eEdit CMS

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 26 Αύγ 2009 18:57

Θα ήθελα γνώμες για το http://e-edit.qoolsoft.gr

Δεν θέλω για τον σχεδιασμό μιάς και το template είναι όπως το κατέβασα απο το ΝΕΤ. Θέλω γνώμες για τον τρόπο λειτουργίας του cms.

Κυρίως:

Bugs
Εμφάνιση στον browser
Βελτιώσεις που μπορεί να γίνουν

Στοιχεία:

Username: admin
Password : admin

Για να συνδεθείτε πιέστε "Ctrl+L" ώστε να εμφανιστεί το login box.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Αύγ 2009 22:29

Είναι αξιοθαύμαστο που προσπαθείς δημόσια κάτι τέτοιο και συγχαρητήρια.

Ωστόσο στη χρηστικότητα νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Σκέφτεσαι σαν προγραμματιστής σχετικά με το σχεδιασμό του user interface. Αυτό δεν είναι σωστό. Πρέπει να σκέφτεσαι σαν 70χρονος μπακάλης ενός χωριού της ορεινής Ναυπακτίας σχετικά με το πού θα βάλεις τις επιλογές του πίνακα διαχείρισης και πώς θα τις ταξινομήσεις. Δεν το φτιάχνεις αυτό για προγραμματιστές, ούτε καν για εξοικειωμένους χρήστες. Το φτιάχνεις για άσχετους, ή ακόμα και για άτομα με αναπηρίες. Αυτό να έχεις πάντα κατά νου και θα βγαίνει πάντα σωστό για όλους (universal design).

Δεν βρήκα κάτι καλό σχετικά με το usability και το παράτησα μετά τα 5 λεπτά πειραματισμού. Όλα βρίσκονται αλλού γι αλλού, τα κουμπιά προσθήκης, ο text editor, όλα. Και γενικά τα πάντα απλώνονται παντού χωρίς κάποια λογική στην παρουσίαση.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να το μαζέψεις το όλο θέμα και να φτιάξεις ένα κεντρικό κατανοητό μενού επιλογών. Επιπλέον σκέφτεσαι σαν προγραμματιστής και σχετικά με τις δυνατότητες του CMS. πχ Δεν είναι τόσο βασικό για τον χρήστη ενός CMS να μπορεί να βάλει meta tags γιατί αυτά μπορεί να τα βάλει και ο web designer/marketer/developer του. Το βασικό όμως θα είναι να βρει 3 μεγάλα κουμπιά που θα λέει το ένα "προσθήκη", το άλλο "επεξεργασία" και το άλλο "διαγραφή".

Γενικώς θέλει να αλλάξεις νοοτροπία στην παρουσίαση.

Φυσικά όλα αυτά στα γράφω γιατί θαυμάζω την προσπάθειά σου, μην τα πάρεις στραβά. Δεν θα καθόμουν να γράψω καν αν δεν ήταν αξιέπαινο αυτό που κάνεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

eEdit CMS

Δημοσίευση από dimsis » 26 Αύγ 2009 22:43

Καλό είναι το edit in place, αλλά έτσι όπως είναι τώρα ανά div ή block να κάνεις edit πιστεύω θα μπερδεύει τον χρήστη. Ο απλός χρήστης θέλει όλη τη σελίδα να την αλλάζει όπως κάνει στο word του. Όχι δηλαδή διαφορετικές ενότητες / blocks.
Το ΠΩΣ θα γίνει αυτό στο web σωστά και φιλικά θα δείξει... έχω δει και άλλες αντίστοιχες προσπάθειες σε υπάρχοντα CMS που στην αρχή με εντυπωσίασαν, αλλά τελικά δεν ήταν βολικά και ευκολόχρηστα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Αύγ 2009 22:47

Το να δίνεις στον χρήστη τη δυνατότητα να αλλάξει όλη τη σελίδα είναι σα να αφήνεις ένα μωρό παιδί με μια τούρτα σοκολάτα μόνο του σε ένα δωμάτιο. Και κόψιμο θα το πιάσει και εμετό θα κάνει και τα ρούχα του θα λερώσει και τους κάτασπρους τοίχους αιδοίο θα τους κάνει. Κόψτου ένα μικρό κομμάτι και τάισέ το κουταλιά κουταλιά. Όταν μεγαλώσει θα μάθει ότι η ζάχαρη κάνει κακό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από korgr » 26 Αύγ 2009 23:38

cdhyper έγραψε:Το να δίνεις στον χρήστη τη δυνατότητα να αλλάξει όλη τη σελίδα είναι σα να αφήνεις ένα μωρό παιδί με μια τούρτα σοκολάτα μόνο του σε ένα δωμάτιο.
+1

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Αύγ 2009 01:43

@cdhyper
Πρώτα απ όλα ευχαριστώ.

Σχετικά με την χρηστικότητα έχεις δίκιο. Βασικά το που θα εμφανίζεται ο editor είναι απόλυτα παραμετροποιήσιμο και λογικά θα αλλάζει απο template σε template άν και η συνήθεια είναι μεγάλο πρόβλημα και καλό θα ήταν να παραμείνει σε κάποιο σημείο σταθερός.

Σκέφτομαι σαν προγραμματιστής. Βέβαια γι αυτό το λόγο ζητάω feedback. Δεν παίζει παρεξήγηση ακόμη και σε εχθρικές κριτικές, πόσο μάλλον σε κριτικές με σκοπό την βελτίωση μου.

@dimsis
Συμφωνώ με τον cdhyper στο ότι δεν πρέπει να αφήσω το design στον χρήστη απλά και μόνο για να μην τα κάνει σκατά. Πιστεύω ότι μετά το refactor που θα κάνω θα σου αλλάξει λίγο την γνώμη (ελπίζω βέβαια ;) )

Άρα:
1
Ευκολότερο στην χρήση (Θα βάλω την μάνα μου να το δουλέψει :P )

2
Πιστεύω ότι μερικές ρυθμίσεις που θα είναι προσβάσιμες μόνο στον διαχειριστή ώς προς το τί μπορεί να δεί ο χρήστης είναι ότι πρέπει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

eEdit CMS

Δημοσίευση από dimsis » 27 Αύγ 2009 12:13

Δεν σου το προτείνω να τους δώσεις full page edit Βασίλη. Την γνώμη μου γενικότερα για το ajaxοειδές edit in place που παίζει σε διάφορα CMS διατυπώνω και γιατί δεν έχει περπατήσει όσο θα ήθελαν όσοι έχτισαν ολόκληρα CMS πάνω σε τέτοιες τεχνικές.

Γνωρίζετε και εσείς πως οι απλοί χρήστες:
1ον) ΔΕΝ θέλουν να εκπαιδεύονται. Θέλουν να έχουν κάτι που να το δουλεύουν άμεσα χωρίς να χρειάζεται να διαβάσουν οδηγίες ή να τους εκπαιδεύσεις σε "καινούργια κόλπα"
2ον) Θέλουν περιβάλλον και interface σαν αυτά που έχουν μάθε και έχουν συνηθίσει ήδη.

Αν τους έδιναν μια μίξη «ζωγραφικής με word» όπου με απλό τρόπο να μπορούν να βάζουνε / μετακινούν / ενημερώνουν το περιεχόμενο των σελίδων τους με όσο πιο απλό τρόπο , είμαι σίγουρος πως θα το αγαπούσανε πολλοί.

Τώρα πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο web και πως θα λυθούν θέματα ασφάλειας μόνο θεωρητικά μπορούμε να το συζητήσουμε και με φανταστικά σενάρια. Εδώ με το http://www.wix.com/ έχουν φτιάξει 1.071.690 sites που να τους έδιναν κάτι ακόμα πιο εύχρηστο και φιλικό που να δίνει και καλύτερα οπτικά αποτελέσματα.

mariosal
Honorary Member

eEdit CMS

Δημοσίευση από mariosal » 27 Αύγ 2009 18:21

Πάρα πολύ ωραίο το eEdit, απλό, γρήγορο και εύκολο στη χρήση! Well done ThyClub! :clap: :clap:

Καλύτερα να αλλάξεις στο admin panel το κομμάτι που κάνεις edit το περιεχόμενο ( τίτλος, κείμενο, κτλ ) γιατί μπερδεύει κάποιον που το βλέπει για πρώτη φορά. Α και όταν κάποιος γράψει admin admin για να κάνει log in καλό θα ήταν άμα πατήσει enter να πηγαίνει στο admin panel.

Υ.Γ. Δε φοβάσαι μήπως κάποιος σου το χαλάσει μιας και το έχεις ανοιχτό σε edit;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από Basilakis » 27 Αύγ 2009 18:34

Μπορεί να κάνει rollback πολύ εύκολα :)

Plus, προσπάθησα να διαγράψω κάτι και ενώ το διέγραψε, μετά το ξαναπέρασε οπότε :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Αύγ 2009 18:51

MarioSal έγραψε:Πάρα πολύ ωραίο το eEdit, απλό, γρήγορο και εύκολο στη χρήση! Well done ThyClub! :clap: :clap:

Καλύτερα να αλλάξεις στο admin panel το κομμάτι που κάνεις edit το περιεχόμενο ( τίτλος, κείμενο, κτλ ) γιατί μπερδεύει κάποιον που το βλέπει για πρώτη φορά. Α και όταν κάποιος γράψει admin admin για να κάνει log in καλό θα ήταν άμα πατήσει enter να πηγαίνει στο admin panel.

Υ.Γ. Δε φοβάσαι μήπως κάποιος σου το χαλάσει μιας και το έχεις ανοιχτό σε edit;
:) Μα είναι demo. Τί να φοβηθώ αφού γράφω ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις εκεί; ;)
Σχετικά με το admin panel... Η φιλοσοφία του είναι να μην έχει panel. Να είναι ένα είδος WYSIWYG

Άβαταρ μέλους
Aflex

eEdit CMS

Δημοσίευση από Aflex » 27 Αύγ 2009 19:34

Ουάου. Εντυπωσιάστηκα ThyClub.

Καταρχάς συγχαρητήρια και μπράβο για τον κόπο σου. Είναι εξαιρετική δουλειά.

Εγώ μπόρεσα να κινηθώ εύκολα πάντως στις λειτουργίες του και μου φάνηκε πολύ καλό. Σίγουρα όπως ανέφερε cdhyper ένας inexperienced user θα χαθεί λίγο με το interface, αλλά πιστευώ πως αυτό λύνεται εύκολα με μικροαλλαγές στην τοποθέτηση των κουμπιών.

Cheers. :)

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από vassilism » 27 Αύγ 2009 22:50

ThyClub έγραψε:Σχετικά με το admin panel... Η φιλοσοφία του είναι να μην έχει panel. Να είναι ένα είδος WYSIWYG
Συγχαριτήρια για την προσπάθεια. Πολύ καλή ιδέα και υλοποίηση.
Ο editor καλό θα ήταν να μπει σε ένα ποιο εμφανές σημείο γιατί εκεί πάνω που είναι δεν τον προσέχεις εύκολα.
Επίσης για τα κουμπιά που σου είπαν και τα παιδιά συμφωνώ. Πρέπει να μουν σε σημείο που να κάνουν μπάμ.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Αύγ 2009 01:15

Έκανα μερικές αλλαγές.

Αυτή τη φορά εμφανίζω τον editor πάνω απο πεδίο που επεξεργάζεται εκείνη την στιγμή. Μένουν μερικά σημεία που θα βοηθάνε τον χρήστη να καταλάβει τι πρέπει να κάνει και πως, τα οποία θα μπούν σε λίγο καιρό.

Παρακαλώ δείτε αν οι αλλαγές βοηθάνε καθόλου :idea:

mariosal
Honorary Member

eEdit CMS

Δημοσίευση από mariosal » 28 Αύγ 2009 02:04

Δε νομίζω ότι τα pop up, που εμφανίζονται όταν πατάς να φτιάξεις νέα σελίδα, είναι καλή ιδέα.

Ένα πράσινο κουτάκι όταν κάνεις edit το όνομα μιας σελίδας τι είναι;

Καλό θα ήταν να γράφεις κάπου τι είναι κάθε κουτί στο edit. ( Τίτλος, Keywords, Text )

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

eEdit CMS

Δημοσίευση από ThyClub » 28 Αύγ 2009 10:26

Το πράσινο κουτάκι είναι μέρος του template mario.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες