χρειαζομαι βοηθεια για συνδεση db

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kostas212

Δημοσίευση από kostas212 » 15 Αύγ 2009 14:13

εχω να κανω την παρακατω ασκηση:

"Με βάση όσα ορίσατε στις προηγούμενες ασκήσεις καλείστε να υλοποιήσετε την διεπαφή επικοινωνίας του συστήματος της εφαρμογής σας με τον χρήστη (interface) και να την συνδέσετε με τη βάση δεδομένων που έχετε υλοποιήσει σε προηγούμενη άσκηση. Η υλοποίηση της διεπαφής επικοινωνίας μπορεί να γίνει είτε σε Java είτε σε PHP"

μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ζηταει η ασκηση?
αυτο που εχω κανει εγω σε προηγουμενες ασκησεις ειναι η υλοποιηση της βασης σε mysql καθως κ καποιες επερωτησεις αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για το παραπανω ερωτημα.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 17 Αύγ 2009 13:25

Θα πρέπει να δημιουργήσεις φόρμες με html (αυτό είναι η διεπαφή) και με την php να κάνεις τις επερωτήσεις που έχετε διδαχτεί. Δηλαδή INSERT, DELETE, UPDATE, SELECT κ.λ.π.
Αφού έχεις φτιάξει ήδη την βάση δεδομένων, θα ξεκινήσεις να φτιάνεις φόρμες με html για να μπορείς να περνάς δεδομένα. Από εκεί και πέρα χρειάζεσαι την php για να συνδεθείς με τη βάση δεδομένων, αφού συνδεθείς τότε μπορείς να φτιάχνεις ερωτήματα, να κάνεις ελέγχους κ.λ.π.
Όλα αυτά αν ψάξεις λίγο μπορείς να τα βρεις και εδώ, είτε σε διάφορα βοηθήματα είτε σε ανάλογες ερωτήσεις χρηστών.

kostas212

Δημοσίευση από kostas212 » 17 Αύγ 2009 15:20

ευχαριστω.θα τα κοιταξω αυτα που μου ειπες

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης