Πώληση portal με alexa rank 255.000

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 06 Σεπ 2009 19:30

@harisg

Καταλαβαίνω αν έχει επισκεψημότητα απο μόνος μου? Ίσως στο περίπου αλλά και πάλι αν δεν δω stats δεν μπορώ να ξέρω. Eπίσης μπορεί να έχεις 10000 visits την ημέρα και οι 9999 να είναι απο την Ινδία πχ :P

Σίγουρα το alexa rank απο μόνο του δεν λέει κάτι και ο οποιοσδήποτε θα ήθελα να αγοράσει το portal θα χρειαστεί πολύ παραπάνω λεπτομέρειες( traffic,uniques,bounce rate visitor loyalty,backlinks,size ,content ,revenue model search rankings,market competitors,EPC-CPC,ROI,έξοδα hosting είναι λίγες απο αυτές τις απορίες που θα είχα αρχικά ), τις οποίες προφανώς αποκαλύπτεται μόνο με pm οπότε δεν θα σας κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ :)

To σημαντικότερο αρχικά πάντως είναι το revenue model εκτός και αν κάποιος θέλει να το αγοράσει χωρίς να έχει σκοπό το κέρδος

Σημαντικό επίσης είναι ότι στο site δεν μπορεί να μπει adsense όσο και αν προσπαθήσατε να το υποβαθμίσετε. Δυστυχώς ή ευτυχώς στην Ελλάδα το adsense είναι σχεδόν μονοπώλιο στο contextual ad advertising to οποίο κατα 90% χρησιμοποιείτε από τους περισσότερους Ελληνες webmasters .

Παρατήρηση: Ειδησεογραφικό portal και έχει banners του adultfriendfinder? Χμμμ....

harisg7

Δημοσίευση από harisg7 » 07 Σεπ 2009 01:53

Δεν υποβαθμίζουμε τη google. Απλά όταν θέλεις να κάνεις μια σοβαρή δουλειά και ειδικά ενημερωτικής ιστοσελίδας, δεν μπορείς να εξαρτάσαι αν θα σε πληρώσει και πόσα θα σου δώσει μία εταιρεία. Πρέπει να έχεις εναλλακτικές.

Επίσης, άλλα δυο-τρία πραγματάκια:

1. Είναι διαφορετικό να αγοράσει κάποιος το Domain και διαφορετικό να αγοράσει την ιστοσελίδα, θέλοντας να συνεχίσει αυτό που ήδη έχει ξεκινήσει 2,5 χρόνια τώρα. Γιατί στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να πληρεί συγκεκριμένες προδιαγραφές και να έχει τη δυνατότητα π.χ. πρόσληψης συντακτών. Επειδή έχει κάποια επισκεψιμότητα τώρα, δεν πάει να πει ότι θα έχει και στο μέλλον. Αν δεν γίνει σωστή δουλειά, αύριο δεν θα έχει κανέναν. Αλλά δεν ευθύνεται αυτός που πουλάει γι' αυτό.

2. Revenue model ο εκάστοτε αγοραστής οφείλει να έχει δικό του. Εμείς μπορούμε να ενημερώσουμε για λεπτομέρεις επισκεψιμότητας και βασικών εξόδων, αλλά από κει και πέρα είναι θέμα του καθενός πώς θα διαχειριστεί την κατάσταση. Αν δηλαδή εγώ έχω banners του ΟΠΑΠ, θα πρέπει και τα δικά σου έσοδα να προέλθουν από αυτές τις διαφημίσεις; Φυσικά και όχι.

3. To adultfriendfinder μπορεί να μη σου γεμίζει το μάτι, αλλά εμάς μας ενδιαφέρει ποιός πληρώνει και τίποτ' άλλο. Δύο μήνες το έχουμε και βγαίνει ένα μικρό έσοδο. Όχι τίποτα το σπουδαίο, αλλά είναι κάτι επιπλέον.

Αυτά με λίγα λόγια για να ξεκαθαρίσουμε κάπως την κατάσταση, αν και μάλλον βρέθηκε αγοραστής.. Θα σας ενημερώσω τις επόμενες ημέρες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες