Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Αύγ 2009 10:37

Είναι λίγο άσχετο με την ενότητα, αλλά μιας και θα συνδεθεί και υπολογιστής επάνω, θα ήθελα γνώμες για τηλεόραση στις 40 ίντσες...LCD εννοείται, Full HD με επίγειο ψηφιακό δέκτη και αυτό εννοείται.
Βασικά αν είχα τα λεφτά θα χτύπαγα κατευθείαν την LED της Samsung, αλλά ψάχνω κάτι με γύρω στα μισά: 700 ευρώ είναι το αρχικό μπάτζετ...

Μια πρώτη σκέψη μου είναι αυτή εδώ:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1295497

αλλά επειδή δεν έχω πάει ακόμα να δω από κοντά τηλεοράσεις, θέλω να έχω και άλλες γνώμες/προτάσεις για να πάω να δω και να αποφασίσω...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

eridanus

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από eridanus » 18 Αύγ 2009 17:25

Αγόρασα προ ημερών μια LG 42αρα με 720 ευρώ.
Στις "φωτεινές" εικόνες, άψογη.
Στις σκοτεινές, με απογοήτευσε.

Αν γυρνούσα πίσω, σε αυτά τα χρήματα, νομίζω θα έπαιρνα plasma. Πολύ καλύτερη εικόνα στις σκοτεινές σκηνές των ταινιών.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Αύγ 2009 21:03

Φίλε eridanus μπορείς να αναφέρεις το μοντέλο που πήρες;
Γενικότερα για τις plasma σε σχέση με τις lcd, έχω ακούσει ότι η ποιότητα απεικόνισης είναι χαμηλότερη - μοναδικό προτέρημα ότι είναι σχετικά φθηνότερες, στις μεγάλες ίντσες...
Δεν έχω ίδια άποψη ωστόσο.

mariosal
Honorary Member

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από mariosal » 19 Αύγ 2009 01:09

Οι LCD είναι καλύτερες από τις Plasma. Έχουν διάφορα features όπως High Definition, HDMI θύρες και τέτοια. Φυσικά καλύτερη ποιότητα χρώματος.

eridanus

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από eridanus » 19 Αύγ 2009 10:05

mechpanos, δεν το θυμάμαι το μοντέλο και είμαι στο γραφείο. Πηγαίνοντας σπιτι, θα το δω, και θα το γράψω.

MarioSal, θα σου πω ένα παράδειγμα: είδα τον "Τελευταίο των Μοικανών". Η μισή ταινία εχει σκοτεινες σκηνες.
Εάν δεν την είχα ξαναδει την ταινία... τώρα θα ειχα χάσει τις μισές σκηνές. Πχ, στη σκηνή στο νεκροταφείο των Ινδιάνων, φαινόταν μια μαυρίλα και οι υπότιτλοι.
Εχοντας ξαναδει την ταινία ηξερα οτι καπου εκει φαινόταν κάτι νεκροκεφαλές.
Ιδια χάλια και στις σκηνές πίσω από τον καταρράκτη.

Απογοητεύτηκα λέμε! Αυτά τα εντυπωσιακά χρώματα που έβλεπα στο μαγαζί που την αγόρασα, παραμένουν εντυπωσιακά μόνο σε σκηνές με πολύ φως. Πχ, απολαυσα ντοκυμαντέρ στο animal planet, αλλά μέχρι εκεί.

ΥΓ. Δεν είμαι ειδικός, δεν ξέρω να πω αν οι LCD είναι καλύτερες απο τις Πλασμα ή το αντίστροφο.
Εκ των υστέρων το ψάχνω λίγο το πράγμα, γιατί απογοητευτηκα από την επιλογή μου.
Μεταφέρω απλώς την πρόσφατη εμπειρία μου και θα πρότεινα στον επόμενο που θα αγοράσει τηλεόραση αυτών των ιντσών, να κάνει καλύτερη έρευνα από μένα.
Internet Services: www.multihosting.gr | www.multiradio.gr | Χρηματιστήριο Ιστοσελίδων - www.webstocks.gr

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από mechpanos » 19 Αύγ 2009 14:53

Το κοίταξα λίγο το θέμα και είδα ότι ρε παιδιά οι plasma βγαίνουν σε μεγάλες ίντσες κυρίως, και δεύτερον ότι κοστίζουν ακριβούτσικα!
Βέβαια όπως λένε διάφοροι ειδήμονες, η ποιότητα πχ μιας plasma 2000 ευρώ είναι αντάξια μιας lcd 3500 και ευρώ. Αλλά δεν πάω τόσο ψηλά εγώ!
Θα αρκεστώ σε μια φθηνούλα lcd εκεί να κάνω δουλειά μου με τα όποια αρνητικά ισχυρίζονται κάποιοι ότι έχει η τεχνολογία (κυρίως την χαμηλή αντίθεση και την δημιουργία ειδώλων, σε σχέση με τις plasma) και όταν βγουν -που θα βγουν- οι LED τηλεοράσεις, όπου θα μιλάμε πλέον για τον ΟΡΙΣΜΟ του contrast και της φωτεινότητας, τότε θα επανεξετάσω το ζητούμενο. Στο μεταξύ θα έχω εξοικονομήσει αρκετά ευρώ...
Επιπλέον, εκτός από την αρχική αγορά εξοικονομώ σε ενέργεια, σκέφτομαι και λίιιγο το περιβάλλον (χαμηλότερη κατανάλωση των LCD), ενώ μου πιάνει και λιγότερο χώρο.
Και καθώς η tv θα κρεμαστεί στον τοίχο και μάλλον θα μπει κουτιαστή σε γυψοσανίδα, παίζει ρόλο και η λεπτότητα και η εκπομπή θερμότητας - μήν το κάψω το μηχανάκι!
Θα χτυπήσω LCD λοιπόν... Λέω SAMSUNG ή PHILIPS, αύριο θα κατέβω σε κανένα κατάστημα να δω και να αποφασίσω!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τηλεόραση 40 ιντσών;;;

Δημοσίευση από Zizo » 19 Αύγ 2009 15:32

να μας ενημερώσεις πως σου φαίνεται αυτή που μάλλον πήρες...
καθώς και γω έχω κάποια ψιλοπροβληματάκια με viewsonic και schaub lorenz τώρα ίσος έπεσα σε προβληματικές οθόνες αλλά δεν ευχαριστήθικα

η viewsonic - VA1903wb έχει απαίσιο contrast είναι κάπως... από μια φάση και μετά δείχνει μαύρο ή φωτεινό μαύρο, δεν έχει σκούρο γκρι :lol: (με λίγη σάλτσα)

η άλλη οθόνη δεν περιγράφετε... μόνο με βίντεο μπορείτε να δείτε, κώλυσε την γρίπη...
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης