Web alerts, εργαλείο για την επικοινωνία εταιριών και sites

Internet Marketing, Social Media watch

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Σεπ 2009 17:31

Τι λένε οι άλλοι για εμάς;

Είναι μια από τις βασικές ερωτήσεις που πρέπει να κάνει μια εταιρεία, ή μια σελίδα αν θέλετε, για να μπορέσει να έχει μια σωστή επικοινωνία με τον κόσμο που έρχεται σε επαφή.

Η προσωπική μου εμπειρία πάνω σε αυτό: Όταν άρχισα να ψάχνω τι λένε για το freestuff.gr μέσα στο web, ανακάλυψα ότι κάποια άτομα είχαν πρόβλημα με την σύνδεσή τους και δεν έβρισκαν τρόπο να επικοινωνήσουν μαζί μου. Το αποτέλεσμα ήταν να περιγράφουν την εμπειρία τους σε άλλα forum και να κακολογούν το freestuff.gr για αδιαφορία.

Αυτό που έκανα σαν ενέργεια ήταν να βάλω ένα e-mail επικοινωνίας στην σελίδα του λάθος login. Από τότε έχω δεχτεί κι έχω επιλύσει πολλά προβλήματα με ξεχασμένα passwords και ανενεργά e-mails.

Το θέμα είναι πως το παρακολουθούμε αυτό;
Εγώ χρησιμοποιώ δύο δωρεάν υπηρεσίες παρακολούθησης των τεκταινόμενων στο web. Δεν πιστεύω ότι πιάνουν το απόλυτο, αλλά είναι ένας πολύ εύκολος και ξεκούραστος τρόπος για να κάνεις αυτήν την δουλειά.

1. Google Alerts
http://www.google.com/alerts

στο search terms βάζεις ότι θα έβαζες και στην μηχανή αναζήτησης:
πχ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

link:freestuff.gr
για να δεις ποιοι σου έχουν κάνει link και με τι κείμενο.

freestuff.gr -site:freestuff.gr
για να δεις ποιοι αναφέρονται στην σελίδα σου χωρίς κάποιο link

Σκλάβος Ιωάννης
για να δεις τι γράφουν για εσένα

coca cola
για να δεις τι γράφουν για την εταιρεία σου! :)

2. BackType Alerts
http://www.backtype.com/alerts

το BackType ασχολείται με όσα social media έχουν ανοικτό το time line τους, όπως twitter και friendfeed, αλλά και με τα blogs.
Οπότε και η ενεργοποίηση ενός alert εκεί με το όνομα της σελίδας ή της εταιρείας θα μας ενημερώνει για τυχών αναφορές τους εκεί.

Από την στιγμή που έχουμε τις ενημερώσεις μας, πράττουμε και ανάλογα με την περίσταση. ;)

Εάν γνωρίζετε και κάποια άλλα alerts services που μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε παρακαλώ να μας τα γνωστοποιήσετε κι εδώ!.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

xNikos

Δημοσίευση από xNikos » 02 Σεπ 2009 23:04

Το Google alerts, δεν μπορεί να αποτελέσει επαγγελματικό εργαλείο για μια εταιρεία ή για ένα πρόσωπο για το οποίο ο χρόνος απόκρισης σε ένα δυσφημιστικό σχόλιο είναι κρίσιμος.

Συγκεκριμένα το Google alerts λειτουργεί σε περιπτώσεις που μια αναφορά γίνεται σε κάποιο δημοφιλές και συχνά ανανεώσιμο website (για παράδειγμα σε ένα ειδησιογραφικό) όμως καθυστερεί πολύ να ενημερώσει για αναφορές που έγιναν σε άλλες τοποθεσίες.

Πιο επαγγελματικά εργαλεία, με περισσότερες επιλογές και καλύτερη ταχύτητα απόκρισης δίνονται σε αυτήν τη λίστα. Συμπεριλαμβάνονται δωρεάν και επί πληρωμή εργαλεία.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Σεπ 2009 23:18

πολύ ωραία λίστα! thanks! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 06 Σεπ 2009 21:28

Πολύ χρήσιμα όλα. Σίγουρα το Google Alerts δεν είναι ότι καλύτερο για μια μεγάλη εταιρεία, όμως συνήθως οι εταιρείες πληρώνουν για τέτοιες υπηρεσίες, όπως πληρώνουν για να βρίσκουν αναφορές στον τύπο κ.λ.π.
Το Google alerts όμως είναι πολύ χρήσιμο σε μικρά site ή π.χ. σε Portals για κάποιο θέμα που ψάχνουν συνέχεια πηγές υλικού. Για παράδειγμα, έχω ένα site για την Ικαρία. Έχω στήσει λοιπόν alerts με σχετικά keywords και όταν συμβαίνει κάτι το μαθαίνω σχετικά γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 06 Σεπ 2009 23:01

Πολύ καλό αλλά επί πληρωμή είναι το παρακάτω

http://www.trackur.com/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Marketing, Social Media watch”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες