Αποτυχία ή επιτυχία;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από agrippas » 31 Αύγ 2009 22:42

Να πας στο ΤΕΙ. Μην πας στην Αγγλία. Θα είναι το μεγαλύτερο λάθος που έκανες, εκτός κι αν έχεις λεφτά και χρόνο (τα καλύτερά σου χρόνια) για πέταμα οπότε γούστο σου.

Η Αγγλία πραγματικά δεν αξίζει τη φήμη της και τα λεφτά της. Συν οτι δεν μας χωνεύουν ως λαό και μας κοιτούν μόνο στην τσέπη.

(Παθώς και μαθώς)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από GeoStuff » 31 Αύγ 2009 23:10

agrippas έγραψε:Να πας στο ΤΕΙ. Μην πας στην Αγγλία. Θα είναι το μεγαλύτερο λάθος που έκανες, εκτός κι αν έχεις λεφτά και χρόνο (τα καλύτερά σου χρόνια) για πέταμα οπότε γούστο σου.

Η Αγγλία πραγματικά δεν αξίζει τη φήμη της και τα λεφτά της. Συν οτι δεν μας χωνεύουν ως λαό και μας κοιτούν μόνο στην τσέπη.

(Παθώς και μαθώς)
Διαφωνώ... Έχω σπουδάσει Αγγλία, δουλεύω Αγγλία και μόνο τα καλύτερα λένε για τους Έλληνες... Δεν ξέρω πού σπούδασες αλλά μάλλον έχεις πέσει σε περίπτωση...

Έχω φίλους, μερικοί είναι και εδώ μέσα, που βρίζουν την ώρα που έφυγαν από Αγγλία... Περίεργο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

ALR
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από ALR » 01 Σεπ 2009 15:33

Έλα Θεσσαλονίκη. Καλός καφές, ωραία κορίτσια και τέλεια φοιτητική ζωή.

Τώρα για το ΤΕΙ δεν ξέρω :lol:
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 15:34

ALR έγραψε:Έλα Θεσσαλονίκη. Καλός καφές, ωραία κορίτσια και τέλεια φοιτητική ζωή.

Τώρα για το ΤΕΙ δεν ξέρω :lol:
να δω πότε θα πιούμε έναν!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από soteres2002 » 01 Σεπ 2009 23:59

Titak0s έγραψε: Λοιπόν, το ΑΕΙ το έχασα. Το ΤΕΙ έχω ακούσει γενικά και αόριστα ότι είναι καλό γίνεται καλή δουλειά κτλ Έχω ακούσει επίσης ότι είναι πιο καλό και από τα ΑΕΙ πληροφορικής. Δεν μου φαίνεται λογικό αλλά ούτε και παράλογο.
Η αλήθεια είναι πως στο πανεπιστήμιο θεσσαλονίκης οι προπτυχιακές σπουδές στο τμήμα πληροφορικής είναι λίγο χάος, σίγουρα όμως δεν είναι συγκρίσιμο με το ΤΕΙ! Έχω ακούσει κι εγώ να το συγκρίνουνε με το ΤΕΙ, αλλά η σύγκριση είναι έγκυρη μόνο στο θέμα τον υποδομών (εργαστήρια). Ακόμα και εκεί μπορείς να "δεις" πολύ περισσότερα πράγματα από το ΤΕΙ, και δεν θέλω να ορίσω κανένα μέτρο σύγκρισης. Άλλο επίπεδο γνώσεων το ένα άλλο το άλλο (αν κρίνουμε από το πρόγραμμα σπουδών και όχι από τις γνώμες που ακούμε από δω κι απο κει), επίσης άλλο το χαρτί που θα πάρεις από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και άλλο του ΤΕΙ, άλλο κύρος το ένα και άλλο το άλλο.

Κατά την δική μου γνώμη ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις πρέπει να μάθεις από πριν τι πρόγραμμα σπουδών παρέχει το ίδρυμα που θα σπουδάσεις. Αυτό είναι πολύ σημαντικό, γιατί πολλοί υποψήφιοι το παραβλέπουν επειδή δήθεν η πορεία τους και κατά συνέπεια το πτυχίο τους και η επαγγελματική σταδιοδρομία τους από τάδε πανεπιστήμιο θα έχει μεγαλύτερο πρεστίζ από κάποιο άλλο "κατώτατο" ίδρυμα! Δεν είναι τυχαίο ότι πχ στο ΠΙ που σπουδάζω εγώ μπαίνουν άτομα (συνήθως με περισσότερα μόρια από την βάση της σχολής) που άλλα περιμένουν και άλλα βρίσκουν. Το αποτέλεσμα είναι πολλά από αυτά τα άτομα κάνουν 5, 6, 7 και 8 χρόνια για να πάρουν το πτυχίο (όσον αφορά αυτό το ζήτημα στο ΑΠΘ στατιστικά ο χρόνος φοίτητησης είναι αρκετά μικρότερος από άλλα αντίστοιχα τμήματα, πχ αν συγκρίνεις με ΠΚ ή ΠΙ).

Όσον αφορά την σύγκριση μεταξύ των 2 σχολών, φυσικά hands up για ΑΠΘ! Αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι το να ξαναεπαναλάβεις τις πανελλαδικές είναι δύσκολο για σένα (προσωπικά ούτε εγώ θα το δοκίμαζα) και επειδή όπως λες δεν σε ενοχλεί να πας στο ΤΕΙ, σου προτείνω να πας εκει, και απο κει και πέρα με το καλό αποφασίζεις αργότερα για μεταπτυχιακές σπουδές. Από την άλλη, επειδή ανέφερες κάποια (καλά) ονόματα πανεπιστημίων της Αγγλίας, εφόσον μπορείς να δοκιμάσεις να μπεις και έχεις την οικονομική δυνατότητα, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο και άμα σε ψήνει σοβαρά (και όχι επειδή είναι Αγγλία) σκέψου το και κάντο! Εξάλου το έκαναν κι άλλοι και πέτυχαν. Επίσης, και ένα χρόνο να χάσεις χέστηκε η φοράδα στ αλόνι. Όπως είπε και κάποιος πριν, 3 χρόνια θα κάνεις εκει άμα πας οπότε θα "πατσίσεις" χρονικά με το αντίστοιχο προπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα.

Παρεπιπτόντως, υπάρχει κάποιος εδώ που σπουδάζει Πληροφορική σε ελληνικό πανεπιστήμιο (ΑΠΘ, ΠΙ κτλ);

ΥΓ: Δεν είμαι εγώ αρμόδιος να συγκρίνω τα τμήματα μεταξύ τους και η άποψή μου έτσι κι αλλίως είναι υποκειμενική, αλλά αν θέλει κανείς μπορώ να πω ότι σε αρκετά από τα ίδια μαθήματα του ΑΠΘ και του ΠΙ υπάρχει μια "χαλαρότητα" (σε βάρος του ΑΠΘ)... Δηλαδή τα αντίστοιχα μαθήματα (κάποια από αυτά βασικά) απαιτούν πολύ πολύ κόπο και σοβαρό διάβασμα κατά την διάρκεια του εξαμήνου για να περαστούν, ενώ στο ΑΠΘ μπορεί κάποιος με σαφώς πολύ λιγότερο κόπο να περάσει..
ΥΓ 2: Πώς και δεν δήλωσες και το ΠΙ (πραγματικά όχι ότι-κι-οτι σχολή) Τιτάκο; Εδώ σίγουρα θα πέρναγες, και προσωπικά θα έλεγα ότι είναι πολύ καλή επιλογή.. (Η βάση από 18.500 που ήταν καποτε έχει πέσει στο 15-something και δυστυχώς απ οτι φαίνεται θα συνεχίσει να πέφτει και στο μελλον). Όπως και να χει τα πάντα εξαρτόνται από σένα και τις δικές σου αποφάσεις.. Ψάξε καλά και κρίνε, και σίγουρα δεν θα βγεις χαμένος.
ΥΓ3: κάτι πήρε το μάτι μου πριν για electronic engineering... δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε.. καμία σχέση με computer science! Ασχέτως αν στο εξωτερικό (κυρίως Αμερική) έχουν συγχονευτεί σε Electronic Engineering and Computer Science (EECS) και θεωρούνται 1. Το ένα ασχολείται, αν θες, με "κεραίες" ενώ η επιστήμη υπολογιστών με "αλγορίθμους". Πραγματικά αν το μυαλό σου ξέρει να παίζει καλά με τους αλγορίθμους και τα μαθηματικά της πληροφορικής, θα χαραμιστείς άσχημα αν φοιτήσεις σε EE (δική μου άποψη), άσε που εκεί το 95% και βάλε τον πραγματων με τα οποία θα έχεις να ασχοληθείς δεν έχουν καμία σχέση με programming stuff η γραφικά που ήδη έχεις δει και (μαλλον) σου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον. Προσωπικά, αν το 2006 που έδινα παν. είχα τα μόρια για ΕΕ δεν θα πήγαινα, παρά μόνο αν ήθελα να ασχοληθώ με το κάτι άλλο που λέγεται ΕΕ.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από GeoStuff » 02 Σεπ 2009 02:51

GeoStuff έγραψε:Electic and Electronic Engineering
Εγώ το ανέφερα βάσει αυτού...
Titak0s έγραψε:έχασα από *αρκουδίτσα* μου στα μαθηματικά (+από τον υψηλό συντελεστή του μαθήματος) όπως και τους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς :(
Γνωρίζω ότι είναι διαφορετικά αλλά εκδηλώθηκε ενδιαφέρον και προς τα εκεί...

:wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

emphasy
Honorary Member

Αποτυχία ή επιτυχία;

Δημοσίευση από emphasy » 02 Σεπ 2009 12:03

Ναι εγώ εκδήλωσα ενδιαφέρον προς εκείνη την κατεύθυνση! Επειδή γενικά τα συνδυάζουν είπα να τα συνδυάσω και εγώ! Τέσπα.

Soteres ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου, όσο το γιατί δεν δήλωσα στο ΠΙ ή στο ΠΚ! Θα έχεις ακούσει πάρα πολλές φορές για την σιγουριά στο μηχανογραφικό! Έτσι και εγώ ήμουν 300 περίπου μόρια πάνω από την πληροφορική της Θεσσαλονίκης και δεν περίμενα να ανέβει τόσο και έβαλα EE στην Xanthi, μετά Πληροφορικής ΑΠΘ και μετά ΤΕΙ πληροφορικής με την σιγουριά οτι θα έμπαινα στο 2ο γιατί από το 1ο ήμουν αρκετά κάτω... :( :( Μαλακία μου και αυτό αλλά τεσπα... πάλι καλά π έβαλα και 3η σχολή να λες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες