Πως ερχεσαι σε επαφή με μια εταιρια?

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
masterserver

Δημοσίευση από masterserver » 04 Αύγ 2009 21:14

Έστω οτι έχω ένα site το οποίο έχει αρκετούς επισκέπτες και θέλω να τοποθετήσω διαφημήσεις μέσα ώστε και κερδίζω κάποια χρήματα. Πώς έρχομαι σε επαφή με μια εταιρία ωστε να της κάνω την πρότασή μου για να διαφημηστεί μέσα από το site μου?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 12:38

alexandr0s αυτό είναι επικίνδυνο.. μπορεί να θεωρηθεί spam και να έχει επιπτώσεις.

Εγώ θα πρότεινα να πληρώσεις για να κάνεις εσύ διαφήμιση (π.χ. Google AdWords) και από εκεί να σε βρουν και οι όποιοι ενδιαφερόμενοι.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 13:27

της στέλνεις email, τηλεφωνείς και ζητάς ραντεβού με τον υπεύθυνο επικοινωνίας/marketing κλπ.

κάθε μεγάλο site έχει άνθρωπο (ή ανθρώπους) που κάνουν αυτή τη δουλειά. Δεν είναι νέο επάγγελμα (!), όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν πωλητές (όχι μόνο τα ΜΜΕ).

Ουσιαστικά εσύ έχεις το "εμπόρευμα" και ψάχνεις πελάτες.

Αν είναι να στείλεις email, καλό θα ήταν να το στείλεις εξειδικευμένα στον άνθρωπο που ασχολείται με αυτά, τον οποίο θα βρεις τηλεφωνώντας στην εταιρεία. Στις μεγάλες εταιρείες είναι το τμήμα marketing, στις μικρότερες ο υπεύθυνος επικοινωνίας και Marketing και στις πολύ μικρές το ίδιο το αφεντικό/ιδιοκτήτης.

Το να πληρώσεις εσύ διαφήμιση για να σε βρουν διαφημιστές δεν το έχω ξανακούσει σαν μέθοδο, μπορεί και να πιάνει....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 14:03

Αυτό που λέω simosmme είναι πως δεν αρέσει σε όλους τους ανθρώπους να λαμβάνουν καθημερινά emails με προτάσεις συνεργασίας από οποιονδήποτε που πιστεύει πως με αυτόν τον τρόπο μπορεί να βρει πελάτες.
Αν στην εταιρεία που απευθύνεσαι έχει mail accounts όπου δηλώνει πως δέχεται διαφημιστικά emails, έχει καλώς. Διαφορετικά μπορεί να θεωρηθεί spam email και το έχουμε δει στην πράξη πολλές φορές.
Όπως δεν αρέσει σε κάποιους να τους παίρνουν τηλέφωνο κάθε τρεις και λίγο πωλητές πιστωτικών καρτών και άλλων προσφορών, τα διαφημιστικά sms, να τους αφήνουν διαφημιστικά φυλλάδια στις πόρτες τους κλπ. Το ίδιο ισχύει και για τις προσφορές μέσω email.
Αν όποιος θέλει να πουλήσει ακολουθεί αυτήν την τακτική δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά από το να ασχολούμαστε με τις προσφορές του καθενός.

Και το άλλο που σου φάνηκε παράξενο που λέω πως πρέπει να πληρώσεις και εσύ για διαφήμιση για να πάρεις διαφήμιση, εννοώ πως αυτοί που θέλουν να διαφημιστούν θα ψάξουν. Πόσο μάλιστα όταν θα έχουν όπως λες και εσύ τμήματα marketing και κόσμο για αυτή τη δουλειά που κάπως θα πρέπει να δικαιολογήσουν και αυτοί τους μισθούς τους. Θα ψάξουν να βρουν οι ίδιοι που θα διαφημιστούν ή ήδη θα έχουν εταιρεία με την οποία συνεργάζοται. Αν δουν μια δική σου διαφήμιση προς το site σου, βοηθάει να σε βρουν όταν θα μπουν σε αυτή τη διαδικασία αναζήτησης. Αυτοί πρέπει να σου στείλουν email για να τους κάνεις προσφορά, όχι εσύ σε αυτούς σε άσχετη φάση. Αυτό λέω όσο περίεργο και αν φαίνεται έτσι όπως καταντήσαμε σήμερα.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 14:15

οκ, πάντως θα γνωρίζεις ότι η τακτική που προτείνεις δεν εφαρμόζεται πουθενά, τουλάχιστον από τα μεγάλα μέσα/site. Όλοι έχουν πωλητές διαφήμισης που στέλνουν email/τηλεφωνούν και κάνουν απευθείας συναντήσεις με επιχειρηματίες, εκπροσώπους εταιρειών ή mediashop

η δουλειά του υπευθύνου marketing αυτή είναι, αν δεν μπορεί ή αν έχει τόσες πολλές προτάσεις, τότε γίνεται ανάθεση σε mediashop

απλά όταν κάποιος ρωτάει, πως γίνεται η πώληση διαφήμισης και η επαφή, προσωπικά, με βάση την εμπειρία μου στο χώρο, οφείλω να του πω πως γίνεται και πως λειτουργεί το σύστημα.

Τώρα αν θες εσύ, με βάση την δικιά σου εμπειρία, να του πεις να βάλει ο ίδιος διαφήμιση, οκ!

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας έχει τον τρόπο του να κάνει πωλήσεις, αυτό είναι σίγουρο. Όμως η αγορά λειτουργεί με σαφή και συγκεκριμένο τρόπο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 14:35

Ναι το ζω και το γνωρίζω ότι έτσι γίνετε δυστυχώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνώ κιόλας και απλώς ενημερώνω τον φίλο που άνοιξε το θέμα ώστε να γνωρίζει ότι μπορεί να υπάρξουν προβλήματα εφόσον ακολουθήσει και αυτός τις ίδιες μεθόδους. Πιστεύω πως για να ανοίξει αυτό το θέμα κάτι τέτοιο τον απασχολούσε. Ότι δεν θέλει να ακολουθήσει το δρόμο του spamming που μόνο αρνητικά αποτελέσματα μπορεί να φέρει. Λογικά θα μας το διευκρινίσει και ο ίδιος.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 14:44

βασικά κανένας μας δεν θέλει να δημιουργήσει άλλον ένα spammer....

ούτε εγώ είμαι υπέρ του να στέλνει αβέρτα email γι'αυτό και τονίζω ότι πρέπει να βρει τον κατάλληλο άνθρωπο σε κάθε εταιρεία που σχετίζεται με αυτή τη δουλειά

το να βρεις διαφήμιση δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά, σε κάθε περίπτωση θέλει κόπο και γι'αυτό οι περισσότεροι μικροί παραμένουμε με Adsense.

μήπως θα έπρεπε να δημιουργηθεί μια υπηρεσία που να εκπροσωπεί σε εταιρείες και mediashop, τους μικροpublishers?

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 15:04

μπα, μια διαφημιστική εταιρεία καλύτερα...

να υπάρχει σαφής εμπορική σχέση και μόνο με σκοπό το κέρδος (της εταιρείας και του εκδότη)

σύλλογοι και τέτοια δύσκολο το κόβω (προσωπικά)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 15:09

Στην πρώτη απόπειρα του 2001 αυτό συζητούσαμε... συμφωνώ μαζί σου, μακάρι να υπήρχε κάτι και να δούλευε όπως θα το θέλαμε. Αλλά η πράξη έχει αποδείξει πως δύσκολα συνεννοούμαστε και ακόμα πιο δύσκολα περνάμε από τη θεωρία στην πράξη. Πλέον πιστεύω πως μόνο αν κάποιος / κάποιοι το έφτιαχναν και έπειτα καλούσαν sites για συμμετοχή μπορεί να περπατούσε.

Άβαταρ μέλους
Simosmme
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Simosmme » 05 Αύγ 2009 15:13

ναι έτσι το βλέπω κι εγώ

η μια νέα εταιρεία, ή μια διαφημιστική

υπάρχουν πολλά site πλέον με αρκετή κίνηση χωρίς πρόσβαση στις διαφημιστικές εταιρείες

κάποιος θα το κάνει, δεν μπορεί :-)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Αύγ 2009 15:19

Μακάρι. Και έπειτα απλώς απευθύνεσαι σε αυτούς και αυτοί μοιράζουν καμπάνιες, αντί να ψάχνεις εσύ τους πελάτες και να ακολουθείς άλλες τακτικές.
Νομίζω είναι το καλύτερο και για αυτούς που θέλουν να διαφημιστούν και για όσους θα συμμετέχουν στο "δίκτυο". Καθαρά πράγματα.

masterserver

Δημοσίευση από masterserver » 05 Αύγ 2009 20:13

paidia i voitheia sas einai polutimi. mou exete lisei arketes apories kathws twra kanw ta prwta mou vimata se auton ton tomea. Parola auta kai egw sto mialo mou eixa auton ton tropo pou mou epivevaiwse kai o simosmme.

apo ekei kai pera estw oti erxesai se epafi me mia etairia kai simfwnei na diafimistei mesw tou site mou me ena x poso. Xreiazete na vgaleis kapoia adeia? Mplekeis me aforia ?ti akrivws ginetai?

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 05 Αύγ 2009 20:40

masterserver έγραψε:paidia i voitheia sas einai polutimi. mou exete lisei arketes apories kathws twra kanw ta prwta mou vimata se auton ton tomea. Parola auta kai egw sto mialo mou eixa auton ton tropo pou mou epivevaiwse kai o simosmme.

apo ekei kai pera estw oti erxesai se epafi me mia etairia kai simfwnei na diafimistei mesw tou site mou me ena x poso. Xreiazete na vgaleis kapoia adeia? Mplekeis me aforia ?ti akrivws ginetai?
Το "μπλεξιμο" με την εφορία είναι μου φαίνεται αναγκαίο, εκτός και αν βρεις κάποιον διακανονισμό ή κάνετε κάποια πιο σπέσιαλ συμφωνία με την εταιρία, αν και μου φαίνεται δύσκολο αμα πρόκειται να συνεργαστείς με μεγάλη εταιρία
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες