δεν νομίζω DGeorge... και πολλοί "άντρες" πιστεύουν έτσι για τα pc

πάντως λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν την αξία του Η/Υ, με ρώτησε μια μέρα η μητέρα μου, τι κάνεις όλη μέρα στο pc?
και τις λέω ότι κάνεις εσύ χωρίς pc
ακόμα μου την δίνει η κλασική ατάκα: Όλη μέρα στο κομπιούτερ παίζεις

και κλασικά εγώ ο υδραυλικός της παρέας: Κώστα δεν έχω ίντερνετ, ήχο, εικόνα, αγόρασα ηχεία, οθόνη, pc, game... τι πρέπει να κάνω τώρα?
η φάση είναι ότι ούτε προσπαθούν, αν βάλεις το cd και πατήσεις 2-3 next τελειώνεις με μια εγκατάσταση, αυτή όμως θέλουν βοήθεια

μοιάζει σαν να βλέπεις 10 γυναίκες να παίζουν ποδόσφαιρο :P <- αυτό θα ήθελα να το αναλύσω κάποια φορά :D
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιούλ 2009 10:42

Ακόμα καλύτερα για τον κυρ-Γιάννη, τον PC-μάστορα της γειτονιάς. Αν είναι όπως τα λες, σαφώς κι η δυνάμει 'πελατεία' μεγαλώνει.
Πιστεύω ότι πάντα θα υπάρχει πελατεία για όλους μας... Τι εννοώ:
1. Πρώτ'απ'όλα, όλα εκείνα τα 'φυτά' του 'κήπου'. Άνθρωποι ανεξαρτήτου φύλου, ηλικίας, κι επιπέδου γνώσεων, που βαριούνται να καταλάβουν το απλό-στοιχειώδες κλικ, και διπλό-κλικ. Το έμαθαν όμως με το ζόρι για να παίζουν και -πάνω απ'όλα- να σερφάρουν.... Πέραν τούτου όμως υφίσταται -γι'αυτούς- η φιλοσοφική έννοια του απολύτου χάους :lol: :lol: :lol: :lol: .
2. Μετά, υπάρχει η κατηγορία αυτών που δεν θέλουν να μάθουν/καταλάβουν, λόγω -αν θες- και περιορισμένου επιπέδου γνώσεων. Από κακώς νοούμενη αξιοπρέπεια δεν θα ρωτήσουν, ώστε να μάθουν ακόμα και το βασικό... Από φόβο μήπως και τους κακοχαρακτηρίσουν ως 'άσχετους' ή γύρευε τι άλλο. Είναι συνήθως -τουλάχιστον μεσήλικες- και σκέφτονται: "Τόσα χρόνια έφτιαξα ένα πρόσωπο στην αγορά! Θά'ρθει τώρα το μωρό να μου πει κάτι καινούργιο;;!!"
3. Υπάρχει -δυστυχώς- η κατηγορία αυτών που δεν τα παίρνουν με τίποτα! (Μα με τίποτα;;!!! :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: ) είτε γενικώς, είτε στο χώρο αυτόν.
[Off topic] Φίλε μου, το ν'ακούσεις την κλασσική ατάκα: "Όλη μέρα στο κομπιούτερ παίζεις" από την οικογένεια, γνωστό, ή φίλο σου, πάει στο καλό... Την καταπίνεις. :-?

Το να την ακούς όμως από τον καραάσχετο της παρέας (από τη διοίκηση) της Εταιρείας όπου δουλεύεις... Εκεί, νοιώθεις κάπως! Κάτι σαν πέλεκυ να κρέμεται πάνω από το κεφάλι σου, ενώ εσύ πασχίζεις -μόνος- να μάθεις ό,τι και όσα μπορείς από αυτό-το ίδιο το μηχάνημα!

Όμως από ένα σημείο και μετά τα PC μ'εκπαίδευσαν, όπως καμμία Εταιρεία ταχύρρυθμων -ή όχι- μαθημάτων! Και ξαφνικά -τελείως- ο Dgeorge έγινε περιζήτητος, καθώς -εκτός των άλλων- είναι και παιδί της 'πατέντας'! :P :P
Κι έγινε όπως λες 'ο υδραυλικός της παρέας'! Όπως έλεγαν κι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι: "Δια πάσαν νόσον και πάσαν μ@λ@κίαν" απευθυνθείτε στον DGeorge. [/Off topic]

Όσο ο κυρ-Γιάννης, ο PC-μάστορας της γειτονιάς θα φροντίζει να βρίσκεται -όσο μπορεί- μέσα στα πράγματα (να ενημερώνεται, να αυτοεκπαιδεύεται, να ψάχνεται) τόσο θα βρίσκεται ένα βήμα μπροστά από τους (συνήθως-ανειδίκευτους) τεχνίτες, που χρησιμοποιούν τα Υπερκαταστήματα.
Λίγες καλές Δημόσιες Σχέσεις (ΟΧΙ μόνο ευγένεια!!) και η είδηση ύπαρξης-προτίμησης του κυρ-Γιάννη θ'απλώνεται στη γειτονιά σαν το φως της Ανάστασης (από τον έναν ευχαριστημένο/ενθουσιασμένο στον άλλο)
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 30 Ιούλ 2009 11:42

Zizo έγραψε:χμμμ δεν νομίζω DGeorge... και πολλοί "άντρες" πιστεύουν έτσι για τα pc
Εδώ υπάρχουν "τεχνικοί" που πιστεύουν ότι τα PC είναι μαγικά κουτιά και εκπλήσσονται κάθε φορά που επισκευάζουν μια βλάβη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιούλ 2009 11:56

Συγγνώμη... Πιστεύει κανείς μας, ότι ο 'ενδοκρανιακός στόκος' είναι προνόμιο κάποιου φύλου, ή κάποιας ηλικίας, κάποιας επαγγελματικής κατηγορίας, ή κάτι άλλου; :question:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 30 Ιούλ 2009 13:44

Zizo έγραψε:
πάντως λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν την αξία του Η/Υ, με ρώτησε μια μέρα η μητέρα μου, τι κάνεις όλη μέρα στο pc?
και τις λέω ότι κάνεις εσύ χωρίς pc
RESPECT ατακα ....μενει κ θα ξαναχρησιμοποιηθει σ πολλες περιπτωσεις :P :lol: :lol:

Επισης παραπανω αναφερθηκε πως στα μικρα παντου υπαρχει καποιος στο σχολειο να μπορει να αλλαξει μια καρτα κτλ.......ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ κ αυτο ειναι το ελαχιστο...θα πρεπει να δραστηριοποιηθουν κ αλλο κ να προχωρησουν σε λογισμικο ανοιχτου κωδικα κτλ..

ισως με την παραπανω ατακα να φταινε κ τα μικρα μαγαζια που δεν αλλαζουν τις υπηρεσιες τους...δλδ τι περιμεναν?να τους φερνουν τα pc o καθε ασχετος να τους αλλαζουν την καρτα ram κτλ ?
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες