Spam mails Αρχισαν τα όργανα "πρώτες καμπάνες" !??

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2009 10:48

Ένα site (ή ακόμα και εδώ έτσι όπως γίνετε σε αυτό το θέμα ή και σε άλλα) όπου υπάρχουν αρνητικά σχόλια για τους spammers, είναι πολλές φορές αρκετά για να καταστρέψουν την εικόνα οποιασδήποτε επιχείρησης.
Ας το σκεφτούν αυτό όσοι στέλνουν spam mails.
Θα ήθελαν σε μια αναζήτηση του google με το όνομα της εταιρείας τους να βλέπουν αρνητικά σχόλια και να καταστρέφουν έτσι την εικόνα τους; Έστω ότι έκαναν κάποιες πωλήσεις από τα spam mails που στέλνουν, έχουν άραγε αναλογιστεί πόσες πωλήσεις θα χάσουν δημιουργώντας μια αρνητική εικόνα; Καιρός να αρχίσουν να το σκέφτονται.

Και σαν ιδέα (πιστεύω ο fiskilis είναι ο πρώτος που μπορεί να την υλοποιήσει) είναι ένα web site καθαρά για αυτό το σκοπό. Καταγγελίες - "μαύρισμα" εταιρειών που σπαμάρουν και ας τρέχουν έπειτα για διαχείριση φήμης για να βελτιώσουν την εικόνα τους.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Οκτ 2009 11:49

dimsis έγραψε:Και σαν ιδέα (πιστεύω ο fiskilis είναι ο πρώτος που μπορεί να την υλοποιήσει) είναι ένα web site καθαρά για αυτό το σκοπό. Καταγγελίες - "μαύρισμα" εταιρειών που σπαμάρουν και ας τρέχουν έπειτα για διαχείριση φήμης για να βελτιώσουν την εικόνα τους.
εχω το spam-info.eu λες να του ανοιξω σχολια για να καταχωρει καθε ενας μια τετοια περιπτωση ?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2009 12:08

Why not, το μόνο επίφοβο (που όμως ισχύει και για αυτήν την ενότητα εδώ ή και σε ένα νέο project / site που θα μπορούσε να δημιουργηθεί για αυτό το σκοπό) είναι οι εταιρείες που νοιώθουν ότι προσβάλλονται, να βγουν στην αντεπίθεση και να ρίχνουν μηνύσεις.
Και αν νομίζετε πως δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν τόσο θράσος ώστε και να σπαμάρουν και να σας σέρνουν στα δικαστήρια, κάνετε λάθος. Στην Ελλάδα κάτι τέτοια είναι συνηθισμένο φαινόμενο δυστυχώς. Ο φταίχτης επειδή έχει τη δύναμη ή το χρήμα, πατάει μια μήνυση κυρίως για εκφοβισμό ή για να σε βάλει να πληρώνεις δικηγόρους, να τρέχεις σε δικαστήρια και να μπεις σε χρονοβόρες και ψυχοφθόρες διαδικασίες.
Όποιος δεν μασάει από τέτοιες πρακτικές, προχωράει.

Απλώς χρειάζεται προσοχή και στις "καταγγελίες" να είναι επώνυμες, και καλό θα ήταν να έχετε και τα headers του spam mail (να μην τα δείχνει στο site, αλλά να τα τσεκάρει ο admin) και ένα screenshot ή forward του spam mail στη διάθεση σας.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Οκτ 2009 12:11

θα το σκεφτω πως θα γινει ολο αυτο και θα προχωρησω
εγω παντως παντα κρατω ολα τα ελληνικα spam σε αρχειο ανα spammer για να εχω ησυχο το κεφαλι μου

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιαν 2010 11:01

μόλις πριν από λίγο έλαβα πάλι μήνυμα από αυτόν τον ηλίθιο καραγκιόζη

στέλνω αυτό το μήνυμα σε Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και Provider του και την Τρίτη που μας έρχεται πάω στο Αστυνομικό τμήμα της περιοχής του για τα περαιτέρω

όποιος άλλος το έχει λάβει ας κάνει το ίδιο με αποστολή στα ιδια mails ετσι να καταλάβουν ότι το πρόβλημα ειναι μεγάλο ( όποιος θέλει το κινητό του κυρίου αυτού ας μου το ζητήσει με pm )

Κύριοι

Μετά την απόφαση σας 83/2009 με ημερομηνία 10-12-2009 και η οποία για διευκόλυνση σας βρίσκεται και εδω http://spam-info.eu/doc/calino_apofasi_final.pdf που πιστοποιείτε οτι η λίστα που εμπορεύεται η εταιρεία Calino είναι παράνομη και πρέπει να καταστραφεί και να ειδοποιηθούν οι κάτοχοι της να την καταστρέψουν ο καταγγελλόμενος στο μήνυμα αυτό συνεχίζει την αποστολή ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ παρόλο που ενημερώθηκε και απο εμένα προσωπικά για την κίνηση του αυτή

επίσης Ο συγκεκριμένος αποστολέας παραβαίνει και τις οδηγίες που του έχετε κοινοποιήσει προσωπικά Μετά απο καταγγελίες με την απόφαση σας με Αριθ. Πρωτ. Γ/ΕΞ/5350-1/23-10-2009 και συνεχίζει να παρανομεί χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικές διευθύνσεις που έχουν έρθει στην κατοχή του με μη νόμιμο τρόπο και αγνοεί την απόφαση σας με προκλητικό τρόπο

Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε πως θα αντιμετωπίσετε αυτό το φαινόμενο και την συνεχή ενόχληση απο τον συγκεκριμένο αποστολέα Κο Καραγιαννη Απόστολο κάτοχο της εταιρείας
COSMOS ONLINE-ΑLL THE WORLD Ltd Τουριστική-Διαφημιστική εταιρεία που βρίσκεται στην Λ.Συγγρού 3 στην Αθήνα και κάτοχο του παρακάτω κινητού τηλεφώνου 6946****77

παρακαλώ να γίνει έρευνα και να καταλογιστούν οι παράνομες πράξεις εναντίον του Κυρίου αυτού και του Provider του εταιρεία παροχής υπηρεσιών internet http://www.tellas.gr καθώς παρόλη την συνεχή ενημέρωση οτι ο πελάτης τους παρανομεί χρησιμοποιώντας το δίκτυο τους ουδεμία ενέργεια έκαναν για να σταματήσουν αυτή την παράνομη ενέργεια και αυτό τους καθιστά συνενόχους στην συνεχιζόμενη παρανομία

σας επισυνάπτω το τελευταίο μήνυμα που έλαβα απο τον κύριο αυτό σήμερα το πρωί και περί ώρα 08:35 π.μ.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιαν 2010 15:29

- Ορίστε κύρια διοικητά, διατάξτε!
- Τρέξι όργανου καραμπινάτ περίπτουσι σπαμ
- Θα χρειαστούμε ενισχύσεις κύριε διοικητά;
- Πάρι μαζίς 2 περπολικά και το σκύλο και σκίστετς
- Καλά τα 2 περιπολικά, το σκύλο τι τον θέλουμε;
- Μυρίζ αυτού του σπαμ από 2 τετράγωνα, παρτον που σλέω.

Και μετά αρχίζουν περικυκλώσεις, διαπραγματεύσεις, θα κρατήσει ομήρους, θα ζητήσει ελικόπτερο να διαφύγει κλπ κλπ.

Μην ξεχάσεις την κάμερα fiskilis όταν θα πας στο αστυνομικό τμήμα ή ένα μικρό κρυφό mp3 recorder. Θέλω πολύ να ακούσω τις αντιδράσεις των αστυφυλάκων όταν τους πεις να πιάσουν τον spammer. Ειδικά αυτουνού στην είσοδο που θα σε ρωτήσει τι θες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιαν 2010 16:05

παρακαλώ μη βάζετε δημόσια e-mail άλλων.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Ιαν 2010 17:22

fiskilis έγραψε:μόλις πριν από λίγο έλαβα πάλι μήνυμα από αυτόν τον ηλίθιο καραγκιόζη

στέλνω αυτό το μήνυμα σε Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και Provider του και την Τρίτη που μας έρχεται πάω στο Αστυνομικό τμήμα της περιοχής του για τα περαιτέρω

όποιος άλλος το έχει λάβει ας κάνει το ίδιο με αποστολή στα ιδια mails ετσι να καταλάβουν ότι το πρόβλημα ειναι μεγάλο ( όποιος θέλει το κινητό του κυρίου αυτού ας μου το ζητήσει με pm )

Κύριοι

Μετά την απόφαση σας 83/2009 με ημερομηνία 10-12-2009 και η οποία για διευκόλυνση σας βρίσκεται και εδω http://spam-info.eu/doc/calino_apofasi_final.pdf που πιστοποιείτε οτι η λίστα που εμπορεύεται η εταιρεία Calino είναι παράνομη και πρέπει να καταστραφεί και να ειδοποιηθούν οι κάτοχοι της να την καταστρέψουν ο καταγγελλόμενος στο μήνυμα αυτό συνεχίζει την αποστολή ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ παρόλο που ενημερώθηκε και απο εμένα προσωπικά για την κίνηση του αυτή

επίσης Ο συγκεκριμένος αποστολέας παραβαίνει και τις οδηγίες που του έχετε κοινοποιήσει προσωπικά Μετά απο καταγγελίες με την απόφαση σας με Αριθ. Πρωτ. Γ/ΕΞ/5350-1/23-10-2009 και συνεχίζει να παρανομεί χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικές διευθύνσεις που έχουν έρθει στην κατοχή του με μη νόμιμο τρόπο και αγνοεί την απόφαση σας με προκλητικό τρόπο

Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε πως θα αντιμετωπίσετε αυτό το φαινόμενο και την συνεχή ενόχληση απο τον συγκεκριμένο αποστολέα Κο Καραγιαννη Απόστολο κάτοχο της εταιρείας
COSMOS ONLINE-ΑLL THE WORLD Ltd Τουριστική-Διαφημιστική εταιρεία που βρίσκεται στην Λ.Συγγρού 3 στην Αθήνα και κάτοχο του παρακάτω κινητού τηλεφώνου 6946****77

παρακαλώ να γίνει έρευνα και να καταλογιστούν οι παράνομες πράξεις εναντίον του Κυρίου αυτού και του Provider του εταιρεία παροχής υπηρεσιών internet http://www.tellas.gr καθώς παρόλη την συνεχή ενημέρωση οτι ο πελάτης τους παρανομεί χρησιμοποιώντας το δίκτυο τους ουδεμία ενέργεια έκαναν για να σταματήσουν αυτή την παράνομη ενέργεια και αυτό τους καθιστά συνενόχους στην συνεχιζόμενη παρανομία

σας επισυνάπτω το τελευταίο μήνυμα που έλαβα απο τον κύριο αυτό σήμερα το πρωί και περί ώρα 08:35 π.μ.
Πως τις ευχαριστήθηκα αυτές τις 65.000 (σύνολο) ποινές :)
Εγώ πάντως, όπως ορίζει το άρθρο, δεν έλαβα ακόμα κάποιο email.
Μου είχε στείλει η εν λόγω εταιρία και μένα διάφορα spam. Ενδεχομένως να μου τα είχε στείλει σε άλλο domain.
;]

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Ιαν 2010 20:10

fiskilis έγραψε:δηλαδη τι mail περιμενεις να λαβεις ??
Δεν το διάβασα με προσοχή, αλλά η απόφαση ορίζει να μου στείλει κάποιο μέιλ η εταιρία, νομίζω.
;]

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 18 Ιαν 2010 20:28

fiskilis έγραψε:γαιτι να σου στειλει η εταιρεια μηνυμα ?
αγορασες απο εκει καμια λιστα με τα παρανομα mail ??
Όχι, αλλά είχε και το μέιλ μου στη λίστα τους νομίζω.
Ένιγουέι, είχα λάβει στο παρελθόν διαφημίσεις από την εταιρία τους.
;]

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιαν 2010 20:36

forum spam στο θέμα spam... pm ffs!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες