Ο ξεπουλημένος Freelancer

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Hik

Δημοσίευση από Hik » 05 Αύγ 2009 00:44

Η κρίσιμη ερώτηση είναι γιατί κάποιος να ασχολείται με οποιοδήποτε ρεντακονταράδικο. Ειδικά ξένο, μιας και ανταγωνίζεσαι ένα Ινδό που θα το κάνει με $10, σε ένα project με 0 specs. Καλύτερα να κάνεις κάποιο free project για τον εαυτό σου, να φτιάξεις και portfolio που θα φέρει κανονικούς πελάτες :).

Βέβαια ο καθένας κρίνει και αποφασίζει, δεν νομίζω ότι χαλάει κάποιος τη πιάτσα. Ειδικά για projects σε τέτοια sites δεν νομίζω ότι υπάρχει εταιρεία που θα ασχοληθεί.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 05 Αύγ 2009 01:09

Ο dimsis είναι σοφός άνθρωπος.-

Banavas: Να κι ένα ακόμα: Εψές μου σβήσανε τα θέματα κάτι ψαλτάδες σ' ένα φόρουμ τους γιατί τους πρότεινα να μου χρηματοδοτήσουν ένα project που θα γράφει Βυζαντινή μουσική με γλώσσα markup στο Internet για να ψηφιοποιηθεί ό,τι κείμενο υπάρχει και είπαν ότι τους σκανδαλίζω και τους θίγω τα υπάρχοντα προγράμματα που έχουν σε Microsoft Word. Ωρέ πέσανε απάνω μου να με φάνε!

Basilakis: Βλέπω την ψάθα να μου κλείνει το μάτι λάγνα man, αλήθεια σου λέω. Λόρδες έρχονται.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 05 Αύγ 2009 01:14

agrippas έγραψε: Basilakis: Βλέπω την ψάθα να μου κλείνει το μάτι λάγνα man, αλήθεια σου λέω. Λόρδες έρχονται.
Μη σε παίρνει απο κάτω....
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 05 Αύγ 2009 01:35

και όμως παίζουν σε ρεντεκοντεράδικα άτομα που παίρνουν 40$ την ώρα και τα δίνει ο κόσμος. και εγώ προσωπικά θα τα έδινα αν ήξερα ότι σε 1 ώρα θα βγει δουλειά 3 ωρών και ποιοτική. Έναν ινδό που ζητάει 10$ την ώρα για project με ανύπαρκτα requirements δεν θα τον εμπιστευόμουν.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Αύγ 2009 01:37

Οι Ινδοί είναι αρκετά καλοί όμως. Πολύ καλύτεροι απο αρκετούς σε Ελλάδα, Ευρώπη και Αμερική.

Hik

Δημοσίευση από Hik » 05 Αύγ 2009 02:10

Οι Ινδοί είναι 1.1 δις. Σίγουρα σε αυτούς υπάρχουν 200k καλοί αλλά υπάρχουν και 20m μη καλοί. Είναι λίγο λόττο.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 05 Αύγ 2009 02:52

ThyClub έγραψε:Οι Ινδοί είναι αρκετά καλοί όμως. Πολύ καλύτεροι απο αρκετούς σε Ελλάδα, Ευρώπη και Αμερική.
Σίγουρα. Αλλά δεν δουλεύουν για 10$ την ώρα (οι καλοί)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Αύγ 2009 03:32

agrippas έγραψε: Basilakis: Βλέπω την ψάθα να μου κλείνει το μάτι λάγνα man, αλήθεια σου λέω. Λόρδες έρχονται.
Είσαι πολύ καλός στη δουλεία σου για να σκέφτεσαι έτσι.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Αύγ 2009 10:13

alexandr0s έγραψε:
ThyClub έγραψε:Οι Ινδοί είναι αρκετά καλοί όμως. Πολύ καλύτεροι απο αρκετούς σε Ελλάδα, Ευρώπη και Αμερική.
Σίγουρα. Αλλά δεν δουλεύουν για 10$ την ώρα (οι καλοί)
Μην το δένεις κόμπο. Αν σκεφτείς τι παίζει απο πείνα εκεί...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 05 Αύγ 2009 10:23

Σας έχω την λύση:
Θα παίρνετε πολλές δουλιειές για τζάμπα και θα τις δίνετε φασόν στους Ινδούς.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Αύγ 2009 10:26

Πάντα είχα μια απορία. Ας υποθέσουμε ότι ένας Έλληνας χρειάζεται κατά μέσω όρο 15 ευρώ για να βγάλει μια ημέρα. Ένας Ινδός πόσα ευρώ χρειάζεται;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Αύγ 2009 10:43

ΑΥτό για να το απαντήσει κάποιος πρέπει να ξέρει την ισοτιμία φαντάζομαι :P :D

Σκέψου όμως πως ένας καλοπληρωμένος έλληνας Developer πέρνει 40ε / Hour

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Αύγ 2009 10:46

Καλά την ισοτιμία την βρίσκουμε. Έχω την υποψία πάντως ότι ο Ινδός για να χρεώνει τόσο θα βγάζει με καμία 15αριά ευρώ γύρω στις 10 ημέρες, δηλαδή 1,5 ευρώ την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 11:22

Αν όμως παίρνει τα ίδια, ίσως και λιγότερα χρήματα για να φορτώνει και να κουβαλάει ξύλα με τον ελέφαντα στα χωριά από το πρωί μέχρι το βράδυ, λογικό δεν είναι να προτιμήσει την "δουλεία γραφείου"; :wink:
Όπως και να'χει προσωπικά ζηλεύω τις κυβερνήσεις της Ινδίας που από το πουθενά κατάφεραν και έστησαν ολόκληρη βιομηχανία προγραμματιστών και εξάγουν υπηρεσίες.
Μάλλον πλέον είναι τόσοι πολλοί οι προγραμματιστές τους, ίσως λόγω υπερπληθυσμού, που όσοι δεν δουλεύουν σε software houses και δεν έχουν μόνιμες συνεργασίες για outsourcing, χτυπάνε με χαμηλές τιμές δημοπρασίες από το να μένουν χωρίς δουλειά ή να ασχοληθούν με κάτι άλλο. Ίσως έχουν και καμιά υποστήριξη από το κράτος, ποτέ δεν ξέρεις.

Εδώ τι κάνουμε; Εδώ συνεχίζουμε να "παράγουμε" επιστήμονες πάσης φύσεως που τελικά δεν μπορούμε να τους "εκμεταλλευτούμε" κατάλληλα και να αποδώσουν. Συνήθως το μεγαλύτερο όνειρο τους είναι να γίνουν καθηγητές για να δουλεύουν λίγο, να κάθονται τα καλοκαίρια και να πληρώνονται ικανοποιητικά και αν κάνουν καλά τη δουλειά τους θα βγάλουν και άλλους επιστήμονες που θα ονειρεύονται να γίνουν καθηγητές για να δουλεύουν λίγο , να κάθονται τα καλοκαίρια και να πληρώνονται ικανοποιητικά και αν κάνουν καλά τη δουλειά τους θα βγάλουν και άλλους επιστήμονες που θα ονειρεύονται να γίνουν καθηγητές....

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 05 Αύγ 2009 11:24

Καλά ξέρετε κανέναν Ελληνα να την βγάζει με 15€ την ημέρα?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες