Ιδρυση offshore εταιρειασ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 20 Αύγ 2010 20:08

ε όπως είναι λοιπόν νόμιμο και δίκαιο να παίρνεις ταμείο ανεργίας, ενώ δουλεύεις, επειδή έχεις βρει άκρες, έτσι λοιπόν και εγώ είναι δίκαιο και νόμιμο να μην πληρώνω εδώ εφορία, να την πληρώνω εκεί που γουστάρω και να πάρω τη σύνταξη από τη χώρα που γουστάρω. Επίσης αφού εδώ θεωρούμε άνεργος, δεν έχω ασφάλεια, άρα πάω και πληρώνω εκεί που θέλω εγώ για την ασφάλεια μου. Έχεις πρόβλημα μήπως και με αυτό?

Πλησιάζεις τα πενήντα και οι απόψεις που έχεις δεν συμβαδίζουν με την ηλικία σου. Ψήφισε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να σε βολέψουν...

Αυτό που θα έπρεπε να κάνουν άτομα της δικής μου ηλικίας (είμαι ακριβώς στην ηλικία του γιου σου) είναι να δώσουν ένα χέρι ξύλο στους προηγούμενους για την κατάσταση της Ελλάδας σήμερα.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕ!

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 20 Αύγ 2010 20:09

Ασφαλεια. Πληρώνεις κανονικα το παμε αυτο. αλλιως δεν δικαιουσαι.
Υγεια. (παει με την ασφάλεια αλλα ειναι να μην μπεις σε νοσοκομειο).
Αν μπεις για κατι σοβαρο σε βλέπουν για κατι λιγοτερο απο σκυλο.
Ουτε να πεθανεις δεν θα μπορεσεις με αξιοπρέπεια.
Μην λεμε που σου προσφερει. αλλα σου "προσφερει".
Παιδεια. Ναι ναι. Η φοινικηκη προελευση της γραφής ο συνωστισμος της σμυρνης (μην μας παραξηγησουν οι γειτονες).
Τα αρτια σχολικα συγκροτήματα.
Τα καλογραμμενα βιβλια.
Δηλαδη αυτη η παιδεια που πηραμε... τι να σε πω.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 20 Αύγ 2010 21:17

ουτε ενα cent στα ταμεια του ελληνικου κρατους λεμε..

Κοβουν απο τους ανθρωπους των 500-600E οταν η γυναικα του πρωθυπουργου θα παρει συνταξη 2500Ε στα 47 της !

ουτε σαλιο ρε ! Ενα @ και πολυ τους ειναι :)
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 17:36

Καλησπέρα,
fiskilis έγραψε: απο εδω ομως εσεις και οι ομοιοι σας εχετε κοινωνικες απολαβες οπως υγεια ασφαλεια χωρις να συνεισφερετε ΟΥΤΕ μια δραχμη!

Δηλαδη ζητε σε βαρος του κοινωνικου συνολου και θελετε να βγητε και απο πανω!
hidedora έγραψε:Επί τουρκοκρατείας μας έλεγαν στα βιβλία ότι πλήρωναν οι Έλληνες 10% κεφαλικό φόρο και ήταν δυσβάσταχτος. Με φπα κοντά στο 25% είμαστε χαρούμενοι επειδή μας κυβερνούν Έλληνες;
αλλο ο κεφαλικος φορος που δεν επιστρεφει τιποτα και αλλο το ΦΠΑ που απο εκει θα εχω νοσοκομεια εστω και αυτα που εχω , και αστυνομια και πυροσβεστικη και καθαρους δρομους και φαρμακα , εσυ τι συνεισφερεις σε ολα αυτα?
Αν δεν απατώμαι εσύ δεν αποδίδεις ΦΠΑ στην Ελλάδα από την δραστηριότητα σου σαν κατασκευή/φιλοξενία ιστοσελίδων, τα λεφτά του ΦΠΑ πάνε στο εξωτερικό, τι διαφορά έχεις από τους υπόλοιπους που εχουν offshore στο κομμάτι του ΦΠΑ; Και μην μου πεις το Απο Αγγλια χωρις ΦΠΑ βαση Αγγλικης νομοθεσιας σε μια εναρμονισμενη Ευρωπαικη Αγορα που ειπες στον cretaforce γιατι ουτε οσοι εχουν offshore ειναι παρανομοι, ειναι βασει νομοθεσιας στην χωρα που ανηκουν. Οσο νομιμοι ειναι αυτοι αλλο τοσο εισαι και εσυ, δεν ειπα οτι παρανομει κανενας (βασει νομου) αλλα οτι κανεις απο τους 2 δεν συνεισφερει τον ΦΠΑ στην Ελλαδα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2010 17:53

gvard έγραψε:Καλησπέρα,
fiskilis έγραψε: απο εδω ομως εσεις και οι ομοιοι σας εχετε κοινωνικες απολαβες οπως υγεια ασφαλεια χωρις να συνεισφερετε ΟΥΤΕ μια δραχμη!

Δηλαδη ζητε σε βαρος του κοινωνικου συνολου και θελετε να βγητε και απο πανω!
hidedora έγραψε:Επί τουρκοκρατείας μας έλεγαν στα βιβλία ότι πλήρωναν οι Έλληνες 10% κεφαλικό φόρο και ήταν δυσβάσταχτος. Με φπα κοντά στο 25% είμαστε χαρούμενοι επειδή μας κυβερνούν Έλληνες;
αλλο ο κεφαλικος φορος που δεν επιστρεφει τιποτα και αλλο το ΦΠΑ που απο εκει θα εχω νοσοκομεια εστω και αυτα που εχω , και αστυνομια και πυροσβεστικη και καθαρους δρομους και φαρμακα , εσυ τι συνεισφερεις σε ολα αυτα?
Αν δεν απατώμαι εσύ δεν αποδίδεις ΦΠΑ στην Ελλάδα από την δραστηριότητα σου σαν κατασκευή/φιλοξενία ιστοσελίδων, τα λεφτά του ΦΠΑ πάνε στο εξωτερικό, τι διαφορά έχεις από τους υπόλοιπους που εχουν offshore στο κομμάτι του ΦΠΑ;
Εχεις λαθος

η φιλοξενια εφοσον ειναι αγορασμενο το πακετο δεν φορολογειται απο τον αγοραστη αν ειναι επαγγελματιας αλλα θα χρεωθει κανονικα απο τον τελικο χρηστη απο το τιμολογιο που πρεπει να κοψει στον πελατη του

αν ειναι ιδιωτης κανονικα θα πληρωσει ΦΠΑ και αυτο θα το βαλει στην εκκαθαριση του κατοπιν
απο το νομιμο αποδεικτικο που θα παραλαβει αμεσα

στην κατασκευη κοβω κανονικα τιμολογιο και χρεωνω κανονικα ΦΠΑ

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 17:59

fiskilis έγραψε: αν ειναι ιδιωτης κανονικα θα πληρωσει ΦΠΑ και αυτο θα το βαλει στην εκκαθαριση του κατοπιν
Τον ΦΠΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ; Ποια χωρα θα φτιαξει νοσοκομεια με αυτο τον ΦΠΑ; Τι δεν καταλαβες στην ερωτηση μου;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2010 19:56

gvard έγραψε:
fiskilis έγραψε: αν ειναι ιδιωτης κανονικα θα πληρωσει ΦΠΑ και αυτο θα το βαλει στην εκκαθαριση του κατοπιν
Τον ΦΠΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ; Ποια χωρα θα φτιαξει νοσοκομεια με αυτο τον ΦΠΑ; Τι δεν καταλαβες στην ερωτηση μου;
Βαση της Οικονομικης Ευρωπαικης ενοποιησης στον χωρο της φορολογισης στην Μεγαλη Βρετανια αν αγορασει απευθειας με ΦΠΑ 17.5%

στην Ελλαδα αν αγορασει μεσω εμου με καταθεση σε τραπεζα και με παραστατικο που θα λαβει απο Ελληνικο Δελτιο Παροχης Υπηρεσιων με ΦΠΑ 23%

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 20:04

Να το πω αλλη μια φορα: Αν καποιος αγορασει με αποδειξη απο την Μεγαλη Βρετανια, θα πληρωσει ΦΠΑ 17.5%. Αυτος ο ΦΠΑ σε ποια χωρα θα αποδοθει;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2010 20:07

gvard έγραψε:Να το πω αλλη μια φορα: Αν καποιος αγορασει με αποδειξη απο την Μεγαλη Βρετανια, θα πληρωσει ΦΠΑ 17.5%. Αυτος ο ΦΠΑ σε ποια χωρα θα αποδοθει;

Βαση της οικονομικης ενοποιησης της Ευρωπης και για την αποφυγη διπλης φορολογησης με βαση Ευρωπαικη νομοθεσια στην Μεγαλη Βρετανια οπως και ο ΦΠΑ που καταβαλεται στην Ιρλανδια για οσους εχουν εσοδα απο το Google Adsense

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 20:13

ΑΚΡΙΒΩΣ. Ο εν λόγω ΦΠΑ δεν θα γίνει ποτέ νοσοκομείο ή σχολείο στην Ελλάδα, το ίδιο συμβαίνει και με τις offshore εταιρίες. Και οι δύο περιπτώσεις είναι νόμιμες αλλά και οι δύο ζημιογόνες για την Ελλάδα εφόσον ο φόρος δεν αποδίδεται εδώ.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2010 20:16

gvard έγραψε:ΑΚΡΙΒΩΣ. Ο εν λόγω ΦΠΑ δεν θα γίνει ποτέ νοσοκομείο ή σχολείο στην Ελλάδα, το ίδιο συμβαίνει και με τις offshore εταιρίες. Και οι δύο περιπτώσεις είναι νόμιμες αλλά και οι δύο ζημιογόνες για την Ελλάδα εφόσον ο φόρος δεν αποδίδεται εδώ.
Σε αυτη την περιπτωση ειναι σε ταμειο που συνεισφερει στα κοινα Ευρωπαικα εσοδα που η Ελλαδα σαν χωρα του Νοτου εχει λαμβανει πολλα σε συγκριση με τις χωρες του βορρα ενω στις αλλες περιπτωσεις των φορολογικων παραδεισων ποτε δεν φτανει εδω ουτε λεπτο , αυτη ειναι η διαφορα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Αύγ 2010 23:15

Ο,τι έλαβε η Ελλάδα έλαβε. Ξέχνα τις υπόλοιπες απολαβές οπότε κάνε έναρξη επιχείρησης στην Ελλάδα ωστε να ερθει ο ΦΠΑ εδώ. Αν οι μισοί μεταπωλητές σαν εσένα δήλωναν σαν έσοδο την προμήθεια τους και άφηναν τον ΦΠΑ στην Ελλάδα θα ήταν ενα μικρό βήμα μεν, αλλά βήμα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2010 23:21

gvard έγραψε:Ο,τι έλαβε η Ελλάδα έλαβε. Ξέχνα τις υπόλοιπες απολαβές οπότε κάνε έναρξη επιχείρησης στην Ελλάδα ωστε να ερθει ο ΦΠΑ εδώ. Αν οι μισοί μεταπωλητές σαν εσένα δήλωναν σαν έσοδο την προμήθεια τους και άφηναν τον ΦΠΑ στην Ελλάδα θα ήταν ενα μικρό βήμα μεν, αλλά βήμα.
αμα βγαλει ο ΟΑΕΔ καμια τετοια βοηθεια να εισαι σιγουρος οτι θα το κανω
μεχρι τοτε ο συνεργατης μου σε καθε περιπτωση κοβει δελτιο παροχης με τους αναλογους φορους και εισπρατει το αναλογουν κερδος του και το ΦΠΑ και την εφορια που αναλογει σε καθε πραξη

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Αύγ 2010 00:29

Διαβάζεις μόνο όσα σε συμφέρουν μου φαίνεται. Για άλλη μία φορά θα σου θυμίσω οτι διαφημίζεις φιλοξενία με 17.5% ΦΠΑ (ειδικά οταν εγινε ο ΦΠΑ 21%) σαν "κέρδος" του χρήστη, ενώ στην ουσία Ο ΦΠΑ αυτός δεν αποδίδεται στο Ελληνικό κράτος. Οταν ξεκινήσεις και κόβεις όλες τις φιλοξενίες με Ελληνικό ΦΠΑ τότε θα έχεις το δικαίωμα για εμένα να μιλάς για φοροδιαφυγές και διαφύγοντες ΦΠΑ οι οποιοι θα βοηθούσαν το ελληνικό κράτος με νοσοκομεία κλπ (οπως εσύ είπες).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Αύγ 2010 01:26

gvard έγραψε: Οταν ξεκινήσεις και κόβεις όλες τις φιλοξενίες με Ελληνικό ΦΠΑ τότε θα έχεις το δικαίωμα για εμένα να μιλάς .
μηπως να σου ζητησουμε και την αδεια να αναπνεουμε?
νομιζω οτι μερικοι μερικοι τον εχετε παρει πολυ ψηλα τον αμανε και νομιζετε οτι κατι εισαστε!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες