Αποτυχία ή επιτυχία;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από emphasy » 31 Αύγ 2009 17:34

Hello σε όλους! Τον τελευταία καιρό είχα χαθεί γιατί έδινα πανελλήνιες και έπρεπε να διαβάζω! Anyway βγήκαν οι βάσεις και έχασα για λίγο την Πληροφορική Θεσσαλονίκης και μπήκα στο ΤΕΙ πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη!

Είμαι σε αδιέξοδο, δεν ξέρω τι να κάνω και πιστεύω ότι εδώ υπάρχουν άτομα από τις σχολές αυτές και μπορούν να με βοηθήσουν κάπως.

Λοιπόν, το ΑΕΙ το έχασα. Το ΤΕΙ έχω ακούσει γενικά και αόριστα ότι είναι καλό γίνεται καλή δουλειά κτλ Έχω ακούσει επίσης ότι είναι πιο καλό και από τα ΑΕΙ πληροφορικής. Δεν μου φαίνεται λογικό αλλά ούτε και παράλογο. Τώρα, υπάρχει η δυνατότητα να πάω στο εξωτερικό (Αγγλία κυρίως) αλλά θα χάσω ένα χρόνο λόγω το ότι έχουν τελειώσει οι εγγραφές και θέλω επιπλέον να κάνω και μερικά πιο εξειδικευμένα μαθήματα αγγλικών.

Τέλος, τίθεται το θέμα να ξαναδώσω... Προσωπικά το απορρίπτω γιατί ήταν μια σχετικά κουραστική χρονιά και δεν θέλω να την επαναλάβω για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μου εξασφαλίζει τίποτα 100% όπως μου συνέβη και φέτος!

Αν ξέρει κανείς, ας μου πει, αν αξίζει να πάω στο ΤΕΙ (προσωπικά δεν έχω πρόβλημα που είναι ΤΕΙ), μπορώ έπειτα να κάνω μεταπτυχιακά σε καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού; Να κάνω τα χαρτιά μου και να πάω στην Αγγλία ώστε να έχω ένα πιο αξιόπιστο πτυχίο που θα μου παρέχει περισσότερες διεξόδους; Τελικά δεν ξέω αν το αποτέλεσμα ήταν επιτυχία ή αποτυχία...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

PS. Αν το έχω σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από Basilakis » 31 Αύγ 2009 17:57

Τιτακο καλησπέρα,

Καρχήν δεν μιλάμε για αποτυχία σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στο ΤΕΙ και να μας έρθεις εδώ πάνω στη Θεσσαλονίκη.

Είναι απο τα καλύτερα TEI πληροφορικής.

Όσο αναφορά την Αγγλιά, εάν έχεις τη δυνατότητα (ποιο πολύ οικονομική) είναι μια λύση.

Αλλα για εμένα, όχι αφού κατάφερες το ΤΕΙ στη Θεσσαλονικη :)

Thoughtless
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από Thoughtless » 31 Αύγ 2009 18:09

Δεν είναι αποτυχία, συμφωνω.

Δες το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ και αξιολόγησε το.
Έχω φίλους στο ΤΕΙ (τελειόφοιτους πλέον) και οι εντυπώσεις τους τα χρόνια που σπούδαζαν είναι καλές.
Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να πάρεις κατεύθυνση, που σημαίνει ότι είναι λίγο μονόδρομος.

Π.Σ. έτσι όπως έχουν τα πράγματα στην ελλάδα το πτυχίο στον τομέα πληροφορικής χρησιμεύει μόνο αν θες να μπεις στο δημόσιο.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από cyberfreak » 31 Αύγ 2009 18:11

ελα ρε φιλε και εγω εκει ηθελα να περασω πριν 3-4 χρονακια αλλα δεν τα καταφερα και πηγα ιεκ :P :P συγχαρητηρια!!!

emphasy
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από emphasy » 31 Αύγ 2009 18:28

Δημόσιος υπάλληλος δεν πρόκειται να γίνω πότε, αυτό είναι το σίγουρο!
Στενοχωριέμαι περισσότερο γιατί το ΑΕΙ τα έχασα από *αρκουδίτσα* μου στα μαθηματικά (+από τον υψηλό συντελεστή του μαθήματος) όπως και τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς :(

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Αύγ 2009 18:47

Η ερώτηση είναι απλή... Σου αρέσει το ΤΕΙ???

Αλλιώς συζητάμε χωρίς λόγο...

:)
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Αύγ 2009 18:51

Εάν έχεις σκοπό να διαβάζεις πήγαινε Θεσσαλονίκη για να τελειώσεις στην ώρα σου. Εάν δεν έχεις σκοπό να διαβάζεις πήγαινε εξωτερικό που εκεί θες δεν θες θα περνάς τα μαθήματα αλλιώς θα σε διώξουν.

emphasy
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από emphasy » 31 Αύγ 2009 19:02

GeoStuff έγραψε:Η ερώτηση είναι απλή... Σου αρέσει το ΤΕΙ???

Αλλιώς συζητάμε χωρίς λόγο...

:)
Ναι καλό φαίνεται! Απ' ότι βλέπω δεν σου δίνει βέβαια ΤΙΣ δυνατότητες αλλά καλό φαίνεται... Δεν έχω πάει ακόμη για να μπορώ να έχω μια δικιά μου πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Αλλά για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι μου αρέσει!

@CyberCr33p: Όσο για το διάβασμα, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου διαβάζω, δεν είμαι το παιδί με τον βιβλίο αγκαλιά, αλλά διαβάζω. Τώρα είτε είναι Ελλάδα, είτε Αγγλία είτε Ζιμπάμπουε αν μπορώ να διαβάσω ώστε να πετύχω σε κάτι θα το κάνω!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Αύγ 2009 19:26

Τότε πήγαινε Θεσσαλονίκη, δεν υπάρχει λόγος να ξενιτευτείς.

Όσο αφορά το τίτλο του θέματός σου "Αποτυχία ή επιτυχία" να ξέρεις ότι τον απολογισμό δεν μπορείς να τον κάνεις από τώρα. Γιατί ακόμα και κάτι που μπορεί να σου φαίνεται ως αποτυχία τώρα μπορεί στο μέλλον να δεις ότι ήταν επιτυχία και να σου έρθουν πιο βολικά τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Αύγ 2009 19:41

Titak0s έγραψε:Ναι καλό φαίνεται! Απ' ότι βλέπω δεν σου δίνει βέβαια ΤΙΣ δυνατότητες αλλά καλό φαίνεται...
Αυτό είναι καλή αρχή... :D :D :D
CyberCr33p έγραψε:Τότε πήγαινε Θεσσαλονίκη, δεν υπάρχει λόγος να ξενιτευτείς.
Μισό να τα δούμε λίγο πρακτικά τα θέματα...

Και η Θεσσαλονίκη έχει έξοδα γιατί πρέπει να έχει νοίκι, πρέπει να έχει τηλέφωνο - ιντερνετ, φαγητά, κτλ κτλ...

Μην αποκλείεις την Αγγλία λόγω κόστους και απόστασης... Ρήξε πρώτα μια ματιά σε τιμές για εστίες και πανεπιστήμια, ευχαρίστως να σε βοηθήσω και εγώ με ό,τι θες, και μετά αποφασίζεις...

Και ο ένας χρόνος που θα χάσεις δεν είναι τίποτα γιατί το ΤΕΙ θα το τελειώσεις στα 4 και την σχολή έξω στα 3 οπότε στα ίδια είσαι...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από nikolas27 » 31 Αύγ 2009 19:47

καταρχας συγχαρητηρια. προτεινω να βγαλεις το τει και να κανεις ενα μεταπτυχιακο εξω ή να πας κατευθειαν στον geostuff εαν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα οπως προειπε ο βασιλακης.

edit: περνα και απο εδω www.ucas.com

emphasy
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από emphasy » 31 Αύγ 2009 20:43

GeoStuff έγραψε: Μισό να τα δούμε λίγο πρακτικά τα θέματα...

Και η Θεσσαλονίκη έχει έξοδα γιατί πρέπει να έχει νοίκι, πρέπει να έχει τηλέφωνο - ιντερνετ, φαγητά, κτλ κτλ...

Μην αποκλείεις την Αγγλία λόγω κόστους και απόστασης... Ρήξε πρώτα μια ματιά σε τιμές για εστίες και πανεπιστήμια, ευχαρίστως να σε βοηθήσω και εγώ με ό,τι θες, και μετά αποφασίζεις...

Και ο ένας χρόνος που θα χάσεις δεν είναι τίποτα γιατί το ΤΕΙ θα το τελειώσεις στα 4 και την σχολή έξω στα 3 οπότε στα ίδια είσαι...
Συμφωνώ! Στην Θεσσαλονίκη θα έχω νοίκι, λογαριασμούς, φαΐ, εξόδους, καφέδες (όσο να 'ναι στην Θεσσαλονίκη θα 'μαι) κτλ κτλ

Στην Αγγλία θα έχω το πανεπιστήμιο, την εστία και το φαΐ! Εξόδους πιο πολλές από Θεσσαλονίκη δεν θα έχω όπως επίσης στην τιμή της εστίας είναι λογαριασμοί και τέτοια μέσα!

Πάνω κάτω είναι τα ίδια λεφτά +-1000€ είναι δεν είναι!

Και άντε ΟΚ θα πάω έξω, σε ποιο πανεπιστήμιο; Έχω δει Oxford, Warwick, Imperial που με ενδιαφέρουν... Πρέπει να με δεχτούν κιόλας... Συνεντεύξεις και λοιπές μλκίες... Και δεν συμμαζεύεται...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από Pavel » 31 Αύγ 2009 20:44

Αφού μπορείς να φύγεις έξω, φύγε. Μπορεί να μην θέλεις να κάτσεις εκεί αφού τελειώσεις αλλά σίγουρα θα έχεις περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες για να διαλέξεις σε σχέση με την Ελλάδα.
Εκεί, διαλέγεις και παίρνεις. Εδώ δεν διαλέγεις, μόνο αρπάζεις.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Αύγ 2009 20:50

Titak0s έγραψε:Και άντε ΟΚ θα πάω έξω, σε ποιο πανεπιστήμιο; Έχω δει Oxford, Warwick, Imperial που με ενδιαφέρουν... Πρέπει να με δεχτούν κιόλας... Συνεντεύξεις και λοιπές μλκίες... Και δεν συμμαζεύεται...
Βρες τι θες να κάνεις και τα άλλα τα βρίσκουμε... Electic and Electronic Engineering έχει και στο Bristol και είναι και ένα από τα καλύτερα...

Έχει πάει ο αδελφός μου εκεί και έχω ακούσει τα καλύτερα...

Συνεντεύξεις και μ******ς θα τις κάνεις και θα σου αρέσει και όλας...

:D

Άβαταρ μέλους
Aflex

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από Aflex » 31 Αύγ 2009 21:17

Κάνε αιτήσεις μέσω UCAS στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν στην Αγγλία και φύγε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα :D .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες