Πώς αλλάζω το εικονίδιο...

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Δημοσίευση από crackman » 14 Ιουν 2003 02:13

Πώς μπορεί κανείς να αλλάξει το εικονίδιο που εμφανίζεται στην γραμμή διευθύνσεων του Internet Explorer?
Έχω παρατηρίσει ότι μερικά sites αντί για το εικονίδιο του ie, έχουν δικό τους εικονίδιο πχ το logo τους.
Ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιουν 2003 02:57

Mesa sto <head> :

Κώδικας: Επιλογή όλων

<LINK href="/favicon.ico" rel="SHORTCUT ICON">
Opou /favicon.ico to icon pou thes na deixnei...

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 14 Ιουν 2003 03:20

Μιας και μιλάμε γι'αυτό, μπορεί κανείς να μου πει γιατί συμβαίνει το παρακάτω;
Όταν αποθηκεύω ένα τέτοιο website (με δικό του icon) στα favorites, τότε όντως δίπλα στο όνομά του εμφανίζει το icon αυτό και όχι το σήμα του IE. Μετά από λίγο καιρό όμως αυτό χάνεται (το icon) και εμφανίζεται το σήμα του IE. Είναι κάτι το φυσιολογικό αυτό; Ρωτάω γιατί μου έχει κάνει εντύπωση.

By the way, καταλαβαίνω ότι η ερώτηση έπρεπε καλύτερα να πάει σε άλλη κατηγορία και όχι στο "HTML". Απλώς επειδή υπήρχε έτοιμο και ανοιγμένο σχετικό thread (χάριν ευκολίας και... συμμαζέματος δηλαδή)!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Ιουν 2003 03:32

Ayto simbenei (den eimai 100% sigouros) epidi to icon apothikeyetai stin cache tou IE.

Opote otan blepeis ta favorites diavazei to icon apo tin cache.
Otan perasei kairos omos svinetai i cache tou IE opote xanetai kai to icon kai blepeis to klassiko icon tou IE.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 14 Ιουν 2003 21:54

Έχω την εντύπωση ότι δεν σβήνονται με τον καιρό απ' την cache. Απλά όταν "καθαρίζουμε" τα temporary internet files μας να προσέχουμε και να μην σβήνουμε τα .ico αρχεία... Κάπου έχω την εντύπωση ότι αν πατήσεις Shift και κάνεις κλικ γίνεται κάτι σαν "ανανέωση" του εικονιδίου!
Α! Εδώ το είδα: http://www.favicon.com/index.jsp?id=Int ... plorer#3-4 γενικά είναι ένα πολύ καλό site για το θέμα που μιλάτε![/b]

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 14 Ιουν 2003 22:09

Όντως δηλαδή είναι θέμα cache όπως το είχα ψυλιαστεί. Διαφωτιστικότατο και το link. Thanks guys :)

No Name
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από No Name » 15 Ιουν 2003 00:11

:-? :(
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ο SERVER ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.
ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.

Άβαταρ μέλους
alxk

Δημοσίευση από alxk » 15 Ιουν 2003 01:12

Ρε παιδια το .ico τι καταληξη ειναι?
:oops: Εχει σχεση με ACDsee ?

και αν ναι ,
πως μπορω να μετατρεψω μια photo απο .jpg ή .bmp
σε .ico ? :question:

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 20 Ιουν 2003 09:53

Το ACDsee δεν το ξέρω. Ξέρω όμως τι είναι το ico. Ico - όπως μπορείς να μαντέψεις - σημαίνει "icon" και είναι πράγματι ένα εικονιδίο. Εικονίδιο των windows. Ή μάλλον εικονίδιο των προγραμμάτων. Αυτό το "ie" του explorer είναι ico. Αυτό το σηματάκι που έχει δίπλα του κάθε πρόγραμμα είναι ico. Είναι ένα σήμα που δηλώνει κάτι. Είναι κανονική μορφή όπως το gif και το jpg. Υπάρχουν ειδικά προγράμματα για να φτιάχνει κάποιος ico's. Ψάξε στο download.com για να βρεις μπόλικα τέτοια άμα θες. Υπόψην όμως ότι τα ico έχουν μια μικρή ιδιαιτερότιτα. Τα gif και τα jpg - και όλες οι γνωστές μορφές τέλως πάντων - μπορούν να γίνουν save σε όποιοδήποτε μεγεθος. Ενώ τα ico μόνο σε ορισμένο μέγεθος. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο είναι αυτό αλλά είναι τόσο μεγάλο όσο τα σηματάκια στα προγράμματα. Απογοητεύτηκα ότι το κατάλαβα αυτό! :cry:

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 20 Ιουν 2003 13:09

Freeware programmata gia dimiourgia .ico :
http://www.webattack.com/freeware/gmm/fwicontools.shtml

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 20 Ιουν 2003 13:15

Ena poli aplo pou dokimasa einai to IconEditor : http://www.webattack.com/download/dliconediter.shtml .. 180 KB, de thelei install, mono ena .exe kai kaneis ena aplo icon vafontas tetragonaki :P .. Sto web attack omos iparxoun kai alla programmata dinata (kai panta freeware) pou mporeis na kaneis ico kai apo .jpg .gif .bmp

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες