Καινουργιο pc kanei restart!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
w4ts

Δημοσίευση από w4ts » 14 Αύγ 2009 13:38

Γεια σας εχω αγορασει ενα καινουργιο υπολογιστη με τα παρακατω χαρακτιριστηκα.
http://www.plaisio.gr/product.aspx?prod ... FD4B862DB2

Το pc κανει restart μονο του χωρις να βγαζει μπλε οθονες απλα κανει restart! πρωτη μου σκεψη ηταν το προβλημα ειναι hardware η καμια μνημη-τροφοδοτικο θερμοκρασια σε cpu κτλ κτλ κατεβασα κατι προγραμματα και διαπιστωσα οτι δεν ειναι προβλημα θερμοκρασιας τελικα το προβλημα ... οποτε πηρα τηλεφωνο το service και τους ειπα το προβλημα το παω εκει μου λεει ενα τυπος οτι το προβλημα το βρηκαμε και ηταν στο λειτουργικο το φτιαξαμε εισαι ετιμος!
Με επιφυλαξη παω σπιτη και διαπιστωνω οτι δεν εχει αλλαξει ακριβως τιποτα! ξανα τηλεφωνο φερτω μια φορα ακομα μου λεει ειναι σιγουρα προβλημα λειτουργικου απλα θελει format του λεω format κανω και μονος μου οποτε παω κανω format και κατα την διαρκεια της εγκαταστασεις παλι restart! ε πλεον δεν νομιζω να υπαρχει θεμα οτι το προβλημα ειναι hardware περνω παλι τηλ φερτω να το φτιαξουμε... το παω μετα απο κανα 3ωρω μου λεει ετιμος τα κοιταξα ολα σου αλλαξα και σκληρο τα τσεκαρα ολα μνημες κτλ κτλ εισαι ετιμος! παω σπιτι παλι τα ιδια!! περνω τηλ κανει εξωτερικο σου κανει την ζημια βγαλτα ολα και δοκιμασε παλι...
πειρα new keyboard new mouse τα εβαλα και σε διαφορετικα usb μηπως χτηπαει κατι εκει ... δοκιμασε την παλια οθονη μπας και φταιει αυτη... εβαλα το pc πανο σε ups εβγαλα τα υχεια εβγαλα το router! τιποτα δεν αλλαζει!
Tα restart τα κανει σε random φασεις ιδιαιτερα αν παιζεις καποιο παιχνιδι αλλα υπαρχει περιπτωση να κανει ενα restart σε 3 ωρες αλλα και η περιπτωση να κανει και 10 restart σε 1 ωρα! επισης κατι αλλο που παρατηρησα αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα ειναι πως τα γραφικα ειναι λιγο ακυρα και σχετικα αρκετα χαμηλα θα ελεγα για τις αναμενομενες αποδοσεις... ηπαρχει περιπτωση να φταιει η καρτα γραφικον ?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Αύγ 2009 13:49

tsekare arxika me afto http://www.memtest86.com/
kai vlepoume

w4ts

Δημοσίευση από w4ts » 14 Αύγ 2009 14:56

αμα δεν βγαλει κανενα λαθος το προγραμμα σημαινει οτι 100% η μνημη δεν εχει προβλημα γενικοτερα και οσο αφορα την συμβατοτητα και ψαχνω το λαθος καπου αλλου ?

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 14 Αύγ 2009 14:57

nai

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 14 Αύγ 2009 15:18

Κοίτα τώρα μπαίνεις σε μία διαδικασία που δεν θα έπρεπε. Να ψάξεις να βρείς τι φταίει ενώ το pc είνα καινούργιο. Πρέπει να πάς με τσαμπουκά και να τους πείς να σου ΄το ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ. ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ, ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΝ.

Αλλιώς ξεκίνάς και ψάχνεις. χαλασμένο motherboard , μη συμβατές μνήμες (είναι όλες ίδια μάρκα? ίδιο μοντέλο? δοκίμασε να το λειτουργήσεις με μία μόνο μνήμη πάνω.)
Κοιτάς για firmware motherboard, firmware κάρτας γραφικών, τσεκάρεις το event viewer μήπως προλαβαίνει να πιάσει errors προτού κάνει restart. Τσεκάρεις τον δίσκο για bad blocks, γενικά χρόνο και όρεξη να έχεις.

Πρίν πόσο καιρό το αγόρασες? Μήπως να ζήταγες τα λεφτά σου πίσω και να τους απειλούσες ότι θα κινηθείς νομικά?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Αύγ 2009 19:26

Μήπως το κάνει λόγο κάρτας γραφικών εάν υπερθερμένεται;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης