ερώτηση πέρι "αυτοματου update" σε website

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 13 Αύγ 2009 05:43

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

'Οπως θα καταλάβετε είμαι (σχεδόν) άσχετος με την κατασκευή websites.

Έχω μια απορία. Θα ήθελα να φτιάξω ένα blog στην ουσία, το οποίο να κάνει ένα update κάθε μέρα στην αρχική του σελίδα. Βέβαια επειδή δεν θα μπορώ να ασχολούμαι κάθε μέρα και να το ανανεώνω, θα ήθελα να έχω φορτωμένη μία database με υλικό από πριν, έτσι ώστε κάθε μέρα στις 00.00 π.χ. να κάνει μόνο του το update.

(ελπίζω να το διατύπωσα κατανοητά.)

Είναι κάτι πολύ δύσκολο να το μάθει ένας αρχάριος όπως η αφεντιά μου; Με λίγο διάβασμα και τις δικές σας υποδείξεις πιστεύετε θα τα καταφέρω; Αν είναι πιο πολύπλοκο, αν το αναθέσω σε κάποιον επαγγελματία, μόνο αυτό, πόσο περίπου θα πρέπει να πληρώσω;

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Αύγ 2009 12:59

Καλησπέρα,

Όχι το συγκεκριμένο πράγμα που ζητάς δεν είναι δύσκολο.

Θα μπορούσες να κάνεις updates, είτε χρησιμοποιώντας ρα RSS άλλων σελίδων, με τη συγκατάθεσή τους, είτε έχωντας γράψει καμια 500αρια posts όποτε ευκαιρείς και να περνάνε σε συγκεκριμένες ώρες.

παρόλα αυτά, δεν είναι αυτός ο σκοπός του blog, αφου συνήθως μιλάμε για πράγματα που συμβαίνουν τώρα! :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Αύγ 2009 13:02

Μάλλον αυτό ρωτάει:
Wordpress: http://www.sparkplugging.com/sparkplug- ... wordpress/
Blogger: http://googlesystem.blogspot.com/2008/0 ... -date.html

Λογικά το Scheduled Post Publishing ή future date post όπως μπορείς να το ψάξεις και στο google το υποστηρίζουν τα περισσότερα free blog hosts, πες μας ποιο σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις να σου πούμε πως θα το κάνεις, επιλογές έχεις πολλές: http://mashable.com/2007/08/06/free-blog-hosts/ εγώ και λογικά και ο basilakis προτείνουμε wordpress πάντως.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Αύγ 2009 14:05

Τo wordpress επιτρέπει να κάνει αυτό που ζητάς. Του ορίζεις την ημέρα και ώρα που θέλεις να εμφανιστεί το κάθε post. Ξέρω αρκετούς bloggers που χρησιμοποιούν αυτή τη λειτουργία.

tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 13 Αύγ 2009 17:49

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

@Basilakis σίγουρα δεν είναι ο σκοπός του blog τα "προγεγραμμένα" posts αλλά δεν μιλάμε και για καμιά 500ριά. Απλά 2-3 μέρες να έχουμε αβάντα για να 'μαστε συνεπείς :)

@dimsis ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Φαίνεται ότι είναι αυτό που ζητάω. Δεν έχω πρόβλημα να πάω με wordpress οπότε μάλλον θα το επιχειρήσω. Απ' ό,τι είδα στο πρώτο link που παρέθεσες, το κάνω εύκολα ενεργοποιώντας την επιλογή " Post Timestamp";

Επίσης, θα ήθελα τα καθημερινά posts αφού φύγουν, με το πέρας της ημέρας, από την αρχική σελίδα, να αρχειοθετούνται σε 2 κατηγορίες. Η μία σύμφωνα με μία ετικέτα που θα έχω ορίσει, και η άλλη κατά ημερομηνία, χωρισμένη σε μήνες. Αυτό γίνεται με τις default επιλογές στο wordpress ή πρέπει να βάλω χέρι στον κώδικα;

Και κάτι τελευταίο, θα είναι εύκολο να βρω ένα template που να υποστηρίζει αυτό που θέλω; Δηλαδή να εμφανίζει μόνο ένα post στην αρχική και δίπλα ένα μικρό menu με τις παλαιότερες αναρτήσεις. Απλά θέλω να δίνει περισσότερο χώρο στον οριζόντιο άξονα παρά στον κάθετο. Π.χ. να βάλω μία μακρόστενη (κατά χ άξονα) φωτογραφία.

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός...

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες