Εργασία με θέμα τσιγάρα και 3730/2008

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 06 Σεπ 2009 20:00

Καλησπέρα φίλοι & φίλες.

Κάνω μια εργασία με θέμα: "Πώς επηρέασε ο νεος Αντι-καπνιστικός Νομος (3730/2008) την αγορά τσιγάρων & καπνού από τοπικά περίπτερα της περιοχής μου?". Η εργασία γίνεται στα Αγγλικά και βασίζεται σε μάθημα Οικονομικών.

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρω πληροφορίες ή data που να μπορούν να με βοηθήσουν με την εργασία? Προφανώς και θα πάω ο ίδιος να ζητήσω πληροφορίες από περιπτεράδες και ψιλικατζίδικα της γειτονιάς μου, αλλά πέραν τούτου ξέρετε που μπορώ να βρω άρθρα ή αναλύσεις πάνω στην αγορά τσιγάρων μετά την ισχύ του καινούργιου νόμου? Είτε στο web είτε σε κάποια εφημερίδα ή περιοδικό.

Σας ευχαριστώ πολύ. :pint:

ΥΓ. Θα είχε λογική να επισκεφτώ γραφεία εφημερίδων, για να ρωτήσω για περισσότερες πληροφορίες? Θα μπορούσα να αγοράσω παλαιότερες εφημερίδες με άρθρα πάνω στο θέμα αυτό (που τυπώθηκαν ας πούμε το καλοκαίρι) από τα γραφεία των εφημερίδων, όπως γίνεται και στο εξωτερικό?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Σεπ 2009 23:01

Το να πας σε περίπτερα είναι ψύλοι στα άχυρα. Καλύτερα ρώτα τι πωλήσεις έχουν τα πρακτορεία που προμηθεύουν τα περίπτερα (αν δεν ξέρεις κάποιον ρώτα έναν περιπτερά από που τα προμηθεύεται).
Εκτός του ότι δεν θα ψάχνεις τα περίπτερα ένα ένα, η διαφορά (όση υπάρχει) θα φανεί στο μήνα.

Πάρε και κάτι για ξεκίνημα να μην λες ότι δεν βοηθάμε
http://galera.gr/magazine/modules/artic ... hp?id=1733

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 06 Σεπ 2009 23:05

dva_dev έγραψε: Εκτός του ότι δεν θα ψάχνεις τα περίπτερα ένα ένα, η διαφορά (όση υπάρχει) θα φανεί στο μήνα.
Ευχαριστώ για το λινκ και την γρήγορη απάντηση. Αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι εννοείς με αυτό στο quote, διότι δεν το πολυκατάλαβα ομολογουμένως.

Cheers :pint:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Σεπ 2009 23:28

Τουλάχιστον στη δουλειά (που καπνίζει πολύς κόσμος και παίρνει τσιγάρα από περίπτερα σε διαφορετικές περιοχές) υπάρχει γενικά μία μικρή μείωση στο κάπνισμα.
Υπήρξε την 1η-2η εβδομάδα μεγάλη μείωση (γιατί βαριόταν ο κόσμος να βγαίνει έξω να καπνίσει - του φαινόταν σπαστικό), αλλά σιγά σιγά, άρχισε να το συνηθίζει και άρχισε πάλι να το αυξάνει το κάπνισμα.
Π.χ. εγώ στη δουλειά κάπνιζα παλιά μισό πακέτο. Την 1η εβδομάδα το μείωσα αρκετά στα 4 τσιγάρα περίπου. Μέρα με τη μέρα όμως άρχισα πάλι να το αυξάνω (περίπου 7-8 τσιγάρα) αφού μου έγινε συνήθεια να βγαίνω έξω και να καπνίζω. Αυτά όμως που καπνίζω, τώρα τα καπνίζω, αντί όπως παλιά να τα αφήνω στο τασάκι και να καίγονται μόνα τους.
Παρότι εγώ μάλλον δεν μείωσα το κάπνισμα (αν εξαιρέσεις τις λίγες πρώτες μέρες), ουσιαστικά καταναλώνω λιγότερα τσιγάρα (αυτά που δεν αφήνω να καίγονται μόνα τους). Ο περιπτεράς μου θα δεί ότι μέσα στην εβδομάδα αγόρασα ένα πακέτο λιγότερο. Δεν βγαίνει κάποιο ιδιαίτερο νόημα σε διάστημα εβδομάδας γιατί θα μπορούσα να λείπω με άδεια, να έτυχε να αγοράσω από αλλού, οπότε ούτως ή άλλως θα έκανε λιγότερες πωλήσεις. Ο προμηθευτής του όμως ίσως να δεί ότι μέσα στο μήνα πούλησε π.χ.10 κούτες λιγότερες στα περίπτερα που προμηθεύει. Βέβαια τα νούμερα αυτά από μόνα τους δεν λένε και πολλά πράγματα αν δεν έχεις στοιχεία από προηγούμενες περιόδους ή την αντίστοιχη περίοδο προηγούμενων ετών για να κάνεις συγκρίσεις (και σιγά μην κρατάει ο περιπτεράς τέτοιου είδους στοιχεία, ενώ ο χονδρέμπορας είναι πιο πιθανό να μπορεί να στα δώσει).
[edit]
Aυτά τα συγκριτικά στοιχεία χρειάζονται γιατί ίσως να είναι συνηθισμένο φαινόμενο να υπάρχουν αυξομειώσεις από τον ένα μήνα στον άλλο.
Π.χ. μπορεί το καλοκαίρι σε σχέση με την άνοιξη να κάνει λιγότερες πωλήσεις, αλλά αν το καλοκαίρι 2008 σε σχέση με τον χειμώνα 2008 έχει πτώση 10% στις πωλήσεις και το 2009 έχει πτώση 30%, αυτή η διαφορά 20% ίσως να σημαίνει κάτι.
Αν το καλοκάρι 2008 έκανε 1000 κούτες πώληση ενώ το καλοκαίρι 2009 έκανε 950 κούτες πάλι αυτή η διαφορά ίσως να σημαίνει κάτι.
Ισως ακόμα και το κόστος της κούτας το 2008 με το κόστος της κούτας το 2009 να δίνει στοιχεία. Ο φόρος που είχαν το 2008 με τον φόρο που έχουν το 2009.

Γενικά ότι στοιχεία μπορείς να πάρεις θα σου δώσουν πληροφορίες, και ίσως λόγους που μπορεί να δείξουν αν υπάρχει διαφορά γιατί υπάρχει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dva_dev την 06 Σεπ 2009 23:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
lefterian
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lefterian » 06 Σεπ 2009 23:32

μμμ... τι να πω, λίγο περίεργη αυτή η εργασία (μάλλον πρόχειρα δοσμένη)

πρώτα, ο νόμο είναι πρόσφατος και είναι ερώτημα αν θα έχει επηρεάσει τόσο γρήγορα την αγορά.

δεύτερον, ακόμη και ψιλικατζή να ρωτήσεις, αυτός θα πρέπει να είναι και λίγο 'λεπτολόγος' να κρατάει κάποια στοιχεία ας πούμε. αλλιώς μπορεί η απάντησή του μπορεί να είναι απλώς μια εντύπωση που να βασίζεται στο μότο "όλα πάνε χάλια".

τρίτο, ακόμη και στα πρακτορεία να ρωτήσεις (αν δεν βαρεθούν) θα σου δώσουν στοιχεία για τα περίπτερα γενικά, πιστεύω θα πρέπει να επιμήνεις πολύ για να σου πουν συγκεκριμένα για την περιοχή σου.

τέταρτο, εξαρτάται την περιοχή που μένεις και ποιοι είναι αυτοί που αγοράζουν. κυρίως πολίτες της περιοχής; είναι σε περιοχή με κίνηση, οπότε είναι και πολύ περαστικοί, ταξιτζήδες, διερχόμενοι οδηγοί; αν συμβαίνει το δεύτερο, μην ξεχνάς ότι ήταν καλοκαίρι και η κίνηση θα ήταν ασφαλώς μειωμένη.

γενικά πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να καπνίσει θα καπνίσει, αλλά όχι εκεί που απαγορεύεται. το θέμα στα ΜΜΕ δεν τέθηκε κυρίως από τους περιπτεράδες αλλά από τα μαγαζιά που θα αναγκαζόντουσαν να βάλλουν ζώνες καπνιστών ή μη, ή αν θα είναι μόνο το ένα ή το άλλο.

το θέμα είναι λίγο αέρα-πατέρα.

τώρα δεν ξέρω αν το παρακάνω, αλλά η όποια μείωση μπορεί να είναι και εξαιτίας της κρίσης και όχι λόγω του νόμου. αν μένεις σε φτωχοπεριοχή μπορεί να παίζει και αυτό...
Taurelilomёa-tumbalemorna Tumbaletaurёa Lomёanor
Παραμύθια για παιδιά! I will believe More than it seems Untame Lion

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 07 Σεπ 2009 00:43

Μήπως η γραμμή 1142, μπορεί να δώσει κάποιες πληροφορίες όσον αφορά αυτά που ακούει;
;]

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 07 Σεπ 2009 11:56

Aflex έγραψε:"Πώς επηρέασε ο νεος Αντι-καπνιστικός Νομος (3730/2008) την αγορά τσιγάρων & καπνού από τοπικά περίπτερα της περιοχής μου?"
Κάνε ένα απλό ερωτηματολόγιο με απαντήσεις πολλαπλής επιλογής και πέρνα από μερικά περίπτερα της περιοχής σου [10-15]. Μελέτησε τις απαντήσεις και χρησιμοποίησέ τις στην εργασία, σαν ανάλυση της έρευνας. Μετέφρασε τα ερωτηματολόγια στα αγγλικά και βάλ'τα σαν παράρτημα στο τέλος της εργασίας σου! Θα προσθέσει κύρος και θα ανεβάσει τον βαθμό σου, το ότι το αντιμετώπισες σαν έρευνα κι όχι ως απλή εργασία! ;)

Επίσης πέρνα από τον Δήμο (?) και ρώτα αν έχουν γίνει σχετικές αιτήσεις και ερωτήματα από τα καταστήματα της περιοχής σου.

Πάρε στο 4ψήφιο και ρώτα γενικές πληροφορίες. Βρες και 2-3 άρθρα και κάνε μια περίληψη.
Ό,τι γενικό στοιχείο βρεις, θεώρησε ότι ισχύει και στην περιοχή σου. Κάνε οπωσδήποτε μια παράγραφο για τις "παρανομίες" [πχ ότι τα περίπτερα "αναγκαστικά" συνεχίζουν και πουλάνε σε ανήλικα άτομα, κλπ].

Βασικά... γίνε λίγο Ευαγγελάτος!!!!

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Σεπ 2009 12:38

EneMe έγραψε:
Aflex έγραψε:"Πώς επηρέασε ο νεος Αντι-καπνιστικός Νομος (3730/2008) την αγορά τσιγάρων & καπνού από τοπικά περίπτερα της περιοχής μου?"
Κάνε ένα απλό ερωτηματολόγιο με απαντήσεις πολλαπλής επιλογής και πέρνα από μερικά περίπτερα της περιοχής σου [10-15]. Μελέτησε τις απαντήσεις και χρησιμοποίησέ τις στην εργασία, σαν ανάλυση της έρευνας. Μετέφρασε τα ερωτηματολόγια στα αγγλικά και βάλ'τα σαν παράρτημα στο τέλος της εργασίας σου! Θα προσθέσει κύρος και θα ανεβάσει τον βαθμό σου, το ότι το αντιμετώπισες σαν έρευνα κι όχι ως απλή εργασία! ;)

Επίσης πέρνα από τον Δήμο (?) και ρώτα αν έχουν γίνει σχετικές αιτήσεις και ερωτήματα από τα καταστήματα της περιοχής σου.

Πάρε στο 4ψήφιο και ρώτα γενικές πληροφορίες. Βρες και 2-3 άρθρα και κάνε μια περίληψη.
Ό,τι γενικό στοιχείο βρεις, θεώρησε ότι ισχύει και στην περιοχή σου. Κάνε οπωσδήποτε μια παράγραφο για τις "παρανομίες" [πχ ότι τα περίπτερα "αναγκαστικά" συνεχίζουν και πουλάνε σε ανήλικα άτομα, κλπ].

Βασικά... γίνε λίγο Ευαγγελάτος!!!!
Έχεις απόλυτο δίκιο.

Το ερωτηματολόγιο εννοείτο από την πρώτη στιγμή. Από χθες είχα αρχίσει να το φτιάχνω. Με αυτό θα πήγαινα περίπτερο-περίπτερο να πάρω πληροφορίες, όχι σαν τουρίστας :p

υγ. Και οι "παρανομίες" θα ληφθούν υπόψη! Ευτυχώς που μου το θύμησες ότι είναι και παρανομίες, διότι ακόμη θεωρείται λογικό και συνηθισμένο (άσχετα αν βάση νόμου απαγορεύεται πλέον).

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 07 Σεπ 2009 13:09

Να πάρεις γνώμες και απόψεις από συμμαθητές σου που καπνίζουν/κάπνιζαν;
;]

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 07 Σεπ 2009 14:35

Το θέμα της εργασίας είναι περιορισμένο, όπως βλέπεις και με τον τίτλο. Εγώ το μόνο που χρειάζομαι είναι τις πληροφορίες από τους περιπτεράδες/χονδρέμπορους/κλπ. για την πώληση των τσιγάρων.

Τα υπόλοιπα θα αναλυθούν με οικονομικές θεωρίες. Όχι με γνώμες μαθητών :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Σεπ 2009 15:15

Alex, εάν θέλεις μπορώ να μιλήσω με τα αφεντικά απο κάποια απο τα μαγαζιά που παίζω τις διαφιμήσεις τους (Cafe - Bar) για να μου πουν και εάν έπεσε ο τζίρος τους ή όχι (να μου δώσουν άδεια για την ακρίβεια να δημοσιεύσω τα στοιχεία)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες