Λέγοντας ψέμματα για να πουλήσει Webhosting

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Αύγ 2009 02:47

Exeis spoudasei plhroforikh? koita poia einai h douleia sou:

http://www.eap-forums.gr/modules.php?na ... =0&thold=0

an phges se mia sxolh gia na les oti spoudases h epeidh htan ths modas kai den exeis katalavei akoma giati apofoithses kai ti prepei na kaneis, sorry I can't help you..
το αναψα αρκετα το θεμα ή θες κ αλλο?
mia xara ta pas.. synexise.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 14 Αύγ 2009 03:05

fafos έγραψε:Exeis spoudasei plhroforikh? koita poia einai h douleia sou:

http://www.eap-forums.gr/modules.php?na ... =0&thold=0

an phges se mia sxolh gia na les oti spoudases h epeidh htan ths modas kai den exeis katalavei akoma giati apofoithses kai ti prepei na kaneis, sorry I can't help you..

επειδη το σπουδασα ξερω πολυ καλυτερα απο σενα ποια ειναι η δουλεια μου και τι πρεπει να κανω, δε γνωριζω αν το ιδιο ισχυει για σενα . Το θεμα αυτου του topic ηταν για καποιους "ασχετους-επικινδυνους" σε αυτη την δουλεια κ πως μπορουμε να προστατευτουμε απο αυτους κ προσπαθησα να δωσω μια προοπτικη μεσω της κοινης λογικης ( Αριστοτελης την διδαξε για οποιον δεν το ξερει ).

κ κατι ακομα...σπουδασα computer science και αυτο με νομιμοποιει να εχω αποψη για ο,τιδηποτε εχει να κανει με υπολογιστες ειτε μιλαμε για hardware ειτε για κινητα τηλεφωνα ειτε για web development. Αν εσενα σε βολευει να βγαζεις εξω καποιους απο ολο αυτο το φασμα ( για τους δικους σου, πιθανοτατα οικονομικους ή ακομα αν θες να προσθεσω κ καιροσκοπικους λογους ) και για αυτο τον λογο προσπαθεις να προστατεψεις την ασυνειδησια, την ανομια κ την ερασιτεχνοσυνη με την οποια δουλευουν πολλα πραγματα τοτε θαμε βρεις απεναντι κ ο λογος δεν ειναι γτ εχω ενα κ*λοπτυχιο αλλα γτ ειμαι υπερ της νομιμοτητας κ της δικαιοσυνης.

Οσοι θελουν να επωφελουνται απο την ασχετοσυνη κ την ελλειψη ικανων φορεων να αναλαβουν τις ευθυνες τους και να θεσουν τις βασεις για αναπτυξη κ καινοτομια τοτε καλα θα κανουν να ξερουν πως υπαρχουν κ ατομα που δεν ειναι υπερ αυτης της λογικης.

ελπιζω πλεον να εγινε σαφες το γτ γραφω σε αυτο το topic

PS : πιο hot το θεμα δεν γινεται ;)
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Αύγ 2009 03:12

cristusflo έγραψε: PS : πιο hot το θεμα δεν γινεται ;)
thes douleia akoma.. :lol:

mallon den katalaves ti egrafe to arthro alla apoti fainetai den eisai plhroforikos...

gia na exei kapoios ena Iatriko kentro den xreiazetai na einai giatros... o Kokkalhs pou einai asxetos me thn phroforikh exei thn Intracom (kai isos kapoia hmera esena ypallhlo)...

Tora, an nomizeis oti xreiazetai episthmh gia na exeis mia etaireia pou kanei hosting h istoselides se php kai mysql ti na po? aporo pos apofoithses.. :lol:

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 14 Αύγ 2009 03:21

fafos έγραψε: Tora, an nomizeis oti xreiazetai episthmh gia na exeis mia etaireia pou kanei hosting h istoselides se php kai mysql ti na po? aporo pos apofoithses.. :lol:
απο που εβγαλες το συμπερασμα πως ειπα για την εταιρια με το hosting πως πρεπει να χει βγαλει μια επιστημη ειναι η δικια μου απορια. ισως στην ελλειψη ελληνικων καθως δειχνεις μια προτιμηση στα greeklish.

Συνεχισε να απορεις...η σκεψη κανει καλο κ μπορει να αποδωσει καμια φορα ποτε δεν ξερεις...

το νασαι υπαλληλος του κοκκαλη μπορει για σενα να ειναι το ονειρο σου καθως η λιμναζουσα στην πληροφορικη κατασταση φαινεται πως σε βολευει...
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 14 Αύγ 2009 03:30

cristusflo έγραψε: απο που εβγαλες το συμπερασμα πως ειπα για την εταιρια με το hosting πως πρεπει να χει βγαλει μια επιστημη ειναι η δικια μου απορια. ισως στην ελλειψη ελληνικων καθως δειχνεις μια προτιμηση στα greeklish.
giati syzhtame edo? gia ton kairo? mhpos htheles na ta grapseis se allo thema?
h alhtheia einai oti den ta pao kala tora teleutaia me ta Ellhnika.. pantos an egrafa ellhnika to "kai" tha to egrafa oloklhro kai tha toniza tis lekseis :lol:

cristusflo έγραψε: το νασαι υπαλληλος του κοκκαλη μπορει για σενα να ειναι το ονειρο σου καθως η λιμναζουσα στην πληροφορικη κατασταση φαινεται πως σε βολευει...

exo hdh ton aderfo mou ekei... mhn to kanoume oikogeneiakh epixeirhsh.. :lol:

An mia mera evgaine nomos kai elege oti mono eseis oi ptyxiouxoi mporeite na feiaxnete selides, esy se joomla tha tis efeiaxnes? :lol:

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Αύγ 2009 09:42

cristusflo έγραψε:Πως ερχεται ο αλλος ... που δεν εχει πτυχιο ...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Αύγ 2009 10:25

Στην Ελλάδα τα πτυχία είναι για να μπαίνεις στο δημόσιο και να κάνεις πως δουλεύεις και έπειτα να πληρώνεσαι υψηλόμισθα, με χρήματα που παίρνει το κράτος από τα χαράτσια των ιδιωτικών επιχειρήσεων.
Όσοι αγαπάνε την πληροφορική και δουλεύουν και την ψάχνουν και μόνοι τους προοδεύουν και μαθαίνουν, οι υπόλοιποι ζητάνε στο web να τους λύσουμε τις ασκήσεις για να περάσουν τα μαθήματα και να πάρουν το πτυχίο τους.

Άσε που αν έπρεπε να υπάρχει ένας πτυχιούχος πληροφορικάριος να υπογράφει για όσα sites και projects ανεβαίνουν καθημερινά στο διαδίκτυο, τότε όσοι δεν έχουν ήδη κάποιους πτυχιούχους μέσα στις εταιρείες τους, θα έβρισκαν κάποιον και θα συνεργαζότανε για να παίρνουν την υπογραφή του και έπειτα ο καθένας από αυτούς θα καμάρωνε για το τεράστιο portfolio του που πιθανότατα η μόνη του συμμετοχή στα sites θα ήταν η υπογραφή του. Μια χαρά κονόμα με αέρα δουλειά θα έκαναν κάποιοι πτυχιούχοι και θα βολευότανε. Έχουμε ήδη πολλούς τέτοιους στην Ελλάδα, δεν νομίζω πως το να φτιάξουμε και άλλους είναι η λύση στο πρόβλημα.

Αν θέλω να φτιάξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα επειδή άκουσα τον Ευαγγελάτο που έλεγε πως κάνουν τρελές κονόμες όσοι ήδη έχουν, και δεν μπαίνω καν στον κόπο να ψάξω με ποιους θα συνεργαστώ και τι θα μου προσφέρουν, είμαι άξιος της μοίρας μου. Αν εγώ ο πελάτης δεν ξέρω τι θέλω, ο άλλος δεν μπορεί να το μαντέψει, αν μάλιστα είναι κανένας εξυπνάκιας επαγγελματίας, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την άγνοια μου και να με τουμπάρει ώστε να πουλήσει. Ούτε θέμα παιδείας πιστεύω είναι, ούτε θα πρέπει να ζητάω να μου δείξουν και τα πτυχία όσοι σκοπεύω να συνεργαστώ μαζί τους. Το μόνο εύκολο (συνήθως μερικά κλικ) είναι να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να δεις portfolio και έπειτα να συνομιλήσεις με τους μελλοντικούς σου συνεργάτες.
Άλλοι βλέπουν τα sites ως επένδυση, άλλοι ως κάτι παραπάνω από την business card τους, άλλοι ως εύκολο τρόπο να βγάλουν χρήματα και άλλοι ως μόδα. Έπειτα ο άλλος έχει τρελές απαιτήσεις αλλά δεν θέλει να πληρώσει και έτσι καταλήγει στο ανιψάκι που ξέρει από κουμπιούτερ... άλλος δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί αλλά επειδή έχουν site οι ανταγωνιστές του δεν μπορεί να μην έχει και αυτός! και αν δεν έχουν θέλει να τους μπει στο μάτι! ... Από όλα τα είδη πελατών όπως και επαγγελματιών έχει ο μπαχτσές. Το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα και το πιστεύω, στο χώρο μας δεν ισχύει το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" γιατί απλούστατα πολλές φορές ο πελάτης δεν ξέρει τι θέλει και αυτό που θέλει, το θέλει τζάμπα και βαριέται να κάνει και σοβαρή έρευνα και να καταλάβει τι πρέπει να ζητήσει και να μπορέσει να κοστολογήσει την δουλειά που γίνετε. Αν μπορέσεις να του δώσεις να καταλάβει τι παρέχεις ακριβώς και τι καλείται να πληρώσει, τουλάχιστον μπορείς να λες πως δεν προσπάθησες να τον ξεγελάσεις. Καλώς η κακώς η άποψη του όλα είναι τζάμπα στο διαδίκτυο ακόμα ισχύει για τους περισσότερους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 14 Αύγ 2009 11:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Αύγ 2009 10:51

cristusflo να σε ρωτήσω απλά από περιέργεια, στο εξωτερικό σπούδασες ή εδώ?

καλύτερα να υπήρχε ένας φορέας που να πιστοποιούσε τις γνώσεις του κάθε πληροφορικάριου (ή wannabe). γιατί η πληροφορική δεν είναι ιατρική. όχι ότι δεν είναι επιστήμη! αλλά αν θες να κάνεις σελίδες ή να επισκευάζεις υπολογιστές το πτυχίο πιστεύω είναι περιττό αν κάποιος έχει τις γνώσεις και τα @@ να το κάνει από μόνος του.

αν θες να διδάξεις, να πειραματιστείς σε κάποια επιστημονική έρευνα και να προσφέρεις γενικά στον τεχνολογικό τομέα ναι το πτυχίο/μεταπτυχιακό/διδακτορικό είναι απαραίτητο.

αλλά εμένα ποιός με προστατεύει από τον ανίδεο καθηγητή, τεχνικό κ.α. ? και ας έχουν και πτυχίο.

από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω με σιγουριά πως οι περισσότεροι που έχουν πτυχίο πληροφορικής σήμερα είναι επειδή είχαν καλούς βαθμούς στο λύκειο και βλέπαν πως έχει μέλλον αυτή η δουλειά. ενώ ο αυτοδίδακτος βλέπει με άλλο μάτι και την πληροφορική, και την αγορά εργασίας.

περισσότερο θα εμπιστευόμουν ένα παλικάρι που έχει βγάλει ένα ΙΕΚ παρά έναν πανεπιστημιακό, να μου φτιάξει το pc ή να μου κάνει μια σελίδα.

και για να διασκεδάσουμε λίγο να πω και κανά δύο παραδείγματα πτυχιούχων μεγαλοεπιστημώνων.

Πτυχιούχος πληροφορικάριος προσπαθούσε να συνδέσει τα καλώδια σε έναν υπολογιστή (πληκτρολόγιο, ποντίκι, οθόνη κ.τ.λ.) και για να το κάνει έστησε τον νέο υπολογιστή δίπλα από έναν παλιό-στημένο και έκανε αντιστοίχηση που μπαίνει κάθε τι!!!!!!

Καθηγητής πληροφορικής δεν ήξερε πως να συνδέσει στο τοπικό δίκτυο ένα νέο pc. τις ρυθμίσεις των windows τις γνώριζε, αλλά τα καλώδια δεν γνώριζε που θα τα βάλει, όπως και ότι χρειάζεται και ένα switcher (όπως τόλεγε συνέχεια, ενώ και που το άκουγε switch επέμενε να το λέει έτσι).

να πω και ένα παράδειγμα κοπελιάς που δεν είχε ιδέα από υπολογιστές και την βάλανε πωλήτρια σε γνωστό μαγαζί και το μόνο που μπορούσε να πει είναι ότι το laptop με τον Core2 είναι σαν ferrari, ενώ με τον DualCore είναι σαν mercedes! καλό μεν αλλά δεν είναι σαν τον άλλον!

επειδή μεγαλώνει το Post σταματάω εδώ.
και κλείνω λέγοντας πως για να προστατευτούμε από τους ανίδεους θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος φορέας πιστοποίησης επιπέδου γνώσεων.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 14 Αύγ 2009 11:33

καταρχην ρε παιδια βλεπω πως δεν διαβασατε τα προηγουμενα ποστ μου...

@c0d3punk πουθενα δεν εχω αναφερει πως στοχος μου ειναι να φτιαχνω σελιδες κ μαλιστα αν το φερουμε στο προσωπικο ασχολουμαι με κατι τελειως διαφορετικο.

Ασχοληθηκα με αυτο το topic για το μονο λογο πως δεν υπαρχει καμια προστασια σε φαινομενα οπως αυτο που ανεφερε ο Creta .

και προσπαθησα να αναφερω καποιες λυσεις για αυτο το θεμα. Οπως ειναι το να υπαρχουν αρμοδιοι φορεις κ καποιο γενικοτερο νομικο υποβαθρο. Διαφωνειτε με αυτο? Γτ εγω απο την αντιδραση σας αυτο βλεπω. Ανεφερα το πτυχιο μονο κ μονο για τον λογο πως σε αλλα επαγγελματα αποτελει καποια μορφη νομιμοποιησεις σε καποια θεματα. Η πληροφορικη ειναι ενας τεραστιος τομεας που ειναι δυσκολο να βαλεις γραμμες κ να χωρισεις τα πραγματα. Βλεπω πως δεν θελετε να ισχυσει αυτο καθως αρνειστε να προτεινετε καποια λυση - αλλα παρολαυτα σας πειραζει που καποιος εχει πτυχιο ( οποιος εχει την μυγα... ) .

Με την σταση αυτη απλα επικροτειτε φαινομενα σκοταδισμου στην ελληνικη (όποια) κοινωνια της πληροφοριας.

Λυπαμαι που ασχοληθηκα με το θεμα που στην τελικη δεν με αφορα καθως δεν ανηκω σε κανενα συνδυκαλιστικο οργανο.

Βλεπω ομως ο dimsis να λεει πως αρκει μερικα click για να δεις το portfolio του αλλου και συμφωνω μαζι του αλλα αυτο να το πει στον πελατη του Creta...

Οσο για τον Cherouvim ειναι γνωστο το ποιον του εδω κ χρονια...
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 14 Αύγ 2009 11:40

+ κατι που καταλαθος διεγραψα στο προηγουμενο ποστ... μονο ο c0d3punk ανεφερε καποια λυση στο προβλημα που με απασχολησε κ αυτο στην τελευταια του προταση ...
με ολα τα υπολοιπα c0d3punk συμφωνω μαζι σου κ εχω κ γω τα δικα μου παραδειγματα. Δεν ισχυριστηκα ποτε στα ποστ μου κατι το διαφορετικο κ αν τα διαβασεις προσεκτικα πιστευω θα το δεις
The Future is Unwritten
<b>
The Clash
</b>

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Αύγ 2009 11:56

Όσο όσοι σπουδάζουν, πληρώνουν κάποιον για να κάνει την πτυχιακή τους, παρακαλάνε μέσα στο freestuff (και κάθε freestuff) να τους κάνουν την πτυχιακή, ή στέλνουν email απο Αγγλία για να ζητήσουν την πτυχιακή έτοιμη, τόσο εμείς που δεν έχουμε πτυχίο θα ζούμε. Αν αλλάξουν τα παραπάνω παίζει να γίνει το web design/development ιατρική.

Και κάτι άλλο:
Άντε στον προγραμματισμό μαθαίνει κάποιος κούτσα κούτσα... Στο web design αν δεν υπάρχει φαντασία και inspiration... χέσε μέσα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Αύγ 2009 12:02

cristusflo έγραψε:Οσο για τον Cherouvim ειναι γνωστο το ποιον του εδω κ χρονια...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 14 Αύγ 2009 12:11

Ετσι οπως το πατε σε λιγο θα πειτε οτι το να εχει καποιος πτυχιο ειναι μειον!Ημαρτον..!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2009 12:12

Και "ανεξάρτητος φορέας πιστοποίησης επιπέδου γνώσεων" να υπήρχε τι θα ρώταγε νομίζεις; Εκτός του ότι θα ρώταγε πράγματα τα οποία ίσχυαν πριν 5 χρόνια, θα καθόσουν να διάβαζες μια ύλη που θα καθόριζαν για να περάσεις τα τεστ.

Το επίπεδο των γνώσεων φαίνεται από το αποτέλεσμα σε πραγματικές συνθήκες, όχι από τεστ

Η καλύτερη λύση για να γίνει ξεκαθάρισμα στην αγορά είναι οι ίδιοι οι πελάτες, όσο υποστηρίζουν τους κακούς επαγγελματίες τόσο τους βοηθάνε να συνεχίσουν αυτό που κάνουν.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Αύγ 2009 12:27

CyberCr33p έγραψε:Και "ανεξάρτητος φορέας πιστοποίησης επιπέδου γνώσεων" να υπήρχε τι θα ρώταγε νομίζεις; Εκτός του ότι θα ρώταγε πράγματα τα οποία ίσχυαν πριν 5 χρόνια, θα καθόσουν να διάβαζες μια ύλη που θα καθόριζαν για να περάσεις τα τεστ.

Το επίπεδο των γνώσεων φαίνεται από το αποτέλεσμα σε πραγματικές συνθήκες, όχι από τεστ

Η καλύτερη λύση για να γίνει ξεκαθάρισμα στην αγορά είναι οι ίδιοι οι πελάτες, όσο υποστηρίζουν τους κακούς επαγγελματίες τόσο τους βοηθάνε να συνεχίσουν αυτό που κάνουν.
ε καλα... ενώ τα πτυχία είναι κάτι διαφορετικό? :kaloe: :lol:

να κάνει ντου ο φορέας να σου αναθέτει μια δουλειά σαν πελάτης και αν του παίξεις πουστιά να σε καμπανιάζει βαργιά. τι άλλο να βάλω μπροστά τη φαντασία μου να δουλέψει? :-)

scoobby υπερβάλεις! απλά παρουσιάζουμε την παργματικότητα.

cristusflo δεν μου απάντησες συνεχίζω να είμαι περίεργος αν σπούδασες Ελλάδα ή εξωτερικό.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες